Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

Helbi Bravo pt puterea ta si ambitia ta, mai ales ca mama singura. Am o deosebita admiratie pt mame singure care se sacrifica pt copiii lor[flo] In ceea ce priveste limba si eu gandesc la fel, nu se stie ce-i rezerva viitorul. Nu ma intereseaza valori Romanesti pt ca eu habar nu am ce sunt alea. Ma intereseaza ca daca cumva ii va place sa se relocheze in Romania sa-i fie usor. Nu se stie niciodata ce-i va trece prin cap. Daca ar fi dupa mine as incepe si cu limba Chineza ca asta-i viitorul, mi-e frica. Ar fi bine sa intelegi ce spune persoana care-ti vinde ceva sau incearca sa te convinga de un anumit lucru. Si eu ma voi pune cu burta pe carte sa invat Germana cand nu voi mai fi ocupata cu studiul pt medicina chinez,. Nu pt ca voi avea nevoie de limba dar e bine sa ma pot intelege cu toata lumea. De lucru asta sant constienta. Insa acum chiar ca nu mai pot asimila si altceva decat materia multa cu care sunt acum ocupata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

neatza la [cafea] cam tarziu ca e [:-@] la mine cu limba si eu sunt de parere ca e bine sa le stie pe amndoua. Eu nu stiam o boaba germana cand am nascut asa ca n-am avut de ales. Intre timp le amestecam püe amandoua in conversatia zilnica. Pitzu chiar se distreaza sa bage un cuvant in romaneste in mijlocul unei prop. pe germana. e funny pt el. Toata lumea, de la medic pana la invatatoare si profesoare pe unde le avem au zis ca e un mare castig pt copii sa invete 2 limbi de acasa. Nu tine de obiceiuri, cetatenie sau sa fii roman sau alte blabla-uri. Doar ca le e mai usor la scoala sa invete alte limbi, vor avea franceza, latina, pot folosi elemente din ambele limbi si le vine mai usor. Apropo, la noi la gimnaziu se poate invata chineza!! Cine vrea, dar spune mult despre viitorul nostru al "tutulor". PS: De fapt, ce e aiureala asta "sa fii roman", ce inseamna "sa fii roman"?? cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tinatacheiti multumesc pentru mesajul anterior si urari. Si eu sunt de parare ca orice limba pe care o putem invata, ne va fi candva de folos. Aici in Germania am realizat cata dreptate aveau profesorii nostri in privinta aceasta. Daca vom reusi sa avem candva un copilas, cu siguranta va invata ambele limbi. Asta il va ajuta si pe sotul meu sa invete romaneste. Mai mult ca sigur, acest "duo" ne va oferi momente amuzante [:)]. In calatoriile spre Romania, am avut parte de asa ceva. Ne oprise politia maghiara pentru control de rutina. Cum nu eram departe de granita noastra, se descurcau destul de bine in romaneste. Ne-au recomandat sa nu mergem pe la Nadlac pentru ca e aglomerat, ci pe la Turnu. Asa ca ne-au explicat sa mergem tot inainte pana la o "tabla", iar acolo o luam la ..., dreapta sau stanga am dedus eu, in functie de cum ni se va arata [:)]. Alta data vroiam sa mergem spre Budapesta, dar nu stiam in ce directie ajungem mai repede la autostrada. Sotul a zis ca el nu stie maghiara, sa intreb eu (de parca as sti [:I][:)]). Am intrat intr-o bacanie si m-am intrebat febril, cum salut. Atunci mi-a venit in minte "csokolom". Mai mult prin semne, am intrebat cum sa ajungem la autostrada. Femeia, draguta, a luat o foaie de hartie, mi-a facut o schita si asta a fost. Macar de multumit si luat la revedere am stiu. [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinatache Eu nu stiu ce inseamna sa fii Roman. Si stiu ca unele persoane se supara cand spun asta...dar imi pare rau, eu nu stiu... Ce fain ca la voi la gimnaziu se preda limba Chineza. Eu m-am tot gandit sa iau o au-pair din China. Asa cum vin fetele din Romania sau alte tari. Dar inca nu stiu daca as rezista cu cineva in casa 24 din 24. Mi-ar place sa gasesc o fata Chinezoaica de pe aici de undeva si sa stea doar cateva ore cu fiu-miu. In plus eu il expun si la limba Engleza de pe acum. Se uita mult la Boomerang, un canal de desene animate in Engleza. Limba Engleza nu o exerzam activ pt ca eu vreau sa nu amestec limbile cu el. Adica eu vorbesc numai Romana cu el pt ca am inteles ca asa invata copiii mai bine, persoana si limba. Stiu o Romanca care era de origine Yugoslava care stia si limba ungureasca. Si l-a ametit pe baiatul ei cu 4 limbi deodata, toate vorbite de ea in acelasi timp cu copilul. Copilul si-a dat drumul la vorbit doar pe la 3 ani si avea probleme cu limba Germana si in general cu vorbitul. Doctorul i-a spus ca ea trebuie sa se hotareasca ce limba vrea sa vorbeasca cu el. Una singura. Sotul ei este Italian, deci si limba aia se vorbea cu al mic. Pana la urma s-au hotarat pt limba Germana si Italiana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor am nevoie de cateva informatii. Sa va explic situatia: am o prietena cu 3 copii (1x 7ani si 2x 2ani) care a fost parasita de sot dupa ce s-au nascut ultimi copii. De cand s-au nascut gemenele e la ea mama ei sa o ajute, acuma si mai mult ca e singura. Nu demult s a pronuntat divortul. Ieri a primit scrisoare de la Ausländeramt si ca sa o anunte ca au cineva anonim (oare cine) i a anuntat ca mama ei sta ilegal la ea. zice ca trebuie sa o anmelden aici si ca ii treb asig medicala si mai trebuie sa le zica si care e venitul mamei ei in romania. Stiu ca au fost vreo 2 fete care au nascut si a venit mamele lor sa le ajute. Ce si cum ati facut?? Ea tot a vrut sa faca asta dar nu a avut timp, acuma ii obligata sa faca. Poate sa o faca pe mama ei Tagesmutter? Orice informatie aveti e binevenita. Multumesc [pup] E valabila asig medic facuta in Romania?? Mama ei are 56 ani Locuiesc in BW
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2Anke,

