Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by irinabobe
tu cred ca faci poante
pe cuvant nu fac poante. de altfel diana v-a spus chiar singura (nu mai am timp sa caut mesajul) ca lucreaza in domeniu. asa ca ma gandesc ca treaba asta cu sfaturile legale este pierdere de timp. [/quote] Irina, indiferent in ce domeniu lucreaza, nu este pierdere de timp sa i se dea sfaturi legale atata vreme cat ea nu cunoaste legile. Cu atat mai trist daca ar fi jurist, ceea ce nu cred. Dar, dupa cum spuneam, problemele ei nu sunt de ordin practic si legal ci de ordin psihologic, ea este o persoana DEPENDENTA. Este o afectiune psihica din sfera tulburarilor de personalitate, tratabila. PS Diana, te rog sa nu ma intelegi gresit, nu iti fac vreo vina din asta si nici nu vreau sa te jignesc in vreun fel, sper mai degraba ca aceasta idee sa te ajute. Citeste si aici:http://en.wikipedia.org/wiki/Dependent_personality_disorder Sfatul meu este sa gasesti si un support group dedicat, care te-ar putea ajuta cat nici nu-ti imaginezi acum. Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/inaioana"]pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Diana, nu mai intra in defensiva, fiindca nimeni de pe forum nu iti vrea raul! Si asta e una din caracteristicile femeii abuzate: ea vrea sa se planga de partener, sa-si verse oful, dar imediat incepe sa se justifice si sa-i loveasca pe cei care ii pun oglinda realitatii in fata. Asa a fost cumnata mea o viata intreaga. La parinti a vazut cum tatal ei o batea pe mama ei, a reinscenat acest conflict intr-o relatie de 7 ani in care "el" o injura si o batea, iar ea se punea de-a curmezisul usii si urla de mama focului "Nu pleca!!! Nu pleca!!!", se certau si se bateau, apoi ieseau iar impreuna si se "iubeau" pana la urmatorii pumni si tot asa... Fratele ei se baga sa-i desparta si s-o apere, evident, iar ea sarea tot la el, ca sa nu se amestece, ca el nu are o relatie si deci habar nu are ce inseamna asta (!!??). El ii spunea (in momentele cand ea era capabila sa asculte) ca nu trebuie sa ai o relatie ca sa stii ca NU ASA trebuie sa functioneze o relatie... Tragedia este ca ea nu stia altceva, ea asta vazuse la parintii ei si asa credea ca sunt toate relatiile... O repetare a abuzului era inevitabila. Din fericire pentru ea, are instinct de supravietuire si foarte mult egoism, astfel incat a reusit sa se rupa de tipul respectiv la un an dupa ce fratele ei plecase in Germania si tipul deja se mutase la ea: atunci tipul a incercat s-o manipuleze sa vanda apartamentul (care era pe numele ei!!) si - cu o suma modesta cu care ar fi contribuit si el - sa-si ia un 3 camere impreuna. Ei, acolo s-a rupt filmul. Ce n-a convins-o abuzul fizic si emotional, ce n-au reusit bataile si injuraturile a reusit sa o convinga realitatea ca el voia s-o aiba in intregime in mana si sub control, iar fratele ei ii spusese deja ca el nu se mai amesteca, iar daca ea va ajunge sa doarma sub pod, va purta singura responsabilitatea. Asta a trezit-o la realitate. Se pare ca tu dispui de mai multa capacitate de indurare. Sau sa-i zic masochism de care nu esti constienta? Of Doamne... Diana, ai citit cartea "Femei care iubesc prea mult"? Fa-ti timp si citeste-o si poate gasesti acolo niste idei sau sfaturi care sa te impulsioneze mai mult. Fiindca tu realizezi foarte bine ca te afli intr-o situatie insuportabila, dar se pare ca inca nu ai ajuns la limita, inca mai suporti.