Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dianaintruder Cred ca undeva in spatele mintzii mele este o mare teama de eshec diana
Teama de esec? [parasuta] Sa intelegem ca acum traiesti minunea si reusita vietii tale? [alcool] Diana, cred ca tu nu ai instinct de supravietuire. Daca povestea ta este adevarata (probabilitate mica, dupa parerea mea), tine cont ca ceea ce traiesti acum este roman siropos, fata de ceea ce vei trai mai incolo. Sa vezi cum o sa fie atunci cand barbatul tau o sa inceapa sa bata copila [xx(]. Parca te vad cum o sa-i explici fetitei ca ea e de vina pentru ca a batut-o, ca sa aiba grija ce spune de fata cu el, etc, etc. Da' nu-i nimic! Speranta moare ultima, oamenii se pot schimba chiar daca nu-si doresc, bla-bla, bla-bla. A, nu ti s-a aprins nici un beculet atunci cand am spus ca soacra ta nu e cea mai potrivita fiinta pentru dezvoltarea emotionala a fetitei tale? ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, nu vei face nici un fel de progrese atata timp cat te vei concentra pe simptome (casnicia ta) si nu vei merge la cauza reala a tuturor problemelor tale (copilaria). Tu ai fost invatata de foarte multa vreme sa te neglijezi pe tine insati, sa pui nevoile si sentimentele tale pe ultimul plan, tu ai fost demult manipulata sa te lasi mereu folosita fara sa cracnesti, tu ai fost demult programata sa suporti autoritatea celui care foloseste pumnul, tu ai fost demult programata sa te poti apara doar prin cuvinte, dar sa nu poti lua masuri ca sa iesi din cercul vicios al abuzului, tu ai fost demult dresata sa nu observi ce ti se face, tu ai fost demult abuzata si astfel ti s-au "nivelat" antenele pentru descoperirea abuzului. Ceea ce faci cu sotul nu este altceva decat reinscenarea vechiului conflict din copilarie: "sa suport orice pentru promisiunea iubirii care nu vine niciodata" [:(] Si eu am avut primul impuls de a te acuza, de a te ataca, apoi mi-am dat seama ca de fapt as ataca in tine doar propria mea slabiciune pe care in acel caz as proiecta-o asupra ta (e mai usor sa acuz pe altii si sa nu vad ca orice slabiciune e omeneasca). Asa ca incerc sa fiu empatica. Ce-i drept, eu personal nu am suportat atat abuz evident, dar am suportat 36 de ani un abuz subtil si la fel de ucigator din partea parintilor mei, deci stiu cum este sa nu poti iesi din bratele caracatitei otravite care se cheama "educatie". Tu nu ai avut niciodata posibilitatea (si nici dreptul) sa-ti dezvolti propria autonomie, propriile tale criterii de a judeca si cantari o situatie nociva, ai fost programata la orbire emotionala ("sa nu vezi, sa nu simti"), ai fost programata sa raspunzi mecanic la stimularea prin manipulare si prin exploatare, iar zbaterile tale sunt si vor ramane sterile atata vreme cat lucrezi la simptome si nu la cauza. Ma intreb de asemenea sincer cate rezerve mai are corpul tau ca sa suporte atata durere si nefericire pana cand se va prabusi definitiv.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
[ Cel putzin, minim, pana la examen eu trebuie sa rezist in conditziile date la acest moment, cu mici sau mari variatziuni, in functzie de rectum masculul(nici nu stiu ce insemna, dar mi-a placut expresia) si abea dupa aceea sa incerc varianta
Pai un click pe google ti-ar fi spus ce inseamna: The rectum (from the Latin rectum intestinum, meaning straight intestine) is the final straight portion of the large intestine in some mammals, and the gut in others, terminating in the anus Si nu cred ca e masculul ci masculum, adeka gaura fundului lu' masculu' de care e vorba aici, mai pe romaneste... In jurul careia, de fapt, se invarte tot aceste subiect, si cele similare anterioare. V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
nu stiam la ce ma inham, nu stiam ca ma voi implica atat de mult in casnicia asta, nu stiam ca ma voi implica atat de mult sentimental diana
Si cam ce asteptari aveai tu de la o casnicie? Si la ce bun sa incepi o relatie stabila + copil daca tot nu ai de gand sa te implici in nici un fel?!
quote:
exista acesta sperantza, deshi sunt constzienta ca e un simplu miraj, sperantza exista, in adancul sufletului meu mi-ash dori asta, sa o luam de la capat si sa fie totul bine
Chiar tu ai spus ca ati ajuns amandoi la concluzia ca nu se mai poate continua asa. De ce sa iti mai pierzi timpul si energia cu speranta asta? Daca sufletul tau e plin de contradictii, nu ai sa poti lua o decizie NICIODATA.
quote:
Spre deosebire de acum trei luni cand a vnit acasa doar cu bonurile si cu 500.000.
In cazul in care ati fi divortati, pensia alimentara ar aduce un venit mai mare de atat. Si nici nu trebuie sa ii suporti prezenta in casa pt asta.
quote:
Salariul este acelashi, cu foarte putzin peste indemnizatzia pentru CIC.
Eu am intrat in CIC in 2001 cu 85% din salariul de atunci adica...1 milion jumatate. ATAT! Si nu aveam pe absolut nimeni langa mine, nici financiar, nici moral, absolut nimic. Singurul atuu era apartamentul pe care il aveam. Dar si ala costa bani. Si m-am descurcat onorabil zic eu. Si copilul meu a avut tot ce si-a dorit si mi-a permis bugetul. Si dintotdeauna a fost un copil foarte linistit, vesel, fericit, desi nu a avut, o buna bucata de vreme, nici macar cui sa zica tata. Stii de ce am ajuns eu in situatia aia? Pt ca mi-am dorit acel copil cu orice pret. Desi nimeni nu a fost de acord cu asta, nici macar tatal ei. Dar eu, spre deosebire de tine, mi-am asumat 100% raspunderea pt tot. Si, desi nu am dus-o pe roze dpdv financiar, am reusit. Singura. Fara compromisuri. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by larissa_79
Diana, uite aici un raspuns la intrebarea ta: http://www.chiazna.com/chestii.php Uite de ce! Poze cu Alexia http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos Larisa [mamica] si Alexia [bebic] (13 iulie 2006)
Adica? J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J G, eu am dat link-ul de acolo si cine citeste si vrea sa inteleaga intelege. Pe scurt, pentru ca omul e tot ce scrie pe site, se tulbura, raneste, este ranit, sufera. Nu vreau sa intru intr-o polemica pe teme religioase. Cine are de inteles intelege, eu atat am avut de spus. Poze cu Alexia http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos Larisa [mamica] si Alexia [bebic] (13 iulie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
off topic: tot citesc de bonuri de mancare. ce-s bonurile astea? un fel de supliment la salariu? ca ajutor nu poa' sa fie, din moment ce amandoi is salariati, nu?
[:D]da adela e vorba de un fel de supliment de salariu. in mod normal pt fiecare zi lucrata se da un bon valoric de 74.000 lei cu care nu poti cumpara decat mancare. (teoretic)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste beneficii oferite de firme. Pt firme este convenabil ca nu intra la impozit. Pentru fiecare zi lucratoare compania ofera si un bon - gen ticket restaurant, valabil de regula in magazinele alimentare. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...