Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Concluzia mea, din ce am rasfoit e ca Diana acum nu poate sa se desprinda de casnicia ei! Probabil inca mai spera ca situatia se va imbunatati... Asta ramane insa de vazut. Ganditi-va ca sunt femei care pot spune STOP de la prima injuratura si altele care nu pot si accepta sa stea langa abuzator zeci de ani , poate chiar o viata intreaga si nu ma surprinde deloc avand in vedere ultimele statistici in privinta abuzurilor la romani. Pe de alta parte, realist vorbind, presupanund ca Diana are un venit de 300 euro, are perfecta dreptate ca nu se poate descurca singura cu copilul cu acesti bani. Nu are cum sa acopere cheltuieli cu chiria, intretinerea , mancarea, medicamente ,samd (nevoile primare ale ei si ale copilului) cu acesti bani. Deci, sunt perfect convinsa ca ea gandeste numai prin prisma veniturilor ei si facand aceste calcule o tintuiesc langa abuzator. Asa ca...sa speram ca situata ei materiala se va imbunatati si apoi n-avem decat sa-i uram noroc! Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Diana, ti-am mai zis, vrei sa afli ce e cu labilitatea psihica si cu dependenta de sot si de o relatie toxica? Te rog cumpara-ti cartea aia "Femei care iubesc prea mult", o sa-ti devina biblie, crede-ma! P.S. Nu-mi amintesc sa fi zis ca femeile in general nu stau sa suporte si pleaca, fiindca eu cred exact contrariul: ca majoritatea stau si suporta. Sincer, eu nu eram abuzata atat de flagrant ca tine, dar si eu as mai fi stat cu fostul (din codependenta, din loialitate prost inteleasa, din constrangerea de a rezolva un conflict subconstient), daca nu imi forta el mana sa iau initiativa despartirii. Deci si eu am iesit greu dintr-o situatie abuziva emotional, dar am facut-o. Eu macar inainte nu vazusem adevarul, dar tu il vezi!!! Eu dau sfaturi si incerc sa incurajez si pe alte femei sa faca acelasi lucru pe care l-am facut si eu, fiindca stiu cat de eliberata m-am simtit eu dupa aceea si ca abia atunci am inceput sa traiesc si abia atunci destinul (sau ingerul meu pazitor, in fine) mi l-a adus in cale pe cel cu care acum sunt cu adevarat fericita. Nu crezi ca meriti si tu asta?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

labil psihic sau psihic flexibil ,este atunci cind dai voie sa fii manipulat sa se joace cu tine ca(,) cu o papusha, un obiect flexibil care permite sa fie dublat ,indoit. sper sa ma fi facut inteleasa diana, labilitatea psihica tine de sensibilitate , emotivitate, self esteem. tu pari sa corespunzi acestui patron.tratamentul ...mergi la psihoterapeut el o sa faca terapii o sa-ti dea o serie de exercitii care or sa te ajute sa redobindesti increderea in tine. citeste cartea recomandata de misparker. bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by principe
labil psihic sau psihic flexibil ,este atunci cind dai voie sa fii manipulat sa se joace cu tine ca(,) cu o papusha, ca un obiect flexibil care permite sa fie dublat ,indoit. sper sa ma fi facut inteleasa
Deci... declar ca asta e postarea anului! Oameni buni... gizas, nu pot sa-mi revin!!!!... J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

jg, poate explici tu bietei diana ,ce shi cum cu psihicul labil ,daca eu nu am stiut sa o fac prea bine.nu crezi ca i-ar fi mai defolos decit sa te obosesti sa tastazi doar ca sa-mi dai mie premii anuale,bianuale ,centenare. cum spuneam in alt mesaj,ce faci este doar sa critici mesajele celor care incercam sa ajutam cum putem spre deosebire de tine care nu faci decit sa ataci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, da, tu esti o fire vulcanica, tu suporti multe, rationalizezi nefericirea si din cand in cand izbucnesti, ii tragi un speech melodramatic, ii torni in cap sotului tot ce te deranjeaza si astfel mai reduci putin din presiune, insa totul ramane la nivelul vorbelor, ceea ce nu te ajuta deloc. Si ciclul asta se repeta, iar pe el in doare in pantofi deoarece ti-a invatat metoda si nici nu te mai ia in serios, stiind dinainte ca dupa ce urli putin la el iti trece si totul reintra in normal (adica in "normalul" abuziv).
