Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.68


Recommended Posts

Aaaaaaaaaa, eu trebuie sa spun ca NU vorbesc deloc romaneste cu fiul meu. Am considerat ca traind aici e primordial sa stie germana, in familia mea din Romania vorbesc toti germana. Sotul meu e german si ma simteam prost sa vorbesc cu copilul romaneste si el sa nu priceapa o iota, nu am vrut sa se simta cumva exclus.... Asa ca B. stie doar doua cantecele si cateva cuvinte. Cel mai fain e ca a retinut de vara trecuta "bordura" si il foloseste in exprimare in locul germanului "bordstein".... Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ubipus
Citat:
citat din mesajul lui albertje
fetelor ce stiti despre liberalizarea pietei de munca pt cetatenii romani in germania?
[url="http://tickers.livingchaos.co.uk/tickers/image/pregnancy/b4/23/2011-11-21/40838/270/QmFieSBOYW1lIGlzIGR1ZSBpbg.jpg"]vine bebe[/url]
Albertje eu nu stiu exact cum mai este acum, dar pp ca nu s-a schimbat f mult. Eu am venit in Germania in mai 2009 si in august 2009 am gasit de lucru. Firma mi-a facut contract de munca pe perioada determinata si pe baza acestuia mi-a obtinut permis de munca tot pe perioada determinata. Noi inca mai avem nevoie de permis de munca. Dar dupa un an de munca neintrerupt am fost singura la Arbeitsamt si mi-am luat un Arbeitsberechtigung, permis de munca pe perioada nelimitata. A fost simplu, mi s-a dat pe loc, tot ce a trebuit sa fac a fost sa duc dovada ca lucrez de un an de zile neintrerupt. Iar acum am drept de munca oriunde. Banuiesc ca tot asa stau lucrurile si acum.
[pup]mersi de info!
[url="http://tickers.livingchaos.co.uk/tickers/image/pregnancy/b4/23/2011-11-21/40838/270/QmFieSBOYW1lIGlzIGR1ZSBpbg.jpg"]vine bebe[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceska Eu i-am zis sotului ca e problema lui daca nu intelege ce-i spun copilului[:)] I-am zis sa invete daca vrea sa inteleaga, si asa a facut, a invatat Romaneste. Mor de ras cand ii mai spune ceva pe Romaneste lu fiu-miu. Nu stie sa vorbeasca la perfectie dar intelege o discutie si poate sa vorbeasca cu parintii mei la telefon si cand sant la noi. Adevarul e ca el este interesat sa invete, altfel nu ar fi invatat asa de usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ceska777
Aaaaaaaaaa, eu trebuie sa spun ca NU vorbesc deloc romaneste cu fiul meu. Am considerat ca traind aici e primordial sa stie germana, in familia mea din Romania vorbesc toti germana. Sotul meu e german si ma simteam prost sa vorbesc cu copilul romaneste si el sa nu priceapa o iota, nu am vrut sa se simta cumva exclus.... Asa ca B. stie doar doua cantecele si cateva cuvinte. Cel mai fain e ca a retinut de vara trecuta "bordura" si il foloseste in exprimare in locul germanului "bordstein".... Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Iarta-ma daca te contrazic, dar si la noi e la fel, sotul neamt, parintii mei aici in Germania, si cei mari vorbesc la perfectie romaneste, cu accentul de rigoare, si si cu Mara vorbim ambele limbi, pentru ca atunci cind mergem im Romania, vreau sa poata interactiona nu numai cu familia, ci si cu alte persoane, si sa nu se incerce a-i lua peste picioar, ca nu inteleg romaneste, in plus consider ca orice limba inveti in plus fata de cea materna, in cazul nostru germana, ne imbogateste pt. viitor. >>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina/ Tina: noi am scris la Anmeldung ca acceptam orice program respectiv oricate ore ne pot oferi, pentru ca restul am fi incercat sa le acoperim oricum prin Tagesmutter. Nu stiu deci daca asta sa fi fost o problema. Amonar, nici n-am stiut ca se poate asa ceva cu taxele. Chiar ca se aplica "omul cat traieste invata" [flo] Cine stie cand te poti lovi de asa ceva. Ceska, legat de chestia ce ziceai cu job-ul, noi lucram amandoi. Tare fain ca aveti parte de un vorbaret. Nu-ti fa griji pentru limba, ca o va invata corest. Pana la urma pentru asta facem scoala, nu? Mai ti minte cat ne mai chinuiam noi la gramatica prin clasa a 8 ca sa ne pregatim de admitere? Si asta la romana...[:D] deci e acelasi lucru. ____________________________ harnici la [alap] de 16 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina Integrarea a fost asa cum zice cineva,am ramas cu el prima saptamina,apoi a stat el treptat singur dar cum am spus,baietelul meu nu mi-a facut niciodata nici o problema,nici o lacrima sau tras de pantalonii mei.
