Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

madau, distractie placuta si voua! nu stiu cum e la Rovinj dar aici am testat 3 plaje si toate au fost la fel: cu pietris micut pe plaja + cateva pietre pentru presopunctura le spunem noi iar la intrarea in apa e tot asa o combinatie de pietris cu niste pietre mai mari (dar nu bolovani). eu sunt singura care mai lupta cu pietrele si nu mi-am luat inca incaltari pentru pietris[pk][pk] fetele mele au dar cea mica nu prea ii poarta. inca ceva legat de mare: dimineata e fff linistita dar spre seara apar valuri si aduc niste alge cu ele, deci noi actiunile turistice, de vizitare le vom lasa pentru dupa-amieze. soarele parca apune mai repede decat la noi si pe la 5-6 suntem cam singuri prin apa si beneficiem de ceva briza. apa e limpede, calda si sarata. in apa sunt pesti multi deci daca aveti ochelari de apa, e bine sa-i luati cu voi. da, la supermarket preturile sunt comparabile cu ale noastre, dar produsele nu prea seamana la gust. am luat cascaval si e prea sarat pentru obiceiul nostru, am luat branza dar n-am apucat s-o deschid deci n-o pot comenta, am luat mici si mi-au placut mai mult decat ai nostri pentru ca au o carne mai fina si sunt mai necondimentati. si salam Gavrilovic care e de Sibiu[:D]. piata e Ok, cu legume frumoase si bune, cu fructe la fel, dar ceva mai scumpe decat la noi. placinte, paini si pizze pe toate drumurile. supermarketul e deschis pana pe la 8 seara si duminica pana la 13 majoritatea, dar mai raman unele deschise pana mai pe seara. si eu am studiat multe reviewuri pana am venit deci eu zic sa te relaxezi caci va fi bine si frumos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hihi Madau, si voi Croatia? Vacanta placuta! Noi plecam sambata spre Brela, de la Makarska cativa km mai la vest! Ymca, ma bucur tare mult ca iti place, de ce te-a adus la disperare drumul, pe unde ati mers? Noi ne vom opri peste noapte la Belgrad, mergem 2 zile in ritm lejer. Madau preturile la supermarket mi se par un pic mai mari ca la noi dar nu de speriat. Cascaval - cel mai bun e "paski sir", adica branza din insula Pag, e o branza tare tipica pt zona mediteraneana. Noua ne place foarte mult. Ati incercat pepenele galben? E excelent la ei! Se intuneca mai devreme decat la noi pentru ca nu sunt cu mult mai la vest decat noi dar sunt pe ora europei centrale. Ai dat ceasul cu o ora in urma la granita. Multumesc tare mult de vesti cum ca vremea e buna si apa calda, eram un pic ingrijorata avand in vedere vremea de la noi. Vacanta placuta in continuare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

YMCA, ma bucur ca ai gasit cazare ok si ca va place. Noi ne-am hotarat pt Brela, dar mi-am prins urechile in zecile de oferte de cazare. Vacanta placuta in continuare [pup] Lavi, vacanta frumoasa si voua. Unde va cazati in Brela? Daca e in regula cazarea, poate imi spui si mie [flo] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci am venit si noi lejer, in doua zile, dar pe mine lejeritatea asta ma scoate din minti. nu imi place sa calatoresc cu masina, am senzatia ca pierd timpul si niciun peisaj nu ma face sa ies din starea de nervi care ma cuprinde. imi amorteste fundul, stau copilot si scot dopuri la sticla, inmanez ciocolati, sticksuri, pastile si orice mai are nevoie soferul, mediez conflictele din spate dintre copii. anul asta, de ziua mea, pe langa un cadouas pentru mine, mi-am dorit dvd portabil ca sa-l folosim la drum lung. ambele fete s-a demonstrat a avea rau de miscare, deci nu se pot uita nici macar 20 min la un film ca li se face rau. puteam sa ghicesc, ca doar ma mostenesc pe mine[bang][bang]. mda, eu sunt calator de avion si pot gasi 1000 de motive pentru care drumul cu masina m-a stors de orice tip de energie. despre cascaval, nu am reusit sa terminam nici macar prima bucata. branza nu am desfacut-o inca, asta neinsemnand ca suntem fini si nu mancam, ci ca mancam pe unde apucam, dar se pare ca nu acasa. azi am fost la Dubrovnik. o experienta interesanta dar nu as mai repeta-o vara. am incercat sa intru in atmosfera istorica, dar e dificil cu inca 900,000 de turisti pe langa tine, incercand sa nu intri si sa le strici cadrul