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G Deci... declar ca asta e postarea anului! Oameni buni... gizas, nu pot sa-mi revin!!!!... J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
J G, ai ratat accesul in imparatia cerului.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana, ce te mai poate ajuta fff mult este sa faci COACHING,sunt ateliere de dezvoltare personala shi sau profesionala ,oricare din ele l-ai alege te ajuta ff mult.eu am facut unul de dezvoltare profesioanla shi ma ajutat ENORM sa ma cunosc shi sa exploatez aceste cunostinte shi in viata personala nu numai profesionala. aceste ateliere au scopul de a te ajuta sa-ti cunosti shi exploatezi potentialele atit personale cit shi profesionale,de forma metodica ,bine structurata shi eficienta. esti indrumata de un coach(antrenor)personal,care te ajuta sa gsesti ce este mai bun in tine shi cum sa-l exploatezi,deci sa-ti imbunatatesti viatza. antrenorul doar faciliteaza shi te sprijina,ca tu sa gasesti resursele ce se3 gasesc inauntrul taushi sa le foloseshti de maniera eficace. tu selectionezi planurile shi strategiile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza. Nu-mi merge messul Acushica m-am facut si eu comoda. Am venit de la tzara de la 6.12. Prima faza: am ajuns acolo, fata era plina, plina de bube. M-a intampinat soacra-mea cu ea in bratze la poarta, vineri seara pe la ora 8.30 si eram in mashina si am pus mana la gura cand am vazut-o. Soacra-mea a facut un gest sa o acopere, parca nu vedeam daca o acoperea..... De unde are bubitzele? Posibil de la purici. Consluzie finala a sotzului care s-a trezit cu un purece pe mana, in pat. Soacra-mea a luat repede anumite masuri. A dat in camera cu spray, a promis ca azi spala patura si a dat si cainii cu spray. La faza asta eu am avut foarte multe de comentat, dar acum chiar no comment. Whatever, o alta cauza a bubitzelor ar fi garla, ca am dus-o la scaldat in ialomitza. Oricum, fata arata foarte bine, incepe sa se intremeze, sa prinda forme din ce in ce mai mult. Aerul ii prieshte, e bronzata zdravan, o tzine numai cu palariutza, ceea ce e foarte bine, e cam rica murdarica, dar adevarul e ca e imposibil sa stea curata ca se joaca in curte si sta pe jos pe nisip si in cinci minute e porcurshor. (Cand am ajuns acolo am spalat-o, am imbracat-o gigea mai-mai sidupa o ora am scimbat-o si i-am mai facut un dushulica si am pus-o la nani, era murdara ca o purcica, unghiile patrunse de pamant si mizerie si le-am dat si cu peria si n-au ieshit... m-am obishnuit a doua zi cu ideea ca asha e la tzara). Cu cateva exceptzii e foarte bine ingrijita (murdaria si bubele). I-a schimbat orele de somn si ii respecta programul ca la carte (se trezeshte la 8 dimineatza, adoarme la 1,30-2.00, se trezeshte la 5.00 dupamasa si se pune iar la nani la 10 seara). Sta de capul ei sa pape tot acum, a intzeles, finaly, ce ma durea pe mine zilele trecute... ii prepara dimineatza piureul de legume ca i-am dus mixerul si doua feluri de mancare inainte sa o culce dupamasa, apoi nu-i mai da un iaurt la 5.30 cand o trezeshte ci supa de pui sau de dovlecei si peshte, salata de legume si iaurtul pe la 8, cu cereale. Ma declar super multzumita. Soacra-mea mi-a marturisit ca vede la ea o schimbare