Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (58)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mycya, din cate am inteles se merge la Rathaus. Mai mult nu stiu ca desi nasc aici copilul avem o tanti de la baza militara care se ocupa de tot.

 

Am si eu o intrebare, in ce consta testul de sindrom Down? E test de sange, eco? cum se face aici? Am programare pe 24 si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.Nu mi-a trecut prin cap sa intreb doctorul...

 

Adriana 11w si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinna,felicitari,sa va traiasca fetita si sa ava aduca numai bucurii![flo][pup] Mycya,bine ai venit![flo]Copilul il inregistrezi f usor la primarie,daca stai in München,mergi la KFR,in juma'de ora sau mai putin se rezolva.Ce fel de acte vrei sa-i faci?Daca ii faci acte numai romanesti,intreaba la consulat sau poate stiu celelalte fete.Daca ii faci acte nemtesti,e mai simplu. Blackpantero,felicitari si sarcina usoara![bis]La ce test pt SD te referi? La triplu sau la dublu test?Eu nu le-am facut,doctora mea zice ca nu le mai recomanda ca nu sunt relevante.Eu stiu insa ca e un test normal de singe.Sau te referi la testul ala care masoara pliul nucal?Asta l-am facut si eu,e o ecografie normala mai amanuntita plus un test de singe. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, multumesc! Nu stiu cum ii zice, e testul pt depistarea sindromului Down si mai imi spunea dr de ceva sindrom mongoloid? Nu mai retin. L-am mai facut si data trecuta dar am uitat complet cum este...mi-a spus ca e optional si i-am spus ca il vreau si de aceea il fac.Deci eco si analiza de sange, ok! Multumesc! Adriana 11w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cora, felicitari pt Mara Letizia! Mycya, bun venit, sarcina usoara is bb sanatos. Din pacate, nici eu nu te pot ajuta cu alte info, caci am nascut in RO. Adriana, wow, vine bb 2?! Sa fie intr-un ceas bun, sarcina usoara si bb sanatos. Alina, ce mai face mama ta? E deja februarie si stiu ca vroiai sa o aduci aici pt analize. Ai reusit? Stefan si Marie cum mai sunt? Deja ai flacau mare, curind ne zici ca merge in picioruse.[pup] Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Buna,sunt venita si eu in Germania din noiembrie,si sunt o viitoare mamica[bibe],vreau sa nasc aici si voiam sa intreb de certificatul de nastere sau actele pentru el,unde trebuie sa le fac dupa nastere si cam cat dureaza k eu as vrea km la o luna dupa sa ma duc in Romania sai fac botezul.oare o sa trebuiasca sa inregistreze si in romania nasterea lui?as avea atatea intrebari dar o sa vi le pun pe parcurs daca o sa puteti sa imi raspundeti.nu stiu ink limba asta si de aia nici nu ma pot interesa[bang]park este chineza pentru mine[asia].poop
align="right" id="quote2">Hallo Mycya,noi am completat inca din spital o hartie cu informatiile necesare si apoi trebuie scos certificatul de nastere de la Biroul de inscriere a populatie, de obicei pe la Rathhaus.Cristina [gravi] 35+[fetita] Ingrid Evelina si Magnus Tiberius (7.04.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru raspunsuri.eu vreau sa ii fac acte romanesti pentru ca nu vreau sa ma stabilesc aici mai multi ani...poate stau vreo 2 sau 3,dar mai mult nu cred,ma simt foarte rau aici nu imi place absolut nimic.nu e pentru prima oara cand vin,bine am mai venit in vizita cate o luna si ceva,dar acum numa gandul ca trebuie sa stau mai mult aici ma face sa nu imi placa nimic.eu abia in august voi naste.dar mereu ma gandeam oare unde o sa trebuiasca sa ma duc sai fac acte sau alte chestii.ar fi super sa completez si eu tot din spital ceva ca dupa ma mai indruma si ei probabil.si daca ma voi intelege bine cu doctorita,sa vad in ce limba ne vom intelege ca am inteles ca vb mai multe,si daca o sa fie bine poate o sa imi mai explice si ea.e pentru prima data cand ma duc la ea pentu ca abia acum a reusit sa mi se faca programarea.eu inafara de niste analize pe care mi leaufacut in spital de sange si urina si ecograful nu am mai facut nimic.abia ast sa ajung la ea sa imi spunea si mie de testul pentru sindromul Down si toate ce mai trebuiesc facute.va poop pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari Andreia! Mi-am luat in sfarsit inima in dinti si acum nu mai pot de groaza de cum o sa fie cu 2 :))

 

Alina, am termenul pe 7 septembrie.Noua are grija dr sa ne spuna de toate testele ca stie ca asig plateste tot :), ma indoiesc ca tine ceva ascuns :).Numai amniocenteza nu vreau sa o fac daca nu e necesara altfel pot sa ma caute si sa ma impunga peste tot :))

 

Mycya, macar bine ca poti sa nasti aici si nu in mizeria din spitalele romanesti, pe bune ca ideea de a naste in RO m-ar demoraliza total dupa cate citesc pe forum si prin ziare :(

 

Adriana 11w si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta asa este...eu intotdeauna ma gandeam ce am sa fac cand voi fi insarcinata unde voi naste ca numa din ce auzeam ma ingrozeam.daca eram in tara asta e trebuia sa ma obisnuiesc cu gandul k dak atatea femei au nascut acolo voi puteao face si eu.eu am stat internata aici in ianuarie din cauza unei raceli si knd am vazut conditiile de aici,plus comportamentul tuturor cadrelor medicale am ramas putin surprinsa...spun putin pentru ca ma asteptam sa fie diferentza fata de la noi dar nu stiam ca e chiar asa mare.si am noroc si k am asigurare medicala prin intermediul sotului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...