Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Hai Oana nu fi rea cu craciunul. Programul de lucru variaza in func#355;ie de necesita#355;ile de la servici. Am program pana la ora 16 dar s-a intamplat, chiar des sa lucrez pana la 8 sau 9 sau 10 noaptea. Fata are acum doi ani si trei luni aproape. Oricum, nu am mult timp. Am tras cu ochiul si am citit dimineatza pana mi-au venit lucrari si am citit cu atentzie ce mi-atzi scris. Timpul meu este azi limitat si doar am bagat capul pe usha forumului. Poate avetzi dreptate, poate intru pe forum pentru un reality check. Traiesc in lumea mea, si ma descurc asha cum pot. Nu am decat prietene care le-am cunoscut prin sotzul meu si sunt mai prietene cu el decat cu mine si da au fost martori la multe neplaceri, dra ma indoiesc ca si-ar complica viatza pentru mine. Stiu foarte bine care este mersul justitziei, dra sincer, sincer, am vazut cazuri in care s-a decis asha cum v-am explicat mai sus. Nu stiu ce s-ar decide in privintza mea pentru ca nu de putzine ori exista brehse legale, sau shpaga, si mi-e teama sa risc, in special ca el nu are tata, nu are mama daca ishi pune mintea. Mi-este frica sa-l confrunt direct. Nu stiu de ce este in stare, dar banuiesc ca este capabil sa ma surprinda. Problema majora nu este un eventual proces cu lupa acerba, problema este, cum atzi zis si voi in fortza mea de a ma desprinde. Cred ca mi-este foarte frica de viitorul incert, de inedit, de instabilitate, de singuratate, de imposibilitatea aparenta ca nu voi face fatza. Probabil ca voi fi in stare candva sa pot. Nu pot pleca in strainatate. Am un servici sigur aici, deocamdata si planuri care vor aduce toata munca mea de pana acum sa rasara din punct de vedere financiar soarele si pe strada mea. Nu stiu deocamdata ce voi face. Revin cu scrisul cand ajung acasa ca tre sa termin repede ce am de facut aici la srevici. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by eliza_p
Inaioana, Cata dreptate ai! Sper ca Diana sa-ti urmeze sfaturile. Si pe mine ma intereseaza mult subiectul asta, al DPD; poti sa-mi spui in ce ar putea consta tratamentele de care pomenesti si cam care ar fi rata lor de succes?
Iti multumesc! [flo] Din cate stiu eu tratamentul medicamentos administrat daca e cazul consta in antidepresive si/sau anxiolitice. (Prozac etc) De asemenea trebuie facuta si psihoterapie, de obicei de tipul celor scurte. Dar aici depinde de fiecare. Oricum, doar cu "vointa" nu merge. E ca si cum ai spune ca te vindeci de pneumonie daca vrei neaparat..sau ceva de genul asta. Iar boala se agraveaza pe masura ce trece timpul. Din pacate afecteaza enorm pe cei din jur - in cazul Dianei pe fiica ei. Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/inaioana"]pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa stau de vorba cu el despre ce s-a intamplat duminica, l-a bufnit rasul ca su cum era un copil care a facut o trasnaie, dar a refuzat categoric sa vb cu mine. Nu cred ca ishi va schimba atitudinea, in special ca acum se poarta ca si cumnimik nu s-a intamplat. Am incetat de mult sa-l mai intzeleg, sa-l mai analizez, sau sa-l fac sa reactzioneze pozitiv. Am obosit sa tot fiu cea care incearca din rasputeri sa-l responsabilizeze, probabil din cauza ca a facut mari progrese in ceea ce o priveshte pe fata. S-a apropiat de ea, certurile si scandalurile nu mai au loc in fatza fetei, si cand e vorba de ea este exemplar, nu mai injura,e atent la limbajul folosit, se intrerupe de la orice pentru ea, ii da atentzia de care are nevoie pe moment, merge cu noi in parc, stinge calculatorul la ora de somn, dar o evita si e foarte multzumit ca are mama lui grija de ea si e mereu la tzara sau la gradi, sau cu Buni colo si colo. Nu mai am rabdare sa-l mai fac sa intzeleaga ca nu e normal sa se comporte cu mine asha cum se comporta, chiar daca o face o data la nu stiu cat timp.Nu mai vreau. Am obosit. Poate o sa ma facetzi cu ou si cu otzet acum, dar cand simt ca se apropie iar faza critica, il vad cum incepe cu figuri si cu mofturi si cu rautatzi, ma face sa par cea mai nesuferita si ma trateaza ca pe cel mai