Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete mai simple de cozonaci


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

I-am facut din nou duminica dar din nou nu mi-au crescut bine... poate pt ca drojdia era expirata de 4 zile? Oricum nici cu framantatul nu m-am omorat, aia era si ideea de la care am deschis subiectul: O reteta de cozonac neframantat- am auzit ca exista dar nu am pus mana pe reteta. Reteta mea e in felul urmator si ma declar totusi multumita de ea desi nu mi-au crescut din cale afara: 1kg faina 1-2 cani lapte (una la inceput pt oparit, apoi la nevoie cat se cere) 1/2 pachet de unt 1/4 l ulei (eu am pus mai putin) 50 gr drojdie 1 cana zahar 5 oua coaja de lamaie, zahar vanilat, esenta de rom, nuca, rahat,stafide, cacao... Se iau doua maini din faina si se opareste cu o cana de lapte, cand se mai raceste se adauga drojdia si rezulta maiaua (atentie sa nu opariti drojdia) Separat bat albusurile spuma( cu alt zahar), si galbenusurile se freaca cu 1/2 zahar. Restul de zahar se amesteca in faina. Galbenusurile se adauga in maia, si se toarna maglavaisul in mijlocul fainii din lighean, amestecandu-se avansand incet in faina. Optional se pune si o parte din spuma de albus, tot acum se adauga si mirodeniile si daca se cere lapte cald. Dupa ce s-a format aluatul se adauga grasimea, intai untul topit, apoi uleiul si se framanta pana se desprinde de pe mana si face basici (vorba vine, la mine nu s-a dezlipit niciodata de pe mana dar ceva basici parca am vazut, oricum am framantat numai cu o mana cca 10 minute ca am obosit. Apoi se da la loc cald si se lasa la crescut (daca va spun unde am pus-o la loc cald..... in masina de spalat vase dupa ce a terminat de spalat si am scos vasele[:D]) Cica trebuie sa creasca macar inca o data apoi se imparte in doua si se intinde coca pe masa, se umple cu umplutura (eu am pus in spuma de albus nuca rasa, cacao, coaja de portocala si dupa ce am intins-o pe coca am mai pus si rahat. Se ruleaza relativ usor (daca aluatul nu e prea moale) si am reusit sa il iau sa il pun in tava fara sa-l rup[pk]. L-am pus la cuptor mai intai vreo juma de ora cu usa deschisa sa mai cresca, apoi la temperatura mare (cam 200). inainte sa prinda culoare se unge deasupra cu galbenus de ou si eu am presarat zahar tos ca sa-i fac o coaja buna. Spor la lucru si pofta buna!!! [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...