Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradi copii cu dizabilitati - asociatie tip ONG


cello

Recommended Posts

cello, ai facut o estimare de pret pt gradinita? o suma intre si intre.... sa stii ca este destul de dificil sa-i ducem pe ai nostrii intr-o gradinita cu copii fara probleme si mai ales in una particulara. eu am auzit un coleg care facea scandal ca are in clasa fetei de la gradinita o fata cu ceva probleme....adica fetita aia scotea niste sunte ciudate. la o gradinita unde se platesc bani grei nu stiu cum o sa reactioneze parintii. a mea e fericita si cand mergem la ergo si sunt mai multi copii acolo http://family.webshots.com/album/574262978uAuhNI]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, asa este, sunt parinti care nu accepta ca copiii lor sa stea in acelasi mediu cu copii cu probleme. Si aici au fost parinti care au schimbat gradinita din cauza ca erau si copii cu probleme. Se plateste contravaloarea gradinitei, undeva la 700 lei/luna pentru program lung (8-18). Terapiile si le platesc parintii deocamdata. Daca stii tu o gradinita de stat care sa ne primeasca, sunt deschisa la orice alte idei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ani la rand m-am gandit si eu la acest lucru.Nu este insa deloc usor sa realizezi asa ceva. Deja costurile sunt mari daca sunteti nevoite sa platiti 700 ron gradinita. Adaugati kineto, logo, terapia ocupationala, apoi transportul si o sa vedeti ca nu e usor. Apoi, ce faceti cu masa? Exista personal specializat care sa-i poata hrani si sa le dea si medicamentele? Nu ma intelegeti gresit, vreau doar sa nu scapati ceva din vedere. Am vrut chiar sa organizez acasa la mine asa ceva, pentru ca am spatiu si am si curte, dar eu stau "pe langa" Bucuresti si e greu cu transportul. In acest moment noi frecventam gradinita din link si sa stiti ca la noi se vad rezultate. Si kinetoterapeutul si logopeda sunt oameni deosebiti, educatoarea la fel, iar conditiile sunt deosebite. TOTUL ESTE NOU, MODERN, MANCAREA ESTE FOARTE BUNA. Cred ca ar trebui s-o vizitati. In grupa sunt 4-5 copii. Sunt 3 variante: 1-de dimineata pana la pranz (cu masa de dimineata, supliment si masa de pranz), 2- de dimineata pana seara (cu dejun, supliment, pranz, supliment, cina) si 3= saptamanal cu tot ce e necesar. Exista masina care vine si ia copiii de acasa. Noi stam doar pana la pranz si suntem multumiti. Kineto este de 3 ori pe saptamana, logo zilnic, activitati de gradi sunt de fapt terapia ocupationala. Incercati sa vedeti daca nu va avantajeaza totusi si dezvoltati mai bine cateva cabinete de terapii pt dupa gradinita. Orice ati hotari, eu va doresc sa reusiti in tot ce faceti! http://www.scoalaspeciala11.ro/?page_id=25
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Babette, multumim pentru interventia ta la subiect. Am vizitat site-ul recomandat de tine si mi se pare foarte ok, chiar super. Este putin cam departe de noi, noi fiind in sectorul 3. Dar voi suna la ei sa ma interesez de tot si cum si daca putem sa ne incadram, avand in vedere ca fetita mea este nedeplasabila. Asa este, terapiile costa f mult, chiar daca stam acasa sau la gradi. Tocmai de aceea am infiintat si asociatia, in ideea de a putea acoperi macar o parte din cheltuieli si pentru ca fetita mea sa aiba si o educatie intr-un colectiv. Am extins apoi ideea pentru a putea beneficia de aceleasi servicii mai multi copii cu aceleasi probleme. Strangerea de fonduri nu a mers chiar asa cum ma asteptam pentru ca oamenii sunt entuziasti la inceput dar apoi uita si nefiind implicati direct in problema nu inteleg cat conteaza fiecare minut de terapie facut bine. Asa ca ne adaptam "din mers" si ma bucur de orice idee si sfat. Iar sfatul tau este f bun. Revin dupa ce vorbesc acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cello, Nici nepotelul meu nu merge. E gradi pt copii cu dizabilitati, iar masina vine sa ia si sa aduca copiii pe raza Bucurestiului. Se discuta cu d-na director, se ia repartitie de la comisia de handicap si cu copii dupa buletinul mamei, cert hand, cert nastere si niste analize se rezolva. Eu nu stau in Bucuresti si tot merg. Acum se intra in vacanta. Tot acolo este si scoala pana la cls a XII toate sunt pe nivel special pt copiii cu dizabilitati. Trecerea in formele superioare se face pe baza de evaluare si nu pe baza varstei implinite (gradi, scoala....) Acum plec la GO la recuperare. Daca mai vrei si alte detalii, am cu mine laptopul si am net dimineata pana la ora 15 (am si modemul dar nu stiu daca romtelecomul a mai extins aria de acoperire, asa ca ma bazez pe ce ofera cei de acolo) Multa sanatate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...