Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

***La multi ani, dragi braduti!*** ian-feb 05 (69)


Recommended Posts

Liviana, pai ce crezi, ca mie mi-ar fi dat prin cap asa ceva? In primul rand ca e el nu e fan spalat pe cap din cauza apei care rar ii intra in ochi si urechi, deci singura persoana pe care o lasa sa ii spele parul eram eu. In acea zi, era la a doua baie ( ii place) si mi-a spus ca se va spala singur, ceea ce evident nu l-am crezut, pentru ca, daca aveam incredere in faptul ca s-ar putea spala singur, aveam indoieli serioase ca ar fi capabil sa se clateasca bine cu dusul, pana cand l-am vazut. I-am facut poza, era prea dulce. Patricia, unde e mesajul mult asteptat? Voi va uitati la patinaj artistic? Sa vedeti faza: ma uitam cu Rayan, il intreb daca ii place, pentru ca eu sunt innebunita dupa sportul asta, imi spune da, dar fara prea mult entuziasm, apoi il intreb eu" dar bine, ce iti place tie asa.... mult", imi zice " nimic, ma intereseaza doar tort de nunta" [bang][bang][bang]. Deci mi-a spus ca in ceea ce priveste pianul vrea doar sa clampaneasca, ca ce, ca el stie foarte bine, cu patinajul nu e fascinat, so, astept sa vad daca l-o fascina ceva cu adevarat. Io sincer mi-l imaginam pe gheata, pentru ca are gratie, va fi inalt, cu picioare lungi, va avea un corp frumos, atletic, si mi-ar fi placut macar sa incerce, desi nu renunt la idee. Cand se va face mai cald putin il duc la Liberty. Acum mi-e greu, e si departe de mine, dar as vrea sa prinda gustul patinajului de la o profi, ca eu habar nu am ce sa ii explic, Daca nu l-o atrage deloc, asta e, cautam altceva, ca nu fortez copilul sa faca ceva ce nu ii place. Oricum, e haios, scoate la perle. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liviana, soia nu stiu, nu am folosit...dar cred ca se gaseste in supermarketuri...la produsele de post daca nu ma insel... Crinuta, cand e patinaj? nu mai reusesc sa vad nimic... Bravo lui Rayan, ce baiat mare [8D] Eu le fac baita la amandoi deodata si ii sapunesc rapid pe amandoi, iar Vlad se mai spala si singurel. Tare faza cu saptamana! Vlad zice asa zilele saptamanii: luni, marti, miercuri, joi, VINETE, sambata, duminica [:-)))] Bine, in gluma [:D] Maine au teatru la gradi. Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bubu05
Liviana, soia nu stiu, nu am folosit...dar cred ca se gaseste in supermarketuri...la produsele de post daca nu ma insel... Crinuta, cand e patinaj? nu mai reusesc sa vad nimic... Bravo lui Rayan, ce baiat mare [8D] Eu le fac baita la amandoi deodata si ii sapunesc rapid pe amandoi, iar Vlad se mai spala si singurel. Tare faza cu saptamana! Vlad zice asa zilele saptamanii: luni, marti, miercuri, joi, VINETE, sambata, duminica [:-)))] Bine, in gluma [:D] Maine au teatru la gradi. Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Acum e patinaj, pe TVR 2. Faina faza cu vinete, hehe. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersiii, ma uit [8D] Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bubu05
Mersiii, ma uit [8D] Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
A castigat Plushenko al meu. Ce bine. De parca ar exista vreunul pe pamantul asta care sa se apropie macar de stilul lui de patinat si de sarit. No, no chance boys. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza! haideti la o cafea calda sau un ceai sa ne dezghetzam[cit] am vrut sa scriu si ieri, dar m-am luat cu una-alta si nu am mai apucat. azi am o dispozite mai buna de scris, cel putin la ora asta, asa ca profit, ca nu se stie mai incolo[8D] cum spuneam, de luni am inceput serviciul. Nu e asa rau cum ma temeam. temerea mea mare era in primul rind ca Daniel nu va accepta biberon ca mijloc de hranire, dar l-a acceptat totusi. asa ca [alap] o data pe la 6am, adoarme, dupa care se mai trezeste pe la 8 si iarasi papa, dupa care imi golesc sanii si ii mai las o portie (a variat saptamina asta intre 60-90-120 ml), dupa care mai primeste o portie de lapte praf pe la 14 si cind ajung eu acasa la 4 suge din nou cit vrea. deocamdata am program redus si e tare bine. sta soacra'mea cu el, deocamdata nu ne plingem una de alta si incercam sa ne intelegem cit mai bine, sa accept unele lucruri pentru ca inteleg ca nu o face cu rautate (de exemplu simte nevoia sa ii puna caciula[:D] ca i se pare rece pentru capusorul lui). nu m-am luat de ea, incerc metode diplomate.