 

nu stiu daca situatia se potriveste, dar mama mea, cand vine la mine..pana acu avre vreo 14 zile in 6 ani, adika sta foarte putin, are un card albastru eliberat de casa de sanatate vreancea. io am citit pe aici si i-am zis fratelui meu sa i-l "comande"

nu l-am folosit deloc, dar stiu ca ar acoperi, am vb cu medicul de familie al meu.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2anke, cardul european de sanatate este acceptat ca asigurare aici atat timp cat declari ca esti pe o perioada determinata (cred, nu stiu sigur!) acesta acopera doar urgentele medicale daca o inscrie la primarie in germ trebuie sa dovedeasca ca are asig medicala, aici arata acel card, eu asa am facut cu mama pana am asigurat-o la aok (pensionara fiind i se transfera drepturile de asigurat aici) uite ca nu mai tin minte daca mi-au dat un terman ca sa dovedim ca si-a facut asigurarea in de..., si mai cere dovada ca are venituri din care se poate intretine, aici am aratat ultimele cupoane de pensie, in plus a trebuit sa dea o declaratie ca nu o sa lucreze aici, dar nici asta nu stiu excat ce fel de forma de lucru, angajat sau firma proprie, ca pe atunci stiam si mai putina germana decat acum [:D] cardul e valabil doar 6 luni, ca sa il scoti pe urmatorul nu stiu daca nu trebuie sa fii personal mult noroc prietenie tale! [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui 2anke
fetelor am nevoie de cateva informatii. Sa va explic situatia: am o prietena cu 3 copii (1x 7ani si 2x 2ani) care a fost parasita de sot dupa ce s-au nascut ultimi copii. De cand s-au nascut gemenele e la ea mama ei sa o ajute, acuma si mai mult ca e singura. Nu demult s a pronuntat divortul. Ieri a primit scrisoare de la Ausländeramt si ca sa o anunte ca au cineva anonim (oare cine) i a anuntat ca mama ei sta ilegal la ea. zice ca trebuie sa o anmelden aici si ca ii treb asig medicala si mai trebuie sa le zica si care e venitul mamei ei in romania. Stiu ca au fost vreo 2 fete care au nascut si a venit mamele lor sa le ajute. Ce si cum ati facut?? Ea tot a vrut sa faca asta dar nu a avut timp, acuma ii obligata sa faca. Poate sa o faca pe mama ei Tagesmutter? Orice informatie aveti e binevenita. Multumesc [pup] E valabila asig medic facuta in Romania?? Mama ei are 56 ani Locuiesc in BW
hallo spunei prietenei tale sa-si ia cei trei copii de mana, pe mama si sa mearga la Ausländeramt. acolo sa spuna care este situatia ei, ca sotul a parasit-o , etc si ca mama ei a venit s-o ajute cu copii. sa mai spuna ca mama ei este cetatean european, ca Romania este in Europa si ca are dreptul sa se afle pe teritoriul Germaniei. si da, intradevar trebuia s-o anmelden pe mama ei la primarie pe adresa ei. atat, fara alte amanunte. cat castiga in Ro si alte chestii. iar cardul de sanatate, acela care il ia din RO, stiu ca acopera numai urgentele aici. ******************** Ionica, bine ai revenit![pup] ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...