Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

Cristina, bafta multa cu ortodontul. [pup] in alta ordine de idei, eu am trimis de foarte multe ori bani in RO, din contul meu de la Commerzbank si n-am platit nici un fel de comision. am trimis la ING, BRD, BCR in Romania. de ING stiu ca nu percep comision, de restul , sincer nu-mi amintesc. Liutzica, felicitari ptr sarcina. [pk] si nu in ultimul rand, am fost azi la spital la Florina. [olala] dupace ne-am blindat cu camasi si masti ne-a lasat sa intram in salon. ni s-a permis doar 20 minute, dar noi am stat mai mult de 30. ce sa va spun? Florina e un copil minunat, are niste ochi...[olala] a fost vioaie, chiar a aratat interes ptr fiimio (doar cu el am intrat in salon) si ptr alte lucruri care se aflau pe masa. la inceput a fost sfioasa, dar apoi ne-a zambit. impresia de prima data, cred ca medicii au facut minuni cu adevarat in cazul ei. mi-a placut ca arata interes ptr lucruri, ca vroia sa desfaca o cutie de bomboane, asta imi spune ca se recupereaza. insa mai are mult de recuperat, e o cale lunga si anevoioasa. mama ei a fost asa miscata de vizita unor necunoscute (ieri a fost Alina la ea) e o femeie modesta, a trecut prin clipe de iad, cand credea ca moare Florina, dar Dumnezeu a intarit-o cumva... si a rezistat incercarii. nevoia lor cea mai mare este de bani ptr tratamentul care urmeaza. ptr primele luni au primit de la spital, dar in viitor va fi nevoie de bani. uf, ce sa va mai spun....ca am fost si bucuroasa si parca imi venea sa si plang, dar ma abtineam ca si ea, mama, avea lacrimi. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

liutzica, felicitari si sarcina usoara! kari, multumim, primul hop l-am trecut, i-a scos o masea de lapte si mai ramane una, peste 2 sapt. A fost ok, a stiut cum sa o ia ca deja are o experienta f neplacuta cu o incercare nereusita, la un alt medic, in spate. Nu-ti spun ca m-au trecut toate alea asteptand[bang] Da-i bine, mergem inainte. Maine in sfarsit imi vad copiii imbracati in costum national, ca au o festivitate la scoala si danseaza fromos imbracati. PS: trimisul de bani in Ro pe ruta Postbank-Bancpost n-a costat nimic, numai la ridicatul de numerar percep comision. cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa mai fac o precizare, legat de trimisul banilor. eu am trimis numai in conturi de euro in Romania. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am facut transferuri de la sparkasse in diverse banci din ro, cont in euro, fara comision, dar la retragere in ro se percepe comision la orice banca (din cate stiu eu) si asta egal ca e euro sau lei, doar platile cu cardul sunt scutite de comision eu am o nelamurire in legatura cu datele bancare date: swift sau bic nu e acelasi lucru? adica mie imi cere bic si am pus intotdeauna ce era la swift pt. conturile din ro, hai ca nu-s coerenta: ce vad eu la bic la contul acela de reiff nu e ceea ce trebuie sa scriu eu la bic, adica trebuie niste litere si nu doar cifre lamuriti-ma sa trimit si eu niste bani maine si nu in ultimul rand: felicitari liutzica! [URL="http://home-and-garden.webshots.com/photo/2892153740100816331SkVwVK"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele mie pe überweisung imi scrie bic si in paranteza swift...eu am scris doar literele...si de comisioane nu stiu ce sa mai zic...eu ii trimit lunar mamei mele bani in contul ei de euro din romania si ea ii ridica de la ghiseu si nu plateste nici un comision si nici eu nu platesc aici..ea are cont la brd si eu aici la postbank... Vreau si eu un [bibe]....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, am fost la Raiff si asa este, 0 comision de incasare. Ma bucur tare ca este asa, ca sunt banci care mai percep comisioane. Pot sa va sfatuiesc asa: cei care primesc bani de la voi - spuneti-le sa ii faca schimb valutar intre conturi- daca au conturi in lei - si sa ii retraga cu cardul, de la bancomat. Majoritatea bancilor din RO au comision de retragere de 0,5% din suma la valuta si 0,2% la conturile de lei, daca retragi cu cardul de la bancomat. Codul Swift si Bic nu sunt acelasi lucru. Swiftul este cel cu litere, banii se duc in banca Raiff (RZBR) in Romania(Ro)- cu sediul in Bucuresti(BU), iar BIC - nu stiu sincer sa va dau explicatii ce inseamna insiruirea aceea de numere. Alina, Karina, sunteti minunate si multumim pentru vizite. Multumim si voua fetelor, pentru mobilizarea pentru Florina. Mihacor, tin pumnii sa vina bebe:)(vreau si eu unul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele, sper ca sunteti bine.Vroiam sa va intreb la voi nu e isteria cu Masern-ul? La noi la gradinita este ditamai afisul cu descrierea bolii (pentru care eu stiu ca e vaccinat---dar cica o poate face [bang]).Si este deja inregistrat (era trecut la avizier)un prim caz in gradinita.Nu stiu cat de tare trebuie sa-mi fac griji (eu oricum imi fac).Mai ales dupa ce s-a anuntat ca nu mai stiu exact unde a fost si cazul de copil mort din cauza bolii acesteia.Si se anunta ca a reizbucnit focarul . Eu ce pot sa fac? Sa-l tin acasa nu am cum si nici nu stiu cat.Voi cum ati proceda. Oricum daca cazul de la gradinita a fost deja anuntat, probabil respectivul copil (ca nu se spune si copilul ci doar boala)a fost la gradinita in perioada cand era contagios , fara ca parintii lui sa fi facut asta cu intentie. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...