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana [pup] Tu esti prea luptatoare. Cautzi si ramai in lupta de dragul luptei. Asta se vede pana si din faptul ca ai postat iar cu aceeasi problema in care nu a intervenit nimic nou (decat ... epic). Si se mai vede din bataliile pe care le duci cu sotul tau, din placerea ca din cand in cand pui saua pe el pentru scurt timp ... pana esti o clipa neatenta si badaranul iti pune piciorul in ceafa. Diana ... unele lupte sunt pur si simplu stupide chiar daca pe bucati iti ofera suficienta adrenalina si mici victorii prin care tu sa iti confirmi forta. Intrebarea e care e sensul. Daca long term lupta asta are un sens sau te consumi aiurea. Ai multa forta dar asta nu trebuie cheltuita doar ca sa ti-o demonstrezi. Foloseste-o ca sa iti schimbi viata cu adevarat nu ca sa supravietuiesti intr-o situatie tampita. La un moment dat chiar vei ramane fara fortza chiar daca acum ti se pare imposibil. Foloseste-ti fortza ca sa actionezi, nu ca sa reactionezi si sa te feresti de lovituri sau ca sa le anticipezi. Asta vei face oricum atunci cand ele vin. Trebuie sa recunosti ca ai revenit pentru a cauta confirmare pentru lupta ta de a suporta si indura (suturile pe care le iei sunt absolut de kko). Pentru decizia ta de a ... lua decizia mai tarziu. Wrong move ... nimeni nu se pune in locul tau, lumea doar iti spune ce e corect si asta nu e mare lucru de facut. Si nici nu ajuta, frectie la picior de lemn - mai ales ca tu stii ce e corect. Eu te cred acum ... nu stiu daca sa am incredere in tine long term [:)]. Pana la urma, ironia lui ruxij poate fi aplicata. Nu te abuzeaza atat de tare incat sa risti sa pleci cu copilul in strada (usor de spus ...). Nu este cu adevarat cazul sa iei o decizie total dramatica. DAR ... esti sigura ca o vei lua dupa ce faci x y z??? Crezi ca momentul acela chiar va veni sau e doar in mintea ta? Eu tind sa te cred pt ca am fost intr-o relatie usor abuzata si intr-adevar, am plecat abia cand mi-a venit apa la moara si mi-am gasit un job bunicel si stabil. Nu stiu sigur daca la fel vei face si tu. Uitandu-ma in urma, nu pot baga mana in foc ca am procedat corect asteptand. Acum tind sa cred ca m-as fi descurcat intr-un fel si ar fi meritat sa plec mai devreme (adevarat, eram responsabila doar pentru mine). Cu cat ramai mai mult ... cu atat nu mai vezi bine cum ar trebui sa fie normal. Mai ales ca pt a ramane tb sa-ti cauti scuze dupa scuze, ajungi sa le crezi. Te afunzi ca in nisip miscator. CHIAR MERITA??? Cineva avea o vorba "daca te obisnuiesti ... e bine si spanzurat". Eu te cred ca ar fi groaznic sa-ti infrunti sentimentul de vinovatie ca fetita ta merge la cresa in loc de bona si nu are jucarii frumoase. Dar cred ca este la fel ca atunci cand ai o persoana ff draga bolnava si stii ca nu are voie sa faca ceva ce ii place teribil de mult. Primul instinct este ca nu poti sa-i interzici ca te rupi in 2. Culmea ironiei ... dragostea adevarata (fatza de ea si nu fatza de vinovatia ta) este sa o privezi cu brutalitate de ceea ce ii place. Pentru ca binele adevarat e undeva dincolo de primul strat ... Crezi ca daca renunti la razboiul steril si repetitiv cu sotul tau (si la sperantele si visele pe care le-ai avut) ... nu vei mai avea pentru ce duce batalii? Nu vei mai avea pentru ce sa-ti faci sperante si vise? Crezi ca energia ta este interminabila si nu ai mai sti ce sa faci cu ea? Crezi ca viata ta nu este una singura? [pup] Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa, ca de banii de de alocatie am uitat! Sint cumva 25 % din salariul lui ? (asa era cu ani in urma,pt. tipi cu un singur copil,plateau un sfert din venit ca pensie alimentara). Pai,ce venit are el ? Daca are un venit decent, plus banii tai, chiar acuma ai putea sa te muti intr-o chirie modesta ! Jucariile care -vezi Doamne-ar lipsi fetitei tale,nici nu le mai mentiona...e penibil. Baiatul meu cel mare se juca cel mai mult cu vasele din bucatarie cind era mic. Intra in bufetul de bucatarie si nu mai iesea cite o ora de acolo...le zdranganea de numa' numa'. Ba chiar cineva pe forum ti-a oferit ajutor cu un job... Spala-ti albeatza de pe ochi,arunca ochelarii de cal si realizeaza ca situatia cu sotul tau nu se va schimba ! Se amelioreaza,vremelnic (temporar),dar va reveni din nou si din nou la abuz atit fizic cit si verbal... Acuma urmeaza lovituri care lasa urme, vinatai...care nu se mai pot ascunde in fata lumii...poate atunci te va cuprinde rusinea si disperarea, realizind ce ai ajuns...