Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colega nebuna


Recommended Posts

Poate suna ciudat, dar asta e realitatea. Am o colega nebuna, care e si sefa, nu mi-e sefa mie, dar oricum, pentru ea nu conteaza, este sefa tuturor, si oricum la noi in companie nimeni nu munceste in afara de ea. Sa va spun cate ceva despre ea: e trecuta de 30 de ani, nu are pe nimeni (deci viata personala = 0), are ceva traume grave din copilarie (pe care, crede ea, le-a depasit facand "auto-terapie"), incercari de sinucidere etc. Nu este o femeie proasta, urata, si poate fi foarte placuta daca vrea. Din pacate, problemele psihice o transforma intr-o persoana insuportabila. Tipa, urla, se isterizeaza la orice nemultumire, oricat de mica, ameninta (chiar si cu moartea am auzit-o amenintand), creeaza conflicte din orice, nu are niciun fel de auto-cenzura si auto-control (sau ceea ce s-ar numi anger management). Pretinde ca are standarde foarte inalte, vrea rezultate, performanta, corectitudine etc., dar minte pentru a nu-si asuma greselile sau chiar inventeaza lucruri de care te acuza, lucruri fara nicio legatura cu realitatea (si cand o contrazici tot ea tipa ca nu suporta minciunile). Are o nevoie de control patologica, se baga in absolut orice, chiar daca nu e treaba ei, isi asuma meritele pentru orice (iar pe cei care intr-adevar sunt in spatele rezultatelor ii vorbeste pe la spate si ii acuza ca nu fac nimic etc.). Chiar s-a intamplat ca subalterni de-ai ei sa se imbolnaveasca grav de stres. Culmea e ca are un job in care lucreaza foarte mult cu oamenii, si de asemenea poate face foarte mult rau prin pozitia ei (e si foarte ranchiunoasa si razbunatoare). Tuturor colegilor le este teama de ea si toti o evitam cat putem. In schimb, sefii cei mari (si cu ei are cateodata izbucniri), in mod absolut inexplicabil, o lasa in pace, ba eventual o mai mangaie si pe cap ca munceste mult si e stresata. Deci nimeni nu indrazneste sa se planga. Nu va mai spun ca are si accese de violenta fizica (nu s-a intamplat - inca - la serviciu, dar in afara lui, da). Ce e de facut cu un astfel de om?! Lucram intr-o companie mare, cu oareshce standarde (cel putin la nivel teoretic), si suntem toti terorizati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