Acel cineva eram eu, pentru ca am citit si citesc foarte mult, ma intereseaza sa aflu multe, si ma bucur sa dau si le alte mamici info care mie mi s-au parut ca sunt foarte interesante si utile.
Citat:
Tin sa va dezamagesc insa jobul nu reprezinta deloc un criteriu in primirea locului la cresa/gradinita si asta nu e din auzite/banuite ci din discutiile noastre cu personalul. Prioritare sunt mamele singure,cei divortati,alte diverse cazuri sociale.
Cealalta mama nu este caz social.
Citat:
Sunschine,nu cred ca poti sa stii 100% daca o mamica sta acasa.
Dupa cum spuneam, am cunoscut-o pe mamica cealalta, si deci nu vorbeam asa sa ma aflu in treaba despre persoane necunoscute. Daca se ramanea numai la scrisoarea de neaceptare, nici nu as fi bagat in seama. La o saptamana mai tarziu, cand insa s-a laudat cu cazul ei, am ramas si eu si la fel si restul de 8 mamici din jur masca, cum s-a putut asa ceva.
Citat:
Sunt chiar multe care lucreaza de-acasa(eu de ex,acum)si au nevoie de liniste.Si da,sunt de-acord cu Didi,si cele care isi cauta un loc de munca au drept la loc in cresa desi cum am spus,jobul nu reprezinta un fctor de decizie.
Nici n-am zis ca n-ar avea dreptul la un loc la gradi, dar ca peste tot, exista o lista de prioritati sau conditii, si daca sti ca nu le indeplinesti, nu stai pe ganduri de ce ai fost respins. Daca te duci la banca sa ceri credit, tot persoanele care "poate" isi vor cauta de lucru il vor primi...?
Citat:
Daca ti-ai fi facut un termin sa vb cu directoarea cresei/gradinitei ai fi aflat cu siguranta motivul...dar e mult mai simplu sa ne dam cu presupusul...