[:)] SAptamina asta am tinut-o si pe Rebecca acasa, fiid cu zapezile si frigul, o mai protejez putin. REbecca trece prin faza cea mai violenta de gelozie, cred ca a atins pragul maxim. sper sa treaca, in carti scrie ca tine 6 luni. se manifesta cel mai mult cu noi, in special cu mine. vrea atentia mea non-stop, ceea ce mi-e imposibil. incerc s ma joc cit de mult pot cu ea, dar cind ma vede ca il iau la [alap] pe fratior, atunci imi cere diverse lucruri, si daca vede ca nu pot, imi zice ca nu o mai iubesc chiar deloc, ca nu ma joc niciodata, ca il iubesc doar pe nuki, etc. odata mi-a spus ca nu mai sint mama ei, ci doar a lui nuki. ma doare tare si nu stiu cum sa mai prodedez cu ea. la culcare e cel mai rau, ca atunci trebuie sa il tin la san sa adoarma si sa il pun in patutul lui, si ea incepe sa se smiorcaie, sa imi spuna aceleasi vorbe, sa o iau in brate "chiar acum" desi vede ca am mainile ocupate. ma comport cit de delicat pot eu, ii repet ca o iubim f mult, ca ea e prima noatra dragoste, etc, etc. pe linga asta cred ca are si cornite, asa ca am inceput sa ma comport putin mai diferit, ca simt ca ne manipuleaza deja, asa ca nu mai accept chiar toate toanele. cu fratiorul insa nu avem probleme, il iubeste foarte mult si el e topit dupa ea. se joaca deja frumos impreuna, il smotoceste si il face sa rida cu hohote, il pupa si are grija de el f frumos cind ii cer. sper sa treaca faza asta. aseara a desenat o plansa, chiar am sa o scanez, cu noi 3 (fara nuki), cu figuri triste si cu o inima rupta in 2. m-a pus mult pe ginduri. am intreb de ce nu apare si nuki si mi-a zis ca nu stie sa il deseneze. in rest, daca m-am ocupa numai de ea, sa ne jucam cum vrea ea, ar fi fericita. dar din pacate nu se poate. intruna din zilele astea, am venit de la sv, l-am alaptat, dupa care m-am jucat vreo ora numai cu ea: la computer, am desenat, lipit si de-a v'ati ascunselea. cind am terminat ca trebuia sa pregatesc ceva de mincare si eram singuri acasa, a inceput circul. incerc sa o inteleg cit pot si sa ii fac toate poftele sa nu se simta data la o parte, dar deja cred ca e santaj sentimental. Bubu, ce dtragut cu VINETE. si reb stilceste cuvinte, chiar daca in rest vorbeste corect: inca zice mimic=nimic, minge=ninge, putit=cutit, oblinda=oglinda[:D] si noi ne amuzam. ma enerveaza insa ca a inceput sa foloseasca cuvintul "decit" unde nu e cazul si o corectez mereu. cred ca cineva la deagi vb asa, pt ca acum, anul asta s-a stricat asa. inainte o mai dadea in bara cu "este" si "sint",dar vad ca s-a reglat, atit am batut-o la cap. Crinuta, ce frumos povestesti despre Rayan. Rebecca face de mult timp singura baie, se spala si pe cap, dar eu simt nevoia sa o mai clatesc suplimentar. am vazut la tv o emisiune si spunea de copiii la virsta asta, ca adora sa faca orice treaba de-a noastra, li se pare f interesant. Rebe e cu bucataritul sau sa faca curat. cica tine pina pe la 7 ani, cind nu li se mai pare asa interesant, si atunci fac obligati, ca asa trebuie. ce haios e cu torturile de nunta. nu ii dai jocuri pe compuiter sa faca torturi? noi am gasit un site din asta si isi face ea torturile cum vrea, le orneaza, etc. sau cu imbracaminte, si imbraca fete. si pasiunile ei sint desenul, dansul, muzica. si mie mi0-ar placea sa o vad o mare balerina, cum il vezi tu un patinator, dar cred ca astea sint dorintele noastre de copil (cel putin eu am vrut sa fiu balerina). la balet are talent, dar deocamdata nu am mai dus-o de cind a inceput gradi, ca e f frig si mi-a fost peste mina, am zis ca acolo se incalzeste, iese afara in frigul asta, etc. sper sa incepem din nou de luna viitoare. Liviana, te inteleg ce placut trebuie sa fie acolo, departe de agitatie, aer curat...cu ce incalziti, cu gaze,? incalzesti toata casa? v-am admirat si eu pozele, si decorurile de craciun. acum cu zapezile astea v-ati descurcat sa ii adiuceti la gradi? multumim si pentru reteta de chec cu sunca, poate am sa fac si eu la ziua REbeccai. cu intilnirea ce se aude? am chef[cheers][grup] Patricia, mamica implinita de Rebecca, 05.02.2005 si Andrei Daniel, 09.08.