Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Cu ce m-a ajutat pe mine forumul? Aici am gasit puterea sa imi pun ordine in ganduri si sa intyzeleg ce mi se intampla si de ce. Pentru mine a fost foarte important. Am incercat sa ma cunosc si sa vad cum sunt perceputa din afara. Cum am vazut ca sunt perceputa? Din punctul vostru de vedere nu sunt o mama si o sotzie buna. Probabil ca nu ma bate destul, sunt obositoare si oare cum ma suporta si sotzul meu, probabil eu sunt de vina pentru comportamentul lui, eu l-am generat si ar fi cel mai indicat sa plec cat mai repede sa nu-l mai chinui inutil, el este victima mea. Eu am fost egoista, am vrut un copil cu el si l-am prins bine in gherutzele mele de meschina si acum nu vreau sa-i mai dau libertatea. Cineva imi spunea ca totul depinde de mine, totul. Voi vretzi sa ies pe usha azi, nu... ieri, sa ma duc cu chirie, sa reiau viatza de la zero, cu un copil mic de manutza, fara un ban, fara sigurnatza zilei de maine. Ma inclin in fatza intzelepciunii voastre generale, insa mie imi lipseshte curajul sa fac asta. De ce? Pentru ca sunt o persoana oribila, o egoista, o femeie fara caracter, fara valori, o fricoasa si pe buna dreptate va intrebatzi cum am curajul sa mai vin si sa ma mai si plang aici pe forum; mai bine stau naibii in banca mea, ciocul mic si low profile. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si inca o chestie, nimeni nu te invatza despre lucrurile astea. Parintzii sunt cei care-tzi toaca intruna ca daca invetzi carte si te maritzi si faci copii, totul va fi ok. Sa fii in randul lumii, sa corespunzi, sa fi asha si pe dincolo. Nimeni nu te invatza ca potzi sa faci o alegere greshita si sa cazi de sus de tot in cel mai crunt calvar, pentru ca nu eshti capabil sa realizezi ca pe lumea asta sunt feluri si feluri de oameni, complexi, cu alte valori decat ale tale. parintzii itzi spun, fii corect, respecta toate regulile, apoi scotzi capul in lume, si observi ca nimeni nu respecta regulile, e un set nou de "valori", si cine e capabil sa jongleze intre pumni sau sa dea pumni rezista, cine nu... devine un ratat. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sperantza Diana? ca printr-un miracol sotul tau se schimba si veti trai fericiti pana la adanci batraneti? sincer... eu am impresia unei abureli mari, asemenea personaje nu exista; dar, si ca sa scrii o asemenea aburela cred ca trebe sa ai ceva probleme la mansarda; te tot citesc de la inceput si ma tot minunez; desi de ceva vreme incoace puteam raspunde eu in locul tau ca am invatat cum e cu intorsul ca la Braila pe la inceputuri spuneai ca el nu te ajuta finainciar, din contra; ca nu-ti da bani pt copil, nu i-a luat niciodata nimic si in plus, nici macar jumatatile de facturi nu vi le puteti plati; de ceva postari incoace, el da bani in casa,cumpara jucarii, etc, etc ai facut copilul in perfecta cunostinta de cauza, stiai la ce te inhami si erai super puternica si convinsa ca te descurci singura; luasesi prima de concediu atunci sau ce? caci acuma spui ca esti intr-o situatie fara iesire si drac mai negru ca la tine zau daca-am vazut; pun si eu o intrebare: stiai cumva ca un copil inseamna minim 18ani de "angajare"?? te-ai realiza tu insa ti-ai vandut sufletul; altii stau in calea progresului tau; de ce? ca soacra-ta nu vrea sa plece de tot la tara si inca isi permite sa faca ce vrea in casa EI??? ca n-ai castigat lozul mare la loto?? d-aia nu te poti realiza? vii si ne aburesti cu gazde si n job-uri cand de fapt stii foarte bine ca nici nu intentionezi sa misti un deget pt asta; hehe, daca poate pica ceva din senin... poate se ofera careva de pe forum sa te salveze cu vreo chirie zero si eventual si o sponsorizare lunara, dupa care, lucram pt reindragosteala sotului tau te plangi ca n-ai prietene... nu e vina sotului tau, ci a ta; pai cum naiba sa te ajute cineva cand incearca sa-ti puna ceva de bun simt si tu-i sari la jugulara? te plangi ca nu esti fericita insa orice solutie ti se ofera nu e bine, trebe sa includa si bucata mascul iubit altfel nu se poate, e imposibil, ce nu intelegem??? concluzia.... nu cred ca esti abuzata; esti in mediul tau; doamne fereste sa te paraseasca sotul ca te-ai plictisi de moarte - cu ce ti-ai mai umple timpul? caci adio scenarii daca pleaca definitiv mandrul; de altceva ne-ai convins ca nu esti interesata [xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E posibil Oana1777. Ce sa-tzi zic? Tu stii cel mai bine, tu le stii pe toate. Tu detzii adevarul general valabil. De mine depinde totul si EU NU VREAU SA FAC NIMIK, ca-mi place sa fiu batuta si injurata. Multzumita? A si mai e ceva, tot ce am scris, este din imaginatzia mea, eventual sunt barbat si nu am nici copil si nici casatorita nu sunt. M-am jucat cu forumul, am testat reactzii. Sau si mai bine... eu imi abuzez si copilul si barbatul. NU? Varianta asta itzi gadila urechile mai bine, asta este mai credibil? Ok, atunci asta este, asta este de fapt adevarul, nu adevarul meu, sunt o mare mincinoasa, o prefacuta. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
