Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alaptatul - Help Line (12)


roxanaz

Recommended Posts

Referitor la ultimul tau mesaj: dupa cum vezi, tu singura iti pui intrebarile, tu singura iti raspunzi. Daca doarme pe tine intinsa in sofa, stii ce ai de facut. Imi permit sa-ti recomand orice tip de sling sau baby carrier ergonomic (asadar NU babybörn) pentru timpul zilei.

 

La intrebarea cu "pana cand" va trebui sa ajutam bebelusii sa adoarma, raspunsul nu-l are nimeni, doar bebelusul in cauza decide, si mare parte din comportamentul mamei e fundamental: cu cat va avea mama mai disponibila in timpul zilei, cu atat o va lasa sa doarma mai bine noaptea. Daca e lipita de tine ziua, noaptea va dormi mai bine, incearca. (bineinteles vorbesc de dormitul langa tine). Cu trei luni, ba chiar cu sase luni, un bebe doarme ore si ore daca sta intr-un sling lipit de tine, fa experimentul ai sa ramai surprinsa: poti face curat in casa, poti face cumparaturile, poti manca in liniste, poti vorbi la telefon, poti rade in hohote, te poti plimba unde vrei tu, e un lux varsta asta caci nu cere pe jos, nu se murdareste, e cu tine. Doarme dus. Deschide ochii jumate de ora, nu prea e nimic interesant (deocamdata) pe afara, mama miroase atat de bine si tzatza e la indemana, "ma pun sa dorm".

Suzeta e un trist subtitut al mamei. Suzeta e pentru atunci cand vrei sa fii tu inlocuita, are succes. Eu inca n-am folosit-o, ma iubesc pe mine, imi place sa fiu prezenta pentru copiii mei, asa cum nu-i dau lui barbata-miu o papusa gonflabila zicandu-i ca e la fel ca mine, la fel nu mi-a trecut prin cap sa le bag suzeta in gura niciunuia.

 

Pana cand? Spun statisticele ca pe la 5 (cinci) ani, toti copiii, marea majoritate dorm dusi toata noaptea, exceptie facand cei care au vreo patologie a somnului. Intre 2 si 3 ani multi (multi, multi, si al tau aproape sigur va face parte din categoria asta) dorm fara sa se trezeasca, nici pentru apa, nici pentru ceiuc. La varsta asta au aflat, in sfarsit, ca nu e nevoie sa verifice la fiecare doua ore daca mama e prezenta. Stiu ca e acolo, in caz ca au nevoie de ea, pentru un pipi sau pentru o imbratisare, o patura peste umar. Totul tine de timp si crestere, va veni momentul si il vei simti clar.

 

Nu te gandi la asta acum. Profita de etapa asta unica. Si eu am avut un carucior superb la primul copil, care era mai mereu gol. Investeste intr-un bun fular pentru purtat bebelusul, o sa va schimbe viata la amandoua, de zi si poate de noapte.

 

Paula

 

 

asa a fost

 

mes p’tits riens

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 592
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor,scriu pentru prima data deoarece am o problema si sper sa ma ajutati. Am un baietel de 3 saptamani pe care l-am alaptat exclusiv la san.De cateva zile imi adoarme doar cu sanul in gura, astazi a stat la san 2 ore dupa ce l-am alaptat si a molfait sanul in loc de suzeta iar cand ii scoteam sanul din gura se trezea. La urmatoarea masa nu am mai avut lapte suficient fiind pe punctul de a-i da lapte praf. Suzeta nu vrea sa o ia chiar daca insist in fiecare zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, pentru "si a molfait sanul in loc de suzeta", formularea corecta e "si a molfait suzeta in loc de san"...

Suzeta e un inlocuitor al sanului, nu invers.

Iar daca bebelusul tau are trei saptamani, daca il alaptezi exlusiv la san (felicitari!) de ce "insisti" sa ia suzeta?

