Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

***La multi ani, dragi braduti!*** ian-feb 05 (69)


Recommended Posts

Crinuta, noi ne-am mutat in noiembrie deci am platit o singura factura pana acum, care a fost, cred, de 800 RON. Casa are 500 mp cu tot cu subsol si mansarda, suprafata utila, adica fara terase. Dar in noiembrie si decembrie am incalzit cam tot, ca mereu am avut musafiri si copiii se jucau in mansarda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Crinuta, noi ne-am mutat in noiembrie deci am platit o singura factura pana acum, care a fost, cred, de 800 RON. Casa are 500 mp cu tot cu subsol si mansarda, suprafata utila, adica fara terase. Dar in noiembrie si decembrie am incalzit cam tot, ca mereu am avut musafiri si copiii se jucau in mansarda.
Nu e rau pentru suprafata. Oricum, sa o stapaniti sanatosi. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crinuta Nu e rau pentru suprafata. Oricum, sa o stapaniti sanatosi. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Merci. Astept pm.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lali, multe felicitari pt realizarile cu casa - e gata cu tot cu accesorii - ai facut o treaba extraordinara din cate am vazut in poze. Totul e imbinat cu mult gust si rafinament - ati avut cumva vreun designer ? O iau pe rand caci am multe comentarii de facut. [:I] In primul rand sunt uimita ce mare s-a facut Dragos, nu l-am mai vazut de la ziua lui Rayan cand ne-am intalnit toate. Felicitari pt cum se descurca cu skiurile, a invatat de la voi sau cu profesor? Mi se pare ca parca a mai si slabit, nu? Ca si tine de altfel, arati minunat si esti f fericita. Intr-adevar e f frumoasa camera baiatului, are si mult rosu - il energizeaza, nu?[:D] Semineul e pe gaz? Banuiesc ca e in legatura cu cel din dormitorul vostru. Te rog sa-mi spui si mie daca stii furnizori buni pt perdele/draperii, covoare si corpuri de iluminat la preturi ok. Asta in caz ca le-ai luat din Ro si nu din afara. Imi place mult masa de dining, e pe stil clasic. La noi va trece multa vreme pana o vom achizitiona. [8D] Spune-mi te rog gardul e facut din panouri sau cu bca/caramida? Dressingul banuiesc ca e pe comanda - la ce firma l-ai facut? Wow, ce superba e masuta de toaleta, parca la Ikea am vazut-o si eu dar nu arata asa bine ca in poza ta. Chiar ca faina ideea cu mansarda si jucarariile montate permanent; noi inca nu am amenajat-o si nici prea curand. Cu consumul de gaz, la noi luna asta va fi mult, cam 1000 ron; eu monitorizez consumul si cum in ianuarie au fost -27grade si am incalzit non-stop, astea sunt consecintele. Parintii tai locuiesc acum cu voi? Ne poti spune cat a costat constructia casei si unde e localizata? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liviana, merci de aprecieri, mai ales ca vin de la cunoscatori[;)] . Sa stii ca mie mi-au placut tare mult camerele piticilor de la voi, cu picturi si mi-a mai placut floarea din baia matrimoniala... Sa o iau si eu pe rand:
Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
Lali, multe felicitari pt realizarile cu casa - e gata cu tot cu accesorii - ai facut o treaba extraordinara din cate am vazut in poze. Totul e imbinat cu mult gust si rafinament - ati avut cumva vreun designer ?
Ideile sunt in mare parte ale mele. Am avut un arhitect care m-a cenzurat cand a fost cazul, m-a corectat cand a trebuit si mi-a dat incredere in mine cand mesterii erau sa ma doboare si eu simteam ca trebuie sa refac vreun lucru!
Citat:
O iau pe rand caci am multe comentarii de facut. [:I] In primul rand sunt uimita ce mare s-a facut Dragos, nu l-am mai vazut de la ziua lui Rayan cand ne-am intalnit toate. Felicitari pt cum se descurca cu skiurile, a invatat de la voi sau cu profesor? Mi se pare ca parca a mai si slabit, nu? Ca si tine de altfel, arati minunat si esti f fericita.
Am fost cu Dragos la bunici in Baia Mare dupa Revelion si am mers in fiecare zi la ski, la niste partii noi, super la 18 km distanta. Cautati daca vreti pe google cabana suior si o sa vedeti un loc deosebit, nou, facut cu suflet de acolo de unde vin eu, din Maramures... L-am pus pe schiuri sub supravegherea unui monitor, pentru ca eu stiu sa schiez cat de cat dar sunt cam fricoasa, iar al meu sot voia sa profite si el de partie si sa schieze. Nu pot sa spun ca Dragos schiaza, dar se tine pe picioare pe schiuri, ii place inclusiv pe telescaun si, mai important, a fost zilnic cateva ore in zapada, in klapari, facand miscare in aer de munte. Mai nou pasiunea lui este sa ..... manance zapada si turturi, dar sa manance, fetelor, nu sa guste. Da, a mai slabit Dragos pentru ca nu il las fara sa faca miscare: face karate si tenis, gimnastica acasa si sper sa mai prindem o saptamana de ski anul asta.
