Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

multzumesc mult anca vlad. Am sunat-o de dimineatza pe soacra-mea. Saptamana trecuta am avut programare la medic si nu am putut sa o aduc pe fata in bucureshti sa mert cu ea, ca am cedat in ftaza soacrei mele si a sotzului. Azi am pus mana pe telefon, am sunat la doctor am stabilit o programare pentru maine dupa masa, am sunat-o pe soacra-mea si i-am zis ca ma duc sa iau fata azi dupa masa sau se duce sotzul meu maine la pranz sa o ia si i-o aducem inapoi seara, dupa ce vin de la medic. Cand s-a vazut luata asha hotarat soacra mea a zis ca bine. Am inchis telefonul. La zece minute a sunat socara mea sa-mi spuna ca s-a gandit si ca vine ea in Bucureshti pe la ora pranzului, spala fata si ca dupa ce ma duc cu fata la doctor o duce innapoi cu maxi taxi. Am constatat ca se poate, trebuie doar sa fiu hotarata, sa fiu sigura pe mine si sa ma comport normal, sa nu mai stau sa-mi fie jena sau etama saus a accept accordul celorlaltzi. Super soacra am cateodata, ma bucur ca va veni ea, stiu ca e un mare efort si am vb cu ea totushi sa gasim o alta solutzie sa nu o deranjam atat de tare, dar a inssitat sa vina ea la Bucureshti sa o aduca si sa o intorca la tzara ca aici nu poate sta nimeni cu ea. I-am spus ca-i sunt foarte recunoscatoare ca poate veni si ca-i multzumesc pentru intzelegere. A sunat apoi sotzul, martzi e vorba sa mergem la Rolling Stones si cand i-am zis ca voi merge cu fata la doctor si cum m-am intzeles cu mama luis a o aduca si sa o duca innapoi, a inceput sa se enerveze, ca una vorbim si eu schimb treburile ca naiba o s ama mai bage pe mine al concert la ora aia. El vrea sa ajungem devreme si ca eu voi termina la doctor dupa ora 7, a inceput sa urle si sa injure si am facut tot posibilul sa termin conversatzia. M-am suparat cumplit ca el nu vede interesul copilului mai presus de concertul lui si am pus mana pe telefon si i-am comunicat ca daca ne certam pentru nishte lucruri care sunt cu grad de prioritate diferite pentru amaratul ala de concert, eu aleg sa nu mai merg, ca eu nu am nevoie de cearta, ca eu verau sa vad interesul copilului meu si ca se va duce singur. I-au trecut totzi nervii, subit. Ca-l deranjeaza ca am schimbat programul, dra ca ramane asha cum am hotarat eu, cu fata si ca vom merge la concert fara sa ne certam, ca ar fi pacat sa ratam un asemenea eveniment, dar foarte calm. Eu ma intreb de ce insista atat sa mergem impreuna. Mi-era jena sa-l infrunt sau sa imi impun vointza, sau sa il refuz pentru ca eu am alte prioritatzi in comparatzie cu el, ca si cum mi-era sa nu-l supar pe domnul. Uite ca se poate. Eu intuiesc ca astfel reushesc incet incet sa inving dependentza emotzionala fatza de el. Greshesc? diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by andrath
Bey, pe bune acu', esti extraordinar de obositoare!! Si desi eu sunt o fire destul de calma, pe cuvant de nu-mi vine sa-ti ard vreo doua peste cap sa te trezesti, naibii, odata! Stai si gasesti tot felul de justificari, scuze si cand colo: Afara-i vopsit gardu' , inauntru leopardu'! Nu poti sa-ti feresti fata de abuz ca, vezi Doamne, tre' sa aibe jucarii si haine, si cand colo voi abia aveti dupa ce bea apa! Plus ca tot amani momentul: cand voi avea casa, cand voi lua examenul, cand o zbura porcu', cand o face plopu' pere si rachita micsunele... Pe bune ca inteleg ca ti-e frica dar, da-o in spanac, chiar asa, care, cum vine, face ce vrea din tine? Barbata-tu te bate de-ti suna apa in cap si e suficient sa te duca la spectacol ca v-ati impacat. Ailalti, socrii, iau copilul si il duc pe unde vor ei si tu stai si oftezi, ca " e mai bine sa se plimbe". Intreaba fata ce vrea: sa fie cu tine sau sa se plimbe cu soacra-ta? Are vreo doi ani din ce am inteles io, nici nu intelege, naibii, bine ce vede prin plimbarile astea. LA varsta asta nu vrea decat sa stea nas in nas cu ma-sa, nu sa se plimbe. Revizuieste-ti prioritatile urgent, fiindca copilul creste si intelege si mai tarziu o sa-ti dea cu tifla. Nici prin cap sa nu-ti treaca ca poti sa te ascunzi de ea! Si acu' nitel pe langa subiect: de ce urlai ca apucata sa te auda vecinii cand cu faza cu fierul de calcat? Ce credeai ca o sa faca vecinii? Si daca ar fi facut ceva gen politie, cum ai fi reactionat? Daca ai avea o prietena care ar face o sesizare la politie ca te abuzeaza ala, si politia ti-ar cere o declaratie, ai da-o? L-ai trimite pe dobitoc la parnaie? Macar asa de testare pentru 24h? Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Ai intzeles greshit. Nu ne-am impacat ca ma invita la concert. Explicam ca el se comporta ca si cum nimik nu se ntampla, ca si cum totul va fi la fel incontinuare, NU M-A LUAT IN SERIOS, PENTRU CA PANA ACUM NU AM AVUT PUTEREA SI VOINTZA SA MA TZIN DE CUVANT. CAND SPUN STOP, ORICAT SE CHITZAIE IN JURUL MEU SA FIE STOP; SI VA SPUNEAM CA SIMT CA INCEP SA LAS GARDA JOS. Fata a mers undeva la tzara si s-a distrat de mama focului, era incantata nevoie mare, si-a vazut noi rude, a mers la aer curat, s-a distrat de munine cu nishte fetitze din neamul socra-mii. Eu zic ca nu este o crima. Da andrath am probleme financiare, dar chiar daca luna asta a fost oribil cu salariul meu, a compensat el si va compensa el. Cand a avut el probleme am compensat eu. Indemnizatzia pentru fata, a fost aproape in tottalitate directzionata spre fata, sotzul meu sau mama lui facand tot posibilul sa tzina celelalte cheltuieli, de aceea are fata mea tot ce-i trebuie. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
Ieri in parc, am gasit trei numere din Schooby Doo. El a facut ca trenul in gara ca i le-am luat, ca nu avem bani ca asha si pe dincolo, dar i-a trecut. diana
Si asta inseamna ce? Ca e tata si sot bun? Sau ca e un afurist de zgarcit care nu vrea sa-i cumpere copilui reviste? Sau ca tu esti mana sparta si dai banii pe prostii? Nu inteleg, ce vrei sa spui? Sau poate cea care nu intelege (nu vrea !) esti tu... Nu intelegi ca intre vorbe si fapte e diferenta ca intre alb si negru. Si e pacat... Stau si citesc subiectul in urma (ce vrei, am tendinte S&M), e drept ca usor pe diagonala ca se cam repeta si vad ca te tot perie lumea cu epitete d-astea: descurcareata, desteapta, puternica. Daca ai fi macar unul din lucrurile astea n-ai sta nici o secunda in rahatul in care esti, n-ai visa la cai verzi pe pereti si ai FACE ceva, nu doar ai urzi planuri in nisip. Iti mai spun o chestie si apoi renunt ca, probabil, Don Quijote avea mai mult succes cu morile de vant decat io cu tine, : In viata, nimic nu este gratis si drumul spre iad e pavat cu intentii bune! Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andrath
Bey, pe bune acu', esti extraordinar de obositoare!! Si desi eu sunt o fire destul de calma, pe cuvant de nu-mi vine sa-ti ard vreo doua peste cap sa te trezesti, naibii, odata!
Asa gandeam si eu de multe ori citind sub. asta...Si ma intreb care e de fapt adevarul, cred ca e pe la mijloc...caci, daca andrath si eu( presupunem k suntem singurele..) avem reactia asta numai citind, da' omu ala care sta cu ea? “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ce ma surprinde e ca ati ajuns de comun acord cum ca atunci cand se vor ivi posibilitatile tu te vei muta cu fetitza, cu alte cuvinte veti divortza. deci aici sunteti de acord. ca nu puteti trai ca o familie si ca tu urmeaza sa te muti. si ca el iti intelege situatia ca nu ai unde pleca, ca nu ai posibilitati financiare, dar el te va ajuta. no, pai daca ati ajuns amandoi la concluzia asta lucrati pentru asta. da' acu' s-a ivit alta problema aia cu sapte ani ... ca nu poti lua imprumut sapte ani. cum o rezolvati? si ce veti face in astia sapte ani si inca cc cativa? veti locui impreuna si de cate ori va va fi bine, va veti amagi ca poate-poate (si veti cheltui banii), cand nu va va fi bine, veti discuta ca uite, io nu pot sa ma mut ca n-am unde, n-am cu ce, samd. si timpu' trece, fetitza creste (probabil mai mult pe la bunici ca sa nu fie expusa "discutiilor" voastre si ca acolo oricum e mai bine, si nu trebuie sa platiti bona si nici taxe la gradinitza si pe banii aia puteti cumpara jucarii si reviste, si ... ) io cred ca tu folosesti forumul asta pe post de terapie. si e ok, zic io (numa' ca majoritatea dintre noi nu suntem experte) da' mai zic sa se inscrie si el (ca tot nu voia sa mearga la terapeut nici cu tine nici fara tine) si uite asa puteti face conciliere familiala online.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
intruder...nu asculta ce spune lumea ca e rea si invidioasa....da-i bice mai departe cu povestirile.
Pentru prima oara pe forum sunt total de acord cu guestus [floare3]... Claudia,soacra frumoasei Oti Povestea nasterii http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum...fara sa sune tendentios dar eu cred ca va meritati unul pe celalalt si cred ca asta face sa nu puteti trage linie si sa o luati de la capat, fiecare pe drumul lui cine stie?...unele casnicii se hranesc din asta: certuri aprige, impacari dulci, e probabil ca un drog si probabil ca unele situatii le creiati doar de dragul de a mai trece odata prin tavalug (nu mai insir toata tirada: abuz, dependenta..etc..etc..) meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...