Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 77


Recommended Posts

salutare vad ca nu mai misca nimeni pe aici, tocmai acum cand sunt si eu in focuri [:(] am fost azi la eco de z8 si vroiam sa va dati cu pararea si despre valorile mele: endometru 4.57 ovar drept: d1: 21.52 - asta a zis ca e prea mare si pare sa fie un chist. oricum, pe dreapta nu mai am trompa ovar stang: d1: 17.34, d2: 12.73 - a zis ca inca sunt mici (am doar 4 zile de stimulare) si sa continui doar cu injectii cu menopur 1/zi pana luni si sa mai vedem atunci. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

QiaoBing, ce folicul mare ai pentru ziua 8.Ma refer la cel de 17. La mine abia in ziua 10-11 ajunge pe la 16-17 mm. Ce lungime are c.m. la tine? Eu zic ca stai bine, foliculul este mare, endometrul are timp sa cresca. Nu stiu daca foliculul cel mic il mai prinde din urma pe celelalt, dar e suficient unul si bun. MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot 7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Alexa. parca mi-a mai venit inima la loc. dr nu mi s-a parut prea incantat, sau poate ca am eu piticul stresat. cat ar trebui sa fie foliculul in momentul inseminarii ? cm la mie a variat f mult in ultimul an, de la 19 la 34 de zile. ultimele 2 luni insa a fost la 26, 27 de zile. nu mi-a trecut prin cam sa intreb dr vineri, e cumva posibil sa se spaga foliculii de capul lor ? adica sa nu apuc sa "comand" ovulatia ? dr ne-a zis sa avem contact in perioada asta si ma gandesc ca poate exista riscul sa ovulez intre timp. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista dimensiuni standard ale foliculilor. Fiecare organism reactioneaza diferit. Foliculul este bun cand are min 18 mm si se sparge la 24-48 h dupa pregnil(sau ovitrelle). De cand citesc pe aici nu am auzit de nici un caz in care sa se elibereze foliculul inainte de administrare de ovitrelle. Grijile si miile de intrebari sunt absolut normale. Cred ca fiecare ni le-am facut. Eu chiar dupa 7 IA tot imi mai fac, desi acum stiu cum reactioneaza organismul meu la stimulare, stiu cat cresc foliculii, sau la aprox cate ore dupa ovitrelle se "sparg". La inseminarile facute cu stimulare am avut foliculii peste 22-25mm. MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot 7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Dupa o pauza mai mare am revenit in randurile voastre, sa vad ce mai scrieti, ce mai faceti? Eu am facut cea de-a 3-a IA pe 27 aprilie si vreau sa va spun ca nu mai sunt asa de stresata ca dupa primele doua (nereusite). Am facut inseminarea fara stimulare prealabila si avand un singur folicul de 22,6 mm pe ovarul stang si E = 11,6. In urma monitorizarii, doctorita mi-a atras atentia ca nu trebuie sa mai pierdem nicio ovulatie, avand in vedere varsta pe care o am (38). Asa ca hotararea am luat-o marti, cu o zi inainte de inseminare, in momentul cand doctorita mi-a facut eco vag. Am avut parametri "optimi" dupa spusele ei si asa am luat hotararea rapida. Acum traiesc din nou cu speranta ca voi reusi, iar tratamentul prescris dupa inseminare este: Femibion I, cate 1 tb/zi, Aspenter 1 tb/zi si, seara cate 1 tb de Duphaston. As vrea sa stiu daca si voi ati facut tratament de sustinere cu Duphaston si ce simptome ati avut in timpul administrarii. Cat despre voi, dragele mele, m-as bucura din suflet sa va aud ca vi-au iesit cele doua liniute mult asteptate la test. Eu sunt deocamdata calma, rabdatoare si nu mai ma stresez mult, pt ca dauneaza. Va imbratisez cu drag si ne auzim curand [pup] SPER DIN SUFLET SA MA NUMAR SI EU ANUL ACESTA PRINTRE GRAVIDUTE!!![gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, valorile tale sunt ok pt ziua 8. Nu stiu cum e in tara, dar aici la clinica unde am facut eu inseminarile, medicul nu face inseminare daca foliculul nu e de cel putin 18mm si endometru 8. Prima inseminare cand am facut folicul era de 17mm, nici nu vroia sa sa se apuce, am insistat noi, si normal ca nu a iesit nimic. A doua inseminare cand am facut foliculul era de 23mm si endometru 9, la un ciclub de 26 de zile, s-a facut inseminarea in ziua a 12-a, si asa am ramas insarcinata. Bine cel putin ca voua va mai dau tratament de stimulare, aici nu dau se merge pe ciclu natural(cel putin la clinica unde am fost), dar am avut eu grija sa i-au niste tratament naturist trimis din tara[:D]. Mult noroc si doamne ajuta sa vi se implineasca visele! a_elena, mie doctorita din Bucuresti mi-a dat Duphaston cand a auzit ca incep inseminarile, sa am acolo, in caz de raman insarcinata sa iau pt sustinerea sarcinii, ca i-am spus ca astia aici nu dau nici macar o vitamina[:D] Nu am avut nici o problema, nu m-am simtit rau, am luat o pastiluta pe zi pana in saptamana 15 de sarcina, de acolo a preluat placenta rolul de sustinere a fatului. Eu il tot intrebam pe medic: nu am nevoie de progesteron pt sustinerea sarcinii? am nevoie de suplimente de vitamine? la care medicul: cand am sa vad pe analize ca ai nevoie de ce ai cerut,atunci iti dau pana atunci mananca fructe si legume crude![:D] Eu zic ca poti sa iei cu incredere. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a_elena, am vazut ca nu ai mesageria privata activata, asa ca am sa-ti scriu aici, poate ajuta si vor si alte fete sa incerce. Eu prima inseminare am facut-o pe la inceput de iulie,pana sa stabilim a doua inseminare, medicii au intrat in vacanta de vara, care aici e lungaaaa, o luna jumatate. Pana la doua inseminare pe care am facut-o pe la sfarsitul lui septembrie am facut ceva schimbari in dieta. Pe langa tratamentul naturist, am mancat cat am putut de sanatos, am eliminat dulciurile, fainoasele, sucurile din comert,nu si cafeau, fara asta e crima si pedeapsa[:D]. Mi-am luat un juicer, si am facut sucuri din legume si fructe la greu, am mancat legume facute pe aburi, carnita de pui la gratar si multe salate. Sucurile din legume si fructe le-am facut dintr-o carte cu retete numai pt asa ceva,sunt retete pt diferite afectiuni, probleme de sanatate si sau vazut schimbari. Incearca/ti sa mancati cat mai sanatos, multe legume si fructe crude, facute sucuri sau la aburi. Ti-as fi scris cateva retete acum de sucuri, dar am cartea in dormitor si Matei(baietelul) doarme, dar daca esti interesata spune-mi si iti scriu cateva retete. Va inteleg asa de bine nerabdarea, stresul prin care treceti pana reusiti sa aveti bebicul vostru, inca nu am uitat lacrimile si noptile nedormite gandindu-ma de ce nu e, oare ce pot sa fac sa reusesc? Sa fie asa cum doriti voi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult fetelor. luni dimineata cand ma duc la eco imi iau sotul cu mine, sa fie acolo ... poate cine stie e nevoie de el [:D] a_elena eu anul trecut cand am ramas insarcinata natural - ma dusesem la clinica sa fac FIV [8D] - si am anuntat dr mi-a dat sa iau duphaston 8 pe zi, mi s-a parut doza de elefant, dar nu am comentat si am inghiti-o. m-am simtit OK, doar ca eram balonata tot timpul, ma simteam ca un zepelin. m-am gandit ca mi-a dat sa inghit asa de mult probabil din cauza varsti mele, aveam 41 de ani fara 2 saptamani, pt ca dr nu a avut nici o analiza in fata, discutia avand loc prin telefon. dupa ce am pierdut sarcina nu mi-a mai ars sa pun intrebari. pe de-o parte, nati, ii dau dreptate dr tau, daca nu e nevoie de ce sa ne imbuibam cu medicamente ? pe de alta parte, cand prinzi cu greu o sarcina, ai face orice sa o duci cu bine pana la capat. si eu sunt adepta unui stil de viata sanatos. inca nu am incept sa gatesc la aburi pt ca nu stiu cum [:I] - eu nefiind o bucatareasa prea grozava, abia ma chinui cu retele clasice. daca poti sa imi trimiti si mie niste retete ti-as fi recunoscatoare [flo] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, sucurile pe care noi le bem mai mult sunt:"morcovi-telina-patrunjel-usturoi", si inca unul "morcovi-mar-ginger-patrunjel". Si alta reteta de suc pt cresterea fertilitati: 2 fire de telina,un mar,1cm de ginger,o legatura de patrunjel si o jumatate de lamaie stoarsa: se baga la juicer si se bea imediat cum s-a facut. La mancare, nu stiu sa-ti spun exact retetele, pt ca sotul gateste si nu stau cu el in bucatarie mereu sa vad cum face. Dar am dat comanda de o carte de bucate vegan, sa pot sa gatesc si eu cateodata.Noi ne-am reprofilat pe stil mai mult vegan, fara lactate si derivate din lapte, carne foarte putina, odata sau de doua ori pe luna si aia de pui. Probabil primesc cartea intr-o saptamana jumatate, daca mai esti interesata, macar cateva retete iti pot trimite. Aici la medic daca nu e nevoie de tratament, suplimente nu-ti dau, dar....noi dupa 5 ani de stres ca nu vine bebe, si medicul avertizandu-ne ca exista sansa sa pierd sarcina pe la inceput, sa lasam natura si organismul sa faca ce stiu,cand auzi asa ceva crede-ma ca ai sta si in cap[:D] numai sa fie bine bebe. Aici se recomanda cuplurilor care au probleme de reproducere sa aiba o dieta de legume si fructe crude, de asta ma apucasem atunci de sucuri si mancat legume crude la greu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult nati, o sa incerc si eu sucurile. la telina si patrunjel folosesti frunzele sau radacina ? am avut si eu o perioada cand am fost vegetariana, dar de cand mi-am cunoscut sotul mi-am mai diversificat meniul (iar pe al lui l-am restrans [:D]). carne de porc nu mai mananc de 10 ani, doar pui si peste si astea din cand in cand. lactatele le-am pastrat, eu avand probleme cu calciul de cand ma stiu. pe mine m-a lovit paranoia de cand am piedut sarcina [alcool] si incerc sa elimin cat pot chimicalele - folosesc deodorant mineral si spal rufele cu nuci indiene de sapun --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...