Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

alexia, nici nu stiu daca le-a vazut ca nu cred ca a intrat pe mess, si de obicei cand intra nu are rabdare sa vada ce-i trimit. Exista o mica posibilitate sa le vada si daca le va vedea, nu va spune nimik, si nici vreun efect nu cred sa aibe aspupra lui. El refuza categoric sa discute despre aspectele care il deranjeaza, si mai ales de cele legate de noi doi. Ii scot cu cleshtele vorbe despre, iara tunci cand incerc sa stau de vorba cu el termina repede discutzia, sau refuza sa scoata un cuvant. De obicei "noi doi" suntem subiect tabu. Nu-mi zice nici ce simte nici ce gandeshte, nici ce vrea de la mine, nici daca vrea sa fim impreuna, nici daca vrea sa divortzam. Cred ca ashteapta sa vada ce fac eu, atat si in functize de asta se orienteaza. Numai atunci cand e nervos, mai scapa ceva de genul: "e lasa ca ai mai zis tu asha...", cand ii spuneam ca daca se mai poarta asha plec si-l las sau divortzez, sau stam impreuna dar traim vietzi separate. Ne creshtem fata si jumate jumate la intretzinere, la mancare si fiecare ishi calca si-shi spala. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iar ai schimbat macazul...parca ziceai ca tu stai cu sotul tau tocmai pentru aspectul financiar cu privire la fata...ca nu aveti probleme de bani si ca singura iti va fii imposibil sa o cresti in aceeasi maniera...ce s-a intimplat cu gradina zoologica, cadourile si traiul linistit pe banii lui? Parca asta te durea cel mai mult...acuma zici ca trageti mitza de coada de fapt...si tot stai...si tot stai...si tot stai...si mai vii din cind in cind sa ne aburesti pe noi... Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, viata de familie inseamna, in primul rand, confort, respect reciproc si siguranta;ori tu cu el nu le ai pe nici una. Tu nu poti fi tu in preajma lui, trebuie sa fi 'in garda' 24/7, trebuie sa iti cantaresti atent fiecare cuvant, fiecare gest... cum poti trai asa? Personal, sincer iti spun, ca nu as fi capabila de asa o viata. Nu as putea trai cu cineva langa care sa-mi fie frica sa fiu eu insami; cum poti trai cu cineva care nu iti arata nici gram de respect sau consideratie, de iubire nici nu mai vorbim?! Scuza-ma ca iti spun asa, dar e vina TA! Stii vorba aia: "Daca ma umilesti o data sa-ti fie rusine; daca ma umilesti de 2 ori, sa-mi fie rusine." El se comporta cu tine exact asa cum ii permiti tu! De la prima vorba aiurea trebuia sa pui piciorul in prag si sa ii spui ca e inacceptabil! Acum e prea tarziu! Daca tu crezi sau speri ca se va schimba vreodata, te inseli; el mereu te va umili, tu mereu ii vei gasi scuze! Si copilul tau va creste si va fi la fel ca si tine! Ia, hai, fa un exercitiu de imaginatie : daca peste 20 de ani fetita ta va veni la tine si iti va spune ca situatia ei de femeie casatorita e exact identica cu situatia ta de acum, ce ai sfatui-o? Fii sincera cu tine insati si urmeaza sfatul pe care i l-ai da fetei tale! _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder Te-ai gandit ca poate el se agatza ca innecatul de casnicia asta, cu toate ca nu ne vrea cu adevarat, pentru ca altceva mai bun si mai palpabil nu are in viatza lui, ca practic in afara de mine si de fata nu are nimik? diana
Si tu ce astepti? Sa gaseasca pe cineva "palpabil" si sa intenteze el divortul? Sa iti puna el copilul in brate si sa iti deschida usa??? Ca esti (ar trebui sa fi, oricum) constienta ca asta se va intampla, mai devreme sau mai tarziu... atunci cand el va gasi pe altcineva, si e doar chestiune de timp. Macar daca tot ai ales sa stai (mai) acolo, io zic sa iti pui niste bani deoparte de care el sa nu stie, sa ii ai la indemana cand va veni vremea... _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo, Diana, dar incoerenta si complet nerealista mai esti! Pai sa o luam pe rand: zici ca sa platesti datoriile la banca. Pai cati bani ai de platit? De unde ai sa ii iei, daca voi de-abia va descurcati de la o luna la alta? Vrei sa iti iei apartament la ANL. Pai acolo vei figura ca persoana casatorita cu copil, si vei avea punctajul corespunzator pt asta. Presupunand ca primesti locuinta - pai aceasta va fi in egala masura si a ta, si a sotului tau, dpdv legal. Deci ce rezolvi?! Sa te muti in chirie intr-un apartament cu camere cu iesire separata, te va costa mult mai mult decat o simpla garsoniera numai a ta, undeva intr-o zona mai modesta. Si varianta cu statul in gazda la o batrana nu e stralucita. Pai tu stii ca aia iti va stinge lumina la 9 seara si va masura fiecare litru de apa consumat?! Sa ai ziua un serviciu si noaptea sa lucrezi in discoteca sau in bar?! Pai cine rezista in ritmul asta? Si pt cat timp? Si cu fata ce faci?
