Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cafelutza de Emirate (3)


Recommended Posts

Fetele s-au topit cred [alcool] Ce mai faci ? Eu mai am mai putin de 3à de zile aici si ne intoarcem in FR. deja containerul a plecat, campam in casa cum ar veni. Noroc ca mobilele sunt ale lor, eu am ramas cu ce va fii in bagaje! aici deja Kamsinul isi face de cap...am iesit asta seara putin pe plaja cu copii si s-a starnit dintr-o data o "furtuna" de nisip ca nu stiam pe unde sa ne bagam...ca sa nu pomenesc de dogoarea de peste zi Mult a fost, putin mai este pt. mine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Delphin te intoric in franta , de tot? gata ? ati terminat ci dijbouti? super spunemi te rog despre container. unde ai trimis , Franta? ro? cat costa? mic? sharuit? mey, am descoperit aici o gradina zoo, in al ain... superba, imensa si inca se construieste la ea... dec iam stat 5 ore sa vedem animale si tot nu le-am vazut pe toate [:D] restul, la fel cum stii, plin de recuceri si super reduceri! pup u! --------------------------------------------- "Someone's pleasure is another's pain!" Alergic at stupidity.
"There's nothing can't be done, if we raise our voice as one."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au ramas 28 de zile. Avem avion pe 4 august si DA am terminat de tot cu Djiboutiul si cu Dubaiul [:D] Containerul cred ca e shared..adica noi avem dreptul la 9,5m3 de lucruri, vine cam 80 de cartoane speciale mutare si inca altele pe langa, noi am avut bicicleta, lampa, stepper, masa de masaj etc. Ei au venit si au pus tot intr-o mare lada de lemn pe care au sigilat-o in fata noastra. de platit nu platim noi, avem asigurata mutarea de la serviciul sotului, dar am vazut facturile...In jur de 7000€ dar cred ca e maximum. Se poate negocia, sunt sigura. Caci au facut gest comercial pt. ca am ales firma lor si ne-au oferit masina de locatie timp de 3 zile,in FR, factura fiind in jur de 350€. Deci nu ma indoiesc ca se poate si mai ieftin, dar avand in vedere ca e pt. statul francez, au incarcat la maxim.[alcool] De zoo-ul auzisem si eu ca e fain, nu ca cel din Dubai. Oare cand se deschide Dubailand? Editez sa-ti spun ca e pt. FR. containerul...noi cu Ro nu avem nimic, doar neamuri :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare enorm de mult ...7000 euro, pt ro o fi mai putin.... nu vreau sa ma gandesc la sua, sau australia. eu cred ca daca valoarea produselor ar fi mai mica decat sa platesc container, mai bine imi iau altele noi, cu banii de transport, normal ca aici nu asigura compania asta [alcool] nu stiu nimic de dubai land, vad doar indicatoarele pe sosea, spre dubai land aici se anunta afternoon shower [:D]... macar s-ajunga de spalat masina, dar e placut afara ! pup u! --------------------------------------------- "Someone's pleasure is another's pain!" Alergic at stupidity.