am citit andrath. Eram furioasa pe mine atunci si inca sunt. Vrei raspunsul: PENTRU CA ACELE PERSOANE SUNT NISHTE PROSHTI (me included) si pentru ca sperantza moare ultima diana
Na, ca o comit iar... Ce vrei, nu cedez usor... Stii vorba: daca nu stii, te invatam, daca nu poti te ajutam, daca nu vrei...te obligam[:D] Mai diana, mai draga, nimeni pe acest forum nu-ti vrea raul. Poate ca nu ne pricepem cel mai bine sa te sfatuim, dar in mod clar nu-ti dorim raul si facem si noi cum putem mai bine. Fiecare a incercat sa iti arate o oglinda in care tu nu te uiti. Numai ca, indiferent daca tu admiti sau nu, ceea ce se intampla cu tine e real. Si ce e mai rau, nu esti singura care sufera, mai ai si copilita aia mica si nevinovata. Asta e tragedia!!! Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andrath tu crezi ca eu nu vad asta? Tu crezi ca eu ma agit degeaba? Crezi ca scriu doar pentru ca nu am alta treaba mai buna de facut? Daca era doar vorba de mine, imi luam piciarele la spinare si ma duceam la mama, ca eu nu am probleme sa dorm in sufragerie (cu trecere prin ea), nu se mai punea problema de soacra-mea, de fosta lui barbata-meu sau de datorii, stateam sa-mi toace mama vrute si nevrute, iar sotzul meu nu avea decat sa faca ce vrea cu viatza lui. Dar uite ca este un mare semn de intrebare. De ce nu accepta sa stam impreuna , dar sa traim vietzi separate? Si daca tot trage sa ne comportam ca si cum nimik nu s-a intamplat, daca vrea sa-mi fie barbat, vrea sa fie servit si bibilit, vrea sa traim impreuna ca sotz si sotzie, de ce nu o face asha cum cere Dumnezeu? De ce? De ce injura si se plange ca nu-i convine ca e insurat si ca are copil, ca el este singurul care genereaza aceste conflicte, ca apoi sa imi ceara sa mergem si sa facem si sa dregem. De ce a umblat cu fosta lui pana m-a adus in pragul disperarii, ca atunci cand am plecat de la el sa vina dupa mine, stiind ca daca ma intorc eu la mama nu ma pot intoarce niciodata, de ce ishi bate joc de noi, de ce nu intzelege ca fata noatra este in formare si ca are nevoie de noi, din toate punctele de vedere, de ce nu intzelege ca nu e normal sa razi si sa glumeshti acum si peste zece minute sa te comportzi ca ultimul saltimbalc? De ce face toate astea? Pentru ca poate, pentru ca asha vrea el, pentru ca i se permite, pentru ca stie ca nu pot pleca, pentru ca stie ca l-am iubit mult mult, pentru ca stie in mintea lui perversa ca mie imi pasa, ca stie ca ma poate face pe degete cum vrea el, pentru ca are toate cartzile in mana lui si deocamdata totul depinde de el si pentru ca-i dau prea multa importantza, pentru ca nu conshtientizeaza ca ar putea trai altfel, ar avea toate atuurile sa duca o voiatza frumoasa. Dar unde dragoste nu e, nimik nu e. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Cele mai plauzibile 2 raspunsuri sunt: 1. e instabil psihic si emotional, nu stie ce vrea, e agresiv si abuziv 2. nu te vrea, face toate astea ca sa te inebuneasca, sa te determine sa pleci, sa se razbune pe tine... are scurte momente de remuscare dupa care o ia de la capat. Solutia pentru ambele situatii e foarte clara pentru toata lumea, mai putin pentru tine: pleaca! tu si fetita nu veti avea niciodata viata buna langa el. Sa stii ca cine sta sa te citesca nu o face din sadism si nu se chinuie sa-ti dea raspunsuri pt ca nu are ce face cu timpul sau ca sa se distreze... Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad un alt raspuns - din partea lui. El nu are incotro, deocamdata. Pe de o parte moral i-ar parea rau sa divorteze, insa el nu e fericit langa Diana - poate si pentru simplul motiv ca ea a fost mult prea accesibila pentru el. Comportamentul asta reflecta clar sentimentele pe care le are el. Cred ca ii pare rau ca s-a pripit recasatorindu-se, dar acum e deja tarziu, exista si un copil, ii e greu sa ia decizii. Cateodata se resemneaza (la fel ca si Diana) cu viata asta nefericita, cateodata o snopeste in bataie crezand ca astfel Diana dispare... Pentru el solutia va veni odata cu alta. Cand ii va cadea alta cu tronc, nu va pregeta s-o dea afara in suturi pe cea care l-a facut nefericit. Ma gandesc ca poate in mintea lui Diana o fi vinovata si ca a divortat de prima. Nu stiu. Iar tot ce e acum la Diana e orgoliu: urla orgoliul, vrea sa-si demonstreze ca de fapt el o iubeste, ca de fapt viata e frumoasa, ca pot avea o casnicie fericita - doi oameni din care unul iubeste (ea), si unul nu (el). Ah Diana, crede-ma, astea sunt fleacuri in viata care nu merita sa le iei in considerare. Aduc mult prea multa suferinta si in final nici nu merita sa-ti bati mintea cu asa ceva. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

el e , ca si mine la prima casatorie a avut o relatzie cu o fata ca de altfel si eu cu un baiat, el de 8 ani de zile , eu de 7, dar nici unul dintre noi nu am mai fost casatoritzi. Oricum, eshte in rest asha cum spui, el nu ma iubeshte si da s-a pripit si ma crede singura vinovata pentru ca e nefericit si da, nu ma vrea, ca daca m-ar vrea s-ar purta altfel, dar s-a obishnuit cu mine, sunt NEVASTA-SA, dar eu nu contez, nu cred nici ca fata conteaza pentru el, e chestie de orgoliu, cum spui tu. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...