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, ma bucur ca ai scris. Mai spune-ne despre Daniel ( ce nume frumos). Pe de-o parte o inteleg pe Rebecca, sincer. Rayan, desi ma intreaba aproape zilnic" cand imi nasti un frate", e gelos daca ma vede ca acord atentie altcuiva decat lui. De exemplu aseara, cand a inceput Plushenko prestatia pe gheata, pentru ca de cate ori il vad spun " uite-l pe plushemko, manca-l-ar mama", Rayan ma intreaba " asta e mancarea lui mama"????? :))), si daca spun " e cel mai bun, e extraordinar", el replica" nu, eu sunt cel mai bun, etc". Ii aratam ieri patinajul si il intreb:" nu ai vrea sa fi si tu aclamat, sa iesi campion?" Mai incolo ma intreaba cand il duc sa se faca campion :), dar i-am spus ca el trebuie sa doreasca, nu eu. E foarte talentat la desen, fara discutii. Ma uit si la gradinita la ce se expune la panou, si lucreaza foarte, foarte bine. Bine, el si acasa amesteca culorile intr-un mod de ne lasa fara cuvinte. Are simt artistic. De altfel l-am invatat sa se imbrace doar asortat, si acum nici nu concepe sa nu fie asortat, ceea ce e bine, pentru ca vreau sa fie un barbat stilat, cu simt estetic dezvoltat, etc. Ieri m-am luat de el ca s-a certat, sau a dat ( mult spus dat) intr-o colega. I-am spus sa nu mai aud asa ceva vreodata, ca incep cu pedepse. Patricia, sa stii ca si eu ma lupt cu " decat" pus aiurea, fara negatie inainte, lucru caracteristic pentru multi romani. Dar ma uit pe forum si vad scris " m-a" legat, si exemplele pot continua, si ma ia durerea de cap. Mi-e si mie frica de influentele astea. Eu il corectez mereu si nu ma las. Mai nou are si alta problema, spune in toate cazurile (nu conteaza ca e nominativ, acuzativ, dativ) " pe care", si acum ma lupt sa ii scot asta, Pe R tot nu il spune, se chinuie saracul. Eu totusi l=am spus cand am implinit 5 ani, el a depasit varsta si nimic. Of, sper sa ii iasa. Cu pipi nu mai face in pat decat accidental, poate la 3 luni, in rest nu il mai trezesc noaptea si nu face, se tine pana dimineata. A facut acum 2 nopti ( nu mai facuse de prin sept cred), dar bause enorm de multa apa seara, si m-am si mirat ca s-a scapat. Pentru asta a primit un cadou, pentru ca i-am promis ca daca trec 15 nopti legate fara sa faca, primeste cadou, iar el a depasit cu mult nr asta de nopti, ajungand la vreo 3 luni aproape fara sa faca in pat. In ceea ce priveste baia, si el se spala singur pe corp, eu mai insistam pe spate, desi are burete din ala chestie lunga, care sa ajunga si pe spate. La par v-am spus ca nu suporta, nu suporta apa in ochi ( nici eu de altfel), si de aceea nu m-as fi asteptat, iar acum m-a anuntat ca intra in cada si se spala din nou singur pe cap. Azi l-am tinut acasa tot din cauza frigului, si bineinteles ca a plans, pentru ca el e innebunit dupa gradinita, insa gradinita asta nu e f aproape, si pe frigul asta ajungem mai greu, iar el adormise tarziu aseara, si n-am vrut sa il trezesc devreme. In rest, el e atat de fericit in zapada, ceva ce n-am mai pomenit. Ar sta non stop afara. Ieri m-a pus sa ii cant " La multi ani" unui copil de-al lui, ne-am prefacut ca sufla in tort, ce mai, trebuie sa ma supun. Nu va spun noaptea cand vine in pat cu toti copiii lui. Toti au nume: Razvan, Trompi, Micky, Alex, Cutzi-Cutzi, si am uitat restu; :);toata ziua e cu ei, sunt geloasa, recunosc, si i-am spus ca si eu sunt copilul lui, sa nu ma neglijeze, la care imi spune ca pe mine ma iubeste cel mai mult, etc :) Ah, si de ceva vreme trebuie sa ii citesc subtitrarea filmelor, sa inteleaga si el ce si cum, ca doar el e adult. Vrea doar filme cu nunti, cu fantome, e fan ( ca si mine ) Mister Bean, isi cauta pe youtube filmulete cu pisicute. Aoleu, e innebunit dupa pisici, innebunit nu alta. Ma roaga aproape in fiecare zi sa ii cumpar pisicuta, ca uite ce mica e, uite ce codita are... :) Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, ma bucur ca iti place numele. Asta am visat inainte sa o am pe Rebecca, un baietel daniel. este bebelusul perfect, daca as putea spune: vesel mereu, se culca/trezeste razand, nu plinge decit ff rar, dca il doare ceva, are zile cind nu plinge deloc. ii rad ochisorii in cap cind ne vede, gangureste si chiraie toata ziua, i-a iesit si un "mea-mea", maninca bine, doarme noapte intreaga de cind l-am nascut, nu a plins pjna acum in nicio noapte. pe cit nu imi doream baiat, mi-a dat dzeu unul ca parca zic ce am facut sa merit asa copil bun. tot ce face si cum este, parca e sa imi fie mie pe plac. evident ca sint topita dupa el[olala] si eu trebuie sa ii traduc cind ne uitam la filme, mai nou si la cintece [:D] s-a uitat la un film pe hbo de la cap-coada, un film disney parodie dupa cenusareasa si alte printese, cu o printesa care ajunge in timpurile noastre, etc. a fost fascinata. bineinteles ca ii plac printesele, are o colectie intreaga. si ei ii plac pisicile, dar mai mult pt ca stie ca eu sint topita dupa ele. cind vede cite una imi zice " mama, uite o mitza, cum iti place tie, nu-i asa ca vrei si tu una?[:D]). eu le alint mitze si imi sint tare dragi, ama vut mereu. daca vreodata voi sta la casa, o sa am cel putin 2[:)]. Patricia, mamica implinita de Rebecca, 05.02.2005 si Andrei Daniel, 09.08.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, e greu cu gelozia, la noi nu s-a manifestat asa de direct. Eu cred ca lui Reb ii trebuie si gradinita, cel putin acopera partea cu activitati de care are nevoie orice copil. Seara e f bine sa petreci doar cu o ea 1-2 ore, dupa care sa petreceti toti 4 si neaparat sa o implici pe R in tot ceea ce tine de bebe. EU de xil ingrijeam pe B, dar ii vorbeam doar lui M si dialogurile curgeau aparent doar catre el, chiar daca de ex il giugiuleam pe cel mic. Ma bucur ca e ok la servici, iti va face bine la psihic si activitatea profesionala. Super ca a acceptat Daniel bibe, eu m-am chinuit o vreme pana sa-l ia B, dar era si mai mare ca D. Iti urez sa-ti pastrezi laptele cat mai mult, la mine a scazut f repede dupa inceperea serviciului, dar nici nu puteam sa-i dau mai mult de 2 mese de tzitzi pe zi. F frumos sentimentul matern cand ai un copil cuminte, la unison cu dorinta ta. Asa l-am simtit si eu pe B; i-am daruit f multa dragoste si el mie la fel prin felul lui de a fi. Eu cred ca de asta e si f iubacios si acum. La cresa imi spun doamnele ca si atunci cand ele au treaba, se duce la ele si le cuprinde in bratele lui. Si pe Matei il iubesc, dar cu el m-am chinuit mai mult cat a fost mic, acum ne intelegem f bine, ba uneori am impresia ca fac mai multe activitati cu el decat pe B. Din motive de frig afara si timpi prelungiti pt dezghetarea masinilor, am dus baietii la socri pt 2 zile. Matei a avut probl cu burtica si a trebuit tinut pe regim. Incalzirea in casa e pe gaze, dam pe o treapta mai mare cand e ger si se rezolva, nu suferim de frig. Nu incalzim toata casa pt ca nu e nevoie, cam jumate. Hehe, tu esti cu pisicile, eu cu cainii. As vrea si eu sa ne intalnim, dar nu stiu cand, in orice caz intr-o zi de week-end, poate in celalalt, ce ziceti? Bubu, si mie mi-au placut "vinetele" lui Vlad. Si eu ii spal pe amandoi o data in cadita de la cabina de dus. Mmm, ce pofta mi se facuse de boabe soia prajite; n-am mai mancat din copilarie cand mergeam la practica agricola. Am un coleg fascinat de sucurile din soia, isi cumpara mereu si le lauda. Ce-i drept soia e un alim f complex. Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...