Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Kariguld, cred ca exista diferente de la land la land cu ce acte ti-i se cer la Einwohnermeldeamt. Eu am completat niste formulare "fioroase" in Sachsen pt viza de exemplu, iar in Niedersachsen nu le-am vazut pina acum. Poate cine a reclamat, a reclamat ca "schwarzarbeiter" si de aia ii cer acele acte Din cite stiu eu, pina in 3 luni te poti considera vizitator, peste trei luni trebuie sa te inscrii la primarie. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna tuturor! 2anke,sa nu isi faca prietena ta nici o problema,asta cu stat 3 luni e asa teoretic,dar nu poate nimeni sa te controleze,pentru ca nu mai exista demult inregistrari la vama...Este de fapt o lege care nu are nici o procedura de aplicare!Deci fara nici o grija,daca o intreaba cineva spune pur si simplu ca vine la fiica ei,sta 3 luni in De si 3 luni in Romania,sau ca vine si pleaca,pur si simplu,nu o poate verifica nimeni!Legea spune asa:o sedere trebuie sa fie de maxim 3 luni,dupa care trebuie sa te anmeldezi,sau stai 3 luni,te intorci in tara alte 3 luni,apoi poti iar sa stai 3 luni... Dar nu inteleg:de ce nu o anmeldeaza??A,am recitit acum,ca nu a avut timp...Sa o faca,dureaza 5 minute toata treaba asta...In ceea ce priveste asigurarea,da,trebuie sa o aiba,pentru ca e necesara,nu pentru ca o obliga statul german pentru ca sta aici...Dar da,trebuie sa o aiba pentru ca costa enorm serviciile medicale daca le platesti din buzunar... Din cate stiu si eu,functioneaza cardul albastru,dar doar pentru urgente...Numai bine! [url="http://i1214.photobucket.com/albums/cc488/Loredana71/IMG_9145.jpg"]Lara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cazul relatat de Amonar mi s-a parut foarte interesant. Desi copiii nu realizeaza la inceput ca li se vorbeste in diferite limbi, totusi trebuie sa li se ofere structuri clare. Cred ca romanca din ex. Iugoslavia i-a oferit celui mic un cocktail de limbi, zapacindu-l cu totul. Am si eu o cunostinta in BW care vorbea cu copiii doua vorbe nemteste si trei romaneste, iar asta nu se face. Sau vorbesti corect si complet intr-o limba, sau o lasi balta. 2anke ii tinem pumnii prietenei tale, care isi va rezolva cu siguranta problemele. In privinta celor "3 luni" doresc numai sa specific ca dpdv juridic, este vorba despre 90 de zile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va uram si noi PASTE FERICIT si Frohe Ostern! Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...