Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cresterea prepelitelor (4)


Oaspete marius

Recommended Posts

pt filip.morar... camera e suficient de mare... problema cu mirosul, nu ti-o pune, pt ca ele miros suficient de tare, cat sa-ti dea nasul p spate... ideea e sa fie foarte bine izolata, atat termic, cat si fonic... termic - pt ca iarna e bine sa le asiguri un 22-24g celsius fonic- pt ca se streseaza imediat, si zgomotele produse de alte animale, le poate afecta, avand in cacest fel un randament scazut la ouat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Izolata termic - este esential. De asemenea ai grija la sobolani ca asa cum descrii tu si din cate stiu eu - este un mediu propice al lor. Sa nu fie nici excesiv de mare (volumic discutand mi se pare foarte mare pt 100 de capete de prepelite) pentru ca la iarna o sa-ti fie foarte greu sa tii o temperatura de macar 17 grade cand afara vor fi -15. Este doar as ao observatie rapida. 100 de pasari ocupa foarte putin - nu stiu care este inaltimea banuiesc ca are vreo 2m. La ce spui tu optim cred ca se poate discuta de la 400-500 de capete in sus daca sunt organizate pe baterii. [img]http://www.romleas.ro/semnatura/rules.gif [/img] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o incapere de 4m(L) x 3m(l) x 2m(I) am 50 de prepelite (deocamdata). Temperatura este de 24-25 grade C. Este prea mult? Cat timp trebuie sa fie lumina aprinsa? Si mai ales, intre ce ore? Am un bec de 100 de watti deasupra lor. E bine? Exista vreo diferenta intre prepelitele tibetane, polare si japoneze? Care sunt mai productive?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In asa o camera merg lejer 1000 de prepelite. Acum depinde unde e camera. Daca e intr-un imobil care oricum e incalzit tot e ok. Daca incalzesti asa o camera doar pentru 50 de prepelite e risipa. Oricum caldura e prea mare, eu zic ca 18-20 de grade e suficient. Iar un bec economic consuma 6-8 w, nu 100.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...