Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Diana, stii foarte bine ca nu-ti poate lua fetita; asta e MOTIV ; si daca ar invoca la tribunal ca nu ai conditii pt copil, tu ai putea sa demonstrezi ca nici la parintii lui nu e ok; insa... tu nu vrei sa divortezi, nu vrei sa pleci si asta nu pt ca esti abuzata ci pt ca asta ti-e stilul de viata; tu il vrei pe el, langa tine, pt tine; copilul e motivul induiosator, te folosesti in continuare de ea pt a-ti justifica "tot sacrificiul" [xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by eloise
quote:
Originally posted by dianaintruder
Nu am zis ca nu plec din cauza copilului, ci din cauza ca raman fara copil. Nu imi va permite el sa plec cu fata daca nu am conditzii cel putzin egale cu cele oferite aici unde suntem acum. Este conditzia pe care mi-a impus-o el. diana
Legal, copilul iti va fi incredintat fara probleme, fie ca el "iti va permite" sau nu sa pleci cu fata. In fatza legii motive de genul "nu pot sa ii ofer aceleasi conditii ca taica-su" si "n-am bani de bona" nu conteaza. Mamei nu i se incredinteaza copilul doar daca are vicii majore, relatii extraconjugale, moralitate dubioasa, boli psihice care o fac incapabila sa aiba grija de copil. Dar, din nou, nu spun nimic nou, lucrurile astea sunt ultracunoscute. [mamica]Andra si [copil] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2570598650091382389leHmSg"]Vladut[/url] (14.10.2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20061014_-8_Vladut+is.png"]puiul meu creste...[/url]
Eloise, te contrazic, lucrez in domeniu si stiu ce vorbesc. Am vazut multe cazuri cand mamei nu i-a fost incredintzat copilul pentru ca nu a avut conditzii sa-l tzina, adica mai pe scurt barbatul respectiv a demonstrat ca mama respectiva nu este capabila sa-l intretzina, si s-a avut in vedere binele copilului. mama respectiva nu a aobtzinut decat un drept de vizita nelimitat, pentru a nu fi privat de grija si prezentza materna. In alt caz asemenator, tatale ra abuzator doar fatza de mama, fatza de copil fiind extrem de grijuliu si atent, oferindu-i toate cele necesare unui trai super. Cand copilul era la scoala mama manca bataie cu portzia, zilnic in decurs de 4 ani. Copilul nu a fost atins nici macar o data, iar de fatza cu acel copil nu s-a manifestat niciodata violent. Legea nu distinge pentru riscul faptelor si nu intervine in prevenirea savarshirii faptelor decat in momentul in care exista temei+indicii ca acele fapte sa-ar putea savarshi. Copilul a fost incredintzat tatalui. Lucrurile alea arhicunoscute sunt legende de adormit copiii. In realitate lucrurile sunt mult mai complexe. Tu ai incredintza copilul unei femei care nu are cu cine sa-l lase in casa cat timp este la servici, sau nu are unde dormi, sau are dar plimba copilul dintr-o casa in alta si nu-i ofera stabilitate si mediu propice creshterii, doar pe considerentul ca e mama lui? Eu sincer..... NU. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marci
Nu e nimic paradoxal, e comportamentul tipic de agesor. Aici nu se discuta daca te iubeste sau nu, sunt convinsa ca te iubeste, dar are o mare problema individul si modul lui de a iubi este nociv. Acum 2 ani, inainte cu 2 zile de a-mi serba ziua de nastere, ma suna prietena mea sa ma roage sa o primesc la mine ca a batut-o sotul ei (nu rau, i-a dat un cap in figura doar). Am refuzat sa o primesc, i-am zis ca asta nu e o solutie, ca oricum se intoarce la el. De ziua mea o privea asa tandru in ochi, ii saruta mainile, era extrem de grijuliu si atent cu ea, reusind sa starneasca invidia invitatilor mei. Ea nu poate pretexta ca nu are casa, ca are. La ea problema este ca nu are cum sa imparta cu el aerul conditionat, masina de spalat, frigiderul, calculatorul si aragazul. Mai nou, vinovati pt abuzurile la care este supusa sunt parintii ei, care refuza sa le faca act de vanzare-cumparare pe garsoniera ei. Ea este convinsa ca daca ai ei le-ar face actul sotul ei ar deveni subit un mielusel. Ti-am scris toate astea in speranta ca ai sa intelegi comportamentul de victima: variatiuni pe aceeasi tema.
