Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

eu am trecut la bic (ca asa imi apare la plata on-line) ce era trecut la swift, sper sa ajunga sanatate Florina! acu am citit link-ul, deci lipsesc cele 3 caractere de la sfarsit: XXX ? or ajunge fara ele banii? voi cum ati scris? [URL="http://home-and-garden.webshots.com/photo/2892153740100816331SkVwVK"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca ajung banii. De obicei XXX este codul sucursalei, dar nu cred ca e obligatoriu ca pentru ca IBAN/urile directioneaza banii usor acum si din cate am vazut in transferurile pe online banking nu ti se mai cere numele sucursalei. La firma la care am lucrat in RO le dadeam clientilor straini pentru diverse plati doar codul SWIFT al bancii centrale, de ex. BACXROBU si banii ajungeau de fiecare data. Din cate stiu, codul SWIFT nu face decat sa urgenteze transferul banilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alles gute zum Muttertag! Sper ca veti sarbatori frumos, vreme buna avem in toata Germania, cred. Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Andreea_AS
Alina[flo][flo][flo] Mi-a spus Iulia ca ai fost la ele. Era iesita din salon si cand a revenit a gasit pachetul de la tine.
Da,din pacate nu notasem nr in handy si nu stia sotul meu de unde sa-l ia din computer iar asistenta mi-a zis ca e plecata si Florina doarme iar eu nu stiam cind revine si nu am mai ramas.O voi suna si eu miine. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
In care cont ati despus pt Florina: in RON sau Euro? Stie cineva daca Deutsche Bank ia comision ? ------------------ Still looking for pieces of heaven...
in cel de euro [URL="http://home-and-garden.webshots.com/photo/2892153740100816331SkVwVK"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am vazut ca au fost incasari din DE si pe contul de lei. Deci merge. Pana maine la pranz sper sa strangem cei 400 de euro necesari.....vad cum fac si o scot eu la capat. Va multumesc foarte mult pentru suport. Am inteles ca are cine sa o duca la aeroport. Sunt doua variante, din cele doua sper sa iasa una. Uf, saraca Iulia, mi -a spus ca are mult bagaj. Si mai are si carucior.... Azi plangea la telefon si imi spunea ca este coplesita de atentia ce a primit-o in perioada aceasta. Ca nu se gandea ca de la oameni pe care nu i-a vazut niciodata, va avea asa un ajutor. A fost bucuroasa si de vizite si de telefoane.... de absolut tot ceea ce a facut-o sa nu se mai simta singura in tara straina. Si eu am stat doua luni in Germania si am vazut diferenta....oare aici in tara de ce nu sunt cadrele medicale implicate la fel, indiferent de cine esti, cum esti si de ce esti, iar atitudinea se schimba abia cand intinzi plicul ...si dureaza pana cand iesi pe usa???? Stiu, intrebari retorice...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza la [cafea] am citit ca fetele pleaca inapoi spre Ro, din pacate nu am putut ajunge la ele, chiar daca mi-am propus. Imi pare rau ca n-am stiut de atata vreme, ea e din febr. aici. Acuma am vazut ca a mai fost cineva in Muenchen luni de zile, poate n-ar strica sa dea cineva din cand in cand un semn aici cand vine cineva. E greu de tinut pasul cu schimbarile de la forumul umanitar. Nu ca n-ar fi important, dar fiecare are socotelile lui si anumite directii... ma rog, e clar ce vreau sa spun. Eu una recunosc ca nu ajung sa ma informez la timp si nici nu cred ca se va schimba ceva, lista zilnica cu to do's e prea lunga si bateriile limitate. Rugamintea mea este sa dea cineva un semn aici cand mai vine Iulia sau altcineva la Muenchen, daca stim din timp ne putem organiza. O cred pe Iulia ca vrea acasa dupa atata vreme, familia le va ajuta f mult. Le tin pumnii stransi sa creasca Florinutza mare si sanatoasa, si sa auzim numai de bine. Andreea, intrebarile chiar ca sunt retorice. Am nascut acum 9 ani in Ro si am sperat din toata inima ca se va schimba ceva. Da, s-a schimbat, spitale se inchid, se restructureaza, lumea ramane la fel[q]. Am fost in Ro de Paste, cand am vazut ca drumurile pe o anumita ruta sunt bune am zis "uite mai ca se poate". Din pacate asta a fost tot, la intoarcere, pe alta ruta, a fost catastrofa si de fiecare data ne intrebam "cum de ungurii au putut si noi nu??". Hai ca nemtii au auostrazile de la Hitler, numai le intretin, da ungurii?? Sunt oameni ca si noi, au trecut si ei prin multe si tot au o infrastructura de invidiat. Da, e campie, strada e dreapta, da' noi n-avem deloc!! Sunt cativa km la Cluj daca ai drum pe acolo si atat. Nici nu stiu ce sa mai cred, ne-am intors mai zapaciti ca inainte. Preturile sunt enorme in comparatie cu veniturile in schimb mall-urile rasar ca ciupercile dupa ploaie si sunt pline. Ma rog, noi am fost de Paste, toata lumea era la cumparaturi, poate nu e asa tot timpul. CUm ati petrecut duminica? La noi a fost mare valva, copiii s-au pregatit, au basteluit ceva, au cumparat singuri flori, nu stiu cand am sa ma obisnuiesc cu ideea ca am copii asa mari. Azi mergem sa ne inscriem la Gymnasium, pot sa ma laud cu Übertrittsnote 1 ?[:D] Oops, I just did[:I] Am mai crescut cu cativa cm de mandrie[olala], sper sa ramana la fel. cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, nici eu nu ajung sa citesc tot timpul la umanitare sau toate cazurile, nu iti face probleme! Din cite stiu, cazul Florinei e doar de citeva saptamini pe forum. Nici eu nu am ajuns la banca sa donez, asa e cu un bebe dupa mine (de aia prefer donatiile paypal) ... Cine observa de acum ca un puiutz vine la tratament in Germania, sa scrie aici o atentionare [flo]. Stiu ca foarte multi se duc la o alta clinica, si aia tot departe de mine e. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...