Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Urmez o scoala sanitara. O termin peste 2 ani. Sotul meu lucreaza in domeniul restaurantelor. Vrem sa emigram in Canada, imediat dupa ce-mi termin eu scoala. Avem 2 copii, care atunci vor avea 13 si 6,5 ani. Vrem sa ii luam cu noi. Sa ii luam de la inceput sau foarte repede. Ce sanse avem? Sunt foarte dezorientata. Am citit un pic de la "Sezatoarea canadiana". Am luat-o cu primul capitol, dar sunt postari din 2003, poate s-au schimbat multe intre timp. Va rog, cei/cele care ati emigrat in Canada relativ curand, cum v-ati descurcat? Ce trebuie sa facem/stim? Cum e viata acolo? Ce sanse as avea eu sa plec direct cu contract de munca? Amandoi ne descurcam si in engleza si in franceza. Va rog, in masura in care aveti timp si rabdare, luminati-ma si pe mine.Nu avem pe nimeni acolo,(deci, nici un ajutor), iar peste 2 ani, eu voi avea 35 iar sotul 37 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bine ai venit in club! [:D] Adica si noi tot Canada visam. Sunt multe subiecte despre emigrare in canada, mult mai recente de cat 2003. Cauta tot ce contine canada si ai sa gasesti. Mai e montreal.ro, immigrer.com dar trebuie sa te documentezi singura si sa-ti faci singura o idee, caci multi sunt "pour" si alti "contra". Emigrarea ne-o facem singuri, e parerea mea! E o experienta diferita pt. fiecare in parte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Delphine. Sunt convinsa ca e doar o decizie personala. Ma gandeam la fetele care au emigrat acolo relativ recent. Care au fost etapele. Ce anume (acel "anume") le-a facut sa ia efectiv decizia. si, mai ales, cum a fost cand au ajuns acolo. Cat de greu le-a fost sa-si gaseasca job, cum s-au descurcat cu copiii, cat timp le-a luat adaptarea, cum au suportat clima. Ce s-au asteptat sa gaseasca si nu au gasit, ce le-a intrecut asteptarile, etc...Sunt complet dezorientata, nu cunosc pe nimeni care a plecat acolo. Noi, curaj avem, numai ca , avand copiii, vezi tu, nu ne asumam doar propriul risc, raspundem si pt ei, pt ce le-ar putea fi bine si/sau rau acolo... Mai astept, inca am timp...[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa-ti raspund cat de cat. Acel "anume" depinde de voi. Trebuie sa fiti hotarati! Nu mergem sa vedem cum e si daca nu ne place revenim. Nu cand aveti copii. Eu as zice sa va consultati si cu ei. Eu deja l-am pus in tema pe cel mare, desi la noi emigrarea in canada nu va fii curand. Pt. copii, adica pt. viitorul lor e bine, desi si in Ro se pot realiza daca vor cu adevarat. Voi trebuie sa vedeti, sa puneti in balanta. Copii vor fii maricei, daca de felul lor sunt prietenosi si ii pregatiti psihic la ce vor intalni, se vor acomoda rapid. Poate celui mare ii va lua mai mult timp caci e o varsta "dificila", dar cunosc si mai maricei care s-au acomodat bine. Apoi trebuie vazut si unde vreti sa mergeti si ce lasati in Ro. Adica joburi..si ce vreti sa gasiti. Pt. sotul tau nu cred ca va avea probleme de gasit. Poate nu la un nivel super de la inceput, dar in timp ce capata experienta poate ajunge sa lucreze undeva bine platit. Apoi tu...nu stiu cum e si ce studii sanitare faci. Stiu doar ca infirmierele sunt super cautate. Daca ai posibilitatea(nu stiu in ce conditii se face scoala de infirmiera in ro) fa ceva spre asta. Oricum acolo va trebui sa mai mergi putin la scoala cred, daca vrei sa lucrezi pe un post de infirmiera. Auxiliara si nu mai stiu ce joburi..nu cunosc mediul, poate vine maru[:)]si-ti explica cate ceva, poate ea stie mai multe. Personal, eu cred ca se merita, insa trebuie bine preparata emigrarea. Sa te astepti sa fie greu la inceput...cu totul. E o perioada de adaptare, mai lunga sau mai scurta, depinde de persoana, insa nu trebuie comparat incomparabilul. E clar ca acolo nu te poti baza de cat pe tine, cel putin la inceput...apoi depinde de cat de deschisi sunteti si ce asteptari aveti din partea noilor cunostinte. Eu zic ca ai timp suficient sa te documentezi cat mai bine si sa-ti faci o parere despre subiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Multumesc. Eu fac acum Asistenta medicala. Voi vrea sa lucrez ca asistenta medicala, adica mai mult decat infirmiera. In Ro nu am decat eu parintii. Atat. Nu lasam niscaiva superjoburi. Si...desi e indelung dezbatuta povestea asta...am asa de multe momente in care nu mai cred in realizarea copiilor in Ro . Daca "realizarea" asta inseamna o situatie financiara ok, poate...Dar, nivelul de educatie si civilizatie si...toate astea, aici nu il vor avea niciodata. Tu in cat timp ai vrea sa ajungi acolo?