Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (166)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pucku, sper ca deja bebe e la tine in brate, recuperare usoara! Ralu_precup, bine ai venit la sezatoare! Cand ati ajuns in Canada?
Citat:
citat din mesajul lui OlgaTarziu Si in toate se pierdea esenta- vorbim de un copil de 4 ani!!!!!!!!![bang][bang][bang]
Vai mie! La noi se va vorbi de un copil de 3 ani, ca atat o sa aiba Cristi cand o sa inceapa JK, el e nascut in decembrie. Mai, eu cred ca profesoara e putintel defecta. Ale noastre la JK si SK erau foarte relaxate, ca doar o sa tot invete literele astea chiar si in clasa 1! Ca in fiecare an repeta literele si sunetele, eu ma plictisisem de aceleasi exercitii facute 3 ani la rand. Ideea e ca invata prin repetitie si in timp indelungat, insa profesoara asta a voastra are pretentii cam mari de la un copil care de abia cum se acomodeaza cu scoala. Eu pe de alta parte nu ma plang de sistem, mie imi place, dar observ tot mai des ca depinde mult de fiecare profesor cu care copilul intra in contact. arturicii, sanatate lui Philip, sper sa nu-l doara prea tare! Ione, sa va simtiti bine in casa noua, in ciuda vecinilor de jos! Fetelor, multumesc mult pentru urari, noi plecam maine, am niste emotii cu bagajele, calatoria, cazarea... sper sa reusesc sa ma relxaz cat mai curand ca deocamdata am numai liste in cap!
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu si urez cu intarziere un an 2010 excelent, cu multe impliniri![cheers] Noi am intrat in noul an gripate, de fapt mai intai eu, de la Craciun incoace, cu febra, dureri de cap, stranut si mai nou, tuse... si de cateva zile a luat si Mara. Am fost la doctori, se pare ca eo gripa obisnuita, asa ca luam doar Tylenol si remedii naturiste. Speram sa ne facem bine cat mai repede. N-am apucat sa citesc din urma, decat ultimele pagini, ramane sa recuperez cat de curand. Pana atunci, ii urez distractie placuta Doniei, odihna multa si relaxare in Caraibe[beach] Pucku nastere usoara si un bb sanatos![bum]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, si eu![:D] Adica sint curioasa sa vad daca va reusi Octav, cum se lauda el - culegeri ca alea romanesti nu exista altele mai bune.[:D] Asa o fi, cine le-o fi lucrat, stie.[:I] Pina acum noi nu am facut deloc din culegeri romanesti la matematica, ci numai din cele gasite aici, in franceza. La romana am trecut prin manualele de clasa I, dar si alea cu chiu si cu vai... Le avem si pe cele de clasa a doua, dar noi abia am terminat acum doua luni cartile suplimentare (pe care am dat o gramada de bani) de clasa a II-a si sintem la laba gistei cu clasa a III-a... asta pe care ai pus-o tu. Eu nu ma bag la matematica, nu-mi place, nu am rabdare, iar cu trecerea anilor nici nu ma voi mai pricepe. Imi plac problemele, eu asta lucrez cu ea (ce mi-ai trimis tu[pup] si, pina nu demult, ce a mai ramas de facut din cele de a doua) si jocurile care aplica notiuni matematice... Ceea ce fac acum cu ea este sa fac in paralel in romana, ca un joc, ceea ce face in franceza. Adica, face verbul la prezent si imperfect, pac si cel in romaneste... cu propozitiile de rigoare. Face substantivul, felul lui, gen, numar - pac si in romaneste, ia zi, da' in romaneste stii cum e? Nu! Vrei sa stii? Da. Si citim, facem analiza pe text, dupa ce citeste textul, o pun sa recunoasca anumite parti de vorbire, sa mi le descrie... citeva rinduri pe zi, doua paragrafe maxim, sa nu-ti imaginezi ca stresez copilul... Si ii place Scrable... jucam in franceza, dar ea prefera in romaneste.[pk] Si jucam pina se plictiseste mami, ca ea nu... O ora pe jumatate pe zi ar fi bine, ea in jumatate de ora isi termina lectiile pentru scoala, cu care nu mai avem probleme, e foarte constiincioasa cu ele si a inteles si accepta sa mai lucram o jumatate de ora ceva suplimentar (in special unde a gresit la teste, dictari)... daca prind o ora cu pauze, zic saru-mina. In romana nu fac pe post de lectii, ci cind stam prin casa. Mami, mi-e foame, as vrea sa maninc ceva... ia sa vad, stii verbul a minca la persoana I, singular? Cam asa ceva... ca daca o asez la masa si ii zic acum e lectia de romana... am pierdut-o de musteriu![:D] Nu-mi spune de cum voi face cind va fi in clase mai mari, ca la noi vin doi din urma, ma apuca disperarea si intru in panica pentru ca nu stiu cind vom face si cu ceilalti doi ce am facut cu Agata, si nici cu ea nu e suficient... e loc de muuult, mult mai mult, pe toate planurile.[q] Mamaana, noi nu mergem deloc in Costco, de aceea nu le stiu. De fapt, nu mai mergem pe nicaieri, ca nu mai avem de ce sau... cu ce. Dar am rasfoit acum netul si am gasit cite ceva, dar Octav a zis ca nu le comanda pe net, el trebuie sa le vada, sa le rasfoiasca, ca el e aproape sigur ca sint scumpe si slabe. Nu aveam nimic de spus cind am intrat si iar a iesit juma' de pagina![bang] Voiam sa vad daca a nascut Pucku... se pare ca inca nu avem vesti. Ma duc si la kilograme... astept copiii, cum i-o aduce Octav pe vremea asta, ca a explodat un cauciuc si sintem fara masina.[bang] La boii saraci... cum era dom'le vorba aia, ca tot incerc sa-mi aduc aminte: nici mustele nu trag!?! Donia, daca as avea si eu Bailey-ul Anei, as bea de ciuda, sa stii![bang] Dar tot iti urez vacanta frumoasa, sa va intoarceti sanatosi[pup], chiar daca sint invidioasa.[:D] Arturicii, sanatate multa lui Philip, sper sa nu ia si fratele ceva sau tu... Da, e bine cu geamuri, o mai spun o data, bate un vint afara... si de unde pina acum se zguduiau geamurile si se miscau foile de curent, acum... nimic. Boierie![pk] Ralu, sa stii ca e mai sigur sa-l iei tu, chiar daca e peste drum. Are tot timpul sa vina si singur!
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...