Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by dianaintruder
Dar inchei aici pentru ca se pare ca unele nu se pot abtzine sa nu fie nesimtzite Na-tzi inteles nimik, pentru ca suntetzi nishte catze. Va folositzi de fata mea ca pretext .... diana
quote:
Originally posted by ocebine Iti place sa scrii tirade, ne agitam dupa care rasare iar soarele si noi toate de fapt sintem niste timpite care am incercat sa-ti dam un sfat pe care il vei ignora si vei raspunde senin "Dar de ce imi ziceti toate astea?"...
QED.... PS...fata ca pretext este manevra ta...Pacatosul adevar graieste... Solutii exista daca vrei cu adevarat. Nu esti nici prima nici ultima in acesta situatie...DAR TREBUIE SA VREI. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fata draga, sper ca mai citesti pe aici ca sa vezi si parerea mea, a uneia care te stie de cand ai inceput sa postezi pe aici, care la fel ca si Oana s-a saturat de “tragedia” ta si pt care subiectele tale sunt ca sterile de la ora 5. Da, Oana are dreptate, ai facut copilul ca il legi pe sotul tau de tine (tu ai povestit asta, nu te obosi sa negi!), te-ai casatorit cu el desi stiai ca nu te iubeste, iti si spusese asta, dar na, daca inainte iti spusese macar o data ca te iubeste, ca mai conteaza ca ti-a spus ce n ori sa pleci. Din ambitie, te-ai casatorit si ai facut copilul, ca sa il iei de langa fosta (ai uitat cand cereai sfaturi, ca el se gandeste mereu la fosta?!). Dar ambitia ta prosteasca afecteaza copilul. E problema ta ca esti inconstienta, stii cum se numeste ce-si face omul cu mana lui. Dar ce ai fata cu copilul acela?! Vrei sa-ti spun care e norocul tau?! (cu riscul de a lua avertisment, dar se merita daca stiu ca ai scapat copilul din iadul ala in care traieste). Faptul ca nu sunt in Ro, ca as afla cine esti si as suna protectia copilului. Am innebunit cand ai povestit prin ce trece fata ta, lucruri la care tu asisti fara a schimba nimic. Cum sa nu ii dea de mancare ca nu vrea sa fie grasa, dar copilul sa nu ia in greutate de aproape jumatate de an, copil mic de 2 ani daca nu ma insel?! Si nu e nebuna soacra-ta, nebuna esti tu ca asisti la asa ceva si ii permiti soacrei tale sa faca asta cu copilul TAU, nu al ei! Trezeste-te fata draga si ia-ti copilul si fugi, ca nu e doar o fiinta abuzata aici, e si un copil abuzat in aceasta relatie iar asta e strigator la cer! Un copil nu are nevoie de tone de haine si gradini zoologice, are nevoie de liniste. Auzi gradina zoologica, cand copilul ala e tinut flamand si in urlete si tipete cu un tata abuziv. Fata draga, sunt atatea organizatii pt femei abuzate unde te primeste sa stai cu copilul, pana te pui pe picioare, doar sa vrei sa stai. Pt mine e clar ca tie iti place traiul tau,(vorba lui Ruxij, nu te bate suficient) dar mi-e mila de copilul ala. Si te cred ca barbatu-tau nu vrea sa divorteze, pe cine mai bate el?! Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu1"] Am un anisor deja! [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 3 anisori...uraaa! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce rapid s-a derulat tura asta...inainte dura 24 de pagini de la prima postare gen" nu mai suport" pana la ultima gen " sunteti niste proaste", acu numai 4....Ce sa fie oare? V Edit: am fost gentila cu "proaste", iaca a aparut "catze" si "nesimtite" “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma gandeam ca au trecut luni bune de cand n-a mai aparut Diana sa ne scoata din minti . Au fost fete ingrijorate care au deschis topic sa intrebe de ea. Ei bine, niste catze si alea.... o mana de proaste stau si citesc aberatiile unei inconstiente, care dupa ce tace 5-6 luni, in care aduna "material didactic" pentru nesimtitele de noi, vine sa mai verse