Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

Albertje Felicitari pt sarcina![flo] Citisem la tine la semnatura dar nu am fost sigura daca e 'noua' stirea[:)] Sa ai o sarcina usoara! Tu ai nascut data trecuta in Olanda? Cu taxele in Germania noi habar nu avem cum e. Noi nu am indraznit sa ne separam de dreptul Olandez pe care il cunoastem si sa ne aventuram in cel German pe care nu-l cunoastem. Olandezul care se muta la noi in sat tot in Olanda vrea sa plateasca taxele. Despre dreptul de munca a Romanilor in Germania, chiar ca nu stiu cum e. Stiu ca in Olanda e din ce in ce mai nasol si mai aspru pana in 2014. Chiar si sezonierii in agricultura sant impiedicati sa mai primeasca drept de munca temporar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hallo fetelor bebei noi la orizont? albertje, sarcina usoara si bebe sanatos! ieri cald, 23 de grade, azi ploaie si 12 grade. si oasele mele in suferinta. legat de gradinite, fiina mea a depus cereri de cand bebe al ei avea trei luni. indata face un an si inca na primit raspunsuri multumitoare. o incurajez sa incerce mai departe, ca alte solutii.... ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inscris-o pe Mara de anul trecut din septembrie, incepe pe 2 Mai, programul e de 7:30-13:30 pana la 2 ani, si costa 110 EUR pe luna. De la 2 ani programul e 7:30-17:00 nu stiu cit va costa. Cert e ca in prima luna merge prima saptamana cite o ora pe zi si platesc full din prima zi, chiar daca in prima luna nu sta mai mult de maxim 2 ore x 20 de zile. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari albertje! sarcina usoara si un bebic sanatos! Acum ca citesc ce scriti pe aici, ma gandesc ca eu sunt inconstienta ca mai stau asa si nu fac nimic in directia cresa. Puiul meu face poimaine 6 luni si eu inca nu l-am inscris niciunde. Am vrut eu sa o fac la un moment dat, dar perspectiva unei mutari in alt oras m-a facut sa mai astept...si uite asa au trecut lunile si de mutat nu ne mutam. As mai avea o intrebare mamicilor cu experienta: cum e cu datul copilului de la 1an la cresa? nu e prea mic? s-a acomodat usor? Eu imi propun sa procedez asa, dar parca mi se pare micutzel, dragutul de el...nu stiu nici eu, ma tot gandesc cum sa fac...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panseluta, e greu de zis asa "pauschal" pentru ca depinde f mult de copilul tau, ce fel de caracter are. Oricum , o gradinita buna iti va oferi asa numita perioada de acomodare dupa "Berliner Model" adica te vei duce la inceput cu copilul la gradi pentru o ora pe zi, apoi se mareste perioada, apoi se incearca primele despartiri adica tu mergi in camera de langa si de-abia apoi vei parasi complet gradinita. Cel putin 2 saptamani se recomanda pe aici ca sa planifici pentru perioada asta, pentru ca cine se duce cu copilul pe perioada de acomodare, este bine sa faca tot procesul complet. la fel de bine daca ai un copil mai "mamos" s-ar putea sa te trezesti ca vei avea nevoie de 4 saptamani pentru ca nu va accepta prea usor despartirea de tine si sa fie ingrijit de altcineva, si mai ales strain. Nu-ti poate spune insa nimeni asta dinainte. Daca iti vei lasa copilul direct acolo si dispari, maxim la a 3-4 sedinta te vei trezi ca copilul tau nu va vrea sa mai mearga. Vei mai intalni educatoare care iti vor spune ca fara lacrimi nu se poate...hm..noi vom urma totusi dupa modelul descris mai sus. Adica incepem peste o saptamana Iti mai dau detalii dupa aia daca ai interes. ____________________________ harnici la [alap] de 16 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...