norocul tau ca nu e sefa ta, altfel, incearca cu ignor. Ce te-ai face cand din partea sefei pe care nu o suporti (vorbesc de o situatie traita de mine) primesti propunere de sex in grup????? Altfel, acei subordonati care s-au imbolnavit de stres din cauza ei ar trebui sa faca front comun si sa o denunte. daca are totusi rezultate bune, nu stiu ce sanse sunt sa o mute cineva din pozitia pe care o ocupa. mamica de sef mic (08.09.2006) Bucurie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg foarte bine ce anume se asteapta in cazul acesta, ca ea sa-si schimbe comportamentul sau sa zboare din firma? In prima varianta, poate ca s-ar mai schimba ceva daca i s-ar aduce la cunostinta norme generale de lucru intr-o firma - ori departamentul HR ori seful ei direct. Tu stii mai bine cum sunteti structurati si daca ai cu cine discuta. In al doilea caz, ma tem ca nu prea are sens sa va puneti problema asa...de cele mai multe ori sunt sacrificati subalternii in favoarea sefilor. Cu atat mai mult cu cat este performanta si are evaluari bune, nu vad ce ati putea face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa ma crezi ca am ras cu lacrimi, nu de alta dar am una identica (doar ca a mea e trecuta de 40) la servici. Nici ca puteai descrie mai bine situatia :). As mai adauga si o voce incredibil de enervanta si agasanata, de te toaca marunt marunt...si nu se lasa nene, taca taca toata ziua, cu voce tare orice convorbire de paraca toti murim sa aflam detaliile vietii ei extrem de palpitante. Nici mie nu imi e sefa, dar ce conteaza :). Daca n-ar fi criza asta eco eu mi-as schimba serviciul, alta metoda n-am. Dar cine-mi garanteaza ca nu gasesc alta asemenea la noul job? Intre timp fac haz de necaz, tratez situatia cu umor. Doar ca nu ma tin mereu nervii, mai rabufnesc din cand in cand, mai tratez cu panadoale la cafea :). Dandum [il] anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tala, horror [alcool]!! Cred ca totusi sefa ta a batut recordurile! Auzi, sa-ti propuna sefa sex in grup... [bang] Cat priveste faptul ca nu este sefa mea, pentru ea nu conteaza. De cate ori avem de-a face pe vreun subiect (si asta nu numai cu mine), iese cu scantei si isterii. Cred ca ea se "hraneste" din conflicte, ca sa zic asa. Adina, din pacate tipa lucreaza chiar la HR, daca-ti vine sa crezi... Ache, ce sa facem, compatimim impreuna, ca vad ca solutii nu prea exista. Va vine sa credeti ca am ajuns s-o cred in stare efectiv sa omoare pe cineva, daca o calca pe coada suficient de tare?! Are o persoana aici pe care chiar o uraste si repeta obsesiv ca daca ar stii ca nu pateste nimic, ar omori-o. In mod normal as zice ca sunt doar vorbe, dar in cazul ei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine ar fi sa-i faceti cunostinta cu un tip suficient de curajos si inconstient sa inceapa o relatie cu ea... mai scria un user despre sicanele pe care i le facea cumnata; totul a incetat in momentul in care cumnatica s-a indragostit, a devenit cu totul alta persoana Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) Printesa mea este in concursul Pampers, aici http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043 Multumim pentru orice vot primit ! "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa fiti cu totii solidari, la fiecare injurie sau urlete sa ii faceti referat, eventual sa o inregistrati. Dupa cateva din astea, ar fi logic ori sa-si schimbe atitudinea, ori sa fie data afara. Exista si notiunea de hartuire la locul de munca si avocati care ar putea sa va reprezinte. In ce priveste amenintarile cu moartea, alea chiar ca sunt un motiv serios de concediere. Si noi am avut una bucata sefa din asta, si pana la urma i s-a pus in vedere sa se care. Daca mai multi angajati apreciati in firma sesizeaza in mod repetat ca sunt deranjati de atitudinea ei, banuiesc ca or sa faca si sefii mai mari ceva. Asa ceva e intolerabil, jumatate din viata ne-o petrecem la munca si e inadmisibil asa un stress permanent, de sa-ti vina sa-ti iei campii decat sa te duci la munca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui salcia
Tala, horror [alcool]!! Cred ca totusi sefa ta a batut recordurile! Auzi, sa-ti propuna sefa sex in grup... [bang] Cat priveste faptul ca nu este sefa mea, pentru ea nu conteaza. De cate ori avem de-a face pe vreun subiect (si asta nu numai cu mine), iese cu scantei si isterii. Cred ca ea se "hraneste" din conflicte, ca sa zic asa. Adina, din pacate tipa lucreaza chiar la HR, daca-ti vine sa crezi... Ache, ce sa facem, compatimim impreuna, ca vad ca solutii nu prea exista. Va vine sa credeti ca am ajuns s-o cred in stare efectiv sa omoare pe cineva, daca o calca pe coada suficient de tare?! Are o persoana aici pe care chiar o uraste si repeta obsesiv ca daca ar stii ca nu pateste nimic, ar omori-o. In mod normal as zice ca sunt doar vorbe, dar in cazul ei...
...clar, se hraneste din conflicte, oricum, nu are toate tiglele pe casa [:D] Dar mi-ai dat o idee pe care ti-o "returnez" la randu-mi [;)] Stii sincer ce as face, daca as fi subalterna ei si efectiv nu as mai suporta-o , si mi-ar ajunge cutitul la os? [:D], I-as face plangere la politie (deci penala) ca m-a amenintat ca ma omoara, ca sunt foarte speriata si tensionata de frica asta [:D]...si daca as vorbi cu vreo colega/coleg si ar mai face si ea una..ar fi super. S-ar incadra la infraciunea de amenintare [:D] ; oricum, s-ar demara cercetari , pusa sa dea declaratii la politie etc etc. S-o vedem atunci, si pe sefii cei mari dand din colt in colt datorita anchetei [:D] . Chiar daca nu plangerea penala nu va urma calea instantei, macar ar face-o sa aiba mai mult control asupra ceea ce face si vorbeste [:D] caci, daca ar face mai urat, isi agraveaza clar situatia [:D] Doamne, nu sunt deloc o procesomana, dar m-am pus in locul unui angajat al unei asemenea persoane, si cred ca chiar asa as proceda [:D] http://verze.ro simtul umorului nu a murit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e insuportabila manifestarea isteriilor la job; persoana asta nu are la rindul ei un sef caruia sa va plingeti? sau dincolo de comportament vorbim totusi de o persoana capabila profesional-si apreciata de sefi pentru asta? pe de alta parte nu inteleg amestecul in viata personala a persoanei, nici faptul ca-i cam dati in cap cu punctele slabe-care n-ar trebui sa va priveasca (traume din copilarie, incercari de sinucidere, etc); madame maritate si cu copii- cu viata "normala" fara traume dar isterice n-ati vazut, eu am vazut destule la viata mea; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...