niste venin ca deja cel de acasa nu-i mai ajunge. Probabil ca faza de la strand a fost mai picanta pt ca a avut si public, ca cele domestice sunt deja atat de la ordinea zilei incat nu mai prezinta interes pt forum, asa ca nu ne-a mai stricat linistea cu ele. Diana, treaba ta ce faci cu viata ta, insa nu ai dreptul sa iti abuzezi la randul tau copilul tinandu-l in mediul acela. Pentru ca tu asta faci: ca sa demonstrezi nu-stiu-ce-nu-stiu-cui-sau-tie-insati, ca il mai poti tine pe macho langa tine, ai sarit absolut orice limita. Poti sa ai jobul-joburilor, sa ai facultate, pregatire, sa dai examene, pentru mine ramai o mama de 2 bani strict datorita felului in care iti tratezi propria fiica, fiica care nu merita niste parinti josnici ca voi. Din pacate esti in Romania, altfel ai merita sa te scuture putin statul sa-ti ia copilul. Un copil nu are nevoie de conditii nemaipomenite, ci are nevoie de liniste, grija, dragoste, atentie.... adica tot ce pretinzi tu ca ar avea, dar de fapt nu are absolut deloc. Da, poate dc ti-ar sparge sotul tau fatza si ai ajunge la spital, s-ar sesiza cineva, nu tu, evident... ca doar l-ai avea la mana cu politia si l-ai mai tine legat niste ani. E urat ce spun, insa e si mai urat ce faci tu unui copil nevinovat. Niciuna dintre fetele abuzate care au deschis topicuri nu au avut o asemenea atitutdine fata de co-forumistele care i-au citit subiectul si i-au raspuns. Scuze si justificari poti sa-i gasesti sotului tau la nesfarsit, insa ma tem ca va veni ziua cand propria ta fiica nu-ti va gasi nicio scuze pt. ca i-ai facut un iad din copilarie. Ripley [gravi] 24+ [fetita] Iris Maria si Ana Ecaterina(10.11.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand invit pe toata lumea sa citeasca atent topicul de sus de tot,ala cu abuzul ca sa inteleaga problema Dianei. ca sa redau in cateva cuvinte esenta lui " Femeia abuzata e cu increderea sub zero. nu mai are pic de stima de sine ,ajunge sa creada ca merita tot ce i se intampla.devine oarba." mai mult : "femeia abuzata ajunge sa observe abuzul in alte familii,chiar sa dea sfaturi,insa nu il vede pe al ei personal"-si asta spune totul iar cireasa de pe tort e ca "acest lucru i se poate intampla oricui, indiferent de IQ,statut social ,varsta,rasa,sex" Ultima afirmatie e confirmata de zecile de fete,toate frumoase si istete,care au trait ani grei in abuz. Deci s-ar putea ca, in acest moment destul de multe dintre noi sa fie intr-una din fazele abuzului...si sa nu realizeze. Diana nu vede pentru ca e orbita. nu e proasta,nu e altfel decat noi.numai ca nu mai judeca.inclusiv in privinta copilului a devenit oarba. Faptul ca nu a reusit sa iasa din situatie nu inseamna decat ca nu a gasit puterea.ar fi bine sa ne concentram pe latura asta...cum ii dam solutii.ca exista. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vrut doar sa citesc parerile voastre fara sa intervin, dar de la ce am scris: "stii ca copila mea nu a luat in greutate deloc din decembrie, o data pe fondul sistemului imunitar si a doua oara ca ii da cat mai putzin de mancare ca EI NU-I PLACE SA O VADA GRASA" pana la ce s-a interpretat e cale lunga si cred ca e nevoie sa fac urmatoarea precizare: nu o infometeaza nimeni. Din decembrie a facut varicela si din cauza ca am fost in spital am scos-o din casa inainte de vreme. Dupa ce s-a vindecat... continui imediat. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by flaviutza
Diana nu vede pentru ca e orbita. nu e proasta,nu e altfel decat noi.numai ca nu mai judeca.inclusiv in privinta copilului a devenit oarba. Faptul ca nu a reusit sa iasa din situatie nu inseamna decat ca nu a gasit puterea.ar fi bine sa ne concentram pe latura asta...cum ii dam solutii.ca exista.
