Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (58)


Recommended Posts

Panseluta, eu stiu ca odata implinite parca 3 luni de sarcina esti obligata sa anunti angajatorul. Poate gresesc, dar asa mi s-a spus si mie la un moment dat cand imi faceam griji (degeaba[:D]) ca poate raman insarcinata si nu-mi mai prelungesc contractul. Nici n-am ramas atunci si nici nu mi-au mai prelungit contractul (aveau putine comenzi in perioada aia). Keutu cheliutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ziua buna,fetele! Panseluta,nu stiu ce sa-ti zic.Si eu imi cautam job anul trecut cind eram insarcinata,imi scriu si doktoarbeit (pe care sper ca o pot preda curind)dar randamentul meu nu era bun in perioada aia,eram mereu obosita maxim si nici nu reuseam sa ma odihnesc noaptea iar din aprilie(aveam cam 18 sapt)am avut contractii groaznice deci socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din tirg.Dar daca esti deja pe 35 ani si ai obtinut greu sarcina,eu nu mi-as face nici o problema,pt ca in moment e prioritatea nr 1. Stii,si eu eram la fel,mi-as fi dorit sa ma prinda sarcina nr 2 intr-un job stabil iar eu aveam doar contract pina in sept insa intrasem si eu in panica pt ca aveam deja 36,ne doream mult inca un bebe(atit de mult am zis ca imi doream inca un copil si ani de zile ne-am pazit ca nu era momentul asa incit nimeni nu ne mai credea [:D])dar acum sunt bucuroasa ca e asa,am doi copii de care sunt tare mindra si sunt sigura ca in ceva timp,dupa ce imi iau si titlul,imi gasesc si job.Da,si eu stiu ca dupa 14 sapt trebuie sa anunti. Succes si sarcina usoara!! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri si urari de bine, da a mai ramas putin de tot pana la marea intalnire, sper sa decurca totul bine. Ce au ADAC gasiti pe link-ul urmator, eu zic ca tot e mai mult decat ce dau romanii, https://www.adac. de/produkte/versicherungen/incomingversicherung/tarife_leistungen.aspx?ComponentId=906&SourcePageId=573#ank710-0, am pus un blank dupa adac, vreau sa fiu sigura....sa nu am si de aici stress. Cristina [gravi] 38+[fetita] Ingrid Evelina si Magnus Tiberius (7.04.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, Kea, mersi de info! Asa este! aveam si eu o vaga idee despre anuntat, dar nu eram sigura. La mijlocul lui aprilie, cand termin, voi fi deja in 3 luni. Si Alina, ai dreptate! ma iau cu una alta, cu alte griji...si uit cat m-am chinuit, cat de mult imi doresc acest copil, si eu si sotul!O prietena de-a mea, medic, mi-a spus intr-un moment de-al meu de disperare, dupa ce ma operasem a 3-a oara si nu mai aveam sperante, ca putine femei ar trece prin ceea ce am trecut eu, ca am facut totul posibil...Nu stiu daca asa e, insa acest copil e o minune, tb sa recunosc. Inca nu imi vine sa cred, inca nu constientizez acest lucru, poate si pt ca nu a inceput sa creasca burtica si nici nu am greturi. Nu am timp sa ma gandesc la asta. Toti in jur imi spun sa savurez aceste momente, eu insa nu reusesc. Nu acum, nu inca. Insa remarc ca sunt agitata rau de tot. Apropos agitat, citisem la un moment dat pe net despre sarcina si se spunea ca a 2a luna e f. importanta, dar si dificila pt mama, mai ales dpdv emotional. Si ii povesteam sotului de diversele simptome la gravide, printre care labilitatea emotionala, faza la care el imi spune ca nu-si face griji, ca nu e chestie noua la mine.