Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Medlife (22)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika
Deci te dezbraci complet cand te urci pe masa ? Nu pastrezi camasa, nimic ??? Ai avut camasa + halatul de la ei ? Asa ai vrut tu sau e obligatoriu ?
Da, ramai goala, goluta. Si mie mi s-a parut cam ciudat, mai ales ca erau si 2 barbati in sala de operatii (mana a 2-a si neonatologul). Camasa si halat iti dau ei, dar eu am vazut o mamica care era imbracata cu camasa ei de acasa, nu te obliga nimeni sa le porti pe cele de la spital. Doar ca mie mi s-a parut mai comod asa, de cate ori se pata camasa (de la lohii sau de la lapte, ceream imediat alta de schimb). Ronny, sa iti traiasca bb si sa te bucuri de el. Uneori mi se face si mie dor de rasfatul din spital, sa mi se aduca mancarea la nas, sa am ajutor cu copilul ori de cate ori am nevoie.... Ehe, acasa trebuie sa ma desurc de una singura. Mami de Miruna si de Vladut Poze: http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, luny, multumesc pt gandurile frumoase! Oana_pui, te inteleg, si eu mi-a facut inainte ganduri, dar o sa vezi ca va fi bine, esti pe maini f bune! Burtocika, cand te urci pe masa nu pastrezi nimic, goala goluta. Insa imediat te acopera cu ceva, plus paravanul pe care il ai in fata, nici nu simti vreun disconfort. Era ultimul lucru la care ma gandeam si nimeni din sala nu parea sa dea atentie acestui aspect :) In plus parca a fost mult mai confortabil asa. Ma relaxa senzatia aia de cearceaf proaspat pe piele. Fetele nu mai stiu daca am zis, faza cu epilatul. Eu m-am facut de acasa "de tot", adica am chelit-o pe madam complet si bine am facut. Inainte de operatie a venit o asistenta si cu f mult bun simt m-a intrebat si m-a controlat si a zis ca e f bine, nu mai trebuie sa facem nimic. Cred ca a fost mai placut de facut acasa decat acolo inainte de operatie de catre altcineva, mai sunt si emotiile etc. Cu camasa si halatul, eu am avut la mine in bagaj 3 feluri de camasi de alaptat si un halat cu maneca scurta de satin. In prima zi, chiar inainte sa cobor in operatie cand mi-a adus asistenta camasa si halat, m-a rugat sa imbrac camasa de la ei. Asa ca am imbracat si halatul lor, mai ales ca era lung, din acela de baie, pufi si a fost ok, avand in vedere ca a trebuit sa coboram cu liftul pana jos la operator, iar cu al meu trei sferturi de satin nu m-as fi simtit f ok. Camasile lor si halatul au fost fff curate. A doua zi cand am venit in rezerva de la terapie intensiva, mi s-a facut toaleta de dimineata si singurica am folosit apoi niste servetele pentru igiena intima ( aduse de acasa), ca sa-mi fac asa, o tentiva de "dus" pe ici pe colo, in partea de sus. Dupa, am vrut sa ma schimb cu o camasa de-a mea. In 5 min am dat-o jos si am cerut una proaspata de la ei. Era f inconfortabila, talia sub sani, parca ma deranja la operatie etc. Cert e ca m-am simtit mult mai bine cu ale lor, largi, din material moale, sistemul din partea de sus f simplu sa poti alapta. Asa ca in maternitate nu am purtat camasile mele pregatite de acasa, chiar daca erau mult mai dragute ci am cerut cate 1-2 pe zi de la ei ( intr-o zi m-am schimbat chiar de 3 ori fiindca imi curgeau sanii si deja dupa cateva ore ma simteam inconfortabil cu aceeasi camasa. la un mom dat mi-au zis asistentele si neonatoloaga sa fac bai de aer, si am stat numai in sanii goi in rezerva, m-am simtit muuulllt mai bine :) Daca mai aveti intrebari cele care urmeaza sa nasteti va astept cu placere. Pupici tuturor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamicilor ,felicitari pt bebelusi ,sa va traiasca si sa va bucurati de ei. Voi naste si eu la ML cu dr Albu pe 20 iunie prin cezariana si am asa emotii...sper sa le depasesc si sa ma concentrez asupra bebelinei La sfarsitul lunii avem programare pt discutia cu anestezistul si neonatologul si pobabil ca atunci vom afla si mai multe informatii,insa as vrea sa va intreb si pe voi ce a continut bagajul vostru de spital,bagajul lui bebe?Eu nu sunt din Bucuresti si vreau sa am totul pegatit Va multumesc[pup][pup][pup] Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dar nu e cald in saloane ? Vad ca ziceti de halate din alea pufoase de baie, presupun ca sunt si cu maneca lunga, dar eu cand am fost internata cu fetita era infiorator de cald in salon ... Daramite in august, cand voi naste eu ! Apropo, papuciii lor sunt ok sau sunt din aia de unica folosinta cu care ai impresia ca mergi in picioarele goale ? Mie nu mi s-au parut confortabili si i-as lua pe ai mei ... Cum e cu pompa pt sani ? Daca vrei sa alaptezi dar nu prea ai cu ce, te ajuta cu pompa ? Eu voi alege probabil programul Silver, mai mult nu prea ne putem permite, si consilier specializat pt alaptat am vazut ca ai abia la Diamond (parca) ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e f cald in saloane, eu am folosit halatul lor pufi doar cand am coborat la operatie in prima zi, in rest pe al meu subtire din satin cu maneca scurta doar cand ieseam la acvariu la plimbarica. cu alaptatul te ajuta asistentele de la neonatologie, sunt super de treaba si daca e nevoie si nu ai pompa ta mergi cu ele si folosesti pompa electrica de acolo