Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Deschideti poarta soarelui sa poata rasari pe adincul cer pamant senin si pur in ochi de copil .. Deschideti poarta soarelui sa poata lumina vesnicii de flori si fruct si spor cat timpul va dura...... Cu refrenul melodiei Didei Dragan mi-am inceput eu dimineata cand am dechis balcoanele si-am lasat soarele sa intre in casa!!!! Acum savurez cafeaua fierbinte care are aroma de Andreea, de Mamitza Alex, Theo, MoRoK, Carmaw, Anouk, Oana si aroma fresh de Alexa (ca ea este nou venita)! Slabe aparitii pe aici ale divelor......s inteleg ca nu e nimic nou sub soare??? ... doar Andreea "bantuie" forumul la ore tarzii(felicitari pentru cifra 8 a dl. Lukas)[pup] Dragele mele eu, pe 30 aprilie, plec acasa! Ma usuca dorul pentru familia mea (ohoho...si ce furmoasa si numeroasa este)!!! ...asa ca, rog frumos, luati un pix si o hartie...asterneti pe ea gandurile pentru cei dragi, dorurile voastre, sperantele si visele!! Mai usor cu lacrimile ca se uda hartia...si nu mai intelege nimeni nimic! Cu plicul...si destinatia ravaselor, metaforic, ma ocup eu![pk] De cine va este dor???...care e primul lucru care l-ati face odata ajunse acasa??....pe cine ati suna??...ce mancare v-a lasat un dor uscat in suflet...si asteptati sa gasiti pe masa????...astept!!! Si daca trebuia sa incep asa....uite ca o spun din tot sufletul la incheiere: #922;#945;#955;#951;#956;#941;#961;#945; #945;#947;#945;#960;#951;#956;#941;#957;#951; #956;#959;#965; #917;#955;#955;#940;#948;#945;!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Prezenti si noi! Esthera, ma bucur mult ca pleci in Romania (sau acasa, cum crezi tu). Din ce oras esti? Cat despre intrebarile tale, raspunsul meu este fara solutie: mi-e tare dor de mama mea, de mancarica ei buna, de zambetul cu care ma astepta de fiecare data la gara cand ma intorceam de cine stie unde.. in fine.. cam asta as vrea sa regasesc in Brasov.. Uoffff, Esthera, iar m-ai bagat in butoiul cu melancolie. Mi-esti datoare cu o vizita in Skiathos ca sa dregi busuiocul! Alex, felicitari pentru masina. Daca-i buna si n-are nevoie de reparatii majore, merge si second hand. Are dreptate sotul tau ca e un risc cu ratele. Bya ce mai face? Te-ai hotarat daca sa o dai la gradi? Andreea, wow, deja il stie pe 8!!! Pai gata, inscrie-l la scoala. Felicitari pentru micutul geniu! [flo] Allexa, bun venit printre 'grecoaice' si sa-ti traiasca Ionutul! Este normal sa te simti putin diferita, cred ca fiecare din noi am trecut prin asta sau poate chiar mai trecem. Da, mamicile grecoaice sunt mai ciudatele, isi cocolosesc copiii mai mult (ca sa nu zic alinta), dar tu iti vezi de treaba ta. Si eu primesc o multiiiiiiime de sfaturi: ba ca i-e frig, ba scoate caciula, ba tine-l asa, ba altfel, ba ma cearta ca nu-i dau dulciuri (are doar 11 luni!!). O gramada de tampenii. Zic da, ca n-am chef sa intru in polemici, si merg mai departe cum stiu eu. Creme eu i-am mai dat, dar foarte rar, mai ales atunci cand nu manca nimic nimic. La noi tzatzica e baza, diverse papici facute de mine si iaurt. Si ca sa ma laud si eu cu progresele lu' putza.. Ieri si azi a mancat singur singur! Nu ca mi-ar conveni foarte tare (si-asa nu manca mult, acum mananca si mai putin), dar imi da mana la o parte. Asa ca ieri mi-am luat mancarea mea si am mancat langa el, iar el si-a mancat singurel mamaliguta. Azi la fel cu iaurtul in timp ce eu imi serveam micul dejun langa el. Offf, de s-ar rezolva si cu somnul cumva.. Azi i-am pregatit pulpite de curcan cu brocoli din gradina si morcovei. Astea nu prea merg cu lingurita, sa-l vad ce face. Si in incheiere.. Esthera, primesti si sugestii la poezioare? Eu vreau Ceata lui Pitigoi. [olala] Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010) [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/aprilie%202011/"]Nicolas the Great[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la fete!!! Esthera...ne emotionezi cu poiezioarele si cantecelele tale. Eu am cutiutele muzicale, toate 6 ,dar printesa mea nu asculta, prefera sa i le cante mami, asa ca ma ajuta versurile tale, ca le mai uit:D. Si deschideti poarta soarelui o cantam des cu nepoata-mea. Ieri sau alaltaieri..nu mai stiu, ma uitam la Kati psinete si era fetita lu arabul ala...mi-a adus aminte de nepoata-mea. Am plans.....mi-e asa de dor de ea, nu