Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Medlife (22)


Recommended Posts

Oana, felicitari, sa va traiasca puiul![flo] din ce povestesti tu, colici sunt, asa se manifesta... Iubirea mea[9cer] Mufarin, bandit mic[hot] ... [url="http://lmtf.lilypie.com/BI6Ap3.png"]si iubirea a doua e pe drum[/url][gravi] Life is to precious to worry about stupid Shit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

multumesc lunny..asa ne gandeam si noi..eu aveam impresia ca apar mult mai tarziu..fetelor e asa de mic si fragil..si nu stiu ce-i trebuie ca mai tot timpul sunt panicata..orice bubita ma ingrijoreaza..nici de mancat nu prea mananca..adoarme imediat la san..si n-am nici un control asupra a cat mananca..astept sa merg la pediatru caci m-am topit de griji..asa ati fost si voi la inceput? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana , felicitari ! Cu alaptatul e mai dificil la inceput, nu trebuie sa manance fix la 3 ore (de fapt putini sunt cei care respecta intervalul asta, majoritatea celor alaptati mananca mai des). Intra si tu la Odiseea la care te potrivesti ca data (cred ca de mai-iunie), acolo sunt multe mamici care trec prin aceeasi perioada ca tine si vei afla multe raspunsuri la intrebarile tale ... Eu m-am linistit de multe ori cand nu stiam ce sa fac cu Irina mea ... Ce vrei sa spui ca "trebuie sa insisti la asistente" si ca "unele caraie maraie " ? Cum adica ? Eu vreau foarte mult sa alaptez si avand cezariana si oarece probleme la primul bb cu alaptatul (care n-a fost chiar floare la ureche) chiar am nevoie de sprijin din partea lor, si nu de descurajare ... CONCRET, cum ai procedat ca sa alaptezi ? Le sunai pe asistente sa te ajute, sau le cereai pompa, sau cum faceai ? ***************************** Irina (2006) si [gravi] 31+ cu [fetita] [url="http://www.goblenpartner.webs.com"]mai coase cineva goblen ?[/url] [url="http://www.dealemele.webs.com"]cartile copilariei mele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, refacere usoara si bun venit in lume copilasului tau! Crede-ma ca exact la fel am fost si eu la inceput, dar dupa 2 saptamani m-am linistit - cam atunci am inceput si eu sa ma obisnuiesc cu el si sa-l inteleg si tot cam atunci am fost si la pediatru, care ne-a convis ca este un baiat foarte foarte bine. Da, colicile au aparut si la noi din prima saptamana, cel mai probabil din cauza laptelui praf dat in maternitate. Cu alaptatul insista, nu e problema daca la inceput mananca mai des, in curand o sa se invete sa traga mai mult si mai bine si o sa ajungeti treptat la programul de 3 ore - la mine mai mananca acum si la 4 ore si s-a intamplat noaptea sa manance o data chiar dupa 5 ore. Incearca sa il gadili/scarpini cand vezi ca da semne sa adoarma - pe spate, in talpa, pe piciorus, loveste usor in san ca si cum i l-ai lua din gurita. Sau daca nu reuseste sa prinda sfarcul bine din prima, incearca sa te mulgi un pic inainte - daca sanul este prea plin, si sfarcul este mai tare si lui ii e mai greu sa se "mufeze". Si la mine a fost greu, mai ales ca este primul, frati mai mici nu am avut, asa ca toate au fost noi. In maternitate eu nu am avut probleme cu asistentele, majoritatea m-au sprijinit pt. alaptat, fiecare mai imi spunea cate ceva. M-au ajutat intr-adevar si doctoritele neonatolog, Alexandra Cuzinov si Oana Cuzino (parca asa se numesc). Totul este sa intrebi, sa te vada ca-ti doresti sa alaptezi, sa insisti pe langa ele. Noi suntem mai bine de cateva zile, nu stiu daca e din cauza Coliefului sau pt. ca am mai crescut. Maine facem o luna! Mamica fericita de [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, mie mi-au zis ca se muta dr pediatrii din toate sediile in baneasa, daca auziti altceva intre timp va rog sa-mi ziceti si mie caci prefer sa merg in oricare clinica numai la spitalul de pediatrie nu, ca sa-mi folosesc cardul business pt puiut pe care l-am facut degeaba :( Cu asistentele dela materntate eu nu am avut nici o pr. M-au incurajat f mult sa alaptez si m-au ajutat cu tot ce inseamna suport, o vb buna, pompa, tip-uri etc. Probabil depinde si de tura, habar nu am, dar eu le sunt f recunoascatoare ptr cum s-au comportat. Mai ales ca al meu bebe e f mancacios si a ramas de cateva ori cu bucati din sfarc in gura, sange etc etc :)) A contat ca m-au dadacit asistentele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu pe mai multi pt ca mergeam la vaccinat la cine se nimerea. pediatrul adevarat al copiilor fiind de la alt spital, la medlife merg doar pt vaccinuri si recomandari analize etc...si ma duc la cine prind programare mai repede. Giosanu e un pesonaj enervant. M-am dus cu Sofia la vaccinul de 4 luni parca si a inceput sa imi faca teorie si sa imi calculeze gram si miligram cat ar fi trebuit sa aiba ca si greutate atunci copilul. nu era in grafic cu vro 400 g... Dupa mintea lui toti copii trebuie sa aiba fix atat cat ii da formula lui de calcul[alcool]. Abia cand i-am zis ca s-a nascut mai micuta a dat din cap a aprobare.... Ceaus sunt doua, mama si fiica. mama e cam plictisita si cu mutra cam acra, mie asa mi s-a parut. fiica e ok. Singura care mi-a placut este Vidlescu.
