Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Diana, iti doresc numai binele din lume; n-am sa comentez nimic la mesajul tau, cum iti spuneam, iti doresc tot binele. Referitor la divort - care este decizia ta - iti pot spune ca: - daca apartamentul a fost luat de catre voi doi, in timpul casatoriei, acesta trebuie "impartit"; daca este al unuia dintre voi dinainte de a se casatori, atunci ramane in intregime aceluia; - nu stiu ce varsta are fertita ta, dar banuiesc ca este mica; sunt foarte mici sansele ca fetita sa fie incredintata tatalui; acest lucru se intampla extrem de rar si numai in situatii in care se poate dovedi ca mama nu isi poate creste copilul - fie e bolnava, internata in vreo institutie, si-a parasit domiciliul conjugal si nu a avut grija de copil inainte, etc; - in cazul in care ai pleca acum sa locuiesti in alta parte, impreuna cu fetita ta, acest lucru nu ar afecta decizia in ceea ce priveste incredintarea copilului; - daca te mai agreseaza/loveste, mergi la polite/ medic si i-ati certificat; ajuta in timpul divortului Numai bine! Gabi Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hai mey Diana ca o dam in SF-uri de-acum; ce vrei sa-ti mai faca individul ala ca sa pleci??? nici nu m-a socat raspusul tau la intrebarea lui Dov pt caci mi-e ff clar ca TU NU VREI sa-l parasesti, indiferent de ce ti-ar spune/face. ai nevoie sa ti sa spuna ca esti puternica, inteligenta, etc, etc, insa oricat m-as stradui, zau daca vad asa ceva la tine; nu faci decat sa te agati cu disperare de un om care NU te vrea!!! asta inseamna desteptaciune, tarie de caracter??? te-a dat afara din casa, de copil nu se ocupa (m-a "amuzat" chestia cu se intelege mai bine cu fata - o evita), financiar nu te/va ajuta (decat in postarile tale pe la alte subiecte cand descrii viata voastra roz), s-a afisat fara nici o jena cu fosta si a ajutat-o de cate ori a pocnit din deget in timp ce tu plangeai cu copilul in brate, a planuit sa plece din tara timp in care tu ne povesteai cum e cu Craciunul, etc, etc, pot continua daca mai vrei.... ce vrei de fapt??? vreo reteta prin care sa-l faci sa te iubeasca??? NU TE IUBESTE, NU TE VREA si-ncearca sa-ti arate asta pe toate caile daca prin vorba nu se poate intelege cu tine ma "amuza" cum ne dai peste ochi ca-ti poate lua copilul; hai sa fim seriosi... el care cateva sapt/luni cat ai stat la parintii tai nu s-a deranjat cu un tel vine sa-ti ia copilul?? pe ce baza??? ai job, nu ai probleme la mansarda, pe ce te bazezi cand spui ca-ti ia copilul??? o sa spuna la tribunal ca mama-sa poate sta cu el si mama ta nu? o sa spuna ca-i lasa mama-sa mostenire casa pe cand la tine nu-i asa? poate ca n-o sa-i lase nimic mama-sa ca la cat de serios se fac planuri pe-acolo....; so, tu ca viitoare judecatoare ar trebui sa stii ca nu asta conteaza pt incredintarea unui copil si sa te abtii sa ne dai cu praf in ochi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mai e o kestie, daca apartamentul e de fapt al parintilor lui, cum poti spune ca el ofera, in cazul unui divort, mai mult decat tine, adik o casa? in fata legii, daca va sta cu chirie, sau la aprinti, e acelasi lucru, pentru ca nu sunteti niciunul proprietari. Cat priveste salariul, ma indoiesc ca va conta asta, pentru ca la salariul tau se adauga si 25% din salariul lui. Cumnatul meu a trecut printr-un divort, si a luptat pentru baiat, si a avut si motive, pentru ca aia chiar era nebuna, si tot n-a castigat, deci, stiind foarte bine multe