Mda, suna rau... si eu sunt vazuta in aceeashi parametrii?........... Vai. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, cum sa ramai fara copil? Motivele nu ti le expun, a facut-o deja cineva inaintea mea. Off topic: Oare cand o sa se implice si la noi autoritatile in scoaterea mamei de sub abuz? Oare cand vor reactiona la sesizari anonime? Verisoara mea traia intr-o relatie abuziva in Norvegia. Bona, vazand pericolul la care sunt expusi copiii, a dat un tel anonim in urma caruia cei de la asistenta sociala au demarat ancheta sociala, ancheta de care verisoara mea nu avea habar. In urma efectuarii anchetei s-a stabilit ca cei mici traiesc intr-un mediu abuziv si au invitat-o pe verisoara mea la ei. Au anuntat-o oficial ca sunt nevoiti sa-i ia copiii, ca nu beneficiaza de un mediu sanatos. I-au mai spus ca ei nu sunt in masura sa-i ceara sa renunte la sot, dar daca vrea sa ramana cu copiii cam asta ar fi solutia. Si uite cum a scapat verisoara mea de maraton si de batai dupa 5 ani de zile. La trei zile de la discutia cu cei de la asistenta sociala verisoara mea era plecata de la el, iar el nu-si putea vedea copiii decat in prezenta autoritatilor. Acum ea este fericita, a intalnit un om minuntat, fetita e bine, dar baiatul are probleme mari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana draga, de ce iti risipesti energia luptandu-te pe forum? Cu ce te ajuta sa convingi pe X si Y? Te descarci cateva minute, bun, dar acasa te asteapta exact aceeasi situatie! Asta e drama. Aduna-ti puterile si decide-te mai intai in sufletul tau sa faci pasul decisiv si sa iesi din situatia abuziva, poate ca apoi se vor ivi si posibilitatile concrete, sau mai bine zis poate apoi le vei putea vedea mai clar. Intrebarea nu este "de ce intram in compromisuri din care nu putem iesi?", ci mai degraba "de ce unii realizeaza ca traiesc in compromis si nu reusesc sa iasa?". Chiar, de ce? Lasa la o parte motivele concrete, incidentele, cuvintele lui etc., mergi la radacina si cauta in tine cauza pentru care permiti abuzul. Fiindca femei jignite, lovite, si cu copil sunt multe si marea majoritate se despart. Cu orice pret.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, nu e nimic rusinos in ceea ce ti se intampla tie, i se putea intampla oricui. Daca m-ai intrebat da, da rau in ochii prietenilor un gest de tandrete venit dupa o scatoalca si cateva injuraturi. Cei care iti sunt cu adevarat prieteni vor intelege ce se intampla cu tine si nu vor rade. Totul e sa ai mare grija sa nu renunti la prieteni, nici nu stii cat te pot ajuta! Pe prietena mea o pot denumi fosta pt ca nu ne-am mai vazut de 2 ani, mai vb o data la 3 luni pe mess. Ea a considerat ca toti prietenii care incercau sa o ajute sa inteleaga ca nu e normala relatia lor ii sunt dusmani. In momentul acesta il are doar pe el, se simte cea mai proasta, cea mai tampita, are impresia ca fara el va fi un zero barat. Si stii ce ma surprinde la ea? Cu cat se crede mai proasta cu atat se da mai rotunda si acuza pe toata lumea de prostie. Cand vorbesc cu ea imi striga in gura mare cat e de fericita, cat de mult se plimba ei, cat de mult se distreaza. Ea nu stie ca stiu de la mama ei ca o incaseaza la greu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
quote:
Originally posted by eloise
quote:
Originally posted by dianaintruder
Nu am zis ca nu plec din cauza copilului, ci din cauza ca raman fara copil. Nu imi va permite el sa plec cu fata daca nu am conditzii cel putzin egale cu cele oferite aici unde suntem acum. Este conditzia pe care mi-a impus-o el. diana
