Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

***La multi ani, dragi braduti!*** ian-feb 05 (69)


Recommended Posts

Pai normal ca e frustrat. Exemplu: - Matei, te rog sa faci X sau te rog sa fii cuminte in seara asta. Nu face X sau nu asculta. Ii reamintesc de 2-3 ori rugamintea mea dupa care ii zic: "Daca nu faci X, diseara nu iti mai zic nici o poveste". Nu face X, asa ca la culcare ii zic sa se urce in pat. Incepe sa tipe ca vrea poveste, ii reamintesc de ce nu ii zic si atunci incepe si el. Pai atunci nici eu nu o sa mai fac Y cand o sa-mi zici tu. Pe final il impac, ii zic ca mami il iubeste, dar ca nu pot sa-i mai spun povestea pt ca nu m-a ascultat. La final ne imbratisam si uita ca m-a amenintat. [:D] Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, situatii similare avem si noi, depinde. Rayan de exemplu, daca ii spun " daca nu iti strangi jucariile de aici nu te uiti la Tinkerbell 2 zile" ( e doar un exemplu, nu-mi vine o situatie concreta acum in minte), iar el in loc sa spuna " ah da, nu vreau sa fiu in situatia asta, strang imediat" accepta imediat pedeapsa cautand alternative, de genul " ei lasa ca dupa ce pleci tu ma uit" sau tot felul de alte exemple similare. Daca de exemplu il anunt ca e pedepsit pentru cutare lucru si incepe " ba nu, nu sunt pedepsit" tipand sau plangand, raspunzandu-mi inapoi, ma supar si mai tare si ii maresc pedeapsa pentru ca nu ii permit sa tipe sau sa-mi raspunda inapoi. Tine minte exact pedepsele si se bucura cand i le anulez. Oricum, il pedepsesc rar, foarte rar, nu am motive in rest. Oricum, asa cum insiram eu papusile cand eram mica si eram autoritara de pe la 2 ani, asa face el acum. Azi dupa gradinita, le insirase, vorbea cu ele, avea lectie de limba maioneza. Ce stiti voi de tara manioneza si de limba maioneza. Inventeaza limbi straine, iti spune cuvinte, propozitii, imi da N detalii despre cum e in acea tara. Le da stelute papusilor, elevilor, copiilor lui. O sa il filmez, e incredibil. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si nu ii place sa il dojenesc deloc. Imi spune " Bine, am inteles, nu ma mai certa, nu vezi ca sunt mic si eu"?> Sau " nu-l mai certa pe bebelu, e si el mic", sau daca il cert ca nu a fost atent si s-a lovit, sau m-a lovit, sau a facut o mica prostie din neatentie, imediat imi spune " n-am facut cu intentie", si daca eu insist " stiu, dar acum o secunda ti-am spus sa fii atent, si uite, m-ai lovit in ochi", iar repeta ca nu a facut cu intentie si sa nu il mai cert ca NU A FACUT CU INTENTIE. In momentul ala cedez, si gata. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]Super tare cu limba maioneza [:-)))] Si Vlad face la fel, stati linistite [:-@] Si cel mai rau e ca eu nu prea ma tin de cuvant cand il pedepsesc...pana la urma cedez...de cele mai multe ori...stau si ma gandesc ca de fapt eu sunt de vina ca dau pedepse prea lungi si uita sirul zilelor cat nu are voie la desene de ex.[:-@]. Daca am zis 3 zile nu ai voie, dupa o zi sau doua cedez...isi cere mereu iertare, la fel spune si el ca nu a facut intentionat, ca "asa fac copiii, mai mami El nu imi zice ca nu mai face cutare lucru. Mai mult eu ii spun ca nu o sa-i mai cumpar reviste/carti daca nu ma asculta. Cand il cert, de cele mai multe ori imi zice "esti o rea!" si eu ma supar tare cand imi spune asa...apoi incep sa-i spun cate pofte ii fac, cum am grija de ei amandoi si apoi sa se mai gandeasca daca sunt rea...si isi cere scuze si ii pare rau ca a zis asa. Oricum, el tot timpul vocifereaza cand ii spun sa faca ceva, gen strans jucarii, imi spune ca nu el le-a imprastiat, ca Stef [:-@]...ii spun ca atunci cand va intelege si el vor strange amandoi, asa ca acum il ajut si eu, dar sa stranga macar cateva si el. Zici ca il pun sa care pietre de moara cand e vorba de stransul jucariilor [alcool] [s] La multi ani, Ruxi, sa cresti mare si sanatoasa! [s] Erica, mai vino pe la braduti, mi-e dor de puiutii tai! Alina, imi pare ca ai ramas fara job...bafta multa, sa reusesti sa gasesti altul! Noi am fost aseara la Avatar, mi-a placut muuult de tot, e prima data cand vad 3D, super, super a fost! Inainte de film au venit nasii la noi si niste prieteni si am pregatit o masa cu specific arabesc [pofta], ne-am lins toti pe degete!! Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, ce e avatar? Sa stii ca si eu mai uit de pedepse, sau le incurc. Acum 2 zile, pentru ca insista si nu a avut rabdare l-am pedepsit cu pc-ul, 2-3 zile, nu mai stiu, si a doua zi punandu-i desene zic " aoleu, erai pedepsit", la care imi raspunde ca nu, ca pedeapsa era pt pc, ce, am uitat???? :)))) Cata vreme nu isi da el seama ca cedezi e bine, dar daca zici ca il pedepsesti si nu o faci, cedezi, se obisnuieste. Eu incerc sa imi tin promisiunile si cu cadourile, ca rasplata pentru o reusita de a lui, ca sa vada ca ma tin de cuvant, si ca asta trebuie sa faca si el. E bine ca nu il lasi sa te faca rea, si eu m-as supara rau daca m-ar face Rayan vreodata asa. Eu in schimb cand face nazuri la mancare, ii arat copii cersetori, ii spun ca sunt copii care ar plange pt o bucata de paine uscata, si ca el IL ofenseaza pe Dumnezeu si isi permite sa faca nazuri? La asa replica tace si se gandeste. Oricum, incerc sa il fac responsabil, sa intelegeaca adevaratele valori. Mai nou e fascinat de fantome, vrea filme cu fantome, si apoi inventeaza situatii, si spune serios" da, eu vorbesc foarte serios". Ce mai, e talentat rau la teatru. Chiar o sa il dau la un curs ceva mai incolo,ca cine stie, poate ajunge vreun Brad Pitt ceva :) Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, si Matei zice cam aceleasi replici, insa la stransul jucariilor e campion. Am inceput sa-l stimulez si pe cel mic; ii recompensez pe amandoi cu buline rosii si abtibilduri. Deocamdata tine faza si imi place ca M il "corupe" pe B si la lucruri bune. [:I]Aseara au strans amandoi rufele de pe suport, le-au carat in camera de sus si dupa ce le-am impaturit si le-au dus fiecare la locul lor. Felicitari pt masa reusita, sa stii ca nasii au fost f incantati de rulourile de peste, mi-au cerut chiar si reteta. Apropo de laptop, m-am distrat aseara cum stie M raspunsul la adunari si scaderi: numara merele afisate pe ecran! [:I] Crinuta, Avatar e un film. L-am vazut si noi pe 22 decembrie la Imax, am fost tare incantati, l-as mai vedea o data. Din pacate pt noi ajungem f rar la cinema/teatru. Si voi sunteti cu fantomele? [:D] Matei deocamdata e speriat de ele pt ca le mai viseaza noaptea. Chiar aseara i-am zis sa nu-i fie teama pt ca ele nu exista si ca daca simte teama sa zica "Inger-ingerasul meu" sau sa faca semnul crucii. Intr-adevar f talentat Rayan, are si cu cine semana, nu?[:)] Patricia, ai inceput jobul? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa il duc pe Rayan la Imax. Cat e biletul? Merita? Da Liviana, e obsedat de fantome, de cand m-am uitat eu pe Discovery la o emisiune reala despre fantome, caz real, el a tinut sa stea langa mine si evident ca ma intreaba daca exista. Nu il pot minti ca nu exista, i-am explicat ca fantomele apar fff rar, fiind suflete care nu pot accepta inca ca au murit, si nu se pot dezlipi momentan de pamant, de viata asta. Oricum el stie despre rai, purgatoriu si iad, deci intelege perfect. Si aseara ma intreba daca exista, si i-am spus ca eu n-am vazut niciodata, dar ca ele exista prin castelele din Anglia. Toata seara mi-a vorbit despre fantome, si ce le face el, etc. Seara de seara ma pune sa ii caut film cu fantome, si ma intreaba cand ma opresc la unul " asta e film cu fantome"? Ei, este o faza, ca multe altele. Cand se va plictisi va incepe cu alte faze. A scapat de obsesia de nunti, rochii de mirese, desi mi-a cerut ca la urmatoarea zi de nastere sa ii fac tort de mireasa, din acela cu multe etaje :)))) Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Imax am fost si noi, suuuuuper! Nu stiu daca nu ar fi prea mult pentru ei...Vlad ar fi in extaz, cred! A vazut reclama la Avatar cand am fost la Ho,ho,ho si tipa cel mai tare din sala, numai woooow zice, era extrem de incantat. Chiar e super filmul si l-as mai vedea si eu o data [:)] E vreo 35 ron biletul...parca...nu stiu daca pt. copil e mai putin... Crinuta, incerc sa ma tin de promisiuni cat pot, mai ales de cele cu pedepsele si cele cu "premiatul", dar le incurc sau le mai uit [:D] I-a cazut vreunui copil dintisor? Alexiei, prietena lui Vlad, i-a cazut primul dinte!! Noi azi ne-am trezit tarziu si nu l-am mai dus pe Vlad la gradi...si am fost in Tineretului, parcul nou de pe Vacaresti. Si are un patinoar grozav, super era gheata, deloc aglomerat. Si noi nu am patinat niciodata nici unul. Si s-a suit Cata pe patine, l-a luat si pe Vlad, ziceai ca e Bambi [:D], nu a putut deloc sa stea, dar i-a placut...sper sa mai ajungem sa prinda curaj si sa invete putin... Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, cat e biletul de intrare si inchirier la patinoarul din Vacaresti? Noi am dat 25 lei la Avatar dar era in cursul saptamanii. Wow, Alexia a pierdut deja un dinte? Noi inca nu si nici nu avem de gand prea curand. [:)] Crinuta, Imax nu cred ca e pt copii; s-ar putea speria daca vine vreo imagine prea aproape de ei. Mergi tu mai intai fara R si ai sa concluzionezi singurica. Tu mai stiiceva de Amaya? Ce mai face? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru informatii. Nu stiu nimic despre Amaya, nu am mai vb cu ea de multa vreme, si cum nu scrie pe forum, chiar nu stiu nimic. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...