Citat:
Intr-adevar e f frumoasa camera baiatului, are si mult rosu - il energizeaza, nu?[:D]
Rosul din camera lui este culoarea lui preferata. Eu as fi preferat verde, albastru si culoarea lemnului. Dupa indelungi negocieri a renuntat la toti peretii rosii si am facut doar unul. Sintagma lui preferata: "E camera mea si eu decid !"
Citat:
Semineul e pe gaz? Banuiesc ca e in legatura cu cel din dormitorul vostru.
Semineele sunt pe lemne, chiar acum cred ca al meu sot face focul.
Citat:
Te rog sa-mi spui si mie daca stii furnizori buni pt perdele/draperii, covoare si corpuri de iluminat la preturi ok. Asta in caz ca le-ai luat din Ro si nu din afara. Imi place mult masa de dining, e pe stil clasic. La noi va trece multa vreme pana o vom achizitiona. [8D]
Covoare nu prea am, ca e incalzire prin pardoseala. Corpurile de iluminat le-am luat din Brico, Dedeman si de la Orion. Daca cauti bine au cateva modele de calitate import Austria si nu China. De asemenea am gasit un show-room in Magurele, cauta eglo pe net. Au preturi bune, sunt furnizori pentru Brico, deci sunt mai ieftine decat in Brico si au o gama mare. Dining-ul si dormitorul meu sunt de la o firma italiana care a cumparat fabrica renumita de mobila de la Arad. Au fost scumpe, dar mi le-am dorit tare. Intre timp am mai gasit o firma (din pacate prea tarziu) se cheama Dis Deco, au birouri in zona Mosilor cu mobila stil provensal super draguta si la preturi bune. Chiar merita vazute, e practic o firma franceza care lucreaza 90% pt. Franta la Sfantu Gheorghe.
Citat:
Spune-mi te rog gardul e facut din panouri sau cu bca/caramida? Dressingul banuiesc ca e pe comanda - la ce firma l-ai facut? Wow, ce superba e masuta de toaleta, parca la Ikea am vazut-o si eu dar nu arata asa bine ca in poza ta.
Gardul e cu fundatie stalpi si grinda de beton, iar zona plina e cu BCA. Daca te intereseaza cumva tigla (sunt olane aduse de noi din Italia) mie mi-a ramas destul de multa... Dressing-ul e de la IKEA, au super sisteme, eu nu am gasit aceleasi lucruri in alta parte la preturi mai bune. Masuta de toaleta este tot Imar Arad.
Citat:
Chiar ca faina ideea cu mansarda si jucarariile montate permanent; noi inca nu am amenajat-o si nici prea curand. Cu consumul de gaz, la noi luna asta va fi mult, cam 1000 ron; eu monitorizez consumul si cum in ianuarie au fost -27grade si am incalzit non-stop, astea sunt consecintele. Parintii tai locuiesc acum cu voi? Ne poti spune cat a costat constructia casei si unde e localizata? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Am luat ideea de mansarda de la niste prieteni, care si-au amenajat-o tot pentru copii, low-cost, adica cu OSB si o mocheta si e super ! Din pacate parintii nostri sunt doar in vizita ca ei sunt la Tarnaveni si Baia Mare. Mi-ar place sa ii avem la noi, dar nu se poate... Casa e in Pipera, nu am o suma prea sigura despre costul final, noi am construi 2 ani, iar inca nu am stat sa adun efectiv toate facturile, bugetul a fost oricum super-depasit !!! Liviana, iti raspund cu placere la orice intrebare, poti sa imi scrii pm daca vrei amanunte despre orice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Lali pt amabilitatea de a-mi raspunde la intrebari, e chiar impresionant efortul tau pt a ajunge la aceasta forma frumoasa si finala a casei.[flo] Noi suntem limitati la buget datorita creditului si oricat de mult mi-as dori sa adaug toate accesoriile, sunt alte urgente pe lista. De exemplu acum suntem in cautare de dedurizator pt apa din put - voi aveti cumva asa ceva si daca da de la ce firma? Am salvat tot mesajul tau astfel incat sa apelez la furnizorii mentionati atunci cand voi putea sa cumpar. [:I]Am gasit firma Eglo, super frumoase corpurile de iluminat din catalogul online. Multumesc pt oferta cu tigla, insa si noi avem ramasa de la acoperis destul de multa; chiar imi ocupa mare pare din garaj si nu pot baga masina acolo. Fiind de ceramica e f grea si am tot amanat momentul mutarii ei. Gardul eu mi l-as dori din lemn, dar sotul il vrea ca al vostru. Vom vedea cum va fi, in orice caz nu il vom face prea curand - imi place la nebunie deschiderea din jurul casei; noi si campul alb iarna, plin de flori in sezonul cald. La mine nu e aglomeratie urbana inca, pe o raza de 300 m in jur nu e nici o casa, ce exceptia uneia care e langa noi, si in faza la rosu. La mansarda si noi avem planseul cu osb, insa nu va ramane asa permanent caci placile au joc intre ele si fac zgomot cand calcam pe ele. Am fost sfatuiti sa le aranjam mai bine si peste ele sa punem o dusumea din lemn. Iarasi e un proiect care se va concretiza peste muuulti ani.