Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (58)


Recommended Posts

Multu mult Helbi[pup], si celelalte fete[pup] ca imi suportati intrebarile isterice :). O sa vedem, intr-adevar, nici macar nu stim daca ramanem aici, io sunt genul care trebuie sa stiu catre ce ma indrept, mor sa bajbai pe intuneric si ma ambalez mereu foarte devreme si ce cele mai multe ori iasa ok si m-am ambalat degeaba.Asa sa fie si acum! :)

 

 

Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

blackpanterro, atentia nu e un proces continuu. Prescolarii nici nu pot fi atenti mai mult de 12-15 minute. Odata cu varsta creste intervalul, ajungand la 40-50 de min.

 

Imi poate spune cineva cate vaccinuri se fac la 1 an? Pana acum am facut tot cate 2 odata.

 

Keutu cheliutu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kea si Helbi,multumesc mult [flo][pup].

 

Andreia,cam cit a tinut gardurile montate sora ta?Nu am idee,cam un an sau mai putin?Sotul meu vrea din acelea cum zici tu,cu telescop ca sa nu gaurim peretii,sa vedem ce gasim.

 

Kea,uite eu de asta ziceam:

http://www.kinder-deele.de/Beaba.htm

Babycook-ul are dampfgarer,mixer si posibilitate de a dezgheta 3 in 1,merge rapid,dozezi usor si poti sa faci de la cantitati mici pina la 600 ml papa.Mie imi vine usor,lui ii fac alte legume decit pt noi,folosesc si eu des dampfgarer-ul dar e mare,nu pot face asa putin in el.

Sigur,poti sa-l folosesti pina spre 3 ani,nu e obligatoriu sa-i pasezi mincarea apoi sau poti sa o pasezi asa mai mare,sau le scoti in farfurie si le strivesti cu furculita,cum prefera copilul.

 

Adriana,nu-ti fa griji,in primele clase il poti ajuta si tu,banuiesc ca daca ramineti aici,vei face un curs de germana,te descurci tu.Acum daca-l dai cu 6.2 sau 7.2 la scoala,vei vedea cum evolueaza copilul,nu pune granita sau nu te gindi ca gata,de la 7.2 ani va fi cumintenia si atentia intruchipata [:D],sunt totusi copii.

Eu am zis ca as fi dat-o pe fiica-mea cu 6 ani sau putin inainte(ma rog,5.10-5.11)dar ea e nascuta primavara si a mers cu 6,6ani,a fost bine,nu am avut probleme din contra,anul asta se cam plictisea pt ca,dupa cum zice doamna,intelege si invata mult mai rpd decit media dar s-a remediat situatia,ii mai da ceva in plus de facut.Depinde mult de copil insa daca se descurca bine si cei de la Schulamt zic ca e ok,e bine sa asculti.Oricum,cred ca functioneaza si instinctul de mama f bin,o sa simti tu cind e el pregatit [:)].

 

 

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, depinde de copil[:D] cum scriem noi mereu..

 

Pretena mea le are inca si acu. baiatul maine face 5 ani. Are 1 la scara de la subsol, 1 cum se urca la etaj, 2 la etajul 1 si unul la masarda (nu la cap, evident), toate sunt precum cele care le-a aratat Kea. Dar am vazut ca pustii o iau pe dedesupt, mai greu dar is ingeniosi rau.

 

Daca ai un scotocila care alearga de colo pana colo nu-si va pierde energia asa intr-un an, deci tot o sa le folosesti.

Pustiulica asta de care scriu, a imbrancit-o inclusiv pe sora lui pe scari, fata are 7,6 ani.

 

Cum stati cu gunoiul? e trecut pe punctele de atractie?

 

io am avut si numarul 1 si numarul 2 asa cu surle si trambitze, nici acu la 5,6 ani nu pot sa zic ca doarme noaptea, nu plange, cel mare, dar tot gasesc ei ceva. [8D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi a fost asa cu vaccinurile dupa 1 an . au fost 4 reprize la difenta de o luna.

1 .masern,mumps röteln si varizellen

2.meningokokken

3.ca la pct 1

4.0 reimprospatare a tuturor celor facute la6 luni,adik:tetanus ,diphterie ,pertussis poliomyelitis,hib ,hepatitis b ,pneumokokken .

 

mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Kea
albertje, deci la un an numai 1 vaccin, da? Ca am citit la fetele care au copii de o seama cu al meu, ca unii medici in ro fac la 1 an, 2 vaccinuri deodata si asta nu e indicat.Keutu cheliutu
align="right" id="quote2">la ultimul au fost facut 2 intepaturi ,bratul stang si drept .de ce ,nu stiu si nici nu am intrebat .eu am incredere in medicii de aici ,asta e schema lor ,doar nu o sa ma apuc eu sa zic ca de ce asa ,ca la noi e altfel.teorii precum ca nu face copilului vaccin cand e usor racit ,sau nu ii face baie dupa vaccin ,ca se imtimpla nu stiu ce ,etc ..am auzit numai la mamici ce traiesc in ro .pt mine sant precum mi-a taiat pisica neagra calea...ce naiba ,stiu doctorii de aici ce fac .eu din contra ,nu am incredere in sistemul medical romanesc sub nici o forma .acolo se inventeaza boli,operatii la urgenta de dragul spagii ,tratamente gresite numai sa zica ca ti-a dat ceva ,diagnostice dupa ureche ...eu am patit-o cu baiatul cel mare cand am fost in ro .acolo doctorul pediatru m-i l-ar fi operat in aceiasi zi de polipi si amigdale ,asa de grav era in ochii lui(veneam din olanda).doctorul meu curent din olanda nu mi-a recomandat asa ceva.si vreau sa zic ca azi are 11 ani jumate e inca posesorul amigdalelor si polipilor si nu a avut never ever de atunci.dar spune tu ,nu imi supuneam copilul unei operatii de aiurea?ma bucur ca am luat asa o decizie buna atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:


teorii precum ca nu face copilului vaccin cand e usor racit ,sau nu ii face baie dupa vaccin ,ca se imtimpla nu stiu ce ,etc ..am auzit numai la mamici ce traiesc in ro .pt mine sant precum mi-a taiat pisica neagra calea...ce naiba ,stiu doctorii de aici ce fac .


align="right" id="quote2">

Nu vreau sa intru in polemici, Dar sa stii ca pediatrul fetei mele aici, inainte de orice vaccin, daca e usor racita, nu ii face vaccinul pina cind nu e perfect sanatoasa. Deci, "teorii" din astea se practica, cum cred ca e absolut normal, si aici.

Andreia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Citat:
teorii precum ca nu face copilului vaccin cand e usor racit ,sau nu ii face baie dupa vaccin ,ca se imtimpla nu stiu ce ,etc ..am auzit numai la mamici ce traiesc in ro .pt mine sant precum mi-a taiat pisica neagra calea...ce naiba ,stiu doctorii de aici ce fac .
Nu vreau sa intru in polemici, Dar sa stii ca pediatrul fetei mele aici, inainte de orice vaccin, daca e usor racita, nu ii face vaccinul pina cind nu e perfect sanatoasa. Deci, "teorii" din astea se practica, cum cred ca e absolut normal, si aici. Andreia
Da,sustin ce zice Andreia. Recent baietelul meu de 7 luni a fost putin racit(fara febra ci doar tuse usoara)si dr lui mi-a zis ca vaccinul il facem dupa,cind trec 5 zile de stare"perfect sanatos" si explicatia e logica si arhicunoscuta,e vorba de sistemul imunitar deja alterat in raceli. Stiu ca asa zicea si fosta pediatra,acum pensionara,nu vaccinuri in timpul racelilor. Acum despre sistemul romanesc de sanatate ar fi multe de spus,am lucrat acolo...medici buni si dedicati exista si acolo,nu trebuie sa punem tuturor diagnostice asa de sumbre [:D]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...