Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

Multumesc pentru informatii! Oricare altele sunt binevenite. mihacor ce doresti sa contina mesajul? Il ai undeva notat? Sa incercam sa-l scriem. Nu sunt nici eu experta in germana, dar cu toatele vom reusi sa-i dam o forma. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetele, Am fost astazi la Florina la spital impreuna cu 2 prietene de-aici de pe forum. Din pacate,pe fetita nu am vazut-o pt ca am vorbit inainte cu un asistent si ne-a zis ca este intr-o camera izolata,o feresc f tare de vreun virus sau alt gen de infectie pt ca la situatia ei ar fi rau asa ca decizia noastra a fost sa nu intram,avem copii la cresa si in scoli si cine stie...Asa ca am stat de vorba cu mamica Iuliana si cu o asistenta care se ocupa de treburile administrative. Asistenta mi-a zis ca din punctul lor de vedere pot pleca in Ro doar ca cei de-acolo nu erau gata cu aranjatul treburilor.Vor merge cu o masina (probabil ambulanta,ma gindesc eu)trimisa din Ro,platita de casa de sanatate din Ro,mama va fi ea luata deci transportul spre Ro nu-i va costa nici un ban.Nu stiu cind se intimpla asta,totul depinde de cei din Ro. Tratamentul pe care il are ii e asigurat pe 3 luni(unul din medicamente e scump)iar testele le dau cei de aici pe 6 luni,urmind ca urmatoarele ture de teste si medicamente sa fie suportate de casa de sanatate din Ro,speram sa se poata,cred ca trebuie din timp insistat si depuse cereri,nu ma pricep cum e mersul acolo... Sincer,cred ca cea mai mare nevoie e de bani,urmeaza consulturi aici,reevaluari,dumuri peste drumuri si posibilitati f limitate. Restul ca o mincarica calda cit mai stau aici,niste pampers sa ia in spital in Ro(cu siguranta acolo nu au la discretie ca aici),niste hainute cred ca putem sa facem rost noi,fetele de-aici(Mü si imprejurimi),ati vazut cite mamici au sarit in ajutor. Cu ajutorul financiar cred ca cel mai bine este sa viram in contul in euro deschis de tatal Florinei.Vorbind cu kariguld am aflat ca se pot trimite bani de-aici(online sau überweisung) cu titlul "donatie"si nu ni se percepe comision dar trebuie sa intrebam daca asa e si acolo sau daca plateste ceva primitorul si cit,daca se merita.Haideti sa ne interesam! La o a doua posibilitate daca pica prima si cea mai directa,ar fi sa o rugam pe mama Belei,am inteles ca d-na Rodica Ionescu se numeste sa accepte überweisung pe contul dinsei,este din Bucresti si familia din Teleorman deci distanta mica,are legaturi strinse cu mama Florinei si i-ar putea mai repede si mai lejer restitui banii. Cu contul spitalului nu e ok pt ca ei nu-i pot da banii personal ci ii pot procura medicamentele si testele in valoarea lor deci nu pot fi folositi si pt nevoi de transport sau mincare,etc. Mihacor,tie ti s-a perceput comsion cind ai trimis banii tatalui Florinei?Poate ne poti da ceva info. Cam asta ar fi cel mai important,mai revin. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine
Citat:
citat din mesajul lui ceska777
Buna, revin cu o problema care ma macina un pic.... Stiu cva avem o mamica medic stomatologm, Yasmine sau gresesc? M-a pus putin pe ganduri ce mi-a povestit o prietena. A fost cu fetele 4 si 2 ani la control si s-au constatat carii. Ea a mers regulat cu ele la control cam la 6 luni, zice si abia acum au vazut ca cea mica are pe incisivii de sus probleme si la röntgen (facut amandurora) au gasit carii. Azi a avut cea mica operatia (sub narcoza generala) si i-au extras doi dinti si au mai rezolvat carii plus au cusut o pielita care era lipita cumva aiurea de zahnfleisch. Ce ma sperie pe mine e ca ea zice ca trebuie controale la 2 luni si facute röntgen caci la un control normal nu se vad cariile. Eu stiu ca am fost la inceput de februarie personal la un check up si a investigat si cu UV parca si apoi am facut si un röntgen complet al intregii cavitati bucale. Cu cel mic am fostanul trecut in iulie parca si nu au fost probleme dar controlul s-a rezumat doar la ce a putut vedea cu ochiul liber doctorul. Fetele prietenei mele mananca (sau au mancat) de mici mai mult dulce ca al meu in plus cea mare (regres dupa nasterea celei mici) isi bea sucul si laptele inca din biberon, lasat