"There's nothing can't be done, if we raise our voice as one."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehe! Crede-ma ca daca as fii putut sa aleg, as fii ales sa-mi dea banii si sa nu mai trimit nimic, sa-mi iau totul nou. Si ironia ironiilor, ce trimiti nu trebuie sa depaseasca 3200, daca nu platesti asigurare mai mare in plus! [alcool] Sigur e mai putin pt. ro. exista si un sistem cargo pe avion, costa mai putin, in jur de 1,5€ pe kg, daca nu ai foarte multe de dus. Dar noi trebuie sa facem asa cum e procedura. banii ii vad doar trecand prin cont, atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici de Emirate, mai primiti una la cafeluta? Eu sunt in Qatar, un emirat mai mic, dar emirat si el. Am ajuns aici la sfarsitul lui mai. Sotul lucreaza, eu stau cu copilul acasa, la fel ca in ro, doar ca fara parc, doar in compound pana la 4 cand vine ta-su. Imi amintesc ca am mai tras cu ochiul la voi cand eram in tara si ne gandeam daca sa plecam spre taramuri arabe sau nu. Annie, multumesc de primire [pup] si pentru raspunsul legat de transport in Dubai. Noi ne gandim sa venim la toamna, cand se mai racoreste. Oare cu metroul putem ajunge in zonele interesante ale orasului? Eu cu taxi n-as merge decat cu scaunul de masina, mi se pare prea riscant sa merg cu copilul in brate. Am vazut pe net ceva de Disneyland in Dubai. E acelasi cu Dubailand? Stiti daca e deschis? Eu as cauta ceva fun pentru copil, un parc de distractii ceva. Puteti sa-mi recomandati un anumit loc? Delphin, drum bun spre Franta si adaptare usoara acolo! V-a ajutat experienta in emirate sa va gasiti mai usor job acolo? Interesant sistemul cargo pe avion cu 1,5 euro. Noi cand am venit am platit vreo 10 euro pe kg de bagaj in plus, in total costa vreo 250 de euro, dar ne-a facut reducere ca nu aveam bagaj de mana pentru copil la 150 de euro. As mai trimite si eu lucruri acasa si inca nu stiu tarifele. O dupa amiaza racoroasa! [url="www.happy-mami.blogspot.com"]Happy-mami[/url] de [alap] Filip, 1 august 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noce, bine ai venit la cafeluta!Fetele aici sunt mai putin active, dar sunt super sympa! Cateva mici rectificari..Djibouti e in Africa, in corn, cu dubaiul am avut de'aface doar asa in excursie sa zicem, anul acesta de 2 ori. In Fr. traim in timp normal, pt. noi djibouti a fost doar o misiune de-a sotului. De 2 ani, avand posibilitatea sa aduca si familia. Disneyland in dubai nu exista, Dubailandul va fii, dar din cate stiu eu nu e deschis inca. Cred ca ar trebuii sa mergeti cu scaunul dupa voi si inchiriati masina daca ti-e teama asa tare. Cu metroul se poate ajunge in aproape toate locurile.Sunt statii care inca nu sunt date in folosinta. Sunt multe de vazut si de facut, timp sa ai si bani :) In Quatar a fost si sotul meu in misiune in 1999. Multa opulenta, cain fiecare emirat. Quatarienii de bastina cica au o super renta de la stat. Tu porti voal acolo?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, ce frumos calatoriti voi! Nu, nu port voal, ma imbrac aproape ca acasa, poate ceva mai decent. Sunt foarte multi expati aici, poate chiar mai multi decat localnici si toti se imbraca normal, ca la ei acasa. Doar ca nu alaptez in public (cu cateva exceptii), nu stiu sigur daca e interzis, ilegal, doar ca nu am vazut pe nimeni alaptand. Aici si bebelusii mici de o luna primesc biberon in public, iar camerele de alaptat sunt foarte rare. Qatarezii intradevar sunt foarte bogati, nu muncesc, doar fac shopping. Noi nu intram in contact cu ei, doar cu expati, ceea ce e preferabil zic eu. [url="www.happy-mami.blogspot.com"]Happy-mami[/url] de [alap] Filip, 1 august 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari, intru sa va salut si sa-mi iau cafeaua ma doare capu rau si asta numai de la umezeala [bang][bang] vreau 48 de grade dar uscat mai e global village for fun...numai ca tre sa ai mare grija, la alti copii care nu au 7 ani de acasa, tinand cand ca al tau bb e micut inca mai e wonderland... cu delfinariu. zoo, dar cam mic si neingrijit , rusine la dubai cu asta pup u! o zi faina! si stay cool! --------------------------------------------- "Someone's pleasure is another's pain!" Alergic at stupidity.
"There's nothing can't be done, if we raise our voice as one."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Buna fetelor....vreau si eu sa va intreb daca yahoo messanger este blocat aici in UAE sau nu imi functioneaza mie? fiindca am incercat sa vorbesc dar nu merge decat sa scriem nu sa ne si auzim.Si inca ceva....stiu ca ati vorbit o data despre un restaurant romanesc numit Transilvania....puteti sa imi spuneti pe ce strada este?Aaa...si inca ceva....este vreo diferenta de preturi intre mall-urile din Dubai? sau cam toate au aceleasi preturi?Merci. PS. Cand incepe sa se racoreasca? Ca m-am saturat de caldura asta insuportabila...si jumatate de ora daca il scot pe bebe afara seara, ne intoarcem transpirati amandoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...