Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, pentru a putea incasa alocatia in Germania, iti trebuie intr-adevar un formular completat din Ro, in care se specifica data de la care nu ai mai incasat alocatia. Documentul trebuie apoi tradus si legalizat. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kiki78
Buna fetelor, am si eu o intrebare, in legatura cu alocatia copilului. Sotul a depus formularele si au cerut dovada ca am renuntat la alocatia din Romania. Stiti cumva in ce consta acea dovada? E un formular standard? kyra
formularele ce iti trebuie http://www.infolegal.ro/formularul-e401-si-formularul-e411-cereri-pentru-acordarea-prestatiilor-familiale-pentru-muncitorii-romani-din-strainatate/2008/08/13/ trebuie completate la Direc#355;ia General#259; de Asisten#355;#259; Social#259; #351;i Protec#355;ia Copilului nu trebuie neaparat sa renunti la alocatia din ro, eu asa stiu, dar poate ma insel, aici vei primi diferenta de la cei 40 roni la 184 euro eu cand am adus fata aici a trebuit sa renunt intradevar la alocatia din ro si a fost mai complicat cu hartiile, acum poate s-au mai edificat si ei si merge mai repede mult succes [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui notquiteso
Buna, pentru a putea incasa alocatia in Germania, iti trebuie intr-adevar un formular completat din Ro, in care se specifica data de la care nu ai mai incasat alocatia. Documentul trebuie apoi tradus si legalizat. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
sunt formulare europene deci nu trebuie traduse sau legalizate trebuie doar completate de autoritatea similara familienkasse din ro, ulterior institutiile se verifica intre ele [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihacor
cadina ai dreptate...si mie imi trebuie sa stiu germana foarte bine pentru a lucra in asigurari sau macar secretara undeva...dar eu m-am gandit ca atunci cand voi fi gravida prin luna 6,7 nu voi mai putea lucra si voi reusi sa merg la un curs de limba de vreun an ,doi...ca altfel nici nu are rost sa fac...eu stiu sa vb destul de bine,dar cu scrisul nu ma descurc... daca raman insarcinata , cu bebeu as vrea sa stau vreo 2 ani si dupa aia sa il las cu tatal meu...inca nu stiu ce voi face...de multe ori ma mai bate gandul sa merg inapoi in tara...sotul meu si asa zice ca vrea sa stea mai vreo 5 ani si gata...acasa cu noi...ma mai gandesc si la faptul ca daca o sa am un bebeu nu prea o sa mai vreau acasa...numai la gandul ca pot sa ajung cu el in spitalele din romania ,deja ma inspaimant... Vreau si eu un [bibe]...
Si eu stau nitel cu inima stransa si-mi vine uneori sa ma duc in tara si sa nu mai mai intorc, dar incerc sa nu dau inapoi: acolo stiu macar ce ma asteapta, aici inca n-am incercat totul. Acelasi lucru il simt si eu: nu stiu incotro sa o apuc profesional. Orice as face aici este ceva mai bine platit ca in Romania, clar. Chiar daca platim chirie, asigurari de sanatate, impozite, mancare, tot ramanem cu ceva bani in plus - iar in Romania aveam, de obicei, doar datorii, in plus. Si eu ma gandeam sa profit cat pot de faptul ca sufletelul meu nu e langa mine si sa imi umplu timpul la maxim in beneficiul nostru, sa invat limba germana. Cunosc o mamica ce merge la cursurile de limba germana, special concepute pentru astfel de cazuri: exista persoane care au grija de copii intr-o incapere alaturata in timp ce mamicile sunt la cursuri. Deci exista solutii pentru multe dintre problemele noastre, important este sa mergem mai departe si sa nu ramanem cantonati intr-o varianta de compromis. Sunt reduceri la magazinele din Romania, e adevarat. Eu mi-am cumparat o pereche de cizme de la deichmann din Ro acum o luna si deja s-au rupt. Si nu m-au costat prea putin... Pe de alta parte, cred ca merita incercat sa cumperi incaltaminte de pe internet doar daca ai un picior subtire si stii exact ce numar porti. Mi se pare ca incaltamintea cumparata de pe internet e cea mai riscanta varianta (in ce mai priveste). Fetelor, oare pot sa depun de acum, pentru toamna, dosarul la gradinita pentru piticul meu? Si as putea sa fac lucrul asta la mai multe dintre gradinite? Baietelul meu are 3 ani, foloseste deja olita si mananca singur (nu vorbeste germana, dar banuiesc ca nu va fi singurul caz de genul asta)...