Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (73)


Recommended Posts

Va trimit cateva povestiri cu talc:

 

Copilul bine crescut

 

Intr-un sat din campie, s-au intalnit la fantana trei femei. Doua dintre ele nu incetau sa-si laude baietii. Cea de-a treia, insa, nu spunea nimic, cu toate ca avea si ea un baiat de care nu s-ar fi putut plange. Au luat cele trei femei cate o galeata cu apa si au plecat impreuna inapoi, spre casa. Pe drum, s-au intalnit cu cei trei copii, care se jucau intr-o livada.

 

- Ia uite-l pe-al meu, a zis prima femeie. E asa de puternic.

- Dar al meu, zise si a doua, e priceput la toate.

 

Nici de aceasta data, cea de-a treia femeie nu a spus nimic. Insa, copilul ei, vazandu-si mama, s-a grabit sa vina si sa ia el galeata. Ceilalti doi baieti au inceput sa rada si au ramas sa se joace mai departe. Acum se vedea adevarul. Din modestie, cea de-a treia femeie nu se laudase cu feciorul sau, dar, in locul ei, vorbeau faptele ...

 

"Invata-te, fiule, sa fii totdeauna simplu si fara rautate! " id="maroon">

 

Judecata vine de Sus

 

Se povesteste in Patericul sinaitic ca un frate oarecare, nedreptatit fiind de un alt frate, s-a dus la avva Sisoe si i-a zis: „M-a nedreptatit un frate si vreau sa ma judec, ca sa mi se faca dreptate!“. La care batranul, privindu-l cu blandete, prinse a-l ruga, zicand: „Nu, fiule, ci lasa mai bine lui Dumnezeu judecata“. Dar fratele o tinea pe a lui: „Nu voi avea pace pana ce nu mi se va face dreptate!“.

 

Atunci a zis batranul catre el: „Haide, frate, vino sa ne rugam!“. Si, ridicand bratele spre cer, a zis batranul: „Dumnezeule, nu mai avem nevoie de Tine ca sa ne porti de grija, ca ne facem noi singuri judecata noastra!“. Iar fratele, auzind una ca aceasta din gura batranului, a priceput talcul si s-a rusinat deodata, cazand la picioarele batranului si zicand: „Nu mai vreau sa ma judec cu fratele meu. Iarta-ma, avvo!“.id="green">

 

Puterea Sfintei Cruci

 

Un tanar ravnitor de aleasa invatatura s-a dus odata la o manastire, sa ceara sfat unui calugar albit intru Domnul:

 

- Parinte, dati-mi, va rog, o carte din care sa pot invata cel mai bine cum trebuie sa fie un crestin... cum trebuie sa gandeasca, ce trebuie sa faca... O carte care sa-mi explice toate aceste lucruri!

 

Calugarul i-a spus ca are o asemenea carte in chilia sa, si s-a dus sa i-o aduca. Insa, dupa cateva clipe, s-a intors tinand in mana o cruce, pe care i-a intins-o tanarului cu parinteasca bunatate. Vazandu-l pe aceasta mirat foarte, n-a zabovit a-i zice:

 

- Fiule, crucea este cea mai de seama invatatura pe care Dumnezeu i-a dat-o omului. Pentru noi Mantuitorul s-a jertfit pe cruce , aratandu-ne astfel ce inseamna sa iubesti, fiindca a facut acest lucru din dragoste pentru oameni. Crucea inseamna tocmai calea pe care omul ajunge la iubire, adica la Dumnezeu. Cel ce stie sa-si poarte crucea, poarta cu el, in acelasi timp, harul si iubirea Domnului. De aceea, crucea nu este o povara, ci o bucurie; cand te daruiesti celui drag, nu o faci cu tristete si cu retinere, ci cu bucurie si entuziasm. Crucea inseamna, deci, curaj, rabdare, dar, mai ales, dragoste.

 

Doreai o carte pe care sa o citesti cu ochii si a carei invatatura sa iti lumineze mintea. Iata, in schimb, crucea - o carte pe care o vei citi cu ochii sufletului tau si a carei invatatura mai presus de slove toata viata ti-o va lumina!!id="teal">id="purple">

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [zana] JUSTINA id="red">(14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

HRISTOS A INVIAT!

 

Ioanact, multa sanatate fetelor si mamei [flo] si multumesc pt sinaxar si povestioarele cu talc. m-am uitat si pe poze,f dragute. [olala][pup]

 

Iata ca a venit si primavara-vara si in sfarsit ne putem bucura de iesirile in parc,curte,excursii.

in aceasta perioada,sunt f emotionata fiindca ma gandesc in fiecare zi ce faceam anul trecut pe vremea asta, cand ne cunoscusem printesa si avansam cu pasi mici catre marele eveniment - aducerea ei acasa, iar acum ne bucuram zilnic de veselia si iubirea ei. acum suntem in pregatiri de prima serbare de sfarsit de an la gradinita [olala] si repetam rolurile, cautam costum - de furnicutza [:D]. ce sa mai, suntem tare ocupati .[pk]

 

Va invit fetelor - gravidutze dragute, mamici cu copilasi dragalasi si mamici in devenire, sa ne spuneti ce noutati aveti. [flo]

 

Va pup

 

Mara, mami de fluturas Irina

 

Cu Dumnezeu in gand

 

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."

Sfantul Dimitrie al Rostovului

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila_81, multumesc de apreciere. de fapt ma cheama Mara Iulia,iar Anisia este numele unei bunici care imi este f draga si numele pe care am dorit sa-l pun si eu fetitei mele, numai ca destinul a ales altfel,deocamdata [:D].

 

Mara, mami de fluturas Irina

 

Cu Dumnezeu in gand

 

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."

Sfantul Dimitrie al Rostovului

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat!

Alina frumoase povestiri[flo]1 Multumim1 Si foto sunt super. Ma bucur mult pentru mama ta..sa-i dea Bunul Dumnezeu sanatate.

Stiu ca am cam lipsit[:I], dar "motivat". Rares s-a pricopsit cu un rotavirus(diagnostic dupa analize)...deci gastroenterita acuta. Asta include pana acum diaree, 2 zile de febra 39,6, regim alimentar( fara laptic, doar cereale cu morcov), refuzul de a lua plicurile de rehidratare si pe cele de antidiareic...multe mofturi...multe lacrimi...multe crampe si multe scaune apoase. Ieri a avut 7 scaune apoase, de treceau de pampers. Asta noapte m-a marait din sfert in sfert de ora ca am zis c-o i-au razna..oricum sunt[alcool][alcool][alcool].Vrea doar in brate si mi se rupe sufletul ca-l vad asa. Astazi a fost vesel si sper sa nu mai faca scaune apoase. Ma tem ca dupa o saptamana de mucilagiu s-ar putea sa nu mai vrea laptic.D-na dr. a zis ca poate avea diaree pana la 10 zile. Trebuie sa am mare grija sa nu se dehidrateze. Nu stiu ce sa-i mai fac.[q][q][q]

Va rog sa va rugati pentru el!

[pup]

 

Am o comoara: Rares- Nectarie!

 

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png

http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumim pt ca ne-ati vizionat pozele si pt complimente! [pup]

pinutaid="red"> sanatate multa, lui Rares!

Ne rugam sa se faca bine![ruga]

Matzaila_81id="red"> ti-ai facut cont exact cand a implinit Justina un an. [:)]

Bine-ai venit la Rugaciune! [hia]

Cat de curand sa vii cu testul pozitiv id="red">.id="purple">

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [zana] JUSTINA id="red">(14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...