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, daca veniti in Quebec trebuie sa refaci scoala aici(trei ani de universitate-aici nu exista personal sanitar cu studii medii cu exceptia celor ce spala bolnavii, "preposé au soin" cred ca se numesc), asa ca mai bine emigrati cit mai repede (daca aveti punctajul fara sa-ti trebuiasca diploma, ca nu faci aici mare lucru cu ea) nu stiu nimic despre restaurante, sotul tau e bucatar sau director de resto? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, acelasi lucru vreau sa ti-l spun si eu, ca si in Toronto daca vii va trebui sa refaci scoala complet (3 ani) daca vrei sa devii asistenta medicala (nurse). Nu stiu in ce stadiu sunteti cu actele pentru Canada, dar ti-as sugera sa te interesezi de pe acum la facultati (din zona unde veti vrea sa va stabiliti) ca sa stii ce acte exact iti trebuie, cum se echivaleaza studiile ce le faci in Romania. Am o prietena care acum e in ultimul an de facultate si stiu de la ea, ca le scrisese cand inca era in tara si i-au trimis prin posta tot ce are de facut. Bafta multa! Magda, cu Razvan [bonjovi] (6 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aandreea76 Ce sanse as avea eu sa plec direct cu contract de munca?
Intreaba la scoala la tine, exista companii de intermediere contracte US-Canada pt nurses. La sora mea la scoala de asistente (a terminat in Cluj acum 4-5 ani) veneau periodic, le dadeau formulare, pliante, informatii si le explicau ce inseamna emigrarea prin contract de munca. Ma intreb daca la consulatul Canadei din Bucuresti nu v-ar ajuta cu informatii de genul asta. Nu stiu de Canada, dar pt US se recunoaste scoala de asistente din Ro, dar ca sa te poti angaja ca RN (registered nurse) candidatul trebuie sa treaca examenul NCLEX- pt obtinerea licentei de RN, asta e un examen care se da la terminarea scolii si la cei ce termina scoala in in US. Intereseaza-te bine cum e cu recunoasterea scolii in Canada, in zona in care doriti sa va stabiliti. In doi ani va puteti informa f bine (mai ales daca cunoasteti limbile si aveti acces la net), ca sa mergeti la sigur cu un plan de bataie bine pus la punct. Pt joburi puteti aplica chiar inainte sa fiti aici ca sa castigati timp: trimis resume (CV), comunicat pe e-mail cu firmale la care aplici. La fel si pt scolile copiilor, poti sa te interesezi din timp la scoala unde doresti sa ii inscri, poti comunica pe e-mail cu cei de acolo, etc. Eu cu sotul ne-am mutat dintr-un stat in altul (la distanta f mare unul de altul) fara ca macar sa vizitam statul respectiv sau sa cunoastem pe cineva aici. Am gasit totul pe net: cost of living, pret case, pret chirii, statistici salarii, taxe, facut calcule realistice (cat vom castiga, cat vom avea de cheltuit) vazut poze cu orasul pe net si pe youtube, aplicat la job si avut interviu via telefon si teleconferinta, cautat scoli, facut research care e o zona buna de locuit, clima si tot ce am vrut sa stim ca sa ne fie mutarea rapida si acomodarea usoara. Traiasca google! :) Succes si voua!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana si Magdone, de unde stiti ca trebuie refacuta scoala de nurse complet? De cand se intampla asta? Am un prieten care in Ro avea liceul sanitar, iar in Quebec s-a certificat anul trecut ca infirmier auxiliar, dupa 6 luni de scoala. Iar in Ontario stiu ca daca ai studii romanesti poti sa lucrezi ca registered practical nurse, echivalentul lui auxiliar din Que, iar daca vrei sa lucrezi ca RN atunci mai faci cam 1 an de scoala in plus. Andreea, in ce parte a Canadei vreti sa mergeti? Pentru ca se emigreaza putin diferit pe partea engleza fata de cea franceza - Quebec. Insa din moment ce ai obtinut viza poti sa te stabilesti oriunde vrei in Canada. In ceea ce priveste meseria ta (si a mea [:D]), o sa-ti spun ca sunt