[:D] Hehe, imi place ca Dragos are personalitate si se vede ca e baiat istet. Am vazut in poze cu cata dragoste e inconjurat, cred ca e rasfatat dar va aduce si bucurii. Acum ca ai terminat cu casa, n-ai vrea sa-i faci un frate sau o sora? Lui Dragos i-ar prinde cu sigurata bine un partener de joaca permanent.[:)] Multumim pt recomandarea cu statiunea din Maramures, insa din pacate noi nu schiem nici unul, desi acum ceva ani am pus in picioare schiurile si m-am descurat binisor, eu fiind si patinatoare. Ma bucur ca ti-au placut si amenajarile noastre, am mers pe ideea de multi-color la pereti si desi e mai greu de asortat, imi place senzatia de caldura a peretilor. Si o intrebare pt toate mamicile: voi ati inceput sa scrieti (si) acasa cu copiii, sa faceti litere, numere, bastonase, desen la liber? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, avem dedurizator si inca cateva filtre de la CVWater. La ei am gasit cele mai bune preturi dintre cei care pareau intr-adevar ca stiu ce fac, nu doar vand aparate, ca sunt din astia destui. S-a putut si negocia. Daca vrei, da-mi PM si iau nr. de tel al omului de acolo. Si noi mai avem ceva la chiuveta de la bucatarie : un aparat de osmoza inversa care face apa plata. Asa ca nu mai cumparam pet-uri si bem, gatim si spalam fructele si legumele cu apa plata. Da, mi-ar place un bebe... dar inca nu ne-a iesit... Noi facem desen, pictura cu Dragos acasa pentru ca ii place si pentru ca altfel vrea desene animate sau calculator. Deasemenea ii plac revistele pentru copii unde face labirinturi, gaseste diferente sau scrie cifre si litere. Doar cand vrea el si daca vrea, nu avem un program inca... La gradi au invatat sa scrie cateva cifre, tot asa, in joaca, si fara nici un fel de notare sau obligativitate. Educatoarea imi spunea ca e un fel de pregatire pentru grupa pregatitoare de la anul, adica familiarizare cu una, alta, dar fara a fi obligatoriu sau a conta cantitatea. Voi cand va ganditi sa incepeti scoala ? La 6,8 sau 7,8 ani ( ma rog cu aproximatie) Ca eu bazai deja pe la subiectele cu scolari si ma apuca groaza...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lali, casa ta e de vis. De multa vreme nu am mai vazut ceva atat de frumos, cu atat de mult bun gust. Si sotul vrea sa ne facem casa aici, sa vedem daca ne iese, dar, ca tot vorbeai de incalzire prin pardoseala, exact asta vreau si eu. Sa imi spui daca merita. Nu am inteles, aveti 2 bucatarii? Firma este aproape de casa, sau cum? L-a admirat Rayan pe Dragos in poze, trebuie sa ne vedem cumva, nu se poate. Liviana, si voi aveti o casa foarte frumoasa, si important este ca o aveti. Ca mai aveti de facut una, alta, nu conteaza, grosul e gata, intelegi? Lasa ca le veti face voi pe toate. Mai fetelor, mai stiti intalnirile noastre de burticoase, cand se holbau toti la noi prin Pizza Hut, si mai stiu eu pe unde? Si acum vorbim de scoala, chestii, karate, tenis, in curand vorbim de fete pentru ei? Nu vreau!!!!! Vreau sa ramana mic si scump, sa il lugulesc toata viata, sa il tin in brate. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci [asia] Avem doua bucatarii, idee luata de la mama. O bucatarie mare, deschisa spre living si locul de luat masa unde gatesc, incalzesc etc. si una mica, cu camara, fara masa, unde prajesc, fierb supa, tin geamul tot timpul dechis, mai fumeaza musafirii, etc. E foarte practica. Incalzirea in pardoseala a fost o dorinta a sotului meu. E placuta, cred ca face economie dar e mare baiate de cap cu ea in timpul constructiei. Nu stiu daca as mai face-o a doua oara. Trebuie sa vii sa vezi, vorbim. Firma e in zona Cora Pantelimon, eu fac cam 30 minute zilnic cu masina, dar e OK, ca am ruta fara trafic prea intens. Tocmai spuneam ca mi-e dor de Dragos bebe.... of, of, eu ma gandesc deja la scoala...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...