quote:
ca vrea cu mami la Bucureshti. Imi venea sa o opresc acasa, dar oamenii ashtia si-au propus vacantza asta de saptamani intregi, si in plus o plimba, e bine pentru ea. Mi-au zis ca o sa o aduca duminica acasa si pleaca luni spre tzara, sa mai stea si cu mine si sa-l prinda si pe tatal ei, dar asta doar daca nu e aglomerat. Parca ash fi divortzata si am doar drept de vizita, parca mi-au furat copila, asha ma simt. Ash vrea sa pot sta acasa cu ea, numai cu ea, tot timpul.
Pai daca tu vrei fata langa tine, si ea iti simte lipsa, de ce d-zeu o chinui asa? O sa creasca si te va uri pt ca nu ai tinut-o langa tine. Cum adica "oamenii ashtia si-au propus vacantza asta de saptamani intregi"? Da' ce legatura are? De ce zici ca e mai bine pt ea sa mearga cu ei? Cand ai sa te trezesti? "Parca mi-au furat copila" - Dar tu singura le-ai dat-o, de buna voie, atunci cand ai decis ca e "mai bine pt ea" acolo, departe de tine.
quote:
scriptic am fi capabili sa o ducem excelent dar cand luam efectiv banii nu reushim sa ne ajungem de la luna la luna
Si asta e cam ciudat. Ar fi cazul sa te intrebi de ce se intampla asta.
quote:
stim amandoi ca trebuie sa-mi asigur casa sa pot pleca
Asa, deci ati ajuns amandoi la concluzia asta. Bun, atunci faceti pasi concreti. Mie imi era clar ca el vrea sa scape de tine cu orice pret, iar tu te agatai de el cu orice pret, in ciuda dezastrului din viata voastra de familie. Dar atunci cum naiba mai zici si asta pe urma???
quote:
A incercat sa fie intzleegator, sa ma imbuneze, sa ma calmeze, sa ma asigure ca ne vom descurca, ca totul va fi bine
Adica ceva de genul: lasa draga mea, avem noi acum niste greutati, dar va fi bine, vom trece peste ele impreuna pana la urma. Tu traiesti in imaginatia ta, Diana. Realitatea e alta, tu doar o modelezi dupa cum ai tu chef pe moment.
quote:
mai scapa ceva de genul: "e lasa ca ai mai zis tu asha...", cand ii spuneam ca daca se mai poarta asha plec
Pai vezi?? Nu esti consecventa. Ar vrea el sa pleci, dar tu doar faci circ cat casa, zici ca asa nu se mai poate, ca pleci, ca darami muntii din loc, si pe urma te linistesti si vii si ne anunti ca s-au rezolvat lucrurile, ca totul e perfect intre voi etc etc. In concluzie: ti-ai facut-o cu mana ta, fortandu-i pe toti cei din jurul tau sa faca ce ai vrut tu, cum ai vrut tu, desi alegerile au fost proaste. Normal ca iti merge prost. Normal ca trebuie sa faci o schimbare, si inca repede. Dar gandeste-te la solutii realiste. Ce spui pe aici sunt copilarii. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rosey Asa, deci ati ajuns amandoi la concluzia asta. Bun, atunci faceti pasi concreti. Mie imi era clar ca el vrea sa scape de tine cu orice pret, iar tu te agatai de el cu orice pret, in ciuda dezastrului din viata voastra de familie. Dar atunci cum naiba mai zici si asta pe urma???
quote:
A incercat sa fie intzleegator, sa ma imbuneze, sa ma calmeze, sa ma asigure ca ne vom descurca, ca totul va fi bine
Adica ceva de genul: lasa draga mea, avem noi acum niste greutati, dar va fi bine, vom trece peste ele impreuna pana la urma. Tu traiesti in imaginatia ta, Diana. Realitatea e alta, tu doar o modelezi dupa cum ai tu chef pe moment.