in bine ca nu mai sta izolata si singura si trista pentru ca a prins incredere ca a vazut ca venim mai des la ea, si ca am vb cu ea despre motivul pentru care e la tzara si de ce mami trebuie sa mearga la servici. Si-a recapatat si veselia si imi place ca nu face nimika fara sa intrebe inainte daca are voie, nu pleaca din campul nostru vizual deloc, neinsotzita. I-am adus o gramada de jucarii de acasa si a zis mamaie ca le pretzuieshte ca pe nestemate, asha cum facea si acasa, ca a reinceput sa se joace cu ele, "ca sunt de acasa, de la Bucureshti de la mami". Unde merge mami cu ea, trebuie musai sa vina si tati, nu doarme pana nu suntem in formatzie completa si cand se trezeshte la fel, tre s ane trezim totzi, si sa mergem cu ea in curte. Dupa masa tati s-a trezit primul si l-a simtzit: "Mami, repede m-am trezit, ridica-te si hai dupa tati". Atat... Am mers apoi cu mashina cu cumnata-mea si am aflat nishte lucruri insuportabile: cumnata-mea a mancat bataie de la socra-meu in plina strada acum vre-o doua luni, motiv pentru care, pana acum, cumnata mea nu a mai mers la tzara deloc. Socrul meu are acelashi comportament abuziv pe care il are sotzul meu si sa manifesta identic si la fel. Observasem eu ca este mai certaretz, dar nu am crezut ca este violent verbal sua fizic. Motivul pentru care a lovit-o pe cumnata mea este ca si-a luat carnetul de curand si mashina. O bijuterie si o tzine in curte la tzara pentru ca "nu e capabila sa o conduca" si vrand sa invetze, in asha fel incat sa mai exerseze, mai rau a patzit, pentru ca tata ei nu a facut decat sa urle si sa o loveasca in "incercarea lui" de a o ajuta pe cumnata-mea sa deprida iscusintza condusului. Am mers noi cu ea sa mai conduca si la un moment dat i s-a oprit motorul. Noi am reactzionat normal, si ea mai ca plangea ca se ashtepta sa urle sotzul meu la ea cum a facut socra-meau si ne-a explcat de ce s-a manifestat asha. A zis ca si-a pierdut increderea in ea si ca a ramas shocata daca gresheshte. ...Si merge binishor. Ce nemernic. Unde i-a fost mintea batranului, ca are fata. El nu a realizat ce face din femeia asta, ca e ditai femeia. Cum sa o loveshti la 33 de ani? Cum sa faci asha ceva? Indiferent ce era sa faca, nu asha se procedeaza. M-am oferit eu sa mergem seara,s a vina cu noi la tzara si sa mergem catinel pana ishi plateshte casco, apoi in Bucureshti, seara, la plimbare pana se obishnuieshte cu comenzile mashinii, cu ambreajul patinat, cu accelerarea motorului mai mult in a intaia sa plece de pe loc si sa nu i se mai opreasca motorul, cu manevrarea volanului, cu ocolirea gropilor, daca e cazul cu asigurarea in depashiri, cu panta si vitezele, cu frana de mana. Sunt multe intradevar la care tre sa mai invetze, dar nu cu palme se invatza. M-a pus pe ganduri toata treaba asta in special ca la un moment dat s-a enervat sotzul meu si a inceput sa tzipe si soacra-mea l-a intrebat daca ia si el pe urmele lui tata-sau si are aceleashi apucaturi ca bunicul si tatal lui. Deci exista antecedente in familia asta. Nu m-am putut abtzine si am intrebat mai multe si am aflat mai multe si va spun ca multe sunt in spatele unei casnicii "solide", asha cum vedeam eu casnicia socrilor mei. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...