Nu stiu cat as putea sa cred din toata povestea asta, dar cert este ca nu exista mama pe lumea asta care sa puna mai presus de binele copilului, binele sotului, caci atunci se transforma doar in sotie si atat. Cate dintre fetele de pe acest forum si-ar lasa copiii tratati astfel doar din "dragoste"?? Si aici intreb: dragoste fata de copil sau dragoste fata de sot?? Diana este o femeie abuzata, clar...dar ca ea lasa sa-i fie abuzat si copilul, aici nu are circumstante atenunate...cat de jos ai putea fi si tratata infiorator de un barbat, cum sa-ti lipseasca "instinctul ala primar" al mamei...nu stiu, atunci are o problema grava.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce s-a vindecat de varicela,imediat la 4 zile a racit si a racit si a racit si am ajuns cu ea in urgentza de 4-5 ori, i s-au administrat tot felul de antibiotice si a facut si aerosoli cu mine si am chinuit-o zilnic la spital si cu branula si datorita unei nenorocite de suprainfectzii, si soacra-mea nu pricepe orice ash face eu si oricate i-ash exp0lica, oricat m-ash exaspera ca m-am si certat rau cu ea, nu intelege ca tre sa fac ceva cu mediul ei si ca ea in perioada asta tre sa manance mult mai mult. Ea o tzine una si buna sa nu mai indop copilul ca pe baza obezitatzii a avut si probelem motorii, or tzine ca ea si-i da sa manance ca unui copil fara probleme de sanatate. Ea trebuie, cu riscul ca se ingrasha iar sa manance mult, sa ia vitamine si sase odihneasca foarte mult, sa doarma mult ca sa se faca repede bine ca am ajuns la exasperare cu racelile ei repetate si mucii verzi si tratamente peste traatamente. Ea nu pricepe, ca e catar, ca tre sa indoape fata si-i da sa manance mai putzin decat ii zic eu, asta am vrut sa spun, ca asta ma enerveaza enorm ca nu pricepe, nu vrea sa priceapa si din pacate ea are grija de ea foarte mult timp... nu ca-mi infometeaza copilul si eu stau cu mainile in sold si privesc fara sa mishc un deget... dar isterie DC s-a pus in mishcare si gata, sunt o mama de doi bani. Multzumesc cpentru aprecieri, dar cred ca eshti dusa cu capul daca potzi sa spui asha ceva. Daca consideri ca la doi ani si doua luni 14 kg inseamna copil infometat, inseamna ca mi-am pierdut eu uzul ratziunii. In rest ce sa mai zic, saritzi cu gura, ca la asta va pricepetzi cel mai bine si datzi proportzii catastrofice in continuare ca poate cine stie, oi fi mama denaturata. Copilul meu este viatza mea, si m-atzi lovit enorm prin aberatziile legate de felul in care o cresc, prin aprecierile pe care le-atzi facut cu privire la toate lucrurile legate de ea. Sa va fie rushine. A mai fost o nesintzita, sa nu-i spun astfel care mi-a sarit la jugulara pe email si mi-a zis ca-s mai jos decat animalele ca nu stiu sa fiu mama. Sa va luatzi de mana cu ea si sa dormitzi bine la noapte. Haine si jucarii si un camin si o mama si un tata este ceea ce-i pot oferi deocamdata. Acum cel putzin le are. Daca eu ies maine pe usha nu va mai avea nici mama nici tata alaturi, va avea o mama obosita, incapabila sa se intretzina singura, lipsita de orice sperantza. Asta e felul in care rezist, aici, acum, langa el. Zicetzi ca prietenii ajuta... ca rudele ajuta... totzi fac ca voi, arunca doar cu pietre, nu salta un deget si daca nu faci exact ca ei, itzi intorc spatele, dar in spatele zidurilor eshti singur cu tine si cu necazul tau. Sa va fie de bine, ca atzi reushit sa ma facetzi sa plang in hohote. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi fata draga , cu ce te putem ajuta?Inteleg ca sa te rupi de mediul in care stai nu poti , ajutor specializat numai doresti sa soliciti.Noi suntem aici sa te ascultam , sa te indrumam , poate sa gasim solutii.Pana nu vei gasi forta in tine sa te rupi , sa pleci luandu-ti copilul noi ne batem gura degeaba. Poate n-as fi scris , insa ce m-a atras relatia mama-fiica.Mamica mea a traversat o perioada grea acum ceva timp si doar cand a gasit forta necesara in ea , a putut sa inceapa procesul de vindecare.Problema e la tine si daca copilul tau ar fi mai mare te-ar lua de mana , ar plange , te-ar ruga sa o scoti de acolo.Dar ea nu poate si tu trebuie sa fii cu atat mai responsabila.Acum se traseaza destinul unui copil , nu oricare altul al tau si imi imaginez ca vrei sa devina un om integru. Un sfat prietenesc cauta o institutie specializata , expune-i problema ta si incearca sa gasesti o cale de iesire.Fa-ti strigatul de ajutor auzit , lamentarile nu-si au rostul.Timpul e pretios si se poate intoarce impotriva ta.[flo] http://community.webshots.com/user/denisabia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana scuza-mi interventia oarecum offtopic. Nu inteleg exact, fiica ta e in convalescenta (ai zis ceva de genul ca trebuie sa se faca repede bine) sau e sanatoasa si vrei sa o imunizezi? Fa-ma te rog sa inteleg in ce fel indoparea o ajuta? Daca organismul ei va consuma energie cu digestia se va vindeca mult mai greu! Cred ca ai observat si tu ca atunci cand suntem bolnavi nu avem pofta de mancare... asta nu se intampla pentru ca ne e rau, ci pentru ca organismul trebuie sa se concentreze sa lupte cu boala astfel refuza sa se incarce cu digestia, un mare consumator de energie. Corect ca trebuie sa doarma, corect sa-i dai suplimente dar nu o ingrasa, nu o indopa! E o mare greseala si nu inteleg cine ti-a putut spune asa o enormitate? J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...