Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

sunschine si copilul meu a fost la cresa si intotdeauna aceeasi suma am platit. Costurile pe care le suporta statul pentru copii de cresa sunt intr-adevar mai mari pentru ca copii de cresa au nevoie de mai mult personal in primul rand. Cred ca stii si tu ca situatia e complet diferita de la un Land la altul. Eu zic doar cum e aici, in Berlin. La noi asa e, se stabileste o suma pe care parintele trebuie sa o platesasca in functie de venit si numarul de ore iar diferenta intre stat si privat nu este, copilul meu este acum la o gradinita privata dar inainte era la una de stat si exact aceeasi suma am platit-o. Doar daca e Elterninitiative (Kinderladen) se poate sa mai platesti extra intre 20 si 50 de euro lunar pentru materiale sau excursii (in KiLa unde am facut eu practica parintii plateau extra 20 de euro). Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Albertje Nu stiu exact cat costa gradinita in Olanda, eu am informatile de pe forum. Cineva spunea ca dupa ce primeste banii inapoi de la stat gradinita costa cam 600 de euro. Mai stiu de la un Olandez care se muta din septembrie la noi in sat ca e foarte fericit ca gradinita il costa foarte putin in comparatie cu Olanda. Mi-a spus ca copilul lui se duce doar 2 dimineti pe saptamana si il costa mai mult decat plateste aici pt toata saptamana. Oricum eu zic ca si 350 de euro pe luna nu e mult[:)] Se pare ca landul asta e mai ieftin. Norocul nostru[:D] AngiutaWaw ce noroc aveti cu cei 3 ani gratis! Stiam eu ca am auzit ceva, dar la noi inca nu s-a concretizat nimic. Sper ca ultimul an sa fie gratis. Noi facem luna viitoare 5 ani[pk] Sunshine2009La voi e chiar scumpa gradinita, chiar si pt cei cu venit mare. Si noi platim mancarea, e cam 35 de eruo pe luna plus 5 euro pt bautura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angiuta, si eu spuneam tot asa, adica cum e la noi [:D] Din pacate e cu totul diferita de a voastra. Si inca ne este dat sa auzim ca sa ne bucuram ca o parte din taxe le preia statul...O sa fiu tare fericita cand reusim sa ne incadram de la varsta de peste 2 ani, adica gradi normala nu cresa, ca sa pot sa reduc cheltuielile la jumate. De-abia atunci ne putem gandi la un al doilea copil. Amonar, asa este, si pe deasupra mai sunt tare necajita ca nici nu am fost primiti unde am vrut adica aproape de casa. In ciuda faptului ca a fost anuntat mult mai repede decat perioada de inscriere, ca are avantajul varstei (adica ar face 3 ani anul viitor, deci nu mai are dreptul al cresa decat anul asta, si in ciuda faptului ca lucrez, deci am nevoie neaparata de loc. Am cunoscut in schimb un caz care nu indeplinea nici unul din criterii, pe deasupra mama nici nu lucra si tot a primit locul. Noi n-am primit nici macar explicatie de ce am fost refuzati. ____________________________ harnici la [alap] de 15 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine, nasol ca nu ati primit cum ati vrut. Cred ca peste tot in lumea asta e greu cu gradinitele. Eu auzeam de gravide in Olanda care isi inscriau copilul nenascut ca sa stea pe lista de asteptare....si nu aveau siguranta unui loc. Bine ca macar reduceti din costuri de la 3 ani. Cred ca si noi am platit ceva mai mult pana la 3 ani, dar nu a fost o diferenta asa de mare. Diferenta va fi in ultimul an[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Noi platim 215 euro pe luna si suntem incadrati in ultima stuffe, deci cea mai scumpa[:D] Dar in Olanda se ajunge si la 900-1000 de euro pe luna unde copiii nu sunt dusi in fiecare zi[bang] In privinta asta, Germania este un paradis[:D] Si alocatia de copii este mai mare.
Ramona preturile sunt diferite de la land la land. Depinde si de numarul de ore. Noi platim pentru Henrik la 8ore/zi, 517€ pe luna (Maximal Stufe). Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Halal de paradisu' nostru. Si noi vom plati la cresa peste 600 de euro cu mincare [bang]. In schimb aici se fac inscrierile in fiecare an in ianuarie-februarie, ca au constat dumnealor ca multi uita sa se stearga de pelista cind nu mai au nevoie. In plus ai un formular pe care treci trei crese / gradinite si il depui la prima de pe lista. Daca prima nu are loc, trimite la a doua, apoi merge la a treia si de abaia pe urma la oras si ei iti cauta un loc unde se mai gaseste. Asa ca ai nevoie de tactica, nu gluma. Dar am reusit sa prindem loc fix din august cind face juniorul un an. Numai ca ne va usca de bani. Asta e. Fara cresa nu as avea nici o sansa sa prind un nou serviciu.... ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiuta, Miriluta In landul vostru e scumpa gradinita! La noi pt fulltime ar fi costat 315 pe luna exclusiv mancarea. Asta pt veniturile cele mai mari. Se pare ca locuim intr-un land mai ieftin probabil pt ca nu este asa de 'bogat'. Si noi am asteptat un an pana sa-l putem duce pe print la gradi. Dar cum am venit in Germania l-am inscris chiar daca nu avea inca varsta. Aici era minimum de varsta de 2 ani pt gradi. Noi am venit cand el avea 1 an si cateva luni. Si l-au luat din august odata cu inceperea anului scolar, deci de la 2 ani si cateva luni. Dar eu sunt foarte multumita de gradinita unde este acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, cred ca diferentele sunt atat de mari si multe in ceea ce priveste gradinitele si cresele incat numai la fata locului e bine sa te interesezi si orientezi. Daca comuna sau orasul tau are pagina de internet e bine sa cauti acolo KITAs si sa mergi eventual personal dupa ce ai descarcat formularul de inscriere de pe pagina de net, la fiecare. Asa poti vedea si esti vazut (uneori e un dezavantaj dar asta e) si arati ca esti interesat. Ai astfel termeni de comparatie... Taxele difera asa de mult in functie de cine e Trägerul gradinitei, comuna, orasul, initiativa a parintilor sau particulara. Noi am platit intai programul de la 8-12, dejunul din fiecare vineri si bauturile separat. Acum la program prelungit avem orarul normal de la 7:30-16, extra sunt tot dejunul si bauturile plus masa de pranz. Ajungem la cam 200,-eur pe luna in conditiile in care Trägerul e Gemeinde (satul). Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza , vin si eu la o cafea la voi ! Anomar,da se pare ca NRW ,e mai cu intelegere in ce privesc taxele la gradinitze .Nici mie nu imi pare mult 350,- dat fiind ca extrem de greu prinzi un loc intr-o gradinitza pt un copil sub 3 ani .este si fetita ,foarte incantata sa mearga acolo zilnic ,observ o extrema imbunatatire a vocabularului,multe lucruri noi invatate,modul de exprimare imi place enorm .sant multe lucruri pozitive de spus.si germania acorda o suma importanta familiilor cu copiii la scaderea din impozitul pe venit .nu e deloc de neglijat. eu sant insarcinata si o sa ma ocup din timp cu depunerea cererii pt un loc la cresa a urmatorului copil.e cam stresanta starea ,caci in functie de posibilitati ,te poti orienta si spre reinceperea serviciului. o zi buna tuturor.
[url="http://tickers.livingchaos.co.uk/tickers/image/pregnancy/b4/23/2011-11-21/40838/270/QmFieSBOYW1lIGlzIGR1ZSBpbg.jpg"]vine bebe[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...