Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (58)


Recommended Posts

Alina, spune-mi te rog asa cu pasi mici[:D] cum se foloseste Babycoock-ul. Se poate folosi si cand bebe nu mai mananca pasat? Tu ce-i faci de ex in el? Si cat dureaza prepararea? N-am stiut ca au la Rewe, multumesc mult, azi intru pe acolo![flo] Protectii pentru scari aveau niste cunostinte din ceva panza-plastic, nu stiu exact, se rulau si derulau.[:D] Ma uit mai incolo daca apuc si iti arat o poza. Keutu cheliutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adriana, hai ca esti in car cu mine [8D]. sa o luam pe indelete. Noi suntem in acelasi land BW, si legea spune ca toti copii nascuti pan la 30 sept 2004 trebuie (MussKind) sa fie inscrisi la scoala in sept 2010. Cei nascuti intre 01.10.2004 pan la 31.12.2008 pot merge la in sept 2010 sunt KannKind. doar daca vor parintii. toti acesti copii trebuie sa primeasca acceptul gradinitzei. Acum, stiu ca difera de la sat la sat, de la gradinitza la alta..parca nu e acelasi land [alcool]. Baietzelul meu este nascut in 12.09.2004. (Edit ca-l aveam trecut in 2009) Anul trecut in martie am primit un chestionar, pe care noi parintzii, trebuia sa il completam cu diverse info, despre copil: probleme la nastere, de vorbire, daca are probleme cu pretenii..etc etc.. in MArtie 2009 a avut o evaluare cu o asistenta de la Biroul sanatate de la primarie de oras (Mannheim) La acesta evaluare, io am fost de fatza. Nu era obligatoriu. Copilul a fost evaluat fizic, motoric, auz, vaz de ex: avea un aparat special si trebuia sa recontruaisca o figura, ca la diapozitive, sa sara pe o linie, sau i s-a aruncat o minge si trebuia sa o prinda. Cel mai greu test, parerea mea, a fost cel de limba. Aici au fost mai multe faze: de ex. i s-a pus o caseta si trebuia sa reproduca cuvintele in ordinea spusa, sau sa descrie un tablou, sau sa deseneze un om (aici copilul a cerut info suplimentare, adika sa fac un cap si picioare?!) sau sa reproduca cuvinte grele, ca veveritza [Eichhörnchen], sau sa vada daca chiar intelege ceea ca i se spune sau repeta ca un papagal (erau propozitii si cuvinte fara sens.) In urma acestui raport facut de asistenta a mai primit recomadarea sa faca inca un test de limba cu un medic de la acelasi birou..mai amanuntzit..dar mai greu. Aici a fost cu tatal lui. copilul meu nu are nici un trac fara fatza de straini, vorbeste bine germana si tot a primit recomandarea sa continue terapia de logopedie (in prezent aveam 60 de ore la activ). si asa a intrat in gupa de copii prescolari, din sept 2009. La controlul U9 a iesit bine, logopeda l-a evaluat si ea (un test special de limba facut pt copii dupa 5,2 ani si a iesit ff bine), dar in decembrie am luat impreuna cu edu si tipa de la scoala care ii evalueza pe acesti Schuki (copii prescolari) decizia sa mai ramana un an in gradinitza. Cum se spune pe romaneste, e necopt. Daca lucreaza cineva cu el, sau in grup de 4 persoana e okei, dar cand e zarva sau sunt lucruri neinteresante pt el nu ai nici o sansa sa il faci atent. sau fac excursii lunare si pleca din grup. La el in gradinitza, era cel mai mic baiat de prescolar, si toti pretenii lui, nu. Fetite sunt vreo 4 dupa el, una e chiar nascuta in decembrie si una in aceeasi zi cu el. Pretenia din gradinitza pt noi e un ascept important. Asa ca nu merge la scoala decat in sept 2011. Fiecare caz e particular, voi va cunoasteti copilul, edu trebuie sa isi de-a acceptul, recomandarea. Oricum Felicitari ca ai decis ca Baietelul vostru sa invete o limba straina, egal care, o sa il ajute peste ani, chiar daca nu o va folosi in mod curent, dar e ca o panta de lansare sa invete alte limbi. Edit: ca mi-am adus aminte, stiu de la o edu ca nu poti inscrie mai devreme un copil la scoala, indiferent cat de exceptional este el. si, daca chiar e exceptional, poti face 2 ani intr-unul, cum e sora unei fetite de la noi din gradi. Si, imi aduc aminte ca mai pe la inceputurile acestui subiect era o fata, care ulterior s-a mutat in franta, oare mirunda?!, a carei feitza in primele sapt de clasa 1 se plictisea ingrozitor si parintzi au reusit sa o inscrie in clasa a 2-a. ma opresc aici ca sigur incep o polemica despre chestia asta prosteasca cu concurenta si care-i mai destept..si simt cum se uita Carmen la noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sora mea a luat numai garduletzele (3 la numar) de la Segmüller si a fost f multzumita de ele. O pot intreba mai multe detalii, daca te intereseaza, sau, daca are ceva poze (acum nu le mai are montate) iti trimit sa vezi cam cum arata. Stiu ca si ea s-a uitat la Ikea si nu a fost multumita de calitate. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, hai ca am vb cu sora mea si mi-a zis ca si la Lidl au avut acum o sapt. Ea a luat, cum stiam de la Segmüller marca Geuther (cica ar fi unele din cele mai bune). Nu a avut nevoie sa gaureasca peretii ca sa le prinda, au ele un alt sistem de prindere, dar sigur. Ea mi-a zsi ca trebuie sa masori si sa vezi ce latime ai nevoie. Ea de ex.a trebuit sa cumpere si prelungitoare. O bucata acum 2 ani jumate a fost 110 Euro. Zicea ca sa te uitzi si pe ebay sau la babywalz.