zecilor de mii de fotografi. gruprui intregi de asiatici, toti cu umbrele de soare, zeci de ghizi vorbin in microfoane in tot felul de limbi, agitatie multa rau de tot, caldura mare. as veni primavara sau seara, cred ca e mai placut decat in miezul zilei. oricum nu numai orasul vechi arata bine, ci tot orasul in general. despre pepene galben, cred ca inca nu e sezonul lui, deci n-am gustat. mie nu imi place oricum, dar am dat sfoara in tara ca e bun si doritori in grup avem, dar ne lipseste obiectul dorintei[:D]. si in seara aceasta, domnul proprietar, ne-a pregatit o masa de peste delicioasa. cred ca trebuia sa apelam mai des la serviciile lui. mai intai, niste scoici gatite intr-un ceaun pus pe gratar, cu un sos cu usturoi si alte chestii. n-am mancat pentru ca mie nu-mi plac scoicile, dar grupul a decretat ca au fost de vis. si la felul doi, 5 tipuri de pesti, pe care nu le prea cunosc - mai putin sardinele pe care le-am recunoscut. mi-a pus pentru copii, unul cu carne alba, si fara oase. apoi pesti mai mari, mai mici si toti excelent gatiti la gratarul din gradina. am uitat sa va zic ca eu am lamai aici langa terasa mea, si cum la peste se cerea o lamaie, doar am intins mana si ne-am servit. ulei de masline productie proprie, totul natural si condimentat extraordinar (o idee cam multa sare pentru gustul meu; ca o alta paranteza, mai peste tot la restaurante mi s-a parut mancarea cam sarata, deci e posibil ca la noi in familie sa se manance mai nesarat). totul presarat cu vin alb. la final, dl proprietar ne-a spus ca ne-am hranit trupul si ca e cazul sa ne hranim si sufletul si ne-a cantat sau am cantat impreuna cate ceva. a fost o zi plina si am reusit sa ajungem putin si la plaja unde ne-am cam rupt picioarele in niste pietre in apa. plus niste chestii cu tepi (nu erau arici de mare) care i-au intrat sotului prin papucii lui de plaja. mie nu, ca doar eram cu talpile goale[:D][:D] ne mai asteapta split, plitvice putin inainte de plecare, deci alocam inca o zi plimbarilor si apoi home, sweet home. pentru toate fetele care merg in Croatia, sa aveti parte de vreme frumoasa, de case prietenoase si de apa curata si buna! multumesc tuturor pentru urarile de vacanta frumoasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ymca, vacanta placuta in continuare! Frumoasa relatarea de la fata locului [il], imi pare rau sa aud ca inca nu e copt pepenele galben, poate se coace pana saptamana viitoare [hot]. Anul trecut la inceput de iulie am mancat de mai multe ori. Drumul cu masina mie imi place la nebunie cu conditia sa nu fie foarte aglomerat drumul cu multe tiruri, e vacanta pentru mine. Oamenii sunt diferiti. Puisorul noi ne cazam aici http://www.villamedic-brela.com/ Am mai fost si acum 2 ani si ne-a placut. Puncte negative: pretul in iulie si august e cam mare, apartamentele par mai spatioase in poze decat sunt in realitate, la unele apartamente (noi am stat la tip P) nu exista usa intre dormitor si living, practic e un singur spatiu mare impartit in 2 de cateva trepte. In rest numai de bine (curatenie, terasa mare cu vedere la mare, aproape de plaja, amenajat cu gust), noua ne-a placut si revenim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAVI...si noi tot Croatia. Pai atat le-am invartit si le-am sucit ca pana la urma am hotarat sa mergem aici. Am si eu o intrebare ref la transport..pe ce traseu e mai bine de mers pana acolo? Prin Drobeta Tr Severin o fi ok drumul? Popas peste noapte unde e mai bine de facut? Belgradul imi pare cam aproape, cam cat facem pana acolo? Cum e drumul, autostrada/serpentine/ceva? YMCA..mai asteptam relatari de la fata locului [:D]. Vacanta placuta in continuare! Si drum bun si vreme frumoasa celor care urmeaza sa plece [flo] P.S. Cu viza cum e, se plateste ceva? [mamica]Madau si [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005) [url="http://www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau"]povestea nasterii Mirunei[/url], [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]filmulet aniversar [/url][i] filmuletze poznase [url="http://www.dropshots.com/madau"]1[/url] si [url="http://www.dropshots.com/Miruna"]2[/url] [url="http://unique-bijoux.shopmania.biz/"]bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madau, frumoasa alegere [il] din punctul meu de vedere. Nu trebuie viza nicaieri, trebuie doar sa aveti pasaport pentru Serbia. Traversarea Serbiei nu costa decat autostrada. (nu au vigneta sau alte taxe). Autostrada atat la sarbi cat si la croati se poate plati cu cardul. Noi la dus vom dormi la Belgrad, la intors la sora-mea la Tm. Pana la Begrad se fac 8-9 ore in mers normal (nici prea tare nici prea lent, cam max 10 km peste viteza legala). Daca voi mergeti altfel, ajustati. Se adauga cat te tine in granita. Drumul pana la Severin e foarte OK, tocmai am fost we trecut, inainte de Portile de Fier sunt 2-3 semafoare (s-a reparat drumul pe acolo, acum practic sunt pe finalizate). Pe partea sarbeasca se merge pe malul Dunarii pana la Veliko Gradiste, peisajul e superb, drumul e virajat fara serpentine ascutite; nu se poate merge f tare din 2 motive: 1. virajele, 2. peisajul. De la Veliko Gradiste se ia spre Pozarevac care practic se ocoleste pe centura si se intra pe autostrada la Smederevo. Se ia tichet la intrare si se plateste la iesire, autostrada e fara plata in Belgrad deci platesti inainte de Belgrad, apoi dupa Belgrad iei din nou tichet si platesti inainte de granita. La granita sarbo-croata de pe autostrada se mai fac cozi datorita marii populatii turcesti in masini de Germania, Danemarca & co care merg/vin spre Turcia. In Serbia limitele de viteza sunt 60/80/120, in Croatia ca la noi 50/90/130.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAVI miliarde de multumiri [flo][flo][flo]. Ma bucur ca-i ok drumul pe la Severin, noi ultima data am fost pe acolo anul trecut cand am fost la Poiana Marului si am stat de ne-a iesit parul prin caciula. Deja ma gandeam cu groaza la bucata asta. Deci zici ca cel mai bine ar fi sa innoptam la Belgrad? Am notat si reperele si restul de detalii, imi sunt de mare ajutor [cool], am deja ditai lista cu ce sa facem, pe unde sa mergem, curs valutar, etc...al meu barbat zice ca nu-s cu toate tiglele pe casa....dar daca nu stiu eu ce si cum nu ma simt bine sa plec asa in neant[:I] [mamica]Madau si [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005) [url="http://www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau"]povestea nasterii Mirunei[/url], [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]filmulet aniversar [/url][i] filmuletze poznase [url="http://www.dropshots.com/madau"]1[/url] si [url="http://www.dropshots.com/Miruna"]2[/url] [url="http://unique-bijoux.shopmania.biz/"]bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Lavi. La vila medic am intrebat deja dar nu mai au locuri libere. Ymca, sunt verde de invidie cand aud ce bunatati mancati. Sper sa gasim si noi un proprietar sa ne gateasca scoici. O sa mananc cu zece guri [:I] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisorul, pai da, daca as manca scoici as ajunge si eu la target ca tine[:D]. dar eu insist in abateri (am gasit azi 2 porumbi pe plaja si i-am ros pana la cotor. mi-a fost rusine sa iau mai multi pentru ca mai erau niste copii la coada in spatele meu iar oala era cam goala. lavi[/red, arata foarte frumos vila voastra. imi place mult cum se vede marea pe geam. [red]madau, lavi e foarte poetica cand vorbeste despre drum virajat fara serpentine ascutite. noi am experimentat vomitat atat pe drumul de sosire pana aici, cat si ieri in excursia la Dubrovnik. copilul nostru nu are teoretic rau de masina, dar pe serpentine se activeaza un modul de rau si pana nu elimina tot ce a mancat nu se lasa. am avut si azi un schimb de amabilitati romano-croate, noi am dat vin de tara, ei ulei de masline si iata ca aici ia sfarsit aventura noastra. si noi am platit cu card peste tot la intrare pe autostrazi. de fapt eu am venit fara niciun fel de moneda de circulatie internationala in portofel. aveam doar RON si cardul meu minune, si pana am ajuns in Croatia nici n-am avut nevoie de cash; peste tot, prin benzinarii, pe autostrada, la cazare, am putut plati cu card. mi se termina vacanta[q][q][q]. poate mai intrati pe aici sa mai povestiti din experientele voastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...