Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovleceii veseli se simt bine impreuna!(22)


Recommended Posts

Va salut si eu. Am reusit sa adorm nazdravanul cel mic dupa o vizita la orl cu amandoi, unde au fost foarte cuminti dar au obosit tare.

 

Diamar, m-am gandit la tine toata ziua. Sa dea Domnul sa fie bine, oricand ar fi. Mult curaj, draga mea!

 

Irina, daca te linistete, nazdravanul meu cel mare are aproape 6 ani si nu e decalotat complet. M-a trimis medicul lui si la chirurgie si mi-a zis ceea ce stiam, sa-i trag cate putin la fiecare baita, fara sa fortez prea tare, dar suficient cat sa se desprinda cate un picut de tot. Pana anul acesta s-a sclifosit ca-l deranjeaza si abia acum de vreo cateva luni isi trage singur si zice ca nu-l doare, il gadila [:D]. Secretii adunate sub piele a avut si el si pe masura ce s-a desprins cate putin, si-au facut loc inafara. Uneori, cand vedeam ca s-a desprins putin, incercam eu sa le scot cat puteam. Cand s-a mai inflamat, am dat cu rivanol sau cu Betadine dupa baita. Mama, ce poveste am reusit sa spun despre domnul Mishu care face pishu. [:D]

 

Cat despre tema zilei, eu cred ca fiecare dintre noi avem scapari de diferite feluri si copilul le va sesiza la un moment dat. Nu putem evita asta. Imporotant este ce facem dupa aceea, cum remediem lucrurile. Pentru ca esecurile noastre in ale maniei, disciplinei, politetii pot deveni pentru copil ocazii pentru lectii pretioase despre a-si recunoaste greseala, a-si cere iertare, a ne lupta sa ne depasim defectele si sa devenim mai buni. Mie mi se pare ca imaginea unei mama care s-a straduit mereu sa invete cum sa fie mai buna, cum sa-si remedieze greselile si care a recunoscut onest atunci cand a gresit este mult mai valoroasa decat imaginea idealizata sau ipocrita a unei mame perfecte, care nu s-a enervat niciodata si care e un munte de serenitate. In acest din urma caz, atunci cand va creste, copilul fie va fi dezarmat de propriile slabiciuni, considerand ca nu se va putea ridica niciodata la nivelul ei, fie se va simti inselat si va dispretui o mama pe care o va descoperi plina de greseli, la fel ca fiecare.

 

___________________________________________________________________________________________

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)id="Book Antiqua">id="green">id="size2">

"... ce nebunie e sa judeci pe altii dupa tine insuti..." (Goethe)id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Cat despre tipat...pai cred ca este o diferenta intre a tipa/urla si a vorbi tare/raspicat.
Evident ca si eu ascut limba si dintii cand ceva nu-i chiar ok dar toata lumea ma stie ca daca murmur printre dinti e de rau.
Dar am cate-o privire care spune muuuulte [:D] Si-s cicalitoare rau de tot. Sunt capabila sa expun o rezolutie toata ziua [:D] Incetisor, fara tipete, doar cu repros in glas.
Spuneam de faptul ca se imprumuta din caracterul parintilor. Ei, mama mea era aia de-o stia tot blocul, eu sunt asa cum sunt adica altfel, fii-mea parca-i fata lu' buni. Cred ca se arunca gena peste generatii.

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!id="Comic Sans MS">id="navy">

D'ale Andrei

Vremuri

„ Am învatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. (Octavian Paler)
align="right" id="quote2">

Aoleu, sper ca nu!

Pentru puiul tau



Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va [pup]!

 

Diamar toata ziua m-am gandit la tine dar doar acum de o ora am intrat in casa...am citit ca nu e sigur daca il opereaza azi sau nu...eu zic acum Doamne ajuta sa fie totul bine! Trimit ganduri bune si energie pozitiva!

 

Si un [pup] pentru Raluk (stie ea de ce!).

 

Eu ca de obicei sunt contra cronometru, va citesc dar nu am timp [bang][bang][bang] de raspuns metodic la toate! Dar o sa o fac...intr-o zi!

 

Pana atunci va [pup], dupa masa frumoasa!

 

[flo] Isabela Maria [flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se umbla nici la baieti nici la fete, nu se trage, nu se departeaza, se spala doar ce e deja in contact cu aerul. De fapt nu stiu daca in toata America, dar asa mi-au spus in Connecticut unde s-a nascut Peter, asa mi-au zis in New Jersey unde s-a nascut Nicholas.

 

Diamar toata bafta din lume ! sanatate!

 

Diana cu Nicholas Tom (3 sep 2009) si Peter (3 oct 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana m-am uitat iar la pozele tale doar ca de data asta nu ma lasa sa comentez. Mi-a placut mult de tot poza in care Peter il tine de manuta pe fratiorullui, la carnaval. Super. Si restul sunt foarte frumoase....si Nicholas aduce putin cu Davidelu...numai ca parca Nicholas e mai bucalat...

Dar sunt foarte frumusei [olala] Si Peter a crescut si e asa delicat [olala][olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Pana la urma cred ca Dumnezeu a vrut sa faca operatia asta de Buna Vestire. Multumim de gandurile bine! Nu strica niciodata o rugaciune in plus. "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine" Marcu Ascetul(imi place tare mult citatul acesta)

 

Irina, si eu am primit la cel mare aceleasi sfaturi cu decalotatul, dar nu-mi prea iesea mie asa ca l-am lasat in pace. Nici acum nu e decalotat cum trebuie dar nu-mi fac griji. Oricum, nu ma mai lasa de ceva timp sa-l spal eu.

 

Cat despre subiectul zilei mai bine tac. Uneori ma enervez prea repede si alteori sunt prea calma pt situatia respectiva.

 

Fereste-te de rau si fa bine, cauta pacea si o urmeaza pe ea. (Psalmul 33:13) id="Comic Sans MS">

id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...