am mai vazut-o de 1 an jumate.Nu stiu ce-as manca...sunt atatea, dar acum nu-mi vine nimic in minte. Sigur o sa-mi faca mama sarmale adevarate, drop... Lukas este tare cu ohto... Azi ma simt mai bine, pentru ca fetita mea a dormit toata noaptea. Ptu sa nu-i fie cu deochi..Prima noapte intreaga care o dorm si eu dupa atata timp...Eu gravida aveam insomnii... In rest ce sa zic? Toate bune azi. Luni mi-a promis sotul ca se duce sa plateasca taxele si sa ia de la kep ce trebuie pentru pasaportul fetei, sa vedem acum...ca asa a zis si saptamana asta..D-abia astept sa treaca luna asta.Va pup si va iubesc muuult de tot[olala][flo][pup] Mi-am adus aminte ceva: Phttp://youtu.be/VSgNwYPskw0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna, dragelor![flo] Moro_K, zi acilisa sa auza si urechile mele cum se face turlu, ca reteta originala n-am reusit s-o aflu pana acum. [asia] Anouk, pacat ca nu te-au anuntat astia de la hotel mai din timp, sa mai stai si tu cu Nick. La ce hotel lucrezi? Eu tot nu mi-am luat gandul de la a face o vacanta in Skiathos. Am gasit ceva in Megali Ammos. Felicitari lui Nick, ca manaca singurel. Din ce malai ii faci mamaliga? Ca mie asta de aici mi se pare prea fin macinat si iese un terci, nu mamaliga. Mie imi mai aduc din tara, dar expira al naibii de repede.[bang] Esthera, felicitari pentru lectiile de greaca. Toata treaba e sa nu mai vorbesti cu grecul (ma tot tin sa-ti zic, ce-mi place cand il numesti asa) in engleza. Adica, sa-ti vorbeasca el greaca si cand nu intelegi, da-o pe engleza (da’ numai pentru explicatii). Cantecelele si poezioarele mi la salvez si eu, multumim frumos, inca o data. Ma bucur pentru bucuria ta ca pleci acasa. Pentru mine, acasa e aici, oricat de ciudat ar parea! Mi-e dor de ai mei si de cativa prieteni, atat, dar ne vedem de 2-3 ori pe an, mai mult vin ei aici. De locuri si de casa mea lasata acolo nu mi-e dor. Si nici de vreo mancare, ca la cat de grasa sunt, mancarea imi lipseste.[:-)))][:-)))][:-)))] Ioannoula, cred ca pana la urma ai luat decizia corecta. Probabil ca asa as fi facut si eu, insa sa nu uiti ca si sa te complaci in situatia asta prea mult timp e in dezavantajul tau si-al copilei. Mai asteapta, cum ai zis, insa daca nu se schimba nimic, rupe pisica in doua, cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Si pana atunci fa-ti si-un plan de bataie sau chiar doua, in cazul in care va despartiti sa nu mai depinzi de el. Ce tare esti cu videoclipul, pot sa pun link la el pe prima pagina? Chiar voriam sa te intreb cum ai invatat tu greaca?[flo] Allexa, bine ai venit! Da-ne data de nastere a puiului tau si a ta sa va trecem in listuta de pe prima pagina. Ce bine ca esti din Halkida, si Mamitza_alex tot de acolo e, poate va intalniti. Iar cu “binevoitorii” din jur nu-ti mai bate capul, de-astia se gasesc peste tot, si in Gr, si in Ro.[:D] Mamitza_alex, sa stapaniti sanatosi masinuta si fara incidenta de nici un fel, ca cel cu balta![:)] Andreea, ce tare Lukas cu ochto! Ba chiar sa te lauzi, ca merita piciul, si mie de cate ori face Stelios cate-o chestie noua mi se pare ca a inventat roata.[pk] Stelios a inceput sa se plimbe tinandu-se de mobile, uffff, nu mai sta deloc! Suntem tot timpul in priza! Fug ca s-a trezit si e infometat! Pupici si o zi buna![pup][flo] Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti fata de la ora 5?!! Mama, ce misto arati si ce frumos canti! O vedeta printre noi!! Oana, Oana, ce alte talente ne mai ascunzi?.. Si.. sunt roasa de invidie ca Fanoula a dormit toata noaptea [q] Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010) [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/aprilie%202011/"]Nicolas the Great[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca intre timp ai scris si tu, Theo. Sa inteleg ca se face si Stelios atomic, haha! Hai pe aici, haideti toate ca am ditamai casoiul. Mamaliguta i-o fac din malai adus din Romania ca asta de aici intr-adevar este foarte fin si iese aiurea rau. Cand vine cate cineva in vizita il rog sa-mi aduca si o punguta de malai. Iar cu leaganul, sa stii ca Nicolas e in extaz! Eu cred ca merita sa-i iei si lui Stelios. Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010) [url="http://s1043.photobucket.com/albums/b437/anouk3/aprilie%202011/"]Nicolas the Great[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E...efectele televiziunii...machiaje...stiti voi...si emotziii:D Poti sa il postezi, nu ma deranjeaza. Sa va zic cum am invatat greaca. aveam un vecin Vaggelis il chema,si avea 4 fete. Eu sunt nebuna dupa copii, topita pur si simplu. aveam 17 ani cred...nici nu mai stiu. Asa imi placea cum vorbea omul ala cu ele...m-am indragostit de limba asta. Si fetele imi vorbeau si imi explicau ce si cum...Intr-o zi, o prietena de-a mea, cauta de munca. Am dus-o la grec, care avea restaurant. Am intrat si am zis: Kalimera vaggelis ti kanis? Am zis atat de clar si de grecesc, ca a ramas masca. Si imi zice: fata tu stii greaca? I-am zis nu dar iti promit sa invat si sa vin sa vorbim. Dupa o saptamana, grecul a murit, si eu am ramas cu promisiunea. Cum sunt un om de cuvant, sunt proasta la faza asta. Daca promit ceva si nu pot face, nu dorm noaptea de remuscari. Mi-am luat casete cu muzica greceasca, si dictionare.Nu prea am invatat eu cine stie ce, ca nu intelegeam cum sta treaba cu verbele. In schimb, am invatat cuvinte muuulte. M-am inscris la comunitatea elena, unde nu vroiau sa ma primeasca pentru ca nu eram de origine. Era acolo profesoara mea,Dumnezeu sa o odihneasca in pace,si m-a luat de mana, si mi-a zis hai mai repede ca incepe lectia, ai intarziat. Intr-un an am invatat limba. Pentru fiecare cuvant, eu gaseam un cantec. Am iesit prima, apoi am invatat si cantece, am intrat in corul comunitatii, si apoi la dansuri. Asta e povestea cu greaca.Cica daca ai vointa si iti place...inveti.Esthera, cred ca ti-ar prinde bine sa te uiti la filmele vechi. Eu asa faceam cand eram in tara. Ia-ti si dictionarul in fata,si asculta muzica greceasca.Si eu sunt de parere ca ar fi bine sa incepi sa conversezi mai mult cu sotul in greaca, altfel e mai greu. Eu cantam ca sa le invat, ca nu aveam cu cine sa vorbesc.Nici laptop-ul meu nu are caractere grecesti. Uite intra pe www.kithara.vu aici ai sa gasesti muulte versuri de la aproape toate cantecele grecesti. sper sa te ajute.Ai titloi, ermhneutes(cantareti) Spor la tradus si la invatat!!! pupici multi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anouk, tu unde stai in Skiathos?[:)] In Megali Ammos cu e?[:D] Eu am fost prin 2000 cred, in Skiathos si nu prea mai tin minte mare lucru... Leagan, sunt hotarata sa-i iau, de fapt sa le spun bunicilor sa-i ia cadou de Paste.[:D] Ioannoula, am vazut toate video-urile tale, m-a impresionat "De-ai fi tu salcie la mal" si dedicatia![q] Esti foarte talentata, bravo tie! Iar cum ai invata greaca, avem povesti oarecum asemanatoare, numai ca eu am fact-o din ambitie (fata de cineva), nu ptr ca as fi promis cuiva. Ma rog, e o poveste mai lunga si veche.[:)] Edit: Uitati-l si pe Basescu![:-)))][:-)))][:-)))] [tube]http://www.youtube.com/watch?v=Jn7QxTRYjvE&feature=related[/tube] Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url] [url="http://retete-grecesti.blogspot.com/"]DE'ALE GURII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ionut s-a nascut in 11 martie 2010... ce repede a trecut timpul! Azi am fost si in parc, in sfarsit e vreme de plimbare! Asa e de fericit cand vede ca ne pregatim de plecat! Si la asta imi seamana ;))) Si eu am cautat cantece si versuri, toata ziua lalai si-l fac sa rada. Probabil nu sunt asa de talentata pe cat imi place sa cred... ;)) Copilasii vostri cati ani au? Cred ca-s mai micuti decat al meu, daca inca va chinuie cu somnul... eu sunt o norocoasa din punctul asta de vedere. Si acum imi amintesc ce-mi spusese o baba de aici, sa nu spun niciodata cat de bine doarme copilul pentru ca mi-l vor deochea mamele copiilor care nu dorm [:-@] Asta-i una din intelepciunile de care m-am lovit imediat dupa ce am nascut. Printre altele cu statul in casa 40 de zile (no way!), sa nu intind rufele la uscat seara, sa nu las nici o femeie care e in acea perioada a lunii sa=l vada pe copil si alte o groaza de superstitii fara rost... Dar na, fiecare natie cu piticii ei, nu? Cu mancarea fiul meu se dovedeste a fi mai roman decat grec, mananca mamaliga la greu si cu placere (ori aduc de acasa, ori cumpar de la magazinul cu produse romanesti, in Halkida sunt vreo 3), tocanita de cartofi, papricas de pui (bine, toate facute pe masura lui, fara grasimi, sare aproape deloc etc) Va pup, sa ne auzim cu bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...