[:D].Poate nu vi se pare simpatica faza, dar eu m-am amuzat copios! hai pupici, fug la scris! [flo] PS: cineva intreba mai devreme, daca e bine si cat timp sa faca sport!Am citit ca e f.important sa faci sport, mai ales in sarcina. Se recomanda fitness, inot, plimbari lungi, chiar si aerobic, yoga sau pilates pt relaxare. Tb evitat de ex ridicare de greutati, daca mergi la fitness. Stepperul e si el f. bun. Eu cred ca poti continua cat timp te simti ok si nu ai probleme, si mai ales sa fii sub atentia unui medic. El iti poate spune cel mai bine daca e ok sa continui sau nu. Mai incolo, cand burtica e mare, e de preferat inotul, plimbarile indelungi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau daca mai ai un copil nu mai trebuie sport ca te tine el in forma :)). Fetele iar vin cu o intrebare, nestiutoare de germana cum sunt, nu stiu cum se numeste chestia aia cu roti ce se agata la carut sa poata copilul mai mare sa stea pe ea cand ne plimbam. Aidan e un lenes notoriu si dupa 10 minute de mers se canta de picioare, burta, cap si restul sa nu mai mearga si ma gandeam ca ar fi bine sa iau un suport din ala. Pot sa iau de oricare sau trebuie sa se potriveasca cu marca de carut? Noi avem Hartan din ala mare cu 4 roti mari, e ca un 4x4 :)) Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, asa ceva?: http://www.otto.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Otto-OttoDe-Site/de_DE/-/EUR/OV_DisplayProductInformation-Start?BundlePage=52&isHappy55=false&CategoryName=sh3023485&dynPageSize=15&ListSize=15&isMorePage=true&ls=0&ProductID=ZuR_AAABnhgAAAEnk_BNPDEW&PageableID=&PageableName=&ProductPage=3 sau aici: http://www.amazon.de/s/?ie=UTF8&keywords=buggy-board&tag=googhydr08-21&index=aps&hvadid=3962333821&ref=pd_sl_5r5p8qtq10_b
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panseluta, pe ce domeniu esti? Adesea depinde de domeniu la angajarea mamicilor sau viitoarelor mamici. O metoda de salvare este un Hiwi pe undeva sau si mai bine sa prinzi un Praktikum, chit ca prost platit, sa il ai la CV. Poate in domeniul tau merge sa iti gasesti un servici unde mai tirziu sa poti lucra si acasa (la mine nu merge [q], dar la traducatori si programatori da)? La noi la chimisti esti obligat sa spui imediat ce stii ca esti gravida, din motive de substante chimice. De multe ori esti scos din laborator / productie si trimis la birou, sau (depinzind de fabrica si contaminarea aerului) primesti Beschäftigungsverbot. Apropos de labilitate emotionala, la mine s-a instalat saptamina asta,de banuiesc ca trebuie sa imi pun o plancarda pe usa "Nu tipati, persoana cu nervii sensibili" (am doua colege care nu au copii desi sunt mult mai invirsta decit mine, nu stiu daca are de-a face cu sarcina dar de doua saptamini tot imi sar in cap ca niste tzatze, de plec un car de nervi de la servici. Numai cind le vad imi vine sa o iau la goana si sa ma pitesc de ele [bang]). ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Multu mult Helbi, asa ceva.Trebuie sa fie Hartan ca sa mearga la al nostru sau sunt universale? Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Asta nu stiu, ca eu n-am avut nevoie. Insa, potzi intreba la BabyWalz sau Segmüller (eu pe acolo am vazut intimplator). Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza, nici nu stiu ce sa iti raspund. sunt de formare biochimist, cu Master aici pe bioinformatica, deci informatician, daca vrei. Dar in ce directie o apuc, nu stiu nici eu, ca la programare nu sunt grozava. Doi ani de master n-au scos din mine o superprogramatoare, nici macar una buna, zic eu. Eu intentionez sa merg tot in directia cercetare, laborator (de, ce s-ar gasi pe tema asta, decat pozitii de doctorat, din pacate)sau eventual invatamant, ca lehrer. Ai mult stres cu copiii, dar programul e altfel, nu se compara cu cercetarea. Plus ca ai sansa sa devii Beamter (cica ar mai fi valabila treaba, aici tb sa ma interesez) si desi salariul nu e grozav, pensia ar fi bunuta. Trebuie insa sa ma informez mai in detaliu cum e treaba cu Lehramt-ul aici si daca am dreptul sa predau (si mai ales CE).Deci cum ziceam, nu stiu inca...o sa ma pliez si dupa joburile oferite, mai ales ca in zona asta (Hamburg) pe cercetare se gaseste foarte greu ceva. Realizez insa ca nu ma pot baga pe laborator.Si aici din momentul in care afla ca esti gravi te trimit acasa, dar nu peste tot. Depinde de domeniu de cercetare, de materialele cu care lucreaza. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...