Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (58)


Recommended Posts

Draga Panseluta eu eram cea cu gimnastica si inca sunt.Am inceput sa o fac de la 5luni ca pana atunci Doc nu ma lasa cu toate ca nu aveam nici o problema de sanatate, e genul sa "previn". Da gimnastica ajuta, eu o fac caci altefl simt cum anchilozez, am evitat astfel cu brio durerile de spate, plus ca vremea nu ne-a ajutat deloc anunul acesta frig zapada si nu am vrut sa risc vreo raceala mai ales ca anunul trecut in iarna am tinut-o numai in raceli. Referitor la timp si eu am avut aceasi problema, in momentul in care am ramas insarcinata nu mai puteam sa ma apuc de nici un servici plus ca in primele 4 luni am avut greturi, si sincer la munca nu as fi rezistat orice miros ma deranja pana si al meu :) In timp mi-am gasit cate ceva de facut, am inceput lectile de germana vroiam sa incep si un curs de perfectionare dar din cauza crizei l-au tot mutat si acum nu mai pot eu. In rest vorba ta citesc mult despre bebe, ce ma asteapta cum va fi si sunt putin speriata de nasterea ce va veni in luna Mai. Noi vroiam sa venim in germania initial in luna februrie dar am renuntat la idee macar pana vine gogosel, apoi vom incepe iar din toamna. Totusi ma intreb ce sanse am, tu ai totusi un master si iti pui problema, eu nu m-am dat licenta aici in tara. Am lucrat in domeniu fashion si nu stiu cat de bine vazut este in Germania si ce ar trebui sa fac ca sa pot lucra tot in acest domeniu. In rest tie ce pot sa iti spun imediat ce poti face ceva gimnastica iti pot recomanda unele exercitii usoare care le poti face si acasa , sau daca ai o sala in preajma pentru mamici incerca. Partea cu jobul chiar si part-time nu stiu cat de multe sanse sunt, in tara cu criza asta sansele sunt zero. P.S Pentru restul mamicilor si viitoarelor mamici pupici din tara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
Aschiutza, nici nu stiu ce sa iti raspund. sunt de formare biochimist, cu Master aici pe bioinformatica, deci informatician, daca vrei. Dar in ce directie o apuc, nu stiu nici eu, ca la programare nu sunt grozava. Doi ani de master n-au scos din mine o superprogramatoare, nici macar una buna, zic eu. Eu intentionez sa merg tot in directia cercetare, laborator (de, ce s-ar gasi pe tema asta, decat pozitii de doctorat, din pacate)sau eventual invatamant, ca lehrer. Ai mult stres cu copiii, dar programul e altfel, nu se compara cu cercetarea. Plus ca ai sansa sa devii Beamter (cica ar mai fi valabila treaba, aici tb sa ma interesez) si desi salariul nu e grozav, pensia ar fi bunuta. Trebuie insa sa ma informez mai in detaliu cum e treaba cu Lehramt-ul aici si daca am dreptul sa predau (si mai ales CE).Deci cum ziceam, nu stiu inca...o sa ma pliez si dupa joburile oferite, mai ales ca in zona asta (Hamburg) pe cercetare se gaseste foarte greu ceva. Realizez insa ca nu ma pot baga pe laborator.Si aici din momentul in care afla ca esti gravi te trimit acasa, dar nu peste tot. Depinde de domeniu de cercetare, de materialele cu care lucreaza. [pup]
Panseluta, exista diverse programe cu care se simuleaza structuri, in special de proteine. In Braunschweig aveam o grupa de Computational Modelling dar s-au mutat undeva in sud. am lucart cu ei cu un asemenea program, pe mine m-a distrat teribil (dar nu imi aduc aminte cum se numea programul, destul de complicat dealtminteri, ca trebuia sa stii si despre structuri, un pic de chimie fizica, matematica si bineinteles informatica). Poate exista vreo grupa din asta la Uni din Hamburg sau vreo firma de Pharma. Incearca si la facultatea de medicina sau de farmacie din Hamburg. Mai rar cineva care sa aiba idee si de informatica si de biochimie! Lehrer cica se cauta in Niedersachsen, dar cind m-am interesat eu pe vremuri nu a mers la mine (nici eu nu am insistat prea tare insa). Cu cit au