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Adriana, cu 5 ani mie mi se pare ff mic. Nu va avea rabdare sa stea linistit la ore, se va vedea diferenta intre el si unul de 6 ani si ceva..........ii rapesti aiurea un an din viatza fara teme, responsabilitatzi si sansa de a-si perfectiona limba germana. Eu nu as face greseala asta. Bianca are o prietena care a mers la scoala cu 6 ani si 2 sapt si e cea mai "mica" din clasa- Am pus ghilimele, pt ca doar la varsta e cea mai mica. Mama ei spune mereu ca se cunoaste diferenta intre ea si ceilalti copii.Mai avem exemplul unei fetite de la gradi carea amers cu 5 ani si 11 luni..........primul an i-a fost ff greu. Gindeste.te ca Aidan ar avea 5 ani si 2 luni in sept, cind se incepe scoala la voi.....Eu stiu ca legal e de la 6 ani, dar ca exista si copii care merg cu 5 ani si ceva, dar acel "ceva" e de ex. 5 ani si 10-11 luni........Eu nu l-as da anul asta la scoala!Andreia
align="right" id="quote2">Ah nu, nu vreau sa il dau la scoala la 5 ani, doamne feri, eu chiar ma gandeam daca ar fi posibil sa il dam la 7 ani. Daca la anul face 6 ani in iunie sa mai asteptam un an, oare e posibil?? In felul asta ar invata germana bine la gradi si apoi poate sa mearga in clasa 1.Dar ar avea 7 ani si 2 luni in Septembrie 2012.Problema cea mai mare e ca noi nu vb germana, el vad ca e destul de bun, vorbeste cu copiii la gradi.Cum se va descurca la teme in germana daca eu nu stiu sa citesc sau sa scriu? Aici e buba cea mai mare.Incerc sa vad ce optiuni avem daca mai ramanem aici.Inca nu stim nimic, aflam in 2 luni cand sotul incepe negocierile.Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 aniA ticket to hell has never been funnier
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, eu asa intelesesem, ca vrei anul asta[:D] Asa cum au zis si fetele, daca educatoarea si medicii nu-si dau ok, potzi sa-l mai amini un an. Noi aveam o cunostinta a carei fetita a mers de 7 ani si o luna la scoala, tot pe motiv de "limba germana" si parintzii, ca si voi, nu stiau deloc limba. S-a descurca f bine la scoala, asa ca nu-tzi fa pb. Mai ales in clasele 1-2 invata mult prin desenat/colorat....nici nu cred ca va avea nevoie de ajutor acasa. Si...vezi si partea frumoasa: o sa invetzi germana cot la cot cu el[pk] (daca nu-tzi va da si lectzi[:D]).