mare dushman al lui...ma inraiesc si devin acra si respingatoare, il neglijez, nu-i calc, nu-i gatesc, nu-i spal, etc, in cateva cuvinte ma izolez de el, sa am treaba cu el, nu-mi mai pasa, nu-mi mai trebuie. Se intampla evenimentul cu pricina si nu vorbesc cu el, nu ma mai tanguiesc, nu mai incerc sa stau de vorba cu el, pur si simplu ashtept sa treaca. Inainte ma certam cu el, ma consumam, plangeam, ma perpeleam, incercam sa-l fac sa intzeleaga, acum nu, il vad ca o ia iar pe panta si plec, dar raul e deja facut, faptul consumat. Vreau sa iau examenul la magistratura. E un examen foarte greu din punctul meu de vedere. Trebuie sa ma concentrez pe examen, imi zis mereu ca mai e putzin si ca nu trebuie sa las nimika sa-mi stea in cale. Am fost asha prinsa in toata zapaceala de la mine de la servici, ca am uitat sa ma iut pe site si am aflat azi ca inscrierile au inceput si se termina pe 20 iulie. Tre sa alerg dupa acte, sa nu pierd inscrierea. Pe 30 august am examenul si tre sa-l iau, e singura mea portitza spre ce vreau sa realizez. Toata munca mea, toata osteneala ishi vor arata roadele daca eu iau amaratul asta de examen. O sa am alt statut, altzi bani si situatzia se poate schimba extraordinar de mult. Eu asha vad lucrurile. Daca plec pe alt drum, daca plec si ma mut, acum in perioada asta, e posibil sa dau cu picioarul la una dintre putzinele shanse care ma pot face sa ma recashtig pe mine. independentza, posibilitatzi, realizare, sentimentul ca munca mea de pana acum n-a fost in van, atatzia ani irositzi degeaba. Trebuia sa am mai multa minte, dar n-am avut. Trecutul nu-l pot repara. Am o fata mai mult decat puteam spera si a meritat tot efortul. Nu pot regreta ca am facut-o cu el, acum, pentru ca daca nu era asha, nu o aveam pe ea, asha cum e. Mi-am dorit-o, e cea mai mare binecuvantare a mea, dar din pacate, si dar asta e foarte mare... din pacate am avut ghinion, ca puteam sa fiu acum o femeie implinita. Nu sunt si nu stiu cum sa dreg busuiocul sa fie bine. E foarte mare responsabilitatea pe care o am pe umeri. Viitorul fetei mele sta in mainile mele si vad ca am inceput cu stangul. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
si psihoterapeuta cu care am luat legatura mi-a zis ca ar fi cazul sa facem ceva cu anxietatea mea. Mi-a zis ca nu sufar de nimik dar ca am probleme cu self estimul si ca nu sunt constienta de capacitatzile mele. Principe, am vb cu el de mult timp sa facem terapie de cuplu si a refuzat categoric. diana
diana...traiesti de o buna bucata de timp intr-o relatie abuziva cu toate ingredientele pe care le implica aceast tip de relatie si ph.terapeuta iti spune ca nu suferi cu nimic?... poate ar fi mai bine sa desluseasca "mecanismele fine" care te fac sa ramai in aceasta relatie care cred ca sunt mai profunde decat chestii de ordin material etc meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziceatzi voi sa plec in afara. Si eu m-am gandit de multe ori la asta si este in planurile mele. M-am interesat. Majoritatea care au plecat au poveshti diferite. Unii au reushit , altzii s-au intors acasa cu coada intre picioare. E foarte greuin afara de unul singur si nu sunt sigura ca sunt capabila sa ma descurs, in primul rand pentru ca nu pot sta departe de copila mea, plus ca lipsa de la domiciliu trei luni de zile consecutiv poate fi considerat abandon de familie si poate sa-mi faca figura. O tipa a fost cazuta din drepturi pe chestia asta si si-a pierdut toate drepturile asupra copilului. S eintzelegea foarte rau cu sotzul, ala avea pe una, o amanta, ea a plecat cu sperantza sa faca bani pentru ea si pentru copil, sa divortzeze si sa faca casa. Dupa patru luni ea nu a mai putut lua legatura cu familia, si-a alertat mama si tatal care s-au dus sa vada ce s-a intamplat. El bagase divortz si m-am intalnit acum cateva saptamani cu ea,s ereintorsese si zicea ca a ramas fara nimik, i-au luat copilul si se judeca cu ei in tribunale. Mi s-a zbarlit carnea pe mine ca stiam prin ce a trecut si cat s-a chinuit. Nici drept de vizita nu mai are. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...