Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Perth- Australia


Recommended Posts

Buna la toti, Sant nouta pe aici si cu toate multumirile anticipate as ruga romanii din Perth care sant pe acest site daca ar putea sa-mi raspunda si mie la o intrebare: In Australia (Perth) localnicii (si aici ma refer la ozi)sant zambitori dar cu 2 fete? (ca in NZ). Traim de 8 ani in NZ si mi-a cam ajuns de zambetul lor fatarnic. Am dori sa ne mutam in Perth dar am doar aceasta intrebare care pt mine va fi decisiva. Inca odata multumesc anticipat tuturor carora isi vor rupe cateva minute raspunzand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu sunt din Perth dar nu inteleg chestia asta cu 'zambitori dar cu 2 fete', poti sa elaborezi? Eu lucrez cu multi kiwis dar nu mi s-au parut deosebiti fata de australieni, au doar un accent amuzant [:D]. Eu gasesc foarte placut faptul ca oamenii sunt zambitori dar nu prea intelg ce inseamna cu 2 fete. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi pre amulte de elaborat, oricum impresia nu numai a mea in general a multor emigranti si chiar unii kiwioti este ca sant "educati" sa-ti zambeasca si sa vorbeasca "frumos" chiar daca acest zambet nu este ceea ce simt cu adevarat.Ceea ce eu stiu ca pe la noi se spune ca esti cu 2 fete. Ce voua v-ar conveni ca cineva sa -ti spuna ca e OK si sa vezi ca ceea ce faci nu e ok si sa te trezesti cu tot felul de probleme dupa aceea pt ca nu ai facut bine? Alt exemplu banal ar mai fi ca te duci intr-un magazin si ceri credit pt ca rochia care tocmai ai cumparat-o o ora mai devreme, vrei sa o returnezi, politica magazinului este ca daca nu esti satisfacut cu produsul il returnezi(cu eticheta si in conditii de sale) si iti dau banii inapoi, dar nu prietenei mele ca a auzit-o vorbind cu accent a trebuit sa-i bage "politicos si cu zambetul pe fata" ca nu se poate si doar dupa ce faci ceva valuri si ceri sa vorbesti cu managerul atunci tot cu zambetul pe fata dar cu "cutitul pe la spate" se schimba situatia. Secunda doi dupa ce te-ai intors cu spatele vezi adevarata fata. Deci ce spune-ti este la fel in Australia?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in conditiile astea nu emigra nici in Canada, ca si astia aici zambesc ca tampii! Nu ai sa gasesti nici aici vanzatoare acre si magazine cu afise pe care scrie: marfa vanduta nu se mai primeste inapoi! Zambetul e o norma de baza a politetii! Si eu il prefer fetelor acre si injuraturilor la orice pas! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Decit o fata acra si plina de probleme , mai bine una zimbitoare care sa-ma inveseleasca toata ziua.Cind eram in Romania m-am dus sa iau piine , era ora diminetii si m-a intimpinat vinzatoarea c-o fata acra si posomorita , de nu mi-a mai trebuit nici piinea, am plecat, n-am cumparat nimic.Personal nu ma interesa ce probleme avusese ea in acea seara, eu, eram un simplu client si trebuia sa ma respecte. Un om care-mi zimbeste( chiar daca e fals) , si stie sa-i fie cald chiar si cind ninige afara , eu il consider un om educat, maturizat si cu drag mi-as dori sa-l am prieten. ............................................. Doi Trandafiri Albi, in Rasaritul Primaverii. ........................... "The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu gasesc zambetul celor din jur foarte placut, e o dovada de politete. Nu ma intereseaza ce probleme personale are vanzatoarea de la magazin sau alte persoane cu care intru in contact, nu e corect sa-mi strice mie ziua cu o mutra acra sau sa fie nepoliticosi cu mine. Recunosc ca mi-a fost greu la inceput sa zambesc inapoi si ma purtam cum te porti in Romania, cu o fata acra si pusa pe harta si am avut