la indemana lor, adica le ia bautul mult mai mult, ma refer la lapte decat daca l-ar administra ea. Acum: -care sunt recomandarile referitoare la controlul dintilor de lapte? -se face control regulat cu röntgen? -chiar se extrag dintii? Ce se pune in loc ca sa nu se deplaseze toata dantura caci maxilarul mai creste pana vin dintii definitivi? M-a cam speriat si nu vreau sa fiu chiar delasatoare eu planuiam in toamna un control nou de rutina pentru gaza mea.... E musai un stomatolog specializat pe copii? Gaza se spala in fiecare seara pe dinti cu perie normala intre timp caci s-a strigat cea electrica, dimineata mai uitam dar ii perie la gradi la pranz....... Multumesc pentru orice ajutor, poate ati mai discutat problema si nu am foast eu pe faza? Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Controalele stomatologice la copii se fac odata la 3 luni, daca exista risc crescut de carii, controlul röntgen la aceasta varsta nu este recomandat, la casele de asigurari normale (AOK, etc.) nici macar nu e permisa o evaluare radiologica mai des decit odata la 2 ani, vorbesc de radiografia panoramica, poate prietena ta e asigurata privat, asa ca stomatologul a facut inclusiv ceea ce nu e nevoie, pt ca costa mai mult :( sunt si din astia destui. Ma intreb cum o fi facut la fetita de 2 ani radiografia. Se extrag dintii care sunt distrusi, da, si la copii, deobicei cu narcoza. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Yasmine multumesc pentru raspuns. Spui si tu ca la risc crescut de carii se facd la trei luni dar la un control obisnuit la stomatolog poate constata usor riscul de carii? Sa nu cumva sa ma culc eu pe o ureche si data viitoare cand ajung la dr sa ma trezesc cu balauri. Ieri a fost si fewtita de 4 ani la dr, narcoza le-a dat emotii a primit la inceput niste picaturi prietena mea zice ca halucinogene si la final abia s-a trezit din narcoza nau trebuit sa intervina cu nu stiu ce (conrtizon?) si oxigen. Deci a fost cu mari emotii.... Culmea fetita mai mica a indurat totul mult mai usor la varsta ei. Si inca o chestie: fetitei celei mari i-au extras doi dinti caci cica!!!!! vin dintii definitivi si se miscau oricum. Se misca si cei doi de sus... iar la controlul viitor peste doua luni vor vedea daca e cazul sa fie si astia extrasi... M-am mirat un pic ca la 4 ani scapa deja de dintii de lapte...... OF! Si ele sunt asigurate la stat deci au platit toate extra leistungen.... Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, eu cind am trimis bani prin Überweisung in RO (pt Emma fetita Aidei, de ex.) nu mi s-a perceput comision. Insa, la extragerea lor din RO s-a perceput. Cred ca tatal fetitei ar trebui sa intrebe la banca. Edit: Alina, nu vrei sa copiezi mesajul de aici si la subiectul ei de la Umanitare, astfel incit sa se stie si acolo de ce ar avea mai multa nevoie si care e situatia ei la azi? Ceska, baietelul unei amice a avut cam acelaeasi pb ca fetitele prietenei tale la varsta de 3 ani. I s-au extras sub narcoza (si a avut exact acelasi pb cu narcoza) 4 dintisori. Cind am operat-o eu la 3 anisori pe fetita mea de polipi, a avut pb la trezirea din narcoza. Nu a avut nevoie de oxigen, dar s-a manifestat destul de "ciudat", nu m-a recunoscut:-((...apoi a adormit (la cca juma de ora dupa operatie, a dormit vreo 2 ore si, cind s-a trezit era copilul pe care i-l stiam si nu-si amintea nimic din "manifestarile" de dupa operatie). Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde f mult de banca la care se face transferul, de ex noi am transferat la BRD si ne-au perceput 25 de euro comision in schimb cand am transferat intr-un cont Raiffeisen nu s-a perceput comision. Daca transferati euro in cont de lei la extragerea lor in Ro nu se percepe comision (dar depinde de la banca la banca). Aici la banca ni s-a apus ca ei nu percep nici un fel de comision ptr trasnferul in Ro ptr ca sunt ambele tari in EU dar bancile romanesti incearca sa castige din orice din pacate...[bang] [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ceska777
Citat:
citat din mesajul lui Yasmine
Citat:
citat din mesajul lui ceska777
