Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da, stiu, cainele latra[:D] Dar problema este urmatoarea: de cateva zile (pardon, nopti) pe catelusa noastra de aproape un an o apuca o "criza de latrat". Latra fara intrerupere, nici nu stiu cat, poate o jumatate de ora, o ora. Latra si latra. Ma duc la ea, discut cu ea, plec - iar latra. A mai facut din cand in cand figura asta, tot noaptea, dar o facea din cand in cand. Si uneori aveam succes cu "conversatia" sau cu ceva de ros. Uneori nu aveam nici atunci, dar se intampla din cand in cand. Ma uitam daca se intampla ceva deosebit, trece o pisica prin curtea vecina sau ceva asemanator. Eu nu vedeam nimic dar chiar cred ca nu era nimic fiindca numai ea latra, ceilalti caini nu. Avand in vedere problema am fost mai atenta la ea: ziua nu latra aproape deloc, nici cand ceilalti caini latra "in haita". Nu "raspunde" nici la latratul altor caini din curtile invecinate - spre deosebire de ceilalti caini ai mei. Nici cainii mei si nici ceilalti caini din curtile vecine nu "raspund" noaptea, cand ea latra. Ma gandesc ca asta inseamna ca latra aiurea, nu transmite niciun mesaj. (Presupun ca aici suntem intre noi, iubitorii de animale[:D][:D][:D]) Nu pare sa aiba o suferinta, nici macar o suparare. As vrea totusi sa o opresc intr-un fel, nu ca nu pot dormi eu, dar ma tem ca nici vecinii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Se poate sa se plictiseasca....Cainii nostri stau in curte si in casa, nu-i plimbam in parc. Imi pare rau, am avut doi caini pe care ii plimbam dar apoi nu am mai facut fata si cu asta. Pe de alta parte are acces liber in casa si la noi e aproape tot timpul cineva, dintre copiii mari unul e dimineata la scoala si doi sunt dupa-amiaza. As zice ca o distreaza destul de mult, cel putin unul dintre ei se tavaleste cu ea pe jos si cand ea il musca, o musca si el (cum ziceam, sper ca aici suntem intre noi). Se mai distreaza si singura distrugand plante si plimband jucarii de plus din casa afara si (eventual) inapoi. Si, daca se plictiseste, cum sa o distram?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are lactatie falsa. Jucariile de plus le tot plimba de cand era mica. Dar nu numai jucariile de plus. Mai plimba si alte jucarii, pantofi, haine. A plimbat printre altele si buletinul unuia din baieti. Si nici macar nu l-a stricat de tot, doar un numar nu se mai vede[:D]. Si plante din ghivece plimba. Ghivecele raman pe loc.... Ca sa o bag in casa (si sa o si tin) va trebui sa imi cumpar o alta usita de caini, pe cea pe care o avem a rupt-o. Dar e o idee buna, oricum va trebui sa cumparam alta pana la iarna....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fomalhauti, pai ziua are activitate, inteleg ca nu sta singura mai deloc. Noaptea, ciinii nu dorm 8 ore legate, ca oamenii; invatata sa aiba mereu companie, se plictiseste, ii este urit, se simte singura. Iar faptul ca tu te duci si stai de vorba cu ea...nu face decit sa o determine sa te cheme iar si iar, ori de cite ori se plictiseste. Ori ii permiti accesul in casa - daca o multumeste sa fie in compania voastra - ori, cind latra aiurea, te duci si o corectezi, o disciplinezi. O certi, o trimiti la ea in cusca, nu stai sa o alinti/smingii/povestesti cu ea. Facind asta ii intaresti comportamentul nedorit. ______________________________ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu raspunzi solicitarii ei. Ea a invatat ca daca latra, tu vei veni, deci latra si...iata ca vii. Exista vreo sansa sa o ignori total o noapte intreaga? Sau chiar mai multe...asta, sau disciplinarea sugerate mai sus. Trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca nu vii atunci cand te cheama, problema e ca fix asta faci.[:D] Edit: da chiar, e posibil sa i se permita accesul in casa? Cainii sunt animale apartinand unei structuri sociale f complexe si apropierea de "haita" (adica voi, nu ceilalti caini) ar putea face minuni. cel mai frumos martisor: Alex [baietel] 1 Martie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Are acces in casa. A avut o usita speciala pentru caini si, in cea mai mare parte a timpului, era pe pozitia "deschis" din ambele directii. La un moment dat am inchis-o afara (fiindca era la noi cineva care nu o place) si atunci a lovit usa (cu capul, se presupune) pana cand a rupt-o cu totul. Asa ca acum e practic o gaura in usa. Intre timp am inceput sa o blochez in casa (astupand gaura cu o noptiera), m-am gandit ca macar ne trezeste doar pe noi. Dar nu mai latra cat e in casa. Numai ca mai face cate un pipi in casa, asa ca dupa un timp, ma duc si mut noptiera. Si iar iese afara si latra. Si, uite-asa ne distram noi noaptea. Am lasat-o si sa latre - vecinii nostri sunt destul de toleranti, au tot avut caini "noi" care au plans o noapte, doua, cinci...Dar s-au potolit la un moment dat. Cum am povestit si ea a mai latrat noaptea si uneori nu s-a potolit dar nu mi s-a parut o problema. Si ceilalti mai latra. Dar acum chiar exagereaza, in fiecare noapte, timp de mai bine de o ora...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca pur si simplu nu ai ce-i face. Are si o vecina de-a mea o catelusa care in fiecare noapte fix la 4 incepe sa latre si o tine cam o ora :) A mea doarme in casa pe fotoliu (cu mine in camera) si vreau sa zic ca doarme bustean,se urca singura in jur de ora 21:30 si nu se da jos toata noaptea. Daca eu ma scol la 6, se trezeste si ea, daca eu dorm pana la 9... ea la fel [:D] Nu stiu ce sa zic... parca am vazut pe un site pe care comandam eu mancare niste tablete pe baza de plante pentru linistire [:D] Sau s-o alergi bine prin parc vreo 2 ore inainte de culcare, dar asta e mai greu :) Ingrid si Cristi 8 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...