feedback negativ de la cei din jur (pus evident pe seama faptului ca aveam accent [:D]). In momentul in care mi-am propus sa fac efortul de-a respecta toate normele de politete, de-a zambi, de-a pune intrebarile politicoase, de-a raspunde politicos si zambitor la intrebarile celor din jur, imediat toata lumea s-a purtat foarte frumos cu mine si mi-a placut. Acum mi se mai intampla sa am de-a face cu cate un est-european proaspat venit care vorbeste repezit, nu stie sa-si controleze frustrarea si nu respecta protocoalele de politete,si desi inteleg ca nu doreste neaparat sa ma jigneasca sau sa aibe o atitudine negativa vizavi de mine, ma deranjeza foarte tare. Si daca te mine care inteleg felul asta de-a fi ma irita atat de tare, cat de tare ii deranjeaza pe cei care nu au experimentat astfel de comportament ca stil de viata? E pacat ca am intalnit foarte multi emigranti care se plangeau ca sunt discriminati si ca localnicii nu-i accepta, dar care aveau un comportament pe care si eu il sesizam puternic ca nepoliticos (chiar daca nu era intentionat). Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu stiu cum m-am exprimat dar nu ceea ce a iesit vroiam sa aflu. Este normal si sant de acord cu voi toate ca e sanatos si frumos sa poti zambi, chiar daca in spatele zambetului se ascunde o zi proasta sau cine stie, nu problema este ca odata ce te vede ca esti emigrant acel zambet devine "zambet pt emigranti" daca as putea sa-l numesc asa. Sa va mai dau un exemplu care mi s-a intamplat chiar ieri. M-am dus cu un produs la Pak"n Save cu chitanta aferenta , i-am explicat kiwiotului ca am luat 2 de acelasi produs catelului meu nu-i place si as dori sa returnez ori sa schimb cu altceva. La care mi-a raspuns ca nu poate sa-mi schimbe , ca e problema mea ca bietului animal nu-i place, ok , totul a venit cu zambetul aferent fortat. Nu mi-a placut i-am replicat ca polita lor scrie ca e dator sa-mi schimbe chiar in aceste conditii , tot cu zambetul pe fata si eu i-am mai spus ca si-a pierdut inca un client. M-am dus la alta magazin de Pak'n Save dar fara chitanta cu aceeasi poveste dar era o asiatica la care tot cu zambetul pe fata mi-a schimbat pe altceva si nu uitati FARA CHITANTA. DECI ASTA ERA INTREBAREA MEA , PE ORIUNDE ATI FI DAR MAI ALES IN AUSTRALIA UNDE NE BATE GANDUL SA INCERCAM , TOT ATITUDINEA ASTA ESTE: SA FII DISCRIMINAT CA ESTI EMIGRANT DAR CU ZAMBETUL PE FATA? dECI NU AS VREA SA DISCUTAM DE ZAMBETUL POLITICOS SI POATE DE MULTE ORI NEFORTAT AL TUTUROR, CI DESPRE DISCRIMINARE. Multumesc tuturor pt. ajutor si cred din toata inima sau inca mai sper ca odata ce daruiesti un zambet fara sa te astepti la ceva in schimb , acel zambet se va intoarce la fel catre tine, poate nu atunci pe moment dar cand crezi ca ai cel mai mult nevoie! La toti o zi plina de zambete "din suflet" !!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, eu nu-s in Australia dar am experienta masiva cu zambetele din "tara surasului". Vino o tura pe aici sa vezi ce inseamna zambete peste tot, ca ramai cu maxilarul inclestat la un moment dat. Si da, si aici te refuza la fel de zambitori, iti scot peri albi la fel de zambitori sau te aproba din inima cu un zambet larga pe fata si apoi fac cum vor ei. dar ma intreb si eu, cine naiba sa te discrimineze ca imigrant in Australia? Un alt imigrant? Oricum, daca e asa de important pentru tine sa vezi cum e, de ce nu te duci intr-o vizita scurta, ca esti aproape si nu ai porbleme sa inti in tara? Si testezi tu singurica cum e teaba cu zambitul. I am alive and I am here forever Michael Jackson I won't be a rock star. I will be a legend Freddie Mercury
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...