Buna, revin cu o problema care ma macina un pic.... Stiu cva avem o mamica medic stomatologm, Yasmine sau gresesc? M-a pus putin pe ganduri ce mi-a povestit o prietena. A fost cu fetele 4 si 2 ani la control si s-au constatat carii. Ea a mers regulat cu ele la control cam la 6 luni, zice si abia acum au vazut ca cea mica are pe incisivii de sus probleme si la röntgen (facut amandurora) au gasit carii. Azi a avut cea mica operatia (sub narcoza generala) si i-au extras doi dinti si au mai rezolvat carii plus au cusut o pielita care era lipita cumva aiurea de zahnfleisch. Ce ma sperie pe mine e ca ea zice ca trebuie controale la 2 luni si facute röntgen caci la un control normal nu se vad cariile. Eu stiu ca am fost la inceput de februarie personal la un check up si a investigat si cu UV parca si apoi am facut si un röntgen complet al intregii cavitati bucale. Cu cel mic am fostanul trecut in iulie parca si nu au fost probleme dar controlul s-a rezumat doar la ce a putut vedea cu ochiul liber doctorul. Fetele prietenei mele mananca (sau au mancat) de mici mai mult dulce ca al meu in plus cea mare (regres dupa nasterea celei mici) isi bea sucul si laptele inca din biberon, lasat la indemana lor, adica le ia bautul mult mai mult, ma refer la lapte decat daca l-ar administra ea. Acum: -care sunt recomandarile referitoare la controlul dintilor de lapte? -se face control regulat cu röntgen? -chiar se extrag dintii? Ce se pune in loc ca sa nu se deplaseze toata dantura caci maxilarul mai creste pana vin dintii definitivi? M-a cam speriat si nu vreau sa fiu chiar delasatoare eu planuiam in toamna un control nou de rutina pentru gaza mea.... E musai un stomatolog specializat pe copii? Gaza se spala in fiecare seara pe dinti cu perie normala intre timp caci s-a strigat cea electrica, dimineata mai uitam dar ii perie la gradi la pranz....... Multumesc pentru orice ajutor, poate ati mai discutat problema si nu am foast eu pe faza? Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Controalele stomatologice la copii se fac odata la 3 luni, daca exista risc crescut de carii, controlul röntgen la aceasta varsta nu este recomandat, la casele de asigurari normale (AOK, etc.) nici macar nu e permisa o evaluare radiologica mai des decit odata la 2 ani, vorbesc de radiografia panoramica, poate prietena ta e asigurata privat, asa ca stomatologul a facut inclusiv ceea ce nu e nevoie, pt ca costa mai mult :( sunt si din astia destui. Ma intreb cum o fi facut la fetita de 2 ani radiografia. Se extrag dintii care sunt distrusi, da, si la copii, deobicei cu narcoza. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Yasmine multumesc pentru raspuns. Spui si tu ca la risc crescut de carii se facd la trei luni dar la un control obisnuit la stomatolog poate constata usor riscul de carii? Sa nu cumva sa ma culc eu pe o ureche si data viitoare cand ajung la dr sa ma trezesc cu balauri. Ieri a fost si fewtita de 4 ani la dr, narcoza le-a dat emotii a primit la inceput niste picaturi prietena mea zice ca halucinogene si la final abia s-a trezit din narcoza nau trebuit sa intervina cu nu stiu ce (conrtizon?) si oxigen. Deci a fost cu mari emotii.... Culmea fetita mai mica a indurat totul mult mai usor la varsta ei. Si inca o chestie: fetitei celei mari i-au extras doi dinti caci cica!!!!! vin dintii definitivi si se miscau oricum. Se misca si cei doi de sus... iar la controlul viitor peste doua luni vor vedea daca e cazul sa fie si astia extrasi... M-am mirat un pic ca la 4 ani scapa deja de dintii de lapte...... OF! Si ele sunt asigurate la stat deci au platit toate extra leistungen.... Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Eu as schimba stomatologul si anume urgent, daca as fi in locul prietenei tale. Exista situatii care cer extractia incisivilor centrali si laterali, dar asta se intampla in cazul cariilor produse de bauturi indulcite baute de copii sin sticla cu biberon, asa numitele carii "baby bottle", dar cariile astea le-ar fi vazut mama sunt imposibil de trecut cu vederea, dintii se innegresc, si se rup. Daca a fost asa, atunci dintii au necesitat extractia. Dac sa se spuna ca oricum ar fi cazut, mi se pare aberant, incisivii centrali se schimba la 6 ani, cu mici exceptii mai devreme, dar se schimba singuri, rar necesita extractia. Eu as mai cere si o alta parere, in locul prietenei tale. Presupun ca nu a fost nici ieftin. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceska, fata mea a avut carii "baby bottle" numai la dintii de sus. eram in Romania atunci, dar dentistii la care am dus-o (ca sa aflu mai multe pareri) nici unul nu a recomandat scoaterea lor. au cazut la varsta de 6-7 ani, iar acuma are niste dinti superbi. cat despre dentistii nemti, se grabesc sa scoata dintii oricui, nu numai copiilor. atata timp cat dintele se poate trata, radacina e buna si nu se misca, trebuie lasat la locul lui pana cade singur. eu am o masea pusa acum vre-o 18 ani, la care sa retras gingia. si ma cam durea, ma duc la dentista, imi face o porcarie de radiografie si-mi spune ca e radacina stricata si de aia ma doare[alcool] si pac cu siringa la mine sa-mi faca anestezie. ho ho ho, ce faci bre? nu ma intrebi nimik? gata imi infingi acul? sa mirat de reactia mea ca am indraznit s-o opresc. i-am spus ca nu doresc sa mi-o scoata, ca vreau sa ramana acolo. si ea suparata imi zice "bine, daca vrei sa faci gangrena...."[bibe] am cautat apoi un dentist roman, am gasit o doctorita super si m-am dus la ea, radiografia a iesit foarte clara, radacina era sanatoasa, mi-a mai pus ceva acolo in completare si sunt ok. dupa un timp i-am spus ca o alta dentista era pe punctul de a o scoate. mi-a spus ca dentisti nemti scot repede orice dinte, castiga bani mai multi de la casa de asigurari. ca o fi chiar asa.....e posibil. dar eu as schimba urgent dentistul care incearca sa-mi scoata mie sau copiilor dintii. inca una si ma duc, tot dentista aia pusa pe scos dinti, ne-a recomandat aparat dentar la ambii copii. asta in conditiile in care nu era nevoie. si dai, si fa demersuri si acte de completat....si bani de dat trimsetrial. la o intalnire de familie, cumnatul stomatolog ne spune ca nu le trebuie aparat dentar, ca numai ii vom chinui pe copii. am anulat tot, cu supararile de riogoare ale dnei dentiste. si intradevar copii nu au avut nevoie de aparate, am mai consultat doi medici apoi. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele...eu am cont la postbank si din cate am inteles eu nu se mai percep comisioane cand se trimit bani in tarile ue...acum nu stiu daca e asa doar la banca mea sau si la altele...dar in romania daca tatal merge la caserie sa scoata bani eu stiu ca nu se percepe nici un comision...daca ii scoate de pe card e altceva,pt ca el nu poate sa scoata numai lei si astfel banca mai perce comisioane si valorizeaza euro la cursul cel mai mic... eu am facut ordin de plata...sper ca bani sa fie intradevar folositi pt florina si am sa incerc sa ii trimit in fiecare luna...o suma modesta...dar care poate daca se strange de la fiecare ajunge sa fie de mare ajutor... am promovat cazul ei si pe facebookul meu...am sa incer sa mai strang ceva banuti si de la cunoscuti...o colega de-a mea si matusa-mea au donat si ele cate 5 euro... am sa incerc sa ajut si ceilalti copii de la ajutor umanitar...voi studia cazurile cele mai grave... [pup][pup][pup][pup]la toate fetele... Vreau si eu un [bibe]....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, Karina, multumesc pentru mesaje. va rog sa ma ajutati cu traducerea Überweisung si ce presupune acesta. Comisioane se percep, indiferent de unde pleaca banii si unde se duc. Acum depinde de banca, cat are comisionul (fix sau % din suma). Mai este si Swiftul (sistem international de plati ) care trebuie sa castige si el ceva din tranzactii, iar acesta are un comision fix cam la toate bancile 10 euro. Comisioanele sunt:our- adica platite de voi si atunci intra toti banii pe care ii transferati in contul Florinei; shared- adica impartite intre voi si Florina si varianta 3- toate platite de Florina. Cel putin asa functioneaza aici. Am sa il invat pe tatal Florinei cum sa faca sa plateasca mai putin la retragerea banilor. Eu maine ma duc la Raiff sa vad care este comisionul exact si cum se calculeaza, si revin cu informatii. Alina, te rog mult - as vrea sa scrii mesajul si pe subiectul Florinei. Multumesc tare mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...