Legal, copilul iti va fi incredintat fara probleme, fie ca el "iti va permite" sau nu sa pleci cu fata. In fatza legii motive de genul "nu pot sa ii ofer aceleasi conditii ca taica-su" si "n-am bani de bona" nu conteaza. Mamei nu i se incredinteaza copilul doar daca are vicii majore, relatii extraconjugale, moralitate dubioasa, boli psihice care o fac incapabila sa aiba grija de copil. Dar, din nou, nu spun nimic nou, lucrurile astea sunt ultracunoscute. [mamica]Andra si [copil] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2570598650091382389leHmSg"]Vladut[/url] (14.10.2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20061014_-8_Vladut+is.png"]puiul meu creste...[/url]
Eloise, te contrazic, lucrez in domeniu si stiu ce vorbesc. Am vazut multe cazuri cand mamei nu i-a fost incredintzat copilul pentru ca nu a avut conditzii sa-l tzina, adica mai pe scurt barbatul respectiv a demonstrat ca mama respectiva nu este capabila sa-l intretzina, si s-a avut in vedere binele copilului. mama respectiva nu a aobtzinut decat un drept de vizita nelimitat, pentru a nu fi privat de grija si prezentza materna. In alt caz asemenator, tatale ra abuzator doar fatza de mama, fatza de copil fiind extrem de grijuliu si atent, oferindu-i toate cele necesare unui trai super. Cand copilul era la scoala mama manca bataie cu portzia, zilnic in decurs de 4 ani. Copilul nu a fost atins nici macar o data, iar de fatza cu acel copil nu s-a manifestat niciodata violent. Legea nu distinge pentru riscul faptelor si nu intervine in prevenirea savarshirii faptelor decat in momentul in care exista temei+indicii ca acele fapte sa-ar putea savarshi. Copilul a fost incredintzat tatalui. Lucrurile alea arhicunoscute sunt legende de adormit copiii. In realitate lucrurile sunt mult mai complexe. Tu ai incredintza copilul unei femei care nu are cu cine sa-l lase in casa cat timp este la servici, sau nu are unde dormi, sau are dar plimba copilul dintr-o casa in alta si nu-i ofera stabilitate si mediu propice creshterii, doar pe considerentul ca e mama lui? Eu sincer..... NU. diana
Si tu nu ai nici un martor care ar putea confirma abuzurile? Din cate am inteles situatia e cunoscuta de mai multa lume (rude, prieteni, cel putin la scena pe care o prezinti la inceputul capitolului a asistat mai multa lume). In situatia asta legea e cu siguranta de partea ta, conditiile materiale nu au nici o importanta daca poti proba cu martori ca exista abuz. Si da, cred ca unui copil ii e infinit mai bine cu o mama singura, traind in saracie (desi pana la urma se va gasi o solutie, e imposibil sa nu se gaseasca pentru ca totusi nu esti singura pe lume, esti tanara, capabila, ai o slujba, rude, amici) decat cu o mama plus un tata care o loveste si umileste. [mamica]Andra si [copil] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2570598650091382389leHmSg"]Vladut[/url] (14.10.2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleard20061014_-8_Vladut+is.png"]puiul meu creste...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai bani de la tatal tau de pus parchet dar nu iti poate intinde o mine de ajutor, macar si temporar? Accepti sa iti puna copilul in pericol (m-am ingrozit cit de senin accepti sa nu ii dea suficient de mincare) doar pentru a il sicana putin? Sa vezi cite apeluri iti da? Iti place sa depeni scenarii cum ai vrea el sa sufere dupa tine dar nu ai taria de a-ti salva copilul si demnitatea... Hai sa fim seriosi putin...tie asa iti place, asa gasesti de fapt picanteria casniciei tale. Iti place sa scrii tirade, ne agitam dupa care rasarea iar soarele si noi toate de fapt sintem niste timpite care am incercat sa-ti dam un sfat pe care il vei ignora si vei raspunde senin "Dar de ce imi ziceti toate astea?"...dupa care te duci repede sa-ti stergi postarile anterioare.... Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...