Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Diana, in viata exista succes si esec si ambele situatii trebuie acceptate ca atare. Pentru tine, proiectul FAMILIA a fost unul ambitios, de care te-ai simtit tare mandra la un moment dat, atunci cand ai crezut ca ai reusit...Ai gasit un barbat, care, desi aflat in alta relatie s-a "indragostit" de tine, ai facut cu el un copil si din punctul ala ai crezut ca viata va fi frumoasa, iar voi veti trai fericiti pana la adanci batraneti. N-a fost sa fie! Din multe motive, unele independente de tine (cel mai important, UNDE DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E), proiectul tau a esuat lamentabil...ti-e foarte greu acum sa recunosti ca ai esuat, ca asta nu e familie si nici nu va fi vreodata, dar trebuie sa accepti acest esec, pentru a merge mai departe. Asa cum tu ai fost cea care a initiat acest proiect, asa cum ai reusit sa-l duci la indeplinire atat cat a putut tine de tine, tot asa depinde de tine sa-i pui cruce, sa-ti dai seama ca s-a terminat, sa incetezi sa mai resuscitezi la nesfarsit casnicia asta care nu doar ca a murit, dar a inceput sa mai si miroasa si sa initiezi un alt proiect, de data asta FAMILIA ADEVARATA, adica tu si fetita ta. Daca vrei, poti, ai demonstrat asta atunci cand ai reusit prima data. Lasa naibii vaicareala si trezeste-te inainte de a fi prea tarziu...Solutii exista, trebuie numai sa vrei sa faci si altceva decat sa te vaieti. Eu din postarile tale inteleg ca tu, per ansamblu, ai fi fericita asa, ai unde sta, ai un copil, ai un job, in ochii celorlalti ai si barbat, adica proiectul FAMILIA ar fi unul de succes daca el s-ar purta altfel...Ei bine, nu se va purta altfel never ever pentru ca NU te vrea, NU te iubeste, NU e fericit si NU stie cum sa te determine sa dispari odata din viata lui...ar fi capabil sa te ajute cu ANL-ul sau cu ce mai vrei tu, numai sa stie ca a scapat... Din pacate, asta e realitatea si pana nu ai s-o accepti ai sa continui sa crezi in mirajul care este familia ta acum.... Si citeste, te rog, mai departe, povestea prietenei mele. Avea o familie frumoasa, un barbat bun...Cand copilul avea doua luni el a plecat sa munceasca in Italia. Dupa inca doua luni a sunat-o si i-a zis sa lase si ea copilul la cineva si sa vina dupa el([bang]), ca acolo se fac bani, viata e frumoasa. Ea n-a avut la cine lasa copilul, soacra avea servici, sotul mamei ei n-a primit-o, tata nu mai avea. Ca atare, l-a sunat si i-a spus ca nu mai vine sau vine cu copil cu tot. El s-a enervat cumplit, a facut scandal si a trimis-o pe mama lui s-o dea afara din casa (statea cu chirie). Si-a luat ce a apucat in marea graba si a plecat de acasa cu un copil de patru luni in brate. Unde? Nici ea nu stia...A ratacit pe strazi, a plans, si-a plans soarta si neputinta si s-a asezat pe o banca langa care era un fluturas cu un centru de primire minori. A mers acolo, si-a descris situatia si a specificat ca nu are de gand sa renunte la copil (ca o paranteza, era studenta la momentul ala, neavand, deci, nici un venit!). Au trimis-o la alt centru din asta social, unde a stat aproape un an, timp in care s-a angajat, si-a strans un ban de chirie, si-a revenit din socul despartirii atat de urate de sot...tot cei de la centrul ala i-au gasit si un apartament cu chirie mai mica in care s-a mutat dupa un an...Acum fetita are aproape 5 ani, mami a ei a terminat facultatea, are un job bun, se pregateste din nou de nunta (btw, tatal ei s-a recasatorit la 5 luni de la plecarea din tara si are acum un baietel de 4 ani si nu s-a intors niciodata s-o vada)...Dupa cum vezi, Diana, un om poate reusi in viata in conditii mult mai vitrege ca ale tale, totul e sa vrei si sa-ti pastrezi o urma de demnitate... Claudia,soacra frumoasei Oti Povestea nasterii http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E posibil Oana1777. Ce sa-tzi zic? Tu stii cel mai bine, tu le stii pe toate. Tu detzii adevarul general valabil. Diana draga, nu detin eu adevarul absolut insa am una bucata memorie buna; si dupa ce am incercat sa-ti spun parerea mea, sa te incurajez, sa te ajut cu sfaturi, am inceput sa te invat, sa simt schimbarea macazului; undeva e buba, nu se leaga povestea caci se tot schimba... poate d-aia se plange si lumea de oboseala; pana unde e adevar si unde incepe imaginatia ta caci de 2ani incoace zau ca s-au schimbat situatii; tot ce-ti reamintesc de la tine stiu; te supara??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana, ok, am inteles, vrei sa te plingi si n-ai cui. Stii ce nu vad eu insa in postarile tale? O continuitate. Ceva care sa ma faca sa realizez ca sint din acelasi film. E prea mare discrepantza: azi esti nemaipomenit de fericita, maine esti abuzata, poimaine pleci, peste doua zile specifici de fapt ca pleci la concert. Cu el. Si ai uitat ca trebuia sa te muti la o babutza. COpilul...azi e vesel, maine trist, poimaine marcat de tat-su - joi tat-su e al mai bun din lume, d'aia nu te desparti. Iar simbata va iubiti de nu mai puteti. Si e lumea invidioasa pe fericirea voastra. Crede-ma, n-o spun cu rautate, am si eu hopurile mele si mi le asum, da' ce traiesti tu nu e o viata normala, c una dubla: in care personajul principal, recte masculul, e cind lupul cel rau, cind Fat Frumos pe un cal alb, cind bunica lu' Alba ca zapada... Tu intelegi ceva din toate mesajele tale puse cap la cap?! Eu recunosc ca nu. Si nici nu stiu ce astepti sa ti s spuna. Sa divortezi e imposibil. Sa-l accepti e imposibil. DIn pacate, in realitate nu exista decit aceste doua variante. Restul sint combinatii iluzorii. Spuen tu, de fapt, ce vrei? Cum iti definesti situatia (in ansamblu, nu azi la ora 3)? Si ce astepti sa auzi - si ce fel de "sprijin" vrei? Ca pe mine ma depaseste logica ta. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor... Am citit topicu asta si am ajuns la urmatoarea concluzie:Diana nu are cum sa plece si asta numai din cauza banilor! Imi e greu sa cred ca din moment ce sotzul iti produce atata umilinta ar mai exista sentimente fata de el, nu? Asta e buba la Diana si are perfecta dreptate, nu-s bani si ca atare e legata de maini si de picioare! Hai sa ne gandim la solutii practice, da practice! Unde ne-am duce cu un copil de doi ani fara un ban in buzunar, unde? Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by giulia71
Mai fetelor... Am citit topicu asta si am ajuns la urmatoarea concluzie:Diana nu are cum sa plece si asta numai din cauza banilor! Imi e greu sa cred ca din moment ce sotzul iti produce atata umilinta ar mai exista sentimente fata de el, nu? Asta e buba la Diana si are perfecta dreptate, nu-s bani si ca atare e legata de maini si de picioare! Hai sa ne gandim la solutii practice, da practice! Unde ne-am duce cu un copil de doi ani fara un ban in buzunar, unde?
Giulia draga, in Romania exista centre in care mamele abuzate sunt primite impreuna cu copiii pt o perioada de timp; perioada in care isi pot gasi de lucru sau pot lucra si economisesc bani pana isi gasesc o locuinta; in tot acest timp, ele isi pot ingriji copilul sau il pot lasa in grija cuiva acolo; am o matusa care lucreaza intr-un astfel de centru si a avut mamici care au plecat de acolo spre o viata mai buna; evident, cele care au vrut... daca astepti sa-ti pice de undeva ceva gratis si tot vezi droburi de sare... n-o sa faci nimic never-ever; e bine [xx(] ca Dianei ii e teama ca nu va mai avea copila jucarii insa nu se gandeste la viata mizerabila pe care i-o ofera; recunosc ca e exceptional sotul: sta toata ziua cu sexul in gura si cand e copilul, brusc ii cresc aripioare de ingeras si asta pt ca-l mai trage de maneca nevasta; eu mai propun o simulare pt linistea fonica: pune-l sa faca exercitii de imaginatie, spune-i ca e copila mereu cu voi et voilà solutii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

giulia, situatia "fara un ban in buzunar" nu e innascuta: se poate schimba. In situatia in care chiar as vrea sa plec, m-as da peste cap, mi-as gasi trei joburi de zi si unul de noapte, fie si de chelneritza daca nu pot altceva, as plati o bona si as inchiria o camera pt. mine si copil pe undeva. VITAL e mult mai putin decit confortul cu care majoritatea sintem obisnuite. Iar unui copil de doi ani nu-i trebuie musai revista cu Scooby-Doo, ii trebuie LINISTE si dragoste. Si un mediu in care sa se simta in sigurantza. Cum se simte o fetitza care o vede pe mama-sa tavalita pe jos de tat-su?! Mai lasati-ma cu drama asta, "n-am bani". Banii se fac, daca intr-adevar vrei pui osul la treaba, lasi fitzele si ii faci. N-am vazut inca pe nimeni sa moara de foame in conditiile in care e dispus sa munceasca - pur si simplu sa munceasca. Pretentii gen "e sub calificarea mea" nu-si au rostul in situatii disperate, iar daca Diana ar vrea sa plece, ar avea toate argumentele sa considere situatia disperata. Pur si simplu nu vrea. Daca nu vrea, inteleg ca se complace. Si atunci de ce se vaita?! Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by giulia71 Pe de alta parte, realist vorbind, presupanund ca Diana are un venit de 300 euro, are perfecta dreptate ca nu se poate descurca singura cu copilul cu acesti bani. Nu are cum sa acopere cheltuieli cu chiria, intretinerea , mancarea, medicamente ,samd (nevoile primare ale ei si ale copilului) cu acesti bani. Deci, sunt perfect convinsa ca ea gandeste numai prin prisma veniturilor ei si facand aceste calcule o tintuiesc langa abuzator. Asa ca...sa speram ca situata ei materiala se va imbunatati si apoi n-avem decat sa-i uram noroc! Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!
Giulia, la ora actuala in Romania, 300 de euro chiar este salariul mediu net. Deci majoritatea cetatenilor romani, printre care sunt sigura ca exista si mame singure, se descurca cum pot facand mici inginerii financiare cu banii astia. Ca sa nu mai spunem de cei care au bani si mai putini... Asta pentru ca veni vorba de bani. [mamica]Andra si [copil] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2570598650091382389leHmSg"]Vladut[/url] (14.10.2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20061014_-8_Vladut+is.png"]puiul meu creste...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...