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua nu ne-a trebuit nici o adeverinta din Ro. De fapt si la Arad cand am fost sa renunt la alocatie am cerut si hartia doveditoare si mi s-a spus ca ptr germania nu e necesara ca pur si simplu Familienkasse la care esti arondata ia legatura cu casa de pensii din Ro (au un sistem de legatura bidirectional) si se descurca asa fara acte doveditoare. Vreau sa va spun ca a venit hartia ca ne-au aprobat kindergeld-ul la o saptamana de la depunerea actelor si dupa 3 zile au intrat si banii in cont. Pe 2 luni intregi (desi eu si copii eram anuntati din 12 februarie).[pk] [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cadina, poti sa depui "deja" dosarul de gradinita, insa in multe orase inscrierea se face undeva prin ianuarie pentru anul de scoala. Incercarea se merita, de multe ori ai noroc si se muta cineva deci se elibereaza un loc. In cel mai rau caz, iti preiau inscrierea pentru anul viitor. Este chiar f recomandat sa incerci la mai multe gradi, ca e bataie mare pe locuri, si sa nu te trezesti ca ramai fara. Mai mult, exista chiar diferenta f mari de preturi, sa fi atenta cum sunt date. Taxa de inscriere, cum se calculeaza orele incluse in contract(pe saptamana, pe zi sau pe luna) ce alte cheltuieli mai apar gen pampers, bani pentru jucarii, bani pentru sucuri, pentru excursii samd. Unele dau o suma pauschal la tot, altele incearca sa-ti ia ochii cu o suma mica pe ora, care la sfarsitul lunii iti poate produce surprize mari. Faptul ca face pe olita sau nu, nu are relevanta pentru ca aici se incepe cu trainingul la olita undeva in jurul varstei de 3 ani si nu mai devreme. Deci vei intalni mar rar gradi care cer lucrul asta, oricum intreaba inainte de asta. Est-europenele sunt singurele pe care le vei auzi ca incep la 6 luni, cand copilul poate sta in fund singur. Cat despre vorbit, la 3 ani si multi dintre copii nemti nu vorbesc prea bine germana [:D] asa ca, capul sus si inainte! Este perioada ideala pentru puiutul tau sa inceapa cu integrarea aici, si gradi e parerea mea o solutie f buna. ____________________________ harnici la [alap] de 15 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cadina, Inscrie-l pe copil cat mai repede, noi am inscris fetita cu 2 ani inainte. A fost foarte bine asa pentru ca am primit 2 locuri(la 2 gradinite). Un sfat ar fi sa intri pe internet/primarie si sa cauti o lista cu gradinitele din zona ta, iar dupa ce ai depus foaia de inscriere, dupa un timp, sa mai dai un telefon si sa intrebi daca au loc sau nu, ca asa vad ca intr-adevar te intereseaza f tare. Cat despre limba germana, nu-i o problema, copiii invata repede, doar depinde de ei cat sunt de deschisi. La fel a fost si la noi. Succes. Diana R Si noi suntem aradeni. Te salut! Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liutzica, [flo] Cadina, merita sa incerci. Aici de ex sezonul de inscrieri este in martie. Dar locuri mai ales ptr copii sub 3 ani gasesti relativ greu. In fiecare oras la primarie exista un serviciu Kita acolo poti suna si cere o lista cu gradinite si pot ei sa te orienteze unde ar fi locuri. Eu asa am procedat. Plus pus mana pe cartea galbena si sunat la gradinitele din jur pana am gasit una cu locuri libere imediat ceeea ce e rarism. Compromisul e ca trebuie sa merg un km si ceva pana la gradinita respectiva. Erau si altele mai aproape dar nu aveau locuri decat eventual din toamna (si aia nu era deloc sigur). [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui notquiteso
Buna, pentru a putea incasa alocatia in Germania, iti trebuie intr-adevar un formular completat din Ro, in care se specifica data de la care nu ai mai incasat alocatia. Documentul trebuie apoi tradus si legalizat. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
eu stiu ca iti trebuie o hartie de la directia de asistenta si protectie sociala a copilului...acum cred ca depinde...de exemplu noi am venit si ne-am facut domiciliu in germania...adica ne-am anuntat la primarie...dupa trei luni sefu mi-a solicitat dreptul de munca l-am primit pe un an de zile si anul asta l-am primit definitiv...in schimb la o cunostiinta i-a trebuit o hartie facuta de ambasada romana precum ca renunta la domiciliu in romania...hartia a costat vreo 100 de euro...si a primit dreptul de munca pe 6 luni dupa care inca o data prelungire pe 6 luni...precizez ca noi am bacut actele in bw si ei in bayern...deci cred ca depinde si de land si de oameni care lucreaza la birouri...cat de bine stiu legile si cat de corect le aplica... Vreau si eu un [bibe]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...