Ai un copil foarte destept, caci iti arata clar ce vrea si ce nu vrea. Vrea sa stea mult in brate, sa doarma in timp ce suge, sa nu primeasca inlocuitori....ce teface sa crezi ca la urmatoarea masa dupa molfaiala nu ai mai avut suficient lapte? i-ai oferit acelasi san? celalalt? daca copilul tau a crescut in greutate in astea trei saptamani, daca vezi ca adoarme in timpul suptului, pare satifacut dupa ce mananca, nu ai motive de ingrijorare, tot ce se intampla e normal. Suzeta nu e un lucru de oferit in primele luni, deruteaza bebelusii, tu ai noroc ca a ta nu se lasa pacalita, nu mai insista, ascult-o!

In legatura cu orele si orele pe care vrea sa le stea la san, e un obicei pe care il au nou nascutii, pana incep sa mearga pe jos...asa sunt ei, au nevoie de mama. Daca citesti pe pagina anterioara, recomand un sling, in care sa poata molfai in liniste, fara ca tu sa te simti blocata in treburile tale (alea neaparat de facut, ca ordinea, cumparaturile si alimentarea proprie). Restul poate astepta, important acuma e sa stati impreuna, 24 din 24, asa cum e de cand e lumea.

Aveti grija de voi doi, si felicitari pentru prunc!

 

asa a fost

 

mes p’tits riens

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

modanain primele 2-3 luni bebelusii alaptati nu au un program strict al meselor, poate nici dupa aceea. E absolut normal sa adoarma la san, sa molfaie sanul in somn, sa suga foarte des- asta nu inseamna ca tu nu ai lapte destul. Sanul la varsta asta nu te numai masa, este si alint, somn, caldura, siguranta. Multa rabdare cu bb. Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006) si Horia ( 27 aprilie 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In situatia ta de mama de doua ori, iti recomand si mai mult un sling. Pe de alta parte, inteleg tentatia de a da suzeta celui mic (si) pentru a te ocupa de cel mare. Din fericire,"suzeta" o poti da celui mare: cu el poti negocia sa astepte, caci el intelege, stie sau incepe sa invete ca trebuie sa astepte, ca nu mai poate fi primul in toate. Cu cel mic in brate poti face tot ce vrei cu cel mare. Totul mai usor. Profita acum, pana pe la 9 kg sunt puf bebelusii, nu atarna greutatea, e un lux sa-l poti purta in brate.

bafta!

 

asa a fost

 

mes p’tits riens

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea se pot compara, fiecare are scopul lui.

Sling-ul: poti alapta, este mai sanatos pt BB, sta mai bine si sanatos inauntru, permite f multe pozitii de infasare, pentru primii 3-4 ani de viata a copilului. Dezavantaj: o zi de noiembrie cu ploaie iar tu trebuie sa infasori 5 metri de material in jurul tau, in mijlocul centrului...(dar de cate ori apare oare problema asta cu adevarat..?)..iar vara...

Marsupiul: foarte usor de imbracat, cele mai multe permit purtarea doar pe pieptul parintelui cu fata inspre parinte, exista si modele cu partea ce este intre picioarele BB mai ingusta sau mai lata si care permite si intoarcerea copilului cu fata spre inafara. Exista modele care poti purta si in spate copilul, deci si aici pana la aproape 3-4 ani. Nu prea poti sa-l alaptezi, parerile sunt in functie de model impartite referitor la sanatatea spatelui copilului, si de la cele mai multe dintre modele primesti si tu ca parinte dureri de spate, din cauza ca nu le poti atat de bine potrivi pe tine ca un sling. Multi parinti mai au si senzatia cand se apleaaca cu copilul in marsupiu ca le "pica" copilul afara din el.

Daca cumperi de nou sau folosit (deci nu primit) as prefera sling-ul. Cu timpul iti faci indemanarea la al prinde pe tine.

Sper ca nu am uitat nimica de la caracteristicile nici caruia!

 

____________________________

harnici la [alap] de 43 de saptamani

Cresterea in greutate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...