-------------------------------------------- Marina & [pis] [url="http://lb3f.lilypie.com/kABap3.png"]ANA SOFIA[/url] (05.08.08) & [bebic] CLARA TATIANA (23.05.11) -------------------------------------------- [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126786"]Copil crescut din suc de morcovi[/url]
--------------------------------------------
[url="http://mamimarina.blogspot.com/"]Mami Marina's blog[/url] [url="http://new72dpi.blogspot.com/"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre pediatrii enumerati de tine, dar eu NU ti-o recomanda pe CHIRITA Nicoleta. Am avut o experienta foarte neplacuta cu ea, am ajuns cu copilul in plina criza de tuse la ea, tusea de 3 zile in continuu si nu mi-a explicat exact ce are, i-a facut o ijnectie si gata. Cand am venit a doua zi (la indicatia ei) ne-a lasat sa asteptam 1 ora la usa, cu copilul in criza de tuse si cu alti copii mititei pe-acolo, iar cand am intrat s-a uitat la noi parca am fi fost ultimii oameni si aproape ne-a acuzat ca din cauza noastra e copilul asa de rau [alcool] Dupa ce cu o zi inainte ne lasase sa credem ca e o chestie banala care trece de la sine, acum ne-a speriat ingrozitor si ne-a trimis de urgenta la spital. Ba s-a mai si rastit la copilul care tusea incontinuu si nu dormise de 3 zile, ca vezi Doamne nu statea sa-i faca injectia [alcool]. O totala lipsa de profesionalism, daca nu eram asa de bulversata si speriata de problema copilului i-as fi facut reclamatie !!! Dr. Ceaus ar fi ok, noi am ajuns si la mama, si la una din fetge (dar nu stiu la care) si n-am avut probleme cu ele, au consultat-o atent si am comunicat bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dim dragi mamici..tot cu colicii suntem..[q]multumesc de incurajari si va doresc bebei fericiti si papaciosi..burtocika ca ziceai de alaptat..de procedat am procedat la modul insistenta continua.. cu telefoane si cu "va rog frumos daca se poate"..in primele zile pana sa ma prind eu cat si la ce ore papa cand sunam il gaseam deja mufat cu bibe..dar apoi am inceput sa invat la ce ore se trezeste si sunam..si apoi au invatat si ele ca eu vreau sa invat si el sa invete sa pape san si veneau singure..si da au mai fost si persoane ce au :carait, marait" ptc eu eram tare neexperimentata si capul imi aluneca pe mana..si corpul nu era parale..etc..dar de asemenea stiu si ca aveau alte zeci de probleme cu bebeii si nu puteam cere ca cineva sa stea numai acolo..mie mi-a fost foarte greu ptc m-am si ma recuperez inca foarte greu..operatia e inca umflata, ma ridic mai greu la el, iar in spital lucrurile au stat si mai rau in primele zile..noroc cu sotul ce a stat aproape mereu si mi-l lua de la san mi-l punea..si tot asa..si da Alexandra Cozinov este o tipa extraordinara..a stat mult cu noi..ptc banuiesc ca a vazut vointa..cat despre lapte sunt inca suparata ca desi m-a dotat mama natura generos..laptic pt bebe nu am..m-am incapatant cu pompa pana zilele trecute si a sarit sangele cu totul..dar tot reusesc sa pun ceva macar pt 2 3 mese ale ale bebe-ului..si nu ma las..pana nu-l vad la titi cu totul..mergem si la medic si rezolvam cumva..numai colicii sa ne lase ca restul le rezolvam..acum trebuie sa-l mufez la 3 ore cu ce am ptc a avut probleme cu mentinerea glicemiei..venind pe lume mult mai devreme..si pt cel putin 10 zile de nu se trezeste trebuie sa-l scol sa manance..haideti ca m-am plans de nu se poate..si el parca s-a mai linistit acum..si pot si eu sa pun capulpe perna un picut. va pup cu drag [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, felicitari! Nu te-ai plans, pe mine m-a impresionat f tare determinarea ta. Sper sa treaca ranile la san ca stiu cum e si bebe sa suga laptic linistit fara colici. Aceeasi problema am avut-o si eu cu laptele, cam putin. Dar cu cat l-am pus mai des la san cu atat a venit mai mult si acum suntem cat de cat ok, dar tot cu completare. Chiar daca bebele a mancat din prima zi si lapte praf suntem norocosi ca sanul e preferatul lui si la fiecare masa papa san cu pofta apoi ii mai dau si biberon ca altfel nu se satura. Folosesc laptele pe care l-au dat si ei in maternitate, e f bun - Lactana Pre, acum deja suntem la Lactana 1. E bio si se apropie f mult de laptele de mama, mai putin elementele de imunizare. Fetele, merci pt raspunsurile vizavi de pediatrie. Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...