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, si mie mi-a spus invatatoarea sa facem testele alea dar eu i-am spus ca s-ar putea sa plecam in iunie la anul inapoi in State asa ca a spus ca nu e nevoie. Acum insa se pare ca armata vrea sa il angajeze pe sot ca si civil sau contractor si atunci am mai sta aici 3 ani.Atunci va trebui sa facem si noi testele si tot restul.

 

Pe mine ma nelinisteste ca nu stim noi germana si sa ma apuc acum, in primul rand din salariul de militar nu ne permitem ore plus ca mi se pare cam tardiv.Am o prietena care de 6 ani se chinuie sa invete ca si fetita ei va merge la scoala germana si nici acum nu stie germana decat slab la nivel conversational.

 

Nu as vrea sa nu pot sa il ajut la teme...

 

Optiunea 2 e scoala internationala care e scumpa si nu stium inca daca ne putem permite, totul depinde de cum se negociaza la sot la lucru.

 

Optiunea 3 e scoala americana de la baza care nu imi place, aud tot felul de pareri, unele ok dar si unele ff proaste.Eu o sa ma duc la ei sa vad cum e, poate pot participa si la vreo ora sa vad cum se desfasoara dar sunt foarte sceptica de scoala de la baza in general.

 

Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, suna tare bine asa dar mai e o parte la care ma gandesc (io is plina de idei si probleme[:D]) daca ar fi bun academic in engleza dar eu il tin inapoi ca vreau sa il dau la scoala in germana? Are sens ce zic? Ma refer ca academic sa fie foarte ok dar limba sa puna o bariera inaintea mersului la scoala desi e pregatit in limba lui materna.

 

Ah mai ia cu durerile de cap! de ce nu pot fi bebelusi toata viata?Acolo e simplu, papa,caca, somn [:D]

 

Ok, uitandu-ma asa la el obiectiv, are cap destept(bine ca l-a mostenit pe tata-su!!!) dar e atat de imprastiat si de visator ca sigur nu va fi pregatit de scoala mai devreme de 7 ani. Acasa facem citit(eu), scris(el copiaza ce ii scriu eu), litere(le stie pe toate si mari si mici dar nu stie sa citeasca inca), mate(pana la 20 cu taica-su ca el e creierul de stiinte) si alte experimente pe care le face ori cu mine ori cu el.

Academic eu zic ca meregem ok dar e complet imatur si se vede, nu sade locului,e cu capul in nori si clar prefera sa se joace.

Daca vine la mine sa facem scriere, dupa 15 minute e gata, vrea sa se bata cu transformerii sau la wii.

 

 

 

Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, eu zic sa nu te agitzi inca. El nu are nici 5 ani, e normal ca dupa citeva min. sa fuga la joaca. Fetitza de care scriam eu ca a mers de 5 ani si 11 luni, in primul semestru din 10 in 15 min cerea la WC[:D] Nu putea sa stea locului si sa se concentreze mai mult.

Pe de alta parte, in clasa la Bianca avem un baietel care a sarit clasa a 2-a. E,ca varsta cel mai mic din clasa, i-l duce capul si, la cererea mamei i s-au facut teste si a fost trecut dupa clasa 1 direct intr-a 3-a. A recuperat relativ usor. Insa, in clasa, ca nivel, e undeva pe la mijloc acum. Cred ca daca nu sarea clasa, era primul. Pe de alt aparte, exista riscul sa se plictiseasca.

 

Cu scoala .........depinde ce noroc ai de invatatoare. Daca ea e buna si motivata si nu pkeaca dupa fiecare semetru (cazul clasei paralele la noi la scoala care, dintr-a 1-a si pina acum au avut 6 Klassenlehrerin), atunci nu cred ca ai motiv sa-tzi faci pb mari. Exista si asa numitele Schnuppertag in care prescolarii merg o zi la scoala, fac ore. Nu stiu daca tu vei putea participa la ore, dar potzi sa te interesezi. Apoim pt prescolari se organizeaza la gradi, in general, o zi pe saptamina ore speciale. Daca ai norocul sa faca Vorschule sau Vorlaufkurs, trimite-l. Va avea ore, ca la scoala, in care, prin joaca, va invata germana, sa citeasca, sa socoteasca. Astfel, trecerea la scoala va fi mai lina.

 

Deci, incearca si nu te mai stresa acum, mai ales ca esti insarcinata. E prematur, zic eu!

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...