aici 2 tipuri de asistente. In franceza aistenta se numeste infirmiera, de aici confuzia. Dar in toata Canada exista aceste 2 tipuri de asistenta: - RN = registered nurse in partea engleza sau Infirmiere authorisee in partea franceza, - RPN = Registered Practical Nurse in partea engleza si Infirmiere auxiliare in partea franceza. RN (si echivalentul din Que) are mai multe responsabilitati si este platita mai bine, iar in Ontario urmeaza Universitate de 4 ani, nu stiu in Quebec. RPN urmeaza o scoala de 2 ani, in unele situatii poate sa faca la fel de multe ca o RN, dar este platita mai putin. Oricum, salariul este frumos, locuri de munca se gasesc, este o meserie foarte buna aici in Canada. Insa e oarecum diferita de ceea ce se face in Romania, pentru ca aici si RN si RPN ingrijesc bolnavul din cap in picioare, incluzand alimentatie, spalat, imbracat, asi desigur treburi mai specializate, pansamente, perfuzii etc. Este enorm de mult de munca, esti in picioare 8-12 ore, de regula lucrezi si nopti si 2 week-enduri pe luna. Ai foarte multa responsabilitate, pentru ca de cele mai multe ori medicul nu sta in spital la dispozitia pacientului, iar asistenta trebuie sa examineze pacientul, sa sune medicul si sa comunice exact situatia, apoi sa aplice tratamentul recomandat, sa evalueze etc. Ideea e ca in multe situatii spitalele sunt de fapt conduse de asistente, de aceea si nevoia ca ele sa fie foarte bine instruite. Infirmierele care se intalnesc in Romania aici se numesc diferit, Ana a spus denumirea in franceza, in engleza se numesc Personal Support Worker sau Health Care Aid. Sunt putine pozitii in spitale pentru ele (sau ei, ca am intalnit si destui barbati), mai des apar in camine de batrani (nursing homes) sau ca ingrijitori la domiciliu. Oricum, o asistenta cu scoala in afara Canadei trebuie sa ia legatura cu colegiul sau ordinul nurselor din provincia unde se stabileste. Eu am experienta Colegiului din Ontario, CNO, aceasta e adresa, e bine de citit la Registration: http://www.cno.org/ In mare, colegiul iti examineaza numarul de ore studiate in tara si apoi iti spune ce trebuie sa faci ca sa devii nurse (RN sau RPN) in Canada. De regula ti se cere sa faci ceva scoala in plus (pentru RN, din cate stiu eu pentru RPN nu se cere scoala), apoi urmeaza un examen de licenta, doar daca treci de acest examen poti sa profesezi si sa te numesti RN sau RPN, si este obligatoriu si pentru nursele care fac scoala in Canada. O completare, examenul de licenta poti sa il dai doar dupa ce treci si un test de engleza (IELTS, MELAB, TOEFL). Eu personal, cu scoala facuta in Romania, ti-as recomanda sa veniti aici cat mai repede si sa faci scoala in Canada (sau sa o termini aici). Sunt destul de mari diferentele, te ajuta enorm scoala facuta aici. Dar asta nu inseamna ca nu se poate si cu scoala romaneasca, insa iti e mai greu sa te adaptezi, e mult mai mult de munca si de recuperat. Deci dupa cum vezi, cu contract de munca e cam imposibil. Exista o varianta in care poti sa lucrezi cu licenta temporara, de maxim 1 an, timp in care trebuie sa-ti dai examenul de licenta. Pentru asta ai insa nevoie sa ai o oferta ferma pentru un loc de munca. Oricum, si acest tip de licenta se obtine doar dupa ce Colegiul iti evalueaza dosarul si dupa ce treci testul de limba. E un procedeu cam anevoios si nu iti garanteaza nimeni ca ti se va oferi un loc de munca fara sa apari in persoana la interviu. Tocmai sm citit postarea lui Mindy si ma gandesc ca daca exista firme care fac intermediere poate merge mai usor, posibil sa fie si asta o varianta. Sansele voastre depind in mare masura de cat de hotarati sunteti sa faceti ceva. Sa o luati de la capat. Sa va incepti viata cu 4, 5, 6 valize. Sunt multe momente grele, dar multi considera ca merita. Eu nu am deloc motive de nemultumire aici. Singurul lucru care nu-mi place e distanta fata de Romania, insa am considerat din start ca e ceva ce trebuie sa accept. A fost nu de mult un subiect la Discutii Generale in care s-a discutat de emigrare in Canada, apoi unul aici, la Diaspora. S-au povestit multe experiente interesante, merita sa gasesti subiectele.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...