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc mult fetelor. Am lipsit ieri. Dupa ce m-atzi bushit rau de tot dorul de fata s-a amplificat. Nu stiu de ce am reactzionat asha, pur si simplu m-am luat cu el ca eu aduc fata acasa, ca o dau la o cresha aici in Bucureshti, pe timpul verii daca exista asha ceva, sau ca ii caut nana. El a zis ca nu sunt in toate mintzile. Ca el nu e de acord, ca altzii platesc bani grei sa aiba grija cineva de copilul lor si ca eu dau cu picioarul la ceva sigur. "Sa o las sa o bata la cresha, pai ce crezi ca va putea sa umble cum vrea ea, sa faca ce vrea ea, si sa stea cineva de ea cum sta mama? Acolo gandeshte-te ca e la tzara, are aer curat, soare, la ce sa o aducem in Bucureshti, cand are acolo tot ce-i trebuie? Si gratis." Avea dreptate, dar simtzeam ca mor de dorul ei, si intr-un fel vroiam sa vad daca ma decsurc in variantele pe care le-am discutat impreuna, dar totushi nu pot face experimente de copil, oricum mi se pusese piticul sa o vad, simtzeam ca n-am aer. El a fost ieri liber, a luat si lichidarea de la vechiul loc de munca si l-am intrebat daca merge cu mine la tzara ca eu ma duc poricum, ca-mi iau o zi din concediu si "tai-tai" la fata. Mi-e frica sa conduc in afara Bucureshtiului si nici nu stiu drumul. A fost decaord imediat cu aceasta varianta si mi-a garantat ca vom merge foarte des sa o vad, ca ma intzelege, dar nu intzelege sa o aduc in Bucureshti, e total impotriva. Mi-a mai zis ca oricum nu am cum sa am grija de ea, ca am serviciul, si ash chinui copilul intre patru peretzi degeaba diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, mi-am luat concediu o zi si am fost la tzara sa o vad. S-a bucurat enorm, de amandoi. Pendula de la unul la altul, era in culmea fericirii. Am fost la garla, pe Ialomitza, apa era in unele locuri pana la glezne si am stat si ne-am balacit cu totzii. Mor de ciuda. la un moment dat priveam parca din afara imaginea de ansamblu, aducandu-mi aminte in acelashi timp de duminica. Ce contrast!!!!!!!!!!!!! diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intotdeauna binele copilului primeaza! te intreb ce varsta are fetita? ca ai putea sa o aduci la o gradi in bucuresti cu program prelungit si sa sti ca nu ii bate nimeni nicaieri sunt bine ingrijiti si mai mult decat atat sunt controlati nu sunt de capul lor! tu ce program ai? ca la gradi poate sta pana seara la ora 18.00. eu pe vlad il am la gradi de la un an si 10 luni, amandoi avem serviciu eu lucrez pana seara la ora 18.00 si copilul este langa mine desi as putea sa il las la mama la brasov, dar dupa umila mea parere de educatia copiilor si ingrijirea lor sunt respinsabili parintii nu buncii, ei ar putea din cand in cand sa dea o mana de ajutor! Cat despre relatia cu sotul tau, tu esti singura inmasura sa iei o decizie inteleapta si sa iti asumi toate riscurile care decurg din acasta decizie! dar pt mine interesul si binele copilului primeaza, si nu cred ca i-ar fi bine altundeva decat langa mama! PS mi-am amintit o vorba de a lui Vladut. ei land e casa cu tati nu des dar dac ase intampla sa ramana cu el spune cam asa! "Mami eu stau singurel acasa cu tati!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...