Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru romanii din Marea Britanie - o intrebare


Recommended Posts

Bun gasit! In primul rand, La Multi Ani! si tot ce doriti sa se indeplineasca. De pe site-ul British Council am aflat de un proiect prin care profesorii romani pot lucra un an ca si assistant teacher in Marea Britanie. Nu pun la indoiala seriozitatea acestei instiutii, am dat testul IELTS si am ramas placut impresionata de absolut tot: seriozitatea examenului, conditii, mod de apreciere. Sunt profesor si disciplina mea sau chiar ambele (am dubla specializare) s-ar incadra in cerintele proiectului, in plus vorbesc si franceza. Nu am fost niciodata plecata intr-o tara Europena, pentru mine o astfel de oportunitate ar fi ceva extraordinar, nu am obligatii care sa ma retina aici, deci ma pot dedica profesiei. Acest proiect presupune insa niste costuri, stiu, nimic nu e gratis doar ca nu m-as hazarda intr-un loc unde per final ar mai trebui sa platesc din buzunarul meu. Cum nu stiu costul vietii am decis sa cer ajutorul vostru aici. "Profesorii vor fi platiti cu cel putin 173 de lire/ saptamana, pe parcursul anului. Din aceasta suma scoala poate deduce aproximativ 25 de lire/ saptamana pentru mesele luate in cadrul scolii si circa 25 de lire /saptamana pentru cazare. Profesorii vor trebui, de asemenea, sa plateasca o contributie la Asigurarile de Stat de aproximativ 7lire/saptamana. Aceasta ofera dreptul de a beneficia de toate tipurile de tratamente medicale prevazute de catre Serviciul Medical de Stat, cu exceptia tratamentului stomatologic, care nu este acoperit" "Candidatii selectati isi vor acoperi singuri cheltuielile de calatorie pentru plecarea si intoarcerea din Marea Britanie." "Cadrele didactice ale caror candidaturi sunt acceptate si vor ocupa locuri în scolile britanice vor fi rugate sa contribuie cu suma de 750 de lire pe parcursul anului pentru a acoperi o parte din costurile suportate direct în beneficiul lor. Din pacate, aceasta este singura modalitate prin care putem finanta programul. Aceasta suma se ridica numai la circa 15lire/saptammâna. Mentionam ca nu solicitam suma totala în avans, plata putându-se realiza în doua transe prima rata de 375 de lire trebuie achitata pâna la 1 decembrie 2010, iar cea de-a doua pâna la 1 martie 2011." Acest ultim paragraf ma ingrijoreaza, ce parere aveti sa aplic sau nu? Dupa cum spuneam nu as vrea sa merg pentru bani ci pentru o experienta, mai ales ca invatamantul nostru va suferi modificari. Dar pe de alta parte stiu ca mi-as putea finanta calatoria si cam atat. Va multumesc anticipat pentru sugestii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

What To do, La Multi Ani si tie si un an bun![*] Si acum nu te supara ca te intreb asa direct dar pentru ce ai dori sa lucrezi ca Teaching Assistant? Un teaching assistant are grija de copii cu probleme din clasa. Uneori poate fi si o grupa intreaga cu probleme - intr-o astfel de grupa sunt cel mult 16 elevi. Desigur nu are prea multe de facut, dar consumul nervos este mare. Eu lucrez ca profesor suplinitor si am avut de a face cu numerosi asistenti. Multi dintre ei se implica si intervin cand copii o iau razna. Daca totusi asta este ceea ce doresti, intreaba clar ce ai de facut ca nu cumva sa te trezesti ca ti se cere ceva despre care nu ai habar. De asemenea trebuie neaparat sa stii daca copii cu care vei lucra au cerinte speciale sau nu. Sunt copii care sufera de anumite boli cum este ADHD = attention disorder hyperactivity disorder - copil hiperactiv si cu probleme de concentrare. Astfel de copii pot deveni extrem de dificili in timpul orei. Acesta este numai un exemplu; un alt exemplu sunt copii autisti - din care poti intalni diverse variante. Eu am avut unul care s-a suparat pe mine pentru ca nu il lasam sa se plimbe prin clasa si a luat un penar si a aruncat cu el in sticlaria de laborator. Din fericire pentru toata lumea, nu a spart-o. Trebuie sa stii in avans lucrurile acestea ca sa fii pregatita psihic, sa nu te ia prin surprindere. Banii pe care ti-i ofera sunt ridicol de putini. Eu stiu cu cat sunt platiti profesorii, dar nu imi inchipui ca un teaching assistant este platit cu 692 de lire pe luna - poate doar daca este la inceputul carierei. Salariul pe care il dau ei in contract inseamna salariul minim pe economie, cred - stiu ca s-a marit putin salariul minim, dar nu stiu cu cat. Si din asta ti se mai cere sa platesti si cazarea si masa si asigurarile de sanatate? Presupun ca vei avea toate cele trei mese la scoala si vei dormi la caminul scolii, daca are. Altfel, numai o chirie modesta este in jur de 300 de lire pe luna. Si asta daca inchiriezi numai o camera intr-o casa cu alti chiriasi sau cu proprietarii. Mai bine incearca si vezi daca nu cumva poti gasi un fel de schimb de profesori intre scoli, sau un fel de deplasare la o scoala ca profesor pe specialitatea ta, in care sa iti platesti tu costurile. Ceva in genul schimbului de experienta. Cu noile modificari propuse pentru invatamantul romanesc ar fi necesar asa ceva. Altfel, tabloul pe care mi l-ai descris pare destul de sumbru. Daca mai doresti informatii din interiorul sistemului, mai sunt postari la Romani din Marea Britanie, nr. 19. [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...