Draga mea, stiu ca nu potzi sa intzelegi, si nici eu nu pot sa intzeleg. Exact asha se comporta el, exact cum am scris. Nu este realitatea mea, imaginatzia mea, sau orice altceva. El acum zici ca este cel mai inchinat familiei si copiilor si vorbeshte de parca minik nu s-ar fi intamplat, si peste 10 minute devine fiara, ca dupa alte 10 minute sa reia planuri si idei cu continuitate de viitor. Exemplul cel mai concret ca sa realizatzi cum este el. Evenimentul de duminica, evenimentul cu fierul de calcat, apoi eu il anutz ca nu merg cu el la o petrecere organizata pe data de 21 iulie in cinstea unei foste colege de munca (si-a scimbat locul de munca, de aceea zic fosta colega), petrecere pe care el o ashtepta cu sufletul la gura. El zice ok, oricum vroiam sa ma duc singur. A zis ca lipseshte de la muncda si tot se duce, si s-a impus si la servici la el sa nu fie de tura in acea zi. Toate bune si la locul lor numai ca ieri, venind spre casa de la parintzii mei imi spune foarte natural ca martzi mergem la concert si ca sa nu ma prinda ca fac fitze si ca nu pot sa merg la concert ca nu accepta refuz. Am crezut ca vrea s amearga la concert cu mine, chiar daca am stabilit ca e fiecare cu viatza lui, din dorintza de a nu se duce singur, nicidecum ca el efectiv nu m-a luat in serios cand i-am spus ca e fiecare cu viatza lui dar traim impreuna pana cand consider sa plec. A doua faza, el imi spune ca s-a gandit sa nu mai luam mashina cand mergem la petrecerea colegei lui, ca sa nu stam stresatzi cu cine conduce, cine se abtzine de la alcool (io mai gust cate o bere la petreceri sau un martini), plus ca e si politzie sambata noapte si nu avem itp-ul efectuat. I-am atras atentzia ca eu nu merg, ca asha a ramas, ca fiecare ishi face viatza cum crede. S-a facut ca nu ma aude si mi-a zis ca nu am de ce sa raman acasa, ca vin toate sotziile la petrecere ca nu este asha cum am zis eu ca este o petrecere intre ei, in clica lui de colegi de munca si a zis ca fara mine nu are ce sa faca acolo. Eu nu i-am zis nimik, ca mi-am dat seama ca e chestie de imagine, ma vrea acolo pentru ca niciodata nu am lipsit de la petrecerile organizate de colegi, si oriunde se duce nu accepta sa mearga fara mine, crde ca nici macar daca am divortza. Imi aduc aminte ca eram despartzitzi, si avenit dupa mine sa mergem impreuna la nu stiu ce obligatzie familiala. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ieri: eu am spus de sambata seara, ca duminica vreau sa ajung la parintzii mei acasa ca este si fratele meu venit in vizita cu nepotzelul meu si mi-a raspuns foarte promt ca mergem, sigur. Mi-a fost jena sa-i spun, eu nu vreau sa vii cu mine, ai sa ramai singur acasa, ca intre noi n mai este nimik. ieri in vizita la parintzii mei: ei vor sa plece la mare si nu are cine sa-i duca, m-am oferi eu, ca-i duc duminica cand incepe sejurul si ma intorc eu luni diminetaza cu mashina lor si plec vineri, saptamana urmatoare, stau si eu cu fata in week end, ishi prelungesc si ei cu o zi si ne intoarcem duminica noapte, ca eu nu pot sa-mi iau concediu. S-a oferit si el sa vada daca poate sa-si ia zile libere si mergem cu totzii, cu toate ca inainte de duminica si de fierul de calcat o tzinea susu si tare ca el nu merge la mare ca nu poate sa-shi ia libere ca e la inceput. In orashel, ca am mers cu totzii in orashel, ma strangea in bratze si era tot o fericire, ca si cum nu s-a intamplat nimik rau intre noi. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce vreau sa-ti spun este ca el sare calul cu violentza, eu il amenintz ca nu-i mai fac, nu-i mai dreg, suporta consecintzele pana imi trece si incep cate un pic sa-i fac iara (gatit, slapat, calcat), ca nu am cum sa plec si stand impreuna in casa, el purtandu-se cu manushi.... pana la urma nu potzi sa stai bolnav de suparare la infinit, plus ca eu nu sunt genul care sa stau inchiondorata mult timp, sua sa tzin ranchiuna sau sa-l urasc, daca l-ash ura, mi-ar fi mai ushor. El se comporta ca cel mai extraordinar sotz si tata si eu las garda jos dupa care el o ia de la capat. Intradevar