Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Contestarea alegerilor


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
hristina, pai de tacut oricum nu tac. Si am luat masuri. Nu ma intereseaza cine a fraudat. Dar e frauda. Si una grosolana inca. C'o fi Geoana, c'o fi Base, nu ma intereseaza atata timp cat e ales, nu atata timp cat isi dau singuri mandatul! ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
O intrebare doar ca sa ma lamuresc si eu . Spuneai ca apari pe lista din tara. Tu ai predat CI-ul ? Ai facut demersuri legale sa nu iti mai apara resedinta in RO ? Sotul tau la fel ? Ca daca nu atunci se explica de ce apari si in listele din RO. Nu stiu exact procedura, doar intreb. Daca ai trecuta resedinta si in alt stat atunci da, cred ca apari si pe lista acelui loc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, am predat CI la evidenta populatiei atunci cand am parasit tara. Dar nu faptul ca apar pe lista e marea problema... si ca apar ca am votat! Asta vreau sa verific si aici. De aparut pe lista stiu ca apar, vreau, daca se poate, sa verific daca am "votat". Atat. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi eu nu sar oparita. Parol. Au dreptul legal sa conteste. Ma deranjau anumite afirmatii invocate ca si probe. M-am lamurit partial. Despre victoria anuntata de Base eu am aceiasi opinie : avea sondajul de 50-50% fara diaspora. Putea sa creada ca a castigat. Iar acele sondaje toti au recunoscut ca le stiau inainte de inchierea votului, au stabilit cu cei de la sondaje cate procente sunt trecute in marja de eroare, chiar directorii au spus asta . Deci candidatii au stiut inainte de ora 21.00
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lala ai dreptate in rationamentul asta, si eu am buletin de ro, desi sunt plecata de nspe ani, si figurez la adresa din romania a parintilor mei, deci eu cu boletinu[8D] ma duc si votez lejer oriunde si nici nu sunt diaspora, nah, sunt cetatean care era in vizita turistica. Ia sa vedeti acum cum sar "doamnele" sa ma dea pe mana evidentei populatiei ca nu am domiciliu declarat in strainatate[:-)))]. Eu zic sa nu va chinuiti degeaba, doar cu o adresa de IP de olanda tot nu puteti face nimic. [hot] P.S. ca mine sunt printre cunostintele mele cel putin 7 persoane in aceasi situatie si pun pariu ca sunt mult mai multi care mai au boletinele[8D]+cartile de alegator desi au si alte cetatenii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
Da, am predat CI la evidenta populatiei atunci cand am parasit tara. Dar nu faptul ca apar pe lista e marea problema... si ca apar ca am votat! Asta vreau sa verific si aici. De aparut pe lista stiu ca apar, vreau, daca se poate, sa verific daca am "votat". Atat. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Daca apari ca ai votat sau nu asta se vede in procesul verbal al sectiei de vot. Cred ca se poate cerceta. Inca nu sunt publice, probabil ai nevoie de un avocat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
Da, am predat CI la evidenta populatiei atunci cand am parasit tara. Dar nu faptul ca apar pe lista e marea problema... si ca apar ca am votat! Asta vreau sa verific si aici. De aparut pe lista stiu ca apar, vreau, daca se poate, sa verific daca am "votat". Atat. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Din cate stiu eu in diaspora nu exista liste inainte intocmite. Cel putin in Germania nu exista. Trebuie sa completezi o declaratie ( pe care o semnezi) si dupa aceea esti trecut atunci intr-un tabel , unde semnezi iarasi . Ti se cere adresa din tara , iar in cazul in care ai pasaport romanesc dar cu specificatia ca esti cetatean cu domiciliul in strainatate ( deci ai predat carte de identitate) esti inregistrat cu adresa din tara unde locuiesti. Si nu cred ca in diaspora se putea practica voutul multiplu. Se statea ceva la coada pentru a vota si distantele sunt destul de mari intre doua sectii de votare. Eu una am fost la vot si am vazut cum a fost. O seara buna la toata lumea. lili_ka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Si dc apari si pe lista din Ro ce, din moment ce nu esti prezent sa votezi?
Pai tocmai asta e ciudat, ca desi nu esti prezent sa votezi, 'votezi'. Asta este motivul pentru care multi se duc la vot si il anuleaza, pentru ca stiu ca daca nu te prezinti e foarte posibil sa voteze altii pentru tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui Lala_D Despre victoria anuntata de Base eu am aceiasi opinie : avea sondajul de 50-50% fara diaspora. Putea sa creada ca a castigat.
Un sondaj din 4, restul de 3 dandu-l castigator pe Geoana. Si de unde stie Basescu cum voteaza diaspora?
Sondajul comandat de ei . Stia cum a votat diaspora din turul 1. Fiecare sondaj a fost comandat de anumite televiziuni, in urma acordului cu anumite partide. Geoana l-a crezut pe cel comandat de ei. De ce nu pe Isomar care era la diferenta foarte mica sau pe cel cu 50-50 ? Deoarece a crezut in ce a comandat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...