Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Asa a venit pe lume Bianca Marie


Recommended Posts

Buna fetelor, Ieri am aflat ca voi naste pina la sfirsitul saptamanii viitoare, cel mai probabil cezariana, din cauza unor probleme cu RH meu negativ(un titru de 1:256 intr-o saptamana triplat la 1:2048), bb nu e afectat deocamdata, dar medicii nu vor sa riste, ceva se intimpla dupa cum arata analizele de singe. Greutatea lui bb a fost estimata ieri la 2260g, poate intr-o saptamana ajunge la ca.2500g(poate sper eu prea mult). Ieri si azi mi s-au facut injectii pt. dezv. plamanilor lui bb. Doctorii nu vad nici o problema la virsta si greutatea asta, eu insa sint intr-o panica mare, desi e bb3 n-am nici o experienta in aceasta directie, ultimul bb a avut peste 4kg. Ce marime la hainutze mi-ar trebui 50, 44? Sint probleme la nastere? Va sta la incubator? Pina la ce greutate? Orice sfat e binevenit, poate intrebarile mele par nesanatoase dar chiar nu am habar de nimic si totul a venit ieri ca un traznet!!! o mamica ingrijorata si speriata Asa a inceput povestea noastra cu titlul cine a mai nascut in saptamana 34?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nascut in Romania bb la 35 de saptamani. scor apgar 9/10-fara injectii de maturare a plamanilor , a respirat singura din prima....a stat in incubator 2 zile ca sa aiba o trecere mai lina la viata exterioara...greutate 2400Kg, nu a scazut, nu a facut icter, s-a dezvoltat super normal. asa ca...mult succes! Sunt sigura ca totul va fi bine! Si eu tot cu Rh negativ...... Raluca [gravi], mami de Ilinca si... http://bd.lilypie.com/nrPOp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa, intra la prematuri, acolo fetele au experienta in domeniu. Am vazut si bebelusi nascuti mai devreme acolo, care acum sunt bine, sanataosi. Problemele au diferit de la unul la altul. Off topic: ceilalti copilasi ce Rh au? Erai izoimunizata inainte de sracina asta? Ai facut vreu vaccin dupa una dintre sarcinile anterioare? Te-ntreb fiindca eu sunt izoimunizata si as vrea sa stiu cum au privit medicii de acolop situatia ta, daca, din intamplare, seamana..desi s-ar pute sa ne mai fi intalnit pe un topic despre asta, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, multumesc din suflet pt. raspunsul tau rapid; citi cm. a avut bb la 2.400? Iti mai aduci aminte cit de repede a luat in greutate in prima, a doua luna? Alina, la mine complicatiile au aparut din senin dupa un titru de 1:8 si apoi negativ si tot asa pina in sapt.28, medicul a decis sa fac vaccinul desi i-am zis ca e ultimul nostru bb si ca planul familiar e incheiat. Dupa a icrescut intr-o luna la 1:256 ceea ce considerau normal si dupa o saptamana titrul asta exorbitant si un alt Anti:C care cica apare dupa transfuzii de singe(n-am facut in viata mea) se pare ca vaccinul asta mi-a dat organismul peste cap, nimeni nu gaseste o explicatie si valorile sint corecte facute la acelasi laborator etc. In celelalte sarcini am avut titrarile numai negative, ambii copii au RH pozitiv. Asa ca prea mult nu te pot ajuta, si la o clinica universitara eu n-am ajuns si nici nu mi-a fost recomandat datorita complicatiilor aparute pe ultima suta de metri. Mi s-a explicat ca se fac trasfuzii pina in sapt. 26-28 mai multe nu stiu si depinde cu siguranta de sarcina nu poti prevedea evolutia. Medicul meu in timpul unei discutii, mi-a explicat ca ce priveste RH e o problema destul de nebuloasa si parerile sint impartite. O sa intru si la prematuri. toate cele bune narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa, ..chiar ca nu mai pricep nimicuta..copii cu Rh pozitiv si titrari negative?..si ce evolutie a titrului la tine!!!..iar asta cu AntiC n-am mai auzit-o..bine , nu ca le-as fi auzit eu pe toate! Fetita mea s-a nascut la 37 de saptamani si estimarea facuta la echo Doppler a fost corecta, adica a avut o anemie usoara, a primit 2 transfuzii cat am foat in spital, dar icterul l-a dezvoltat si i-a trecut destul de greu, in cam 2 saptamani. La un moment dat bilirubina (care da coloratia galbena, specifica icterului)ajunsese la 17, ceea ce e mult, ea trebuind sa fie sub 1.A stat sub lampa UV tot timpul, adica 16 zile continuu, zi si noapte, dar evolutia ulteriuoara a fost buna, a luat bine in greutate, exceptie facnd lunile de dupa vaccinuri. Ea a avut la nastere 2600g si 47 cm, desi dr estimase cu o sapt inainte ca are deja 2800g. Oricum, eu am fost multumita ca echo Doppler