nu sunt consecventa, pentru ca iert repede, si nu realizez probabil ca data urmatoare va fi mai grav. Sau realizez ,d ar zic, e daca tot sunt obligata de imprejurari sa stau aici, macar sa ma bucur de armonia mirajului, de pace, de calm, de mirajul casniciei mele. Simt ca cedez pe zi ce trece, si multe au dreptate cand spun ca sunt o bleaga, cand sper in craciun. Nu am curajul sa-i zic ca nu merg la nici un concert, ca e vorba de rolling stones, si ash vrea sa merg. Nu am curajul sa-i zic ca nu merg la petrecere, ca ma gandesc ca tozti se vor intreba ce se intampla de nu am venit si eu, am vor suna, vor veni chiar dupa mine, ca s-a mai intamplat si tot voi ajunge acolo, ca ma cunosc totzi colegii shi colegele si m-au indragit si sunt nelipsita de la ditractzia dintre ei. Voi ce credetzi ca ar trebuis a fac. Eu sunt genul care traieshgte clipa, dar ma tem ca ash face o mare gresheala sa merg cu el, in special daca mi-ar face vreo scena pe acolo. Niic nu am mashina cu ce veni. Oricum ar fi eu interactzinez cu el si ma intreb, pana plec...cum e mai intzelept ? sa ma fac frate cu dracu pana trec puntea, sau sa il exclud din viatza mea, pe cat posibilul, riscand sa-l intarat, sa devenim perpetuu dushmani de orgolii? diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare cine te mai poate intelege! Am citit de cand ai deschis subiectul, am urmarit cuvant cu cuvant tot ce ai scris aici, am incercat sa te inteleg sa nu te judec, sa ma pun in locul tau, concluzia este ca noi oamenii suntem diferiti si actionam diferit in situatii similare sa ii spun asa! nu vreau nici acum sa te judec pe tine si viata ta ca nu am nici un drept dar eu desprind din tot ce ai scris aici ca nu ai curaj! daca vrei o viata mai buna fa-ti curaj diana si risca, altfel reversul medaliei are o culoare nu tocmai luminoasa! trebuie sa intelegi ca problemele de la mansarda pe care le are sotul tau cu timpul nu se vor domolii ci se vor agrava pt ca vrand ne vrand avansam in varsta si nu prea mai intinerim, iar cu cat trece timpul cu atat tie iti va fi mai greu sa faci ceva........iar judecata ti-o vei lua de la copilul tau, e cea mai aspra si mai dura, dar alegerile ne apartin! asa ca eu iti dosres sa iti faci curaj si sa faci dint viat ta o gradina inflorita nu una plina de maracini!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey, pe bune acu', esti extraordinar de obositoare!! Si desi eu sunt o fire destul de calma, pe cuvant de nu-mi vine sa-ti ard vreo doua peste cap sa te trezesti, naibii, odata! Stai si gasesti tot felul de justificari, scuze si cand colo: Afara-i vopsit gardu' , inauntru leopardu'! Nu poti sa-ti feresti fata de abuz ca, vezi Doamne, tre' sa aibe jucarii si haine, si cand colo voi abia aveti dupa ce bea apa! Plus ca tot amani momentul: cand voi avea casa, cand voi lua examenul, cand o zbura porcu', cand o face plopu' pere si rachita micsunele... Pe bune ca inteleg ca ti-e frica dar, da-o in spanac, chiar asa, care, cum vine, face ce vrea din tine? Barbata-tu te bate de-ti suna apa in cap si e suficient sa te duca la spectacol ca v-ati impacat. Ailalti, socrii, iau copilul si il duc pe unde vor ei si tu stai si oftezi, ca " e mai bine sa se plimbe". Intreaba fata ce vrea: sa fie cu tine sau sa se plimbe cu soacra-ta? Are vreo doi ani din ce am inteles io, nici nu intelege, naibii, bine ce vede prin plimbarile astea. LA varsta asta nu vrea decat sa stea nas in nas cu ma-sa, nu sa se plimbe. Revizuieste-ti prioritatile urgent, fiindca copilul creste si intelege si mai tarziu o sa-ti dea cu tifla. Nici prin cap sa nu-ti treaca ca poti sa te ascunzi de ea! Si acu' nitel pe langa subiect: de ce urlai ca apucata sa te auda vecinii cand cu faza cu fierul de calcat? Ce credeai ca o sa faca vecinii? Si daca ar fi facut ceva gen politie, cum ai fi reactionat? Daca ai avea o prietena care ar face o sesizare la politie ca te abuzeaza ala, si politia ti-ar cere o declaratie, ai da-o? L-ai trimite pe dobitoc la parnaie? Macar asa de testare pentru 24h? Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...