Alina, daca ai fi citit toate mesajele mele mai cu atentie, ai fi stiut ca am incercat sa primesc un raspuns si a fost pe degeaba. Dar ca sa te citez, ti-a fost mai simplu sa dai cu presupusul... ____________________________ harnici la [alap] de 16 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunshine,scuze,nu am citit tot insa nu inteleg:ti-ai facut termin,ai vorbit cu Leiter-ul si nu ti-a zis cauza neacceptarii? Uite,noi peste tot pe unde am incercat(3 crese,plus cea de la jobul sotului meu) am intrebat si faptul ca mama lucreaza nu e prioritate. Ti-am zis ca prioritare sunt mamele singure,parinti divortati,diverse cazuri sociale si mi-am mai amintit ca si alt frate la cresa si probabil gradinita asociata.Crede-ma ca criteriile astea nu le-am gasit scrise in nici un formular ci le-am aflat pur si simplu cind a sunat sotul meu sa intrebe sau cind am fost la ziua portilor deschise si am vorbit cu directoarea. Eu nu am timp si nici nu a fost vreo oportunitate sa cunosc toate celelalte mamici insa nu as crede sau lua de bun ce zic unii si altii pe la colturi,ti-am zis ca pt mine motivele reale ar fi cele spuse de directoare.Tot ei hotarasc ce inseamna caz social,nu e la latitudinea noastra sa apreciem asta,de ex,ce pt noi ar putea fi,pt ei nu sau invers.Acum daca tu vrei sa stii oficial de ce un alt copil a primit loc si tu nu,nu stiu daca e posibil,din cite stiu eu,nu au voie sa poveasteasca dar poti incerca. Cel putin la noi,pretul la o tagesmutter e comparabil cu cresa dar noi nu am gasit loc liber.In schimb,am gasit o Kinderfrau care mai suplineste orele de care avem nevoie si sunt absolut incintata de ea. Sincer,exemplul cu creditul la banca e iesit din context.Ar fi multe de spus dar nu am nici timp si nici stare.Numai bine iti doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ce priveste cresa, cind am fost la zilele deschise am intrebat direct ce sanse avem sa ne fie primit puiutul: la una din crese ne-au spus clar ca nici una pt ca au prea multi pe lista de asteptare. Din cite am vorbit la mai multe crese, primul criteriu aici e sa primeasca copii care au frati deja in acea gradinita. Apoi cazuri sociale si parinti singuri. De asemnea mi-au dat de inteles ca nu le convine sa ia pe cineva care le-ar lasa citeva luni "neacoperite" sau cu program redus. La noi in oras mi-am dat seama de la inceput ca trebuie sa adopt o tactica si aceea a fost sa declar ca vreau loc taman cind copii incep scoala si se schimba generatiile si la gradinita. Atunci pleaca multi copii si au dintr-o data mai multe locuri. Apoi la una mi-am dat seama ca va fii bataie fiindca aveau doar o grupa in toata cresa si gateau acolo mincare "bio", plus programe cu copii si cu parintii. Acolo m-ar fi tras inimioara, dar am trecut pe lista unde am stiut ca voi primii loc, cresa nu va fii rea, doar ca e mare si gen clasic (si e favorita sotului). Sunshine, nici eu nu am inteles daca ai vorbit intre patru ochi cu conducerea gradinitei, daca nu, chiar ar fii bine ca sa stii ce tactica e ceruta la voi in oras. Si noi am fost refuzati de o cresa (la care ne inscrisesem separat fiind o cresa in cale de constructie si care inca nu era in "program") si nu imi amintesc sa ne fii dat informatii clare in scrisoarea de refuz. Amu despre limba: eu vorbesc amindoua cu Florian, nici eu nu imi dau seama cind trec de la una la alta. Cind e sotul de fata vorbesc aproape numai in germana, sotul meu e un antitalent la invatat limbi straine (stie doar vreo 10 cuvinte si chiar a facut curs de romana la VH). Noi nu prea mai mergem in tara iar ai mei nu vor sa vina sa ma viziteze, prieteni romani nu mai am decit vreo doi. In familia mea am intilnit de doua ori povestea cu limba. Strabunica mea e nascuta din parinti polonezi emigrati in Romania si nu a vorbit decit romaneste, dar a tinut multe dintre obiceiurile poloneze (si mincare, iam iam [:D]). Apoi strabunicul meu german si-a luat nevasta romanca, ce in prima zi a batut cu piciorul in prag si a zis "in casa mea se vorbeste numai romana" [:D]. Daca Florian va prinde ceva romana si va vorbi cu mine in romana, e ok, daca nu iara va fii ok. Pt mine sunt si alte metode sa ii transmit valorile romanesti, nu numai prin limba. Asa ca nu ma stresez [flo]. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiuta, [flo]. Roman e oricum fi*-miu fiindca i-am facut cetatenia. De vorbit o sa poata invata romaneste daca prezinta interes. Sotul meu nu a fost interesat sa invete romana, stie ce e important pt el cand e in concediu acolo: "o bere rece, va rog!" [:D] Glumesc, dar in contextul nostru familial mi s-a parut in ordine sa actionez asa. Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai scris si alta data, dar revin: in clasa 1-a a Biancai eu eram mamica singura is lucram in "ture" (o sapt de la 8-13, sapt urmatoare dela 13-18). Avema nevoie disperata de Hort si....n-am primit, in conditiile in care alti familii, in care ambii lucrau s, "teoretic" isi mai puteau aranja programul, astfel incat, pe rind, sa ia copilul de la scoala, au primit. Pina la urma, mi s-a dat loc in alt Hort, la 45 min de mers pe jos de scoala (si Bianca facea acest drum zilnic singura (numai cu colege, fara mine sau insotitor de la Hort) inca idn a 2-a sapt de scoala clasa 1). La acest Hort a contat (pe linga: mama singura uc servciu) faptul ca, la vremea gradinitei nu au avut loc pt Bianca, asa ca au facut pe dracu in patru si au luat-o. E si acum acolo, odata pe sapt vinerea. E cea mai amre, singura de clasa a 5-a. Dar ei ii place f mult, are dreptul la loc pina face 12 ani, asa ca... Cit priveste limba romana...si cu asta au mai fost tot felul de discutii. E obtiunea fiecaruia, ce lb vb cu copilul. Insa, pt mine explicatii de genul: traim aici, trebuie sa invete INTAI germana (chiar daca eu mai fac greseli[bang]) nu tin. Copila mea a inceput gradi la 2 anis i 10 luni si prima chestie care ni s-a spus a fost sa-i vb lb materna acasa, pt ca, ea stind asa mult in gradi/scoala zilnic, va invata automat si fara accent lb germana. Si asa a fost! Acum, vb amindoua f bine. Are si "norocul" si cred ca e singura de pe aici, sa mearga is la scoala romaneasca aici in Germania. Eu am mers pr principiul ca o limba invatat de mic, e mult mai usor de asimilat si..niciodata nu stii ce itzi rezerva viata. Si aici am fost "ajutata" de un caz pe care l-am cunsocut personal: mama singura a venit in DE cind copila avea 3 ani. I-a vb numai germana pina la 16 ani cind, au descoperit biserica romaneasca si au inceput sa mearga acolo. Incet-incet fata a invatat lb romana si, dupa ce a dat bac-ul a plecat la Timisoara sa studieze medicina. Acum e prin anul 2 de stagiatura si...nu are nici un gind sa mai revina in DE decat sa-si viziteze mama batrina, ramasa singura aici. Ce stiu eu ce va vrea fata sa faca peste ani si, daca va vrea sa se intoarca in RO (caci la noi si acum e intrebare frecventa" mama cind ne intoarcem definitiv in RO2 - desi e f bine intergrata aici, are prietene, familie, scoala buna, activitati multe) ..sa studieze acolo, de ce sa inceapa studiul lb romane la 18 ani, cind poate vb de mica lb materna. Si inca un exemplu, tot din familie: veriosra mea (sta linga Stuttgart) vb cu sotul ei, cu sora is parintzii romaneste (toti sunt in DE). Cu fata, a facut "greseala" pe care o fa multi: traim aici, ii vb germana. Fata are 13 ani, a fost in RO acum 2 ani, i-a placut f mult, DAR le-a reprosat parintzilor ca nu au invatat-o lb romana, ca sa se poate intelege/juca cu copii de acolo. Abia dupa aceea au inceput sa o mai invete citeva cuvinte in RO, dar e greu...daca atitia ani i-ai vorbit o limba, sa treci deodata pe alta, e derutant. Insa, cum ammai spus: fiecare stie ce e mai bine pt el si familia lui. Ionica, bine ai revenit. Ce fac fetele? Alina, cum mai e mama ta? Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...