mai putini profesori dintre care sa aleaga, cu atit ai sanse mai bune. Incearca, pt o mamica e serviciul ideal din punct de vedere al orelor de lucru si al flexibilitatii. Nasol e cu birocratia si suetele de hirtii care trebuie facute mai ales de profii incepatori si sa rezisti psihic la lucrul cu copii / tineri (lucru care nu e asa de usor precum suna [:D]). Eu am dat doar lectii particulare in Germania (ma rog, nu acasa ci prin agentie) si am avut citeva specimene care mi-au scos peri albi [:D]. Stiu cum e cu Hamburg, BS nu a fost mai breaz [bang]. Oricum tinem pumnii! ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Sau daca mai ai un copil nu mai trebuie sport ca te tine el in forma :)). Fetele iar vin cu o intrebare, nestiutoare de germana cum sunt, nu stiu cum se numeste chestia aia cu roti ce se agata la carut sa poata copilul mai mare sa stea pe ea cand ne plimbam. Aidan e un lenes notoriu si dupa 10 minute de mers se canta de picioare, burta, cap si restul sa nu mai mearga si ma gandeam ca ar fi bine sa iau un suport din ala. Pot sa iau de oricare sau trebuie sa se potriveasca cu marca de carut? Noi avem Hartan din ala mare cu 4 roti mari, e ca un 4x4 :)) Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Daca nu ma insel se cheama Buggy Board. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristina30
Buna dimineata, am o intrebare la voi, mama mea va veni pentru o luna in aprilie cred si mi-a spus ca nu-i mai trebuie asigurare de sanatate facuta extra, o facea la Allianz Tiriac, ci are acuma o carte internationala de asigurare de la casa de pensii. Stiti si voi de asa ceva, oare ajunge? Cristina [gravi] 38+[fetita] Ingrid Evelina si Magnus Tiberius (7.04.2006)
Cristina e suficient. Cu cardul de sanatate e in felul urmator: in caz de ceva, trebuie sa o arate la medic, se citeste exact ca si cardul de aici de la AOK si tratamentul de urgenta se factureaza de catre medic direct cu AOK, AOK-ul de aici are cooperatie cu CAS si se socotesc ei. Stiu asta pt. ca anul trecut am avut un pacient din Romania cu urgenta stomatologica si asa am procedat. Ce nu stiu, e cum se procedeaza in caz ca pacientul trebuie transportat inapoi in Ro, aici cred ca e nevoie de asigurarea ADAC. Iti doresc nastere usoara, un bebe sanatos si refacere rapida. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine
Citat:
citat din mesajul lui cristina30
Buna dimineata, am o intrebare la voi, mama mea va veni pentru o luna in aprilie cred si mi-a spus ca nu-i mai trebuie asigurare de sanatate facuta extra, o facea la Allianz Tiriac, ci are acuma o carte internationala de asigurare de la casa de pensii. Stiti si voi de asa ceva, oare ajunge? Cristina [gravi] 38+[fetita] Ingrid Evelina si Magnus Tiberius (7.04.2006)
Cristina e suficient. Cu cardul de sanatate e in felul urmator: in caz de ceva, trebuie sa o arate la medic, se citeste exact ca si cardul de aici de la AOK si tratamentul de urgenta se factureaza de catre medic direct cu AOK, AOK-ul de aici are cooperatie cu CAS si se socotesc ei. Stiu asta pt. ca anul trecut am avut un pacient din Romania cu urgenta stomatologica si asa am procedat. Ce nu stiu, e cum se procedeaza in caz ca pacientul trebuie transportat inapoi in Ro, aici cred ca e nevoie de asigurarea ADAC. Iti doresc nastere usoara, un bebe sanatos si refacere rapida. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia
Multumesc frumos Yasmine, da pentru transport inapoi cred ca o sa fac si asta de la ADAC nu mi se par bani prea multi... doar o fac pentru mama. Felicitari pentru Mara Letitia, am admirat-o la pufuleti.... eu nu prea scriu da va citesc cu placere, ca nu-s prea vorbareata de felul meu. Cristina [gravi] 38+[fetita] Ingrid Evelina si Magnus Tiberius (7.04.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Ipotetic vorbind, daca ar merge Aidan la scoala in Germania la ce varsta ar trebui sa inceapa? Implineste 5 ani in 27 iunie.Germana lui e ok dar nu extraordinara pt ca are o colega americanca la gradi si mai mult cu ea se joaca.Invatatoarele ii separa mereu sa invete limba dar se joaca destul de mult impreuna. Ea merge la scoala anul asta si Aidan ar ramane singurul american in clasa, ar invata mult mai bine germana. Stie cineva vreo familie in care copilul a mers la scoala in Germania dar parintii nu vorbeau germana? Exista posibilitatea sa mai ramanem aici o perioada, nimic nu e sigur dar daca e sa fie asa ce sanse are Aidan sa o duca bine la scoala intr-o limba straina fara ca parintii sa stie limba? Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, cu 5 ani mie mi se pare ff mic. Nu va avea rabdare sa stea linistit la ore, se va vedea diferenta intre el si unul de 6 ani si ceva..........ii rapesti aiurea un an din viatza fara teme, responsabilitatzi si sansa de a-si perfectiona limba germana. Eu nu as face greseala asta. Bianca are o prietena care a mers la scoala cu 6 ani si 2 sapt si e cea mai "mica" din clasa- Am pus ghilimele, pt ca doar la varsta e cea mai mica. Mama ei spune mereu ca se cunoaste diferenta intre ea si ceilalti copii. Mai avem exemplul unei fetite de la gradi carea amers cu 5 ani si 11 luni..........primul an i-a fost ff greu. Gindeste.te ca Aidan ar avea 5 ani si 2 luni in sept, cind se incepe scoala la voi..... Eu stiu ca legal e de la 6 ani, dar ca exista si copii care merg cu 5 ani si ceva, dar acel "ceva" e de ex. 5 ani si 10-11 luni........ Eu nu l-as da anul asta la scoala! Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blackpanterro, eu stiu ca se merge la scoala incepand cu 6 ani, dar trebuie sa-si dea dr acceptul. Ii face ceva teste si vede daca e pregatit sau mai treb sa astepte un an. Cam asa ceva. Fetele, stiti de unde pot cumpara carne bio de pasare (netocata)? Sunt ceva magazine care au? M-as apuca sa ii gatesc la bebe ca am impresia ca ceva din borcanele nu tolereaza (desi ii plac mai mult ca mancarea facuta de mine[:I]), dar nu stiu unde gasesc carne bio. Keutu cheliutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza fetele! Black,de ce sa-l dai asa devreme la scoala?Anul asta cred ca acum se fac inscrierile,comisia de la Schulamt a cam fost peste tot. Iar 6.2 ani mi se pare o virsta ok pt mers la scoala,in cazul fetei mele ar fi fost f bine dar fiecare copil e altfel.La Marie in clasa sunt copii care au mers de 7 ani si o luna si nu-s straluciti deci depinde mult de copil.Sunt si copii care au mers de 5,11 ani si sunt chiar mai buni decit cei care au mers mai mari,cum ziceam,depinde mult de copil.Stai linistita,nu e nici un bai ca nu vorbiti voi germana acasa,el se va descurca,sunt zeci de copii in situatia asta si fac fata cu brio.Si da,e un mare avantaj daca mai are sansa sa ramina un an si sa-si perfectioneze germana. Kea,eu nu-i dau borcanele cu carne baietelului meu,bine,deocamdata nici nu i-am dat prea multe insa piureurile cu legume i le fac eu,am luat un Babycoock,merge f rapid.Deci am luat si eu borcanel cu carne si mi s-a parut scirbos,o consistenta aiurea si e mixat cu orez,nu stiu,le-am aruncat.Eu cumpar saptaminal pui bio pt noi sau numai piept de pui bio de la Rewe sau de la Tengelmann.Sunt proaspete,necongelate deci le gasesti la frigiderele cu carne proaspata. Vreau sa va intreb si eu,de unde ati cumparat Kinder treppe schutz sau garduletele acelea pt trepte?Noi ne-am uitat la Ikea si sotului i s-au parut slabute,nu-s stabile si nu ar rezista prea mult.Daca aveti si tipps-uri despre ele,ar fi excelent.Incerc sa ma uit pe net,dar sunt sisteme diferite de prindere si inca nu m-am hotarit insa situatia arde [:D],bebe misuna peste tot. Zi buna si cica de miine vine primavara...va vine sa credeti?[:D] Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...