lucruri, motivele pe care le invoci, iti garantez, sunt puerile....mai mult de atat, nici n-ai vb cu o avocata, dupa cum ai spus si tu. nu pentru tine e traumatizant divortul, ci pentru fata, mi-e si groaza ce-o sa fie in sufletelul ei mic. si nu, nu-l cred in stare de asemenea planuri, este prea egoist ca sa stea sa coaca asemenea planuri, in mintea lui, viata tuturor se invarte in jurul lui. si mai cred ca nu vei divorta niciodata, cu, sau fara examen luat, din simplul motiv, ca din tot ceea ce ai scris tu pana acum, nu cauti nimik altceva decat ca cineva sa-ti spuna ca relatia ta nu este cea mai neagra, ca se poate trai si-asa, ca te vei plange o vesnicie(dar sunt femei carora le place la nebunie rolul de victime), dar vei avea o familie, copilul un tata, etc, in sinea ta, de fapt, cauti doar o aprobare la a sta langa el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce ziceam de preconceptzii. Cum potzi sa afirmi cu atat de multa sigurantza ca eu imi caut doar scuze sa raman cu el si vreau confirmarea voastra ca se poate in continuare la fel sau mai rau. Dov cred ca nu ma cunoshti deloc si nu eshti danatoasa daca afirmi cu atat de multa tarie ca eu stau doar pentru ca nu vreau sa-l parasasc. 1.Uite punem ipoteza ca plec maine. Unde fata mea, unde puii mei ma duc? ca ma scotzi din toate saritele. 2. I-am permis deja a doua oara sa ma bulverseze in ultimul hal si abea fac fatza la srevici sa nu pufnesc in plans, in perioada examenelor. Tu crezi ca mie imi place ce se intampla? Nu am zis ca este sigur, gata imi ia copilul. Ma tem ca se poate intampla. Am vazut in viatza mea cazuri mai ridicole. Nu pot risca, sub nici o forma, nu e vorba de painea pe care e posibil sa o iei cu sare sau fara, e vorba de fata mea, de mine, de viitorul meu. Daca eu pierd examenul sunt un om mort, pentru ca cu banii pe care ii am acum nu-mi ajung sa fac nimik. Unele dintre voi nu intzeleg si basta, nu mai pierd vremea ce si cum ca nu am cu cine sta de vorba. Le multzumesc mult celor care au incercat sa ma ajute si mi-au fost de ajutor. Le multzumesc enorm. Dar incetatzi cu stupizeniile gen nu pleci pentru ac eshti dependenta de el emotzional. Ma afecteaza, e normal, stau cu el in casa, imi impart viatza cu el, depind de el financiar, depind de el sa am unde sta. Atat. Mi-este foarte greu zilele astea si nu mai am energie si rabdare sa va mai citesc ca ma enervez. Am inceput sa fiu apreciata acolo unde lucrez acum, dupa alte zile negre, este bine acolo, ma intzeleg cu shefa mea, am acces la legislatzie si ma consult asupra materiei cu colegii, care au foarte multa rabdare cu mine. Totzi imi tzin pumnii. Tre s aiau examenul si sa ashtept sa revina fata in Bucureshti la inceputul lui septembrie. Odata inceput anul de gradinitza, vad ce mai pot face. Mi-este greu. Mi-este foarte greu si foarte frica de ce se va intampla. Va datzi seama ce se va petrece in capshorul fetei mele in timpul divortzului? Va datzi seama ca situatzia mea , oricare ar fi deznodamantul o afecteaza pe fata mea, va datzi seama ce-i in sufletul meu. E , daca putetzi numai ghici... incercatzi macar sa nu ma mai palmuitzi virtual. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stitzi ce mi-a zis mama cand i-am povestit ce s-a intamplat: "a... e vina ta" si cand i-am zis ca vreau sa divortzez stitzi ce mi-a zis: "Ai innebunit, cum sa divortzezi?" Nici nu mi-am mai pierdut timpul sa o mai aud, am plecat pur si simplu si mi-am astupat urechile. La sfarshitul discutziei m-a intrebat daca stiu cat am sa-i dau datorie. Am intrebat-o ce ar fi facut daca tata ii sarea de gat sa o bata. A tacut. Si am intrebat-o: "Asgteptzi sa ma vezi cu picioarele inainte ieshind pe usha ca sa pricepi ca e dement?" si am plecat. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dianaintruder Posted - 10/07/2007 : 15:20:51 Stiu doar atat, ca un divortz ar fi foarte traumatizant, pentru totzi, in special pentru mine. Ie-te ca cea care nu se gandeste la copil esti tu,nu eu/noi. Si da, stiu foarte bine ce o sa fie in sufletul copilei tale, mi-e groaza, sincer..., si totusi, rabdarea cu care stai si tastezi zilnic ce patesti, rabdarea pe care o ai deatata timp, motivele pe care le tot spui(mai ales ca lucrezi in domeniu, trebuia sa nu te rabde inima pana acum si sa te fi interesat ce si cum in cazul unui divort), ma rog, sunt enorm de multe chestii care sunt de-a dreptul ridicole, toate astea m-au facut sa afirm ce-am afirmat, si inca am aceeasi parere. Crede-ma ca nu doresc sa treci prin ce treci, sincer, imi pare rau, iat chestia cum ca nu-s sanatoasa,o s-o pun pe situatia in care esti, dar eu,in locul tau, as sta macar 3 sec si m-as intreba "daca atatia oameni nu sunt de acord cu ce fac, oare nu cumva gresesc?", pentru ca din postarile pe care le ai la subiectul tau, asa, din curiozitate, ai numarat cate te sustin?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, eu consider ca pana nu te convingi tu insati ca unica solutie este divortul, tot ce se discuta aici sunt vorbe-n vant. Insa pana atunci s-ar putea sa te obisnuiesti in postura asta. Abuzurile fizice si emotionale devin un mod de viata. Si uite, asa trece viata ta... cristina d. [url="http://www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1"]Motaneii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
Uite ce ziceam de preconceptzii. Cum potzi sa afirmi cu atat de multa sigurantza ca eu imi caut doar scuze sa raman cu el si vreau confirmarea voastra ca se poate in continuare la fel sau mai rau. Dov cred ca nu ma cunoshti deloc si nu eshti danatoasa daca afirmi cu atat de multa tarie ca eu stau doar pentru ca nu vreau sa-l parasasc. 1.Uite punem ipoteza ca plec maine. Unde fata mea, unde puii mei ma duc? ca ma scotzi din toate saritele. 2. I-am permis deja a doua oara sa ma bulverseze in ultimul hal si abea fac fatza la srevici sa nu pufnesc in plans, in perioada examenelor. Tu crezi ca mie imi place ce se intampla? Nu am zis ca este sigur, gata imi ia copilul. Ma tem ca se poate intampla. Am vazut in viatza mea cazuri mai ridicole. Nu pot risca, sub nici o forma, nu e vorba de painea pe care e posibil sa o iei cu sare sau fara, e vorba de fata mea, de mine, de viitorul meu. Daca eu pierd examenul sunt un om mort, pentru ca cu banii pe care ii am acum nu-mi ajung sa fac nimik. Unele dintre voi nu intzeleg si basta, nu mai pierd vremea ce si cum ca nu am cu cine sta de vorba. Le multzumesc mult celor care au incercat sa ma ajute si mi-au fost de ajutor. Le multzumesc enorm. Dar incetatzi cu stupizeniile gen nu pleci pentru ac eshti dependenta de el emotzional. Ma afecteaza, e normal, stau cu el in casa, imi impart viatza cu el, depind de el financiar, depind de el sa am unde sta. Atat. Mi-este foarte greu zilele astea si nu mai am energie si rabdare sa va mai citesc ca ma enervez. Am inceput sa fiu apreciata acolo unde lucrez acum, dupa alte zile negre, este bine acolo, ma intzeleg cu shefa mea, am acces la legislatzie si ma consult asupra materiei cu colegii, care au foarte multa rabdare cu mine. Totzi imi tzin pumnii. Tre s aiau examenul si sa ashtept sa revina fata in Bucureshti la inceputul lui septembrie. Odata inceput anul de gradinitza, vad ce mai pot face. Mi-este greu. Mi-este foarte greu si foarte frica de ce se va intampla. Va datzi seama ce se va petrece in capshorul fetei mele in timpul divortzului? Va datzi seama ca situatzia mea , oricare ar fi deznodamantul o afecteaza pe fata mea, va datzi seama ce-i in sufletul meu. E , daca putetzi numai ghici... incercatzi macar sa nu ma mai palmuitzi virtual. diana
In primul rind: Ma intristeaza din ce in ce in ce mai mult ce scrii tu. In al doilea rind: Cred ca ar trebui sa-ti salvezi fortele pentru acum si mai tirziu, pentru lucruri cu adevarat serioase. Te scot din sarite cei ce-ti raspund? Hm! Atunci nu mai scrie, pastreaza timpul acesta (cel in care scrii pe forum)pentru a invata. In al treilea rind. Poate ca nu a avut nimeni curaj sa-ti spuna sau poate n-a incercat nimeni sa citeasca tot ce scrii, cu orice risc -poti sa te superi- iti spun eu acum: esti incredibil de obositoare! Ai o capacitate extraordinara de-a impinge lucrurile la extrem, de-a crea scenarii nefavorabile tie de-acum in 20 de ani cind grija ta ar trebui sa fie intii pentru miine. In al patrulea rind: Sint luni de zile in care ne scrii convingindu-ne ca traiesti intr-un cosmar dupa care ne convingi ca n-ai cum scapa din el, oricite sfaturi ai primi despre cum sa iesi din cosmarul pe care il descrii. In al cincilea rind: Cu toate ca nu sint mama, dispretuiesc profund faptul ca pui copilul drept motiv pentru care nu pleci, in loc sa recunosti ca nu pleci fiindca nu vrei sa pierzi un barbat dar mai ales, ca nu vrei sa pleci fiindca ASA alegi tu (din motivele enumerate), inclusiv in numele ei. Si ca sa nu se inteleaga gresit: eu nu spun sa pleci ( da, chiar...unde puii tai sa pleci?) DAR, daca ai ales sa ramii, fa-o cu demnitate, asuma-ti responsabilitatile si lucreaza un pic la rolul tau in cuplu. Ar trebui sa intelegi ca multe dintre postarile tale (cu acuze si cu scuze) sint revoltatoare pentru un om obisnuit. Daca esti in suferinta, cere ajutor de la ceilalti(chiar si de la cei ce posteaza pe forum, dar fara sa le arunci cu nisip in ochi cind se straduie sa ti-l ofere)dar mai ales de la o persoana pregatita profesional pentru asta. Daca vrei doar sa te descarci, roaga un moderator sa-ti transfere postarile la pagina cu jurnale, unde sa scrii tot ce vrei. Spun asta fara urma de ironie, este evident ca din toate subiectele tale NU ai invatat nimic, NU ti-a folosit nimic, NU ai acceptat nimic si NU se intrevede vreo schimbare mult timp de acum inainte. Un ultim sfat (de la mine): mai inainte spuneai ca te gindesti sa te muti cu chirie la o batrina. Desi banuiesc ca a picat solutia asta ( sigur i-ai gasit un defect, ce puii tai...) te rog totusi sa nu gasesti o batrina spre a o ingriji ci una care eventual cauta o companie pe linga un chirias linistit, nu-ti adauga un alt stres la lunga ta lista. Atit. S-auzim de bine! Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite am citi si eu prin ce trece Diana , si iam scris si pe privat, eu o sustin si nu o judec cum fac unele pe aici..."hai nu il parasesti odata..." Diana, va pleca cand va crede ea, nimeni nu e in pielea ei ea stie mai bine ce are de facut, si atata timp cat cele care o judeca nu vin cu SOLUTII REALE precum lacuinta si bani ... e usor de dat sfaturi , daca tot vreti sa o vedeti pe diana plecata de ce nu-i oferiti o locuinta cadou daca nu vreti cva ea sa mai sufere...nu!? eu o cred si inteleg cand zice ca nu are posibiltati materiale si nici sustinere din partea parintilor ei, si nici cu soacra care acum tine la ea dar...? daca o sa fie vorba de divort cine poate garanta ca soacra o sa fie de partea ei ...probabil o sa tina cu fiul ei ca e si ea mama nu?.......si nu o sa-si lase fiul la nevoie..... Diana, tu fi puternica, esti pe drumul bun , pune si invata si bafta cu examenul, ca e foarte important pt reusita ta, iar daca domnul mai are chef de cearta tine si tu fierul de calcat prin apropiere eventul in priza[^][blabla] daca m,ai are chef domnul de o certa tu sa fi pregatita hai sa va spun ce a facut soacra mea , si socru tot asa violent dar mai mult verbat....vine socrul cu nervi la bucatarie sa o ia pe soacra in serie ...ea gatea...si numai odata sa suparat aridicat ditamai tigaie deasupra capului si ia zis ca odata daca mai ridica mana la ea sau mai scoate un sunet ia crapa capul cu tigaia...ei bine de atunci socrul nu a mai indraznit sa se ia de ia ....asa ca diana daca ii frigei un fier incins nu cred caq mai avea curajul sa se ia de tine[^] orcum tu te-ai schimbat , ai devenit mai puternica, ai mai multa incredere in tine, si sotul tau realizeaza asta , nu cred ca o sa te mai necajeasca..ei de obicei se hranesc de pe cei slabi...............tu esti puternica si nu lasa garda jos[flo] nu mai e mult pana cand vei fi libera, sant alaturi de tine mamica lui Ana Maria Nihil Sine Deo! Nimic fara Dumnezeu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dov
dianaintruder Posted - 10/07/2007 : 15:20:51 Stiu doar atat, ca un divortz ar fi foarte traumatizant, pentru totzi, in special pentru mine. Ie-te ca cea care nu se gandeste la copil esti tu,nu eu/noi. Si da, stiu foarte bine ce o sa fie in sufletul copilei tale, mi-e groaza, sincer..., si totusi, rabdarea cu care stai si tastezi zilnic ce patesti, rabdarea pe care o ai deatata timp, motivele pe care le tot spui(mai ales ca lucrezi in domeniu, trebuia sa nu te rabde inima pana acum si sa te fi interesat ce si cum in cazul unui divort), ma rog, sunt enorm de multe chestii care sunt de-a dreptul ridicole, toate astea m-au facut sa afirm ce-am afirmat, si inca am aceeasi parere. Crede-ma ca nu doresc sa treci prin ce treci, sincer, imi pare rau, iat chestia cum ca nu-s sanatoasa,o s-o pun pe situatia in care esti, dar eu,in locul tau, as sta macar 3 sec si m-as intreba "daca atatia oameni nu sunt de acord cu ce fac, oare nu cumva gresesc?", pentru ca din postarile pe care le ai la subiectul tau, asa, din curiozitate, ai numarat cate te sustin?
nu cred ca se intreaba, ea are nevoie de cor de bocitoare care sa o laude, sa ii zica ca e desteapta, puternica, ca e super-wonder-woman care va salva o casnicie moarta dinainte de a incepe! crezi ca nu suntem sanatoase, ca avem ceva cu tine....nu draguta, nicidecum, incercam sa iti explicam pe diferite registre ca nu ai la ce sta langa un om care te agreseaza, care nu te iubeste. Ca un copil crescut intr-un astfel de mediu, cu toate ca tata n-a ridicat mana la mine, iti spun ca sechelele mele sunt destul de adanci si mi-au schimbat modul de gandire pana in cele mai mici detalii. Chiar daca lucram in invatamant, tot am fost descumpanita cand a venit vorba de educatia propriului copil.... Dar ce rost are sa iti explicam? Doamne'ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...