din lactarium. eu am folosit-o intr-o zi si a fost f ok. in bagaj de acasa teoretic nu-ti trebuie nimic, sa va zic ce am folosit eu din tot ce mi-am luat: periuta de dinti si pasta, un sapun, servetele demachiante si servetele pt igiena intima, crema de fata, peria de par, ceva make-up si un mp3 player care mi-a fost cel mai bun prieten 24 ore la terapie intensiva. ei iti dau reviste dar nu prea iti arde de citit, asa...o casca la ureche, o muzica linistitoare a fost la fix :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ronny multumesc de incurajari..sper sa mai treaca grijile..sapt viitoare vad si eu galuscuta la eco..mai discutam cu nenea doctorul despre una despre alta..si poate imi mai scoate din cap gargaunii..sper sa aiba mai mult timp de data asta ..ca mereu e pe fuga..[q] Burtocika papucii sunt intr-adevar de aia din plasa subtire de ai impresia ca esti desculta mereu..dar acolo e foarte foarte cald..cel putin mie asa mi s-a parut acum 2 sapt cand am fost internata la ei..nu stiu daca rezisti cu cei puficiosi de acasa..Eu cand i-am intrebat daca asa e tot timpul de cald au zis ca nu dar ca pe aripa aceea au ceva probleme cu ventilatia..si nu-ti fa griji in privinta pachetului silver..e foarte ok si majoritatea prietenelor mele au nascut cu el si au fost foarte multumite..nu cred ca asistentele si toti ceilalti vor fi mai putin draguti din acest motiv..si eu tot silver voi lua dar cred ca cu un singur pat..am fost internata la doua paturi si trebuie sa recunosc ca mi-a fost greu..si asta in conditiile in care nu nascusem..acum depinde de fiecare..[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am plecat gata epilata si bine am facut. am scapat de asistenta :) in rezerva mi-au zis sa ma dezbrac de tot si sa imi pun halatul ala pufos pe mine. insa eu am lasat chilotii pe mine si au avut un soc cand au vazut asta in sala de operatii:))) este foarte cald si bine in rezerva dar in sala de operatii mi sa parut oribil de frig, chiar daca era august. si oricum mai bine defilezi pe holuri in halatul ala decat in camasa de alaptat[:D]
-------------------------------------------- Marina[gravi]37+[fetita] & [pis] [url="http://lb3f.lilypie.com/kABap3.png"]ANA SOFIA[/url] (05.08.08) -------------------------------------------- [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126786"]Copil crescut din suc de morcovi[/url]
--------------------------------------------
[url="http://mamimarina.blogspot.com/"]Mami Marina's blog[/url] [url="http://new72dpi.blogspot.com/"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la control si, cum am depasit cu destul de mult termenul si nu se prea poate determina varsta lui exacta (eu avand cicluri foarte neregulate, cu intarzieri intre 9 si 40 de zile), vineri avem programare la cezariana cu Dr. Albu. Asta daca nu se hotaraste el intre timp sa vina, desi sunt slabe sanse, pt. ca am colul lung si inchis :( Voi cum v-ati pregatit inainte de cezariana, in afara epilatului? Ce ati mancat/baut inainte, cu cat timp inainte? La terapie intensiva aduc si ceaiuri pt. lactatie, cu chimen si anason, sau Galactogil? La cat timp v-au adus bebele cat ati stat acolo? [gravi] 39+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nicofa25 Voi cum v-ati pregatit inainte de cezariana, in afara epilatului? Ce ati mancat/baut inainte, cu cat timp inainte? La terapie intensiva aduc si ceaiuri pt. lactatie, cu chimen si anason, sau Galactogil? La cat timp v-au adus bebele cat ati stat acolo? [gravi] 39+ [baietel]
Salutare tuturor ! In urma cu aproximativ un an jumatate am nascut si eu la Medlife cu Dragos Albu, cei 2 gemenasi pe care tot el i-a "facut". Ca pregatiri inainte de ceza...iti spun cum a fost la mine. Pentru ca incepand cu sapt 34 de sarcina s-a descoperit o alterare a parametrilor Doppler la fetita,avea IR marite a trebuit sa fiu mult mai strict monitorizata,pentru a se urmari foarte clar cresterea in greutate si a se interveni la timp in caz de nevoie,avea o restrictie de crestere.Aceasta monitorizare presupunea test nonstres de 3 ori pe sapt si 2 eco pe saptamana. Duminica,inainte de a pleca la test nonstres, primesc telefon de la doctor si-mi spune ca ar fi mai bine sa raman internata si ca facem ceza luni dimi la prima ora. M-am dus la spital fara nimik la mine,doar o carte si telefonul ... speram totusi ca dupa ce vb medicul de garda care-mi facea testul nonstres cu el sa pot pleca acasa si sa vin dimi la "taiat" M-am internat la preoperator, camera comunica cu cea in care aveam sa nasc. Seara mi-au adus mancare de la spital,au zis ca nu-i nicio problema,nu nasc natural,nu se face clisma,etc. La maternitate te aprovizioneaza cu ceai de chimen,anason la cerere. La TI nu ti se da ceai, te hranesti cu branula [:D]. Prima zi la salon e mai grea,te doare operatia dar trebuie sa te mobilizezi. Atunci cand esti in stare te poti duce la acvariu si il poti cere si pe bebe in camera. Pe bebe il imbraca cu hainute de la spital,doar la externare il imbraca cu hainutele tale. mami [cit] de gemenasi [tren] [cool] [url="http://picasaweb.google.com/gabi.barbu1973/EvaDragos?authkey=Gv1sRgCJ26lrT3xLD4Tw#"] poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...