a fost facuta foarte bine, la greutate eu stiu ca e foarte usor sa apara exagerari in plus sau in minus. Sanatate multa si bebe sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, pai nici medicul sef de la gine. n-a inteles evolutia titrului actual, la mine copilul inca nu e afectat, cel putin asa arata dopller-ul e undeva la jumatate, pina sa treaca de placenta( mi-a explicat el pe niste grafice, dar eram asa KO ca eu atit am inteles) de aici si ecografii la 2 zile voi face si asteapta rezultatele urmatoare la titrarea de ieri, banuiesc ca decizia va fi de azi pe miine, oricum max. lui a fost sfirsitul sapt viitoare. Multumesc lui D-zeu ca mi l-a scos in cale si aici in oras din intimplare(el a facut o teza de doctorat pe tema RH). Singura lui explicatie in cazul meu actual, o componenta a vaccinului totul e artificial, si conceput standard, a dus la asemenea complicatii. Cit priveste ceilalti copii, daca vaccinurile se fac in sapt. 28 si dupa nastere, e normal sa iasa negativ si sa nu apara probleme, eu asa stiu. narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca Rh-ul se stabileste pe baza lipsei antigenei D, de accea si vaccinul se numeste Anti D. Dar la fel de bine exista si antigenele C, E, G doar ca incidenta lor nu a fost inca bine studiata si nu sunt anticorpii atat de puternici. De aceea problema asta cu Rh-ul este o nebuloasa ca sunt foarte multe combinatii ale acestor antigene si respectiv anticorpi in functie de mama-copil. Partea buna este ca in Germania ai fost testata pentru Anti C, nu cred ca la noi se face testarea sau poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile in bine. Am discutat si eu acum doua saptamani cu doctorul meu de faptul ca nu am facut vaccinul dupa nastere si mi-a zis ca este depasit de situatie, imi da un raspuns cand ne reintalnim. Acum citind ce a scris Narcisa, tind sa cred ca vaccinul a declansat producerea de anticorpi, probabil doctorii stiu care este nivelul normal dupa vaccin si cred ca acela a fost depasit. Multa sanatate! [url="http://photos.yahoo.com/otiliavermeulen"]Otilia si Ana Maria (18.12.2004)[/url] [url="http://www.dropshots.com/otiliav"]Filmulete Ana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa, a mea a avut 50 cm. si aluat in prim luna 1.500kg, apoi 1.4000kg. Din a treia s-a mai domolit, 1 kg, 800g...foarte bine! Si eu sunt stresata, sunt la a doua sarcina si aici fac titrul de anticorpi doar la doua luni.Acolo cat de des se fac? Raluca [gravi], mami de Ilinca si... http://bd.lilypie.com/nrPOp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa, si la mine decizia cezarienei s-a luat de pe o zi pe alta, in ultima saptamana am facut echo la 2 zile, iar ultima titrare de anticorpi era "veche" de 1 saptamana.Nu am stiut ca ai facut vaccinurile la sarcinile anterioare, asa se explica lipsa anticorpilor. Dar daca atunci nu ai avut reactie la vaccin, acum de ce ai? S-a sensibilizat organismul..? Exista asa ceva, poate zic prostii.. Otiliav, da, in Rom se face doar titrul antiD, dar eu am inteles ca asta si inseamna Rh-ul pozitiv, de ex, prezenta antigenelor D, nu stiam ca are legatura si cu alte antigene, C, E, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, multumesc mult, de lungime nu stiu(o sa intreb miine), doar capul 33,4 cm. Titrarile mele au fost la o luna, pina acum 2 saptamani, dupa care saptamanal si acum la 3 zile. Otilia, multam de lamuriri cu Anti C-ul, chiar al meu sot ma intreba aseara, asta ce-o mai fi??? pe analizele mele sta insa ca e la fel de periculos si necesita transfuzii, asa stia si medicul. Cit despre titrarea dupa vaccin, valorile normale sint 1:128 - 1:256 asta stiu sigur, mi s-a explicat. Faptul ca s-a triplat la mine 1:2048 nu mai e deloc normal si se vedea si la eco ceva. Alina, medicul care m-a supravegheat pe timpul sarcinii banuieste ca aparitia anticorpilor chiar si minimal de 1:8 se datoreaza cezarienei, acolo exista un risc mai mare ca singele nostru sa intre in contact cu cel al lui bb. Primul copil l-am nascut natural, al doilea cezariana. Din ce mai stiam eu tot de la el cu vaccinurile facute la timp teoretic nu au voie sa apare anticorpi indiferent de numarul sarcinilor, dar practic......Dumnezeu stie. Tu aveai senzatii de rau pe ultima suta de metri cind au crescut titrarile? Eu de ieri deabia stau in picioare, si nu stiu de ce bb e activ ca de obicei dar mie nu mi-a bine. narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...