Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu pot sa-ti dau in scris ca si peste 30 de ani tot cu el si tot in situatia asta o sa fii. Ba poate si cu un dosar de fracturi grosut la spitalu de urgenta. Te-ai acomodat asa.....undeva in adancul tau iti dai seama ca nu e bine si normal ce se intampla numa ca ai supravietuit atata timp incat nu te mai atinge comportamentul lui atat de tare incat sa iesi pe usa la primul cuvant urat si primul gest de a-ti da una. Mare pacat de vietile voastre ca vi le irositi in halul ala. Intre voi nici macar nu poti sa spui ca nu mai e nimic. E deja ura si cu asta nu se poate face o casa si un camin pt copil. Un animal cu asa limbaj nu mi l-as tine nici ca prieten, as traversa strada daca m-as intalni cu el....ca sot nu mai vorbesc. Dar am vaga senzatie ca nici tu nu esti mai elevata in limbaj cand te certi cu el asa ca va cam bateti in parte pana la urma. Stii vorba aia......nu te certa cu un prost ca din afara s-ar putea sa nu se observe diferenta? Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamaruta
quote:
Originally posted by dianaintruder
s-a rastit la mine, atunci am tacut si am privit pe geam tot drumul, el vorbea, imi povestea in continuare. diana
Tu la ce te gandeai in timpul asta?
Ma gandeam ca ash vrea sa taca macar cinci minute si ma gandeam cum ar fi daca l-ar teleporta cineva din mashina, dar ma gandeam ca daca dispare asha in THIN AIR fac accident, ca el concucea. apoi m-am detashat, priveam oamenii, o femeie cu copilul ei, alta tzipa la puiutzul ei ca fugea spre stada, ma iutam cata verdeatza era in jur, sau la asfaltul abea turnat, apoi mi-a fugit gandul la fata mea, la sapatamana trecuta cand am fost la ea la tzara, la poezia pe care o zicea sambata cu iepurashul. El dadea in continuare cu nervii lui. Pur si simplu vorbea singur ca televizorul. Niic nu stiu ce zicea. Mai injura pe unul, mai injura pe altul, totzi il deranjau, totzi erau prostzi si tampitzi. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ina_nz
Eu pot sa-ti dau in scris ca si peste 30 de ani tot cu el si tot in situatia asta o sa fii. Ba poate si cu un dosar de fracturi grosut la spitalu de urgenta. Eu ma rog la dumnezeu sa nu ashtept atat de mult, ar fi groaznic Te-ai acomodat asa.....undeva in adancul tau iti dai seama ca nu e bine si normal ce se intampla numa ca ai supravietuit atata timp incat nu te mai atinge comportamentul lui atat de tare incat sa iesi pe usa la primul cuvant urat si primul gest de a-ti da una. Mare pacat de vietile voastre ca vi le irositi in halul ala. Intre voi nici macar nu poti sa spui ca nu mai e nimic. E deja ura si cu asta nu se poate face o casa si un camin pt copil. Nu-l urasc, pur si simplu nu simt nimik pentru el, nici macar ura. Ash vrea sa lipseasca de acasa, cat mai mult Un animal cu asa limbaj nu mi l-as tine nici ca prieten, as traversa strada daca m-as intalni cu el....ca sot nu mai vorbesc. Exact asta ma gndeam eu ieri. Pai prietenii, amicii si amicele eu ii selectzionez foarte atent. Daca are carentze de comportament sau nu e principial nici nu stau de vorba. N-arece cauta prin preajma mea... sa invatz ce de la persoana respectiva... dar nu pot sa cred cu cine imi impart viatza, viatza mea care e numai una, viatza fetei mele, ce o invatza el? sa urle, sa injure? Bine macar ca e la tzara sau cand e in bucureshti e si socara mea si nu indrazneshte sa face ce face cu mine Dar am vaga senzatie ca nici tu nu esti mai elevata in limbaj cand te certi cu el asa ca va cam bateti in parte pana la urma. Stii vorba aia......nu te certa cu un prost ca din afara s-ar putea sa nu se observe diferenta? Sa stii. Stai tu o saptamana cu unul care vorbeshte ca la usha cortului, care urla , care face ca toate cele, sa vezi cat de nervos si irascibil devi, ce-i imprumutzi din comportament, ce-tzi alterezi limbajul. Incerc sa ma controlez, darcand are crizele alea de isterie, intradevar folosesc si eu un limbaj oribil, il fac handicapat si da ma cert cu el parte in parte, mai ales in ultimul timp si stiu ca nu am nici o scuza. In mod normal nu folosesc limbaj lasciv si vorbesc foarte ingrijit, dar cand ma aduce la maximul suportabilitatzii imi mai scapa si mie cate una si-mi pun mana la gura si tot pe el il boscorodesc ca am ajuns sa vorbesc asha, ca mi sa-u intiparit zilnic cuvintele lui pe creier. Cu tot respectul, omul asta te aduce in stare, stiu ca nu am nici o scuza, dar suportzi urlete , suportzi jigniri, suportzi repezit la tine sa te stranga de gat pana la urma il iei la balacarit Dupa ce m-a lovit si m-am aparat cu fierul l-am facut ou si otzet, ce era la gura mea, dar cred ca ash ma aparam, sa se auda, sa auda lumea ca vrea sa ma bata. Ina
diana Atunci imi aduc aminte ca l-am facut nenorocit, handicapat, dement, nebun, prost, m-am luat de mama lui care l-a crescut asha dezaxat si ratat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
I-am trimis si lui cateva linkuri despre violentaz domestica
Si ce a spus?Chiar sunt curioasa sa aflu.Diana ce pot sa spun pune mana si invata gandeste-te la tine si la copil poate prin prisma acestui examen vei putea sa te detasezi de acest om care nu face decat sa iti aduca suferinta peste suferinta.Ar fi trebuit sa il lasi de mult dar unde sa te duci cu fetita ca nici macar propria mama nu te sprijina.Dar tatal tau nu are nimic de spus in situatia ta?Nu-mi vine sa cred ca exista parintii ca ai tai, dar tu fii puternica, invata pentru examen si poate asa vei reusi sa te debarasezi de acest specimen singura fara ajutorul nimanui pentru ca dupa cum spui tu prietene nu ai, mai mult sunt prietene cu sotul tau de cat cu tine, la mama ta daca te duci pleci cu coada intre picioare asa ca singura varianta pe care o ai sa te descarci este forumul.Imi pare rau ca esti singura in lupta asta pe care o dai ca a sa poti sa scapi de sotul tau.Daca mama ta te primea la ea era cu totul altfel.Asta este nu ai ce a faci trebuie sa mai rezisti putin pana la examen.Fii puternica pentru tine si pentru fetita ta.Iti doresc numai bine si bafta la examen.[pup] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Diana, poate ca si tu ar trebui sa schimbi ceva. Sotul e clar cum e. Insa sa nu ai tu relatie normala cu parintii, sa nu ai nici un prieten/prietena decat pe cei apropiati lui si care tin cu el...hm. Totusi ai o varsta. Ce fel de om esti tu? Cum te definesti? Sa ajungi asa dependenta si sa nu ai solutii de iesire - nu-mi imaginez cum nu te-ai gandit ca s-ar putea ajunge si aici, prin cate ai trecut - chiar asa esti genul care mizeaza tot pe ultima carte? Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Diana, si tu care vezi sa fie solutia si termenele ca sa iesi din asta? Ce povestesti tu aici devine horror. Acum intelegi si tu expresia "saracul copil", da? Mai crezi ca daca n-o desparti de tatal biologic o sa-i fie bine? Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Exista doua posibilitatzi la care m-am tot gandit; m-am tot chinuit sa pun cap la cap cateva idei si sa incerc sa le pun in practica. Prima ar fi sa iau examenul, sa platesc urgent, chiar daca mor de foame toate datoriile la banca ca astea ma trag in jos, sa strang vre-o doua luni bani, ca nimeni nu accepta fara plata in avans trei luni la chirie si sa ma mut cu o fata sau doua intr-un apartament cu doua sau trei camere, cu intrare separata la fiecare camera. Sa incerc sa imi asigur un pat si un frigider, un dulap si una alta minimul minimorum, sa depun actele la primarie pentru ANL in sectorul 6, poate am noroc si sa bag divortzul, sa-mi iau fata si sa cad la intzlegere cu soacra-mea sa o tzina cat sunt eu la servici, sua sa-i asigur bona. A doua varianta, in cazul in care pic examenul, sa imi schimb jobul, ca stau aici pentru ca mai am acces la legislatzie, stiu mersul, ce se executa si e un servici sigur si 8 ore nu ma doare capul, mai pot sa invatz ca incep concediile si o sa am mai putzin de lucru, dar daca pic examenul automat va trebui sa trag pentru un salariu mai bun, un job mai bine platit, chiar doua, eventual unul de noapte, ca ash face-o si pe asta la un bar, o discoteca, nu stiu, cateva luni sa strang bani, depun actele pentru un post in afara si tai tai, cu tot cu fata mea si vad cum ma descurc. Astea sunt singurele variante. Amn aflat ieri ca sunt in bazade date pentru credite, pentru ca am un card de salriu, am facut overdraft, se virau automat banii si nu aveam eu griji de dobanda, tragandu-si banca automat. Am intrat in CIC si nu a mai virat serviciul meu nimika in card si eu nu mi-am dat seama sa las dobanda pe card si dupa 4 luni m-au sunat ashtia de la banca cum ca s-a reziliat contractul pentru neplata dobanzii si ca tre sa rambursez overdraftul.... am rezolvat imediat problema atunci dar sunt in baza de date acum si 7 ani nu iau imprumut si vroiam sa iau pcredit pentru casa. Acum s-a spulberat si asta, imi vine sa urlu de ciuda. Era o alta psperantza care s-a spulberat in aer. Am ieshit ieri nauca din banca, mi-era si o rushine de crapam, ca respectivul era foarte serviabil si imi daduse sperantze sa incerc totushi chiar daca am problema asta, poate , poate imi acorda imprumutul directorul. M-am dus acasa si sotzul meu cel scump si drag era la bautura la table in parc, fiind ziua lui libera, si i-am spus ce s-a intamplat, a incercat sa ma linishteasca, stim amandoi ca trebuie sa-mi asigur casa sa pot pleca, si e si el constient ca e singura solutzie,s tie ca nu mai pot stie ca vreau sa ies din asta, simte mai precis sau e constient. In ciuda tuturor lucrurilor rele pe care mi le-a facut stie ca nu are ce sa-mi reprosheze si e rezonabil cand nu e nervos si realizeaza ce se intampla cu mine, cum gandesc, cum il privesc, ce vreau sa fac. Intuieshte ca vreau divortzul chiardaca nu vorbim deschis despre asta, v-am explicat nu e batut in cap sau dus cu pluta in intregime, si eu cred ca ishi da seama ca asha nu mai putem sa continuam. Este constient si realizeaza ce face, dar prea tarziu, dupa ce face ce face. oricum l-am anuntzat ca vreau sa depun actele si pentru sectorul 6, macar sa incer, eram intoarsa pe dos rau, a vazut, a zis ca o sa faca tot posibilul s atrecem cu bine si luna asta financiar, ca am dat si la banca, trei sferturi din salariu. Am rabufnit si i-am spus ca nu pot sa intzeleg, scriptic am fi capabili sa o ducem execlent dar cand luam efectiv banii nu reushim sa ne ajungem de la luna la luna, sa ne asiguram strictul necesar, stam din datorii in datorii, de cand l-am luat suntem in continuu colaps, nu mai pot, nu mai vreau, nu mai rezist, ba cade mashina, ba expira ITP-ul , ba tre sa schimbam nu stiu ce , ba se imbolnaveshte fata, dai doctori, medicamente, ba eu prin spital, ba se sparge caloriferul, ba tre sa platesc examenul, ba avem nu stiu ce problema si tre sa dam bani, bani bani si iar bani. NU pot sa intzeleg, de cand ne-am casatorit, ca sunt paroape 3 nai de zile nu am fost in stare sa ma reglez financiar, de nici o culoare, parca suntem blestematzi. Te cred si eu ca ne bate dumnezeu ca avem lumea la picioare si ne batem joc de vietzile noastre ca nu suntem in stare sa fim oameni sa ne creshtem copilul ala intr-o familie normala. A incercat sa fie intzleegator, sa ma imbuneze, sa ma calmeze, sa ma asigure ca ne vom descurca, ca totul va fi bine. I-am zis ca vine lumina, intretzinerea, ca tre sa luam totce trebuie pentru fata, ca tre sa platim ITP-ul ca merg cu mashina cum merg de ceva zile, ca n-am nici semnal si n-a fost in stare sa umble la el sa vada ce am de nu merge semnalul pe stanga, pentru curbe la stanga folosesc avariile, si ma lasa totzi ca nu stiu ce am, pana acum am avut noroc ca era sa fac si accident in dimineatza cand a sarit la mine, nici claxonul nu mai merge. M-am luat de toate alea si la sfarshit m-a bufnit plansul, ca tre sa paltesc taxa de examen si oha bani, din corcodush. Chestiile astea nici nu trebuia sa le discut cu el, dar pur si simplu mi-a venit vestea cu baza de date ca un pumn in cap. Nu pot sa pricep sub nici o forma cum Dumnezeu am ajus in halul asta, sunt furioasa pe mine, ce Dumnezeu a fost in capul meu sa-mi complic viatza in halul asta, sa pierd esentzialul in halul asta, sa decad in felul in care am decazut. Si nu sunt proasta, ma duce mintea, ca ma vad si eu ca imi zic multzi ca sunt frumoasa, decsurcareatza, ca sunt sociabila, ca ma plac colegii si numai laude primesc. Cum am putut sa fiu atat de cazuta in cap sa ma infund in halul asta. Ma depasheshte. Chiar din totzi catzi sunt prin bucureshtiul asta, buni de insurat si cu situatzie buna si cu educatzie si de buna credintza, eu am ales atat de prost. Trebuia sa fiu atenta la semne, trebuia sa nu ma iau dupa corason si sa zic, ok, sa vedem ce iese, cum a zis el. Trbuia sa ashtept, dar ash suntem noi femeile, cand ni se pune piticul ala cel de pe urma ca vrem copil...... sanatate. Pe de o parte ma gandesc ca daca nu avem copilutzul asta parca nu aveam pentru ce trai. Azi a trecut mamaie si tataie spre slatina si mi-au adus fata sa o vad, au stat si eu ashteptata, in sufragerie, si-au gasit de lucru, ca stiau ca nu mai pot de dorul ei, au stat o ora, sa-mi vad fata, sa stam amandoua de vorba, sa imi povesteasca de toate minunile care le descopera, de luna , de soare , de iepurash, de plastilina si de tati care nu e acasa si dece nu e acasa, de ce e la servici? Mi-a zis ca ea nu vrea sa merga la slatina, la unchiu, ca vrea cu mami la Bucureshti. Imi venea sa o opresc acasa, dar oamenii ashtia si-au propus vacantza asta de saptamani intregi, si in plus o plimba, e bine pentru ea. Mi-au zis ca o sa o aduca duminica acasa si pleaca luni spre tzara, sa mai stea si cu mine si sa-l prinda si pe tatal ei, dar asta doar daca nu e aglomerat. Parca ash fi divortzata si am doar drept de vizita, parca mi-au furat copila, asha ma simt. Ash vrea sa pot sta acasa cu ea, numai cu ea, tot timpul. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...