Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (165) Craciun fericit!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

monicuta_bb, mi-am amintit de prietena ta, Ana, pe care am cunoscut-o la intalnirea de la Marathon. Am aflat despre acest grup de suport pentru doamnele care au avut pierderi de sarcina sau au suferit pierderea unui bebelus: http://wiwc.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=9&Itemid=13 M-am gandit ca poate ar fi interesata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oaaaa, am mancat gogonele si gogosari murati si compot de caise si jeleuri de visine trase in ciocolata da, da, am fost pt prima data la magazin bucuresti, pe decarie :) mai ca am dat cu banul, eu care in toti anii de cand am plecat de acasa faceam de toate, daca sa marturisesc aici sau nu ca am cumparat - salata de boeuf, cozonac, cabanos, branza, amandine si dobos :D asa ca mai ramane maine de facut pui la sticla si piure si salata de vinete uite ca am marturisit! Pucku, sa ne tii la curent! Mamaana, Sanatate si tie si fetelor! Simi, LMA sotului. Oaaa, ce prichindea m-am simitit cand am vazut 47... eu abia am facut 28. Multa fericire si sanatate! Si pruncul, sper ca e mai bine, las ca dupa ce a tras o baie sau doua din astea purificatoare de suferit din amor, se prinde el cum sta treaba. Am vazut eu la frate-miu... Si te rog sa faci publica reteta de tiramisu, vreau sa fac si eu praji de Anul Nou cand vom fi in noua casa. Diana, Uite, la spa-ul asta fac ce am facut eu acasa: http://www.rainspa.ca/fr/hammam.php pe scurt, eu am primit produsele de la o prietena din Maroc, sapunul negru e un exfoliant facut din masline, bogat in vitamina e, hidrateaza fain; apoi faci masaj cu manusa de masaj; iar rasoul e o argila endemica din Muntii Atlas din Maroc, cam ceva similar cu un namol la noi; e folosit acolo de secole, se aplica pe corp si par daca vrei, absoarbe excesul de sebum si impuritatile. eu il amestec cu apa de flori, fac o pasta ce o aplic pe corp si miroase faaaain. iar uleiul de argan e o minune bogata in antioxidanti - eu il aplic in fiecare seara pe fata mea sensibiloasa, se absoarbe rapid, calmeaza, hidrateaza; si pe par inainte sa fac baie rezultat- piele de bebe si relaxare plus 275 CAD in buzunar :D e bine asa, o data acasa, o data la spa! sa dea Dumnezeu sa avem si noi un loc al nostru si atunci sunteti binevenite la spa ;) maine seara ne ducem la noua locuinta sa facem bradul acolo, iar apoi, dupa spargatorul de nuci, ne apucam de impachetat. mai arunc eu un ochi, dar daca nu se potriveste cu conexiunile internet, sarbatori fericite, craciun fericit si un an nou cu sanatate de la dumnezeu si putere si noroc sa fie exact asa cum va doriti! ah, da, si Ange mentiona ca e sucker pt cards pe craciun, asa sunt eu cu colindele, le iubesc! le-as asculta non-stop. eu nu pot sa adorm pe niciun fel de muzica, sau cu cartea in mana, sau la televizor, sau alte versiuni, pt mine somnul e un fel de ritual sacru (exceptie, pe autobuz sau pe avion / tren cand sunt obo) dar acasa, sa pun colinde intr-o dupa-miaza de iarna, inaintea craciunului, parca imi pune dumnezeu mana pe fata si-mi inchide ochii, asa o pace se coboara, de ma da pe spate si ma adoarme :) PS: si am mai invatat si ce e ala valet, ca si eu am crezut ca vorbesti despre un lacheu Daiopri, pana ai pomenit ca s-a rupt :) va pup! LA MULTI ANI! Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iara eu, pt Nelia si Ana, ca ati facut cercetari pt baclava, si eu stiu ca e originara tot de la turci; dar toata lumea o face in balcani. eu aveam in liceu o colega sarboaica si ei de craciun (adik de anul nou la noi) ne chema mereu la ea acasa la baclava si traditia cerea ca un banut sa fie pus in una din bucatele; iar cel care nimerea bucata respectiva i se prezicea un an prosper; le-am facut asta colegilor la calgary anul trecut de ziua mea - inutil de precizat cat de intens s-a cautat prosperitatea ascunsa in baclava :) si tot in liceu aveam o profa superba de geografie ce ne povestea de insula Ada Kaleh, pe Dunare, ce a fost inundata o data cu barajul portile de fier; acolo cica se facea cea mai buna baclava in studentia ei. povesti, povesti, ma duc sa ma culc, ca vorba lu' Simi, e nebunie in ultimele zile, toti clientii vor quotes si bills... mai lucram maine pana la 3 ai apoi liber pana pe 4 ian. Yahoo!!! Somn usor! Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ione, ai asa un fel special de a povesti... imi place foarte mult. Ce interesant suna toate ingredientele saunei tale, ce m-as mai relaxa si eu... Maru, sa fie cu post si cu sef[olala] dupa cele doua interviuri. Sanatate lui Andrei! Eu miine gatesc, sper, nu am facut nimic, am intrat asa, intr-o stare in care nu-mi vine sa fac nimic. Nici in casa nu am facut, in schimb m-am descarcat la gradinita, luna am facut-o... Inca mai am o tema de predat pe care m-am blocat, nu stiu sa o fac... bine ca sint macar copiii sanatosi. Cred ca am scapat pina acum, sint de o saptamina acasa, vad ca nu au luat nimic... desi la scoala si la gradintia erau multi bolnaviori. Poate intru si eu in spiritul Craciunului miine dupa-amiaza, ca facem pomul si vine mosu' si lasa cadouri sub pom[:D]... pentru cei care au fost cuminti (astia mari se pare ca anul asta nu prea...[q]) Va urez miine toate cele, ca acum sint prea darimata...[pup]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Mos Ajun! Noi am terminat cu bucatareala aproape de miezul noptii, sa enumar si eu cu ce ne vom "lupta" in zilele urmatoare: porcarii gen carnati ardelenesti, toba si caltabosi, ciorba din coada de vaca[alcool]creatie de-a sotului, piftie de curcan, sarmale si cozonaci moldovenesti,(the best ever) friptura de porc, salata de sfecla rosie cu hrean, salata de legume asortate, prajituri cu crema de ciocolata. Va urez tuturor un

Craciun fericit, plin de lumina si iubire alaturi de cei dragi

Va dedic urmatoarea piesa, cantata de o artista nespus de draga mie, Sofia Vicoveanca: http://www.youtube.com/watch?v=EQKnpW5nNnw Mona si cei doi Craciunei, Vlad Andrei(5 ani) si Aidan Victor(8.5 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Canadience dragi [flo] astazi, cu ocazia Sfantei Sarbatori a nasterii Pruncului Isus, cand colindele aduc in sufletul si in casele noastre lumina binecuvantata a Mantuitorului nostru va doresc: "Craciun Fericit!" Deschideti usa si lasati spiritul Craciunului sa va intre in casa! Deschideti inimile si lasati Bucuria si Implinirea sa va intre in suflet! Deschideti larg bratele si imbratisarea voastra calda, vorba buna si gandul curat sa fie cel mai de pret cadou pentru cei dragi! Fie ca Iubirea, Intelepciunea, Increderea si Generozitatea sa va calauzeasca pasii in noul an! "La multi ani!" Lorelai
Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi eu, Ioana, am intrat sa va spun ca am primit coletul cu lapticul si multumesc inca o data tuturor celor care ne-au ajutat si in special lui Denisa (denisam), Andreea (robotica cucului), Cristina (khristin), Dana (daiopri), Cristina (mQQm), Olga (olgatarziu), Ionela (ionela), Diana(diana ), Oana (oanagabriela), Dana ( podeanu), Cornelia (nelia) si scuze daca e cineva pe care, poate, nu am mentionat. Ati fost minunate iar gestul vostru nemaipomenit. Multa sanatate